1. Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми «Складне речення», 9 спец
клас
Мета :
навчальна - узагальнити набуті знання про складне речення; розставляти
розділові знаки та пояснювати пунктограми в реченнях; розвивати вміння і
навички учнів розпізнавати вивчені поняття; правильно будувати й
використовувати у мовленні речення різних типів і видів, правильно ставити
пунктуаційні знаки;
виховна – через залучення багатства мовних засобів виховувати в учнів
прагнення до національної самоідентифікації; виховання любові до природи;
корекційна – розвиток комунікативної функції мовлення на основі збагачення
мовлення складними реченнями;розвитокпозитивногоставлення до навчальної
діяльності; формування вмінь обґрунтовувати особисту думку; розвиток
пізнавального інтересу на основі знань про складні речення.
Тип уроку : комбінований.
Обладнання : презентація, роздатковий матеріал, папка «Складне речення»,
онлайнові ресурси.
Хід уроку
І. Загальнокорекційнийетап
1. Організаційний момент
2. Нервово-психічнапідготовка
Гра «Плутанка»
2. 3. Мотивація навчальної діяльності
Для створення висловлювань мовцівикористовують і прості, і складні речення.
Як ви вважаєте, які з них несуть найбільше інформації? Звичайно, складні.
Вони роблять наше мовлення багатшим, змістовнішим.
Сьогодніна уроці ми будемо узагальнювати знання про складне речення, його
будову, ознаки, інтонаційні особливості; учитися знаходити в тексті складні
речення із сполучниковим та безсполучниковим зв’язками. Ці знання
знадобляться вам при оформленні, повідомленні й вираженні своїх думок,
емоцій.
ІІ. Основначастина уроку
1. Актуалізація опорнихзнань
Репродуктивнабесіда. ВикористанняресурсуКвізлет.
- Що називаємо «реченням»? (Речення – це синтаксична одиниця,
оформлена за законами даної мови, що виражає закінчену думку;
найменша комунікативна одиниця.)
- Які ви знаєте речення за метою висловлювання? (Розповідні, питальні,
спонукальні)
- Які ви знаєте речення за будовою? (Прості і складні).
- Яке речення називається простим? (Що має одну граматичну основу).
- Складне речення – це…(Речення, яке має дві або більше граматичних
основ).
- А що таке граматична основа?
- Як вони підкреслюються?
2. Складання схеми
3. Складне речення
Сполучникове Безсполучникове
речення речення
Складносурядне Складнопідрядне
речення речення
Давайте на прикладах пригадаємо і з’ясуємо типи речень.
Закінчилися суворіморози.
Закінчилися суворіморози, і на всьомувідчувався подих весни.
Закінчилися суворіморози, якінадокучили нам усім.
Щоб з’ясувати і розрізнити просте і складне речення, треба
підкреслити граматичніоснови і порахувати підмети і присудки , а
потім звернути увагу на сполучник.
Вправа 1 Онлайнова вправа «Розподілисполучники»
Вправа 2 «Редактор». Вставитипропущені літери. З’ясувативид складних
речень.
В…сна
В…сна прийшла. Сніг сходит… з пагорбів веселими струмочками. Звідусіль
чується їх дзюрчан…я.
Зима ще намагаєт…ся втриматись на своєму троні, проте з кожним днем сили
її тануть. Коли в…снавже зайняла свої володін…я, починають прилітати птахи.
Словниковаробота. Пояснення слів пагорб і трон.
- Фізкультхвилинка
1,2! Час вставати-
4. Будемо відпочивати!
3,4! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
5,6! Засміялись.
Кілька раз понахилялись.
7,8! Час настав
Повернутися до справ.
Вправа 3. Онлайнова вправа «Розподілиречення»
Вправа 4 . Склади прислів’я.
Вправа 5. Творчеконструювання. Скластискладні речення з поданих простих,
за допомогоюсполучників сурядностіі підрядності.
ІІІ. Заключний етап
1. Підведення підсумків
- Які речення називаються складними?
- Чим відрізняється простеречення від складного?
- Назвіть видискладних речень.
- Назвіть сполучникисурядності.
5. - Назвіть сполучникипідрядності.
2. Домашнє завдання
Розгадатизагадки, визначити вид виділених складних речень.
Коли хочеш ти читати,
То повинен мене знати.
Коли мене ти не знаєш,
То нічого не вчитаєш.
Я негарно написала,
А вона усе злизала.
Олівців моїх сусідка,
Ця вертлява-буквоїдка.
Оцінювання
Релаксація
ГРА
Розглядай малюнок протягом декількох секунд,
намагаючись запам`ятативсе, що на ньому
зображено, а потім прибери його або затули
аркушем.
Перелічи спочаткувсі літери, а потім –
геометричні фігури, у які вони вписані.