1. Конспект уроку математики в 6 класі
ТЕМА: Координатна площина. Побудова точок в координатній площині. Знаходження
координат заданих точок
МЕТА: продовжити вивчення системи координат; удосконалювати вміння задавати
положення точки на координатній площині за допомогою пари чисел; знаходити точку за
вказаними координатами; розвивати пізнавальну активність, творчі здібності; виховувати інтерес
до математики, почуття патріотизму , національної гордості .
ОБЛАДНАННЯ: індивідуальні картки, малюнки.
ТИП УРОКУ: застосування знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
«Розповідь історій – найбільша технологія,
яку коли-небудь створювали люди»
Джон Вестенберг.
I. Організаційний момент. Формулювання теми, мети й завдань уроку.
Доброго дня!
Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-мандрівка. Ви любите мандрувати?
II. Перевірка домашнього завдання
Отже, ми вирушаємо у подорож. Виконуючі завдання ви покажете свої знання, уміння і
навички, здібність використовувати їх у різних ситуаціях. Але спочатку перевіримо готовність до
нашої мандрівки і оформимо сторінку у зошиті. На партах у вас розв’язки домашньої роботи,
перевірте виконання.
III. Актуалізація опорних знань
Подорож… таке маленьке і цікаве слово, а ви хочете дізнатися куди ми відправимося
мандрувати? В нас є координатна площина, кожній координаті поставте відповідну
букву. (2;3), (-6;1), (3;0), (0;-7), (10;-6), (-2;-5).
2. Молодці!
Космос – це таємниця, яку людство буде завжди бажати розгадати. Він притягує своїми
надзвичайними властивостями і загадками. Сьогодні Всесвіт стане для нас більш доступним і цікавим, бо
на уроці ми спробуємо відкрити деякі його таємниці.
Щоб космос пізнати – треба гарно працювати!!!!!
«Космічний мікрофон» .
1. Хто придумав для нас систему координат? (Рене Декарт)
2. Як називають дві координатні прямі в системі координат? (вісі)
3. Як розміщені ці вісі в системі координат? (перпендикулярно)
4. Які назви має система координат? (прямокутна)
5. Як називається точка перетину осей? (початком)
6. Як називається вертикальна вісь? (вісь ординат)
7. Як називається горизонтальна вісь? (вісь абсцис)
8. Як називаються числа, що характеризують місце знаходження точки на координатній
площині? (координати)
9. Як називаються частини площини, на які ділить система координат площину? (чверті)
IV. Удосконалення знань, умінь і навичок.
Завдання 1. Ми починаємо свою мандрівку у космос і спробуємо відкрити його таємниці. А наші
зошити сьогодні не просто зошити – це бортові журнали, куди ми будемо записувати всі свої обчислення.
Отже ми відправляємось у космос. А на чому летять у космос? Так це ракета. Давайте побудуємо нашу
ракету на координатній площині за даними точками. . Задайте прямокутну систему координат на площині
та побудуйте в ній точки, з’єднайте їх послідовно.
1. (1;9), (3;6), (3;-4), (-1;-4), (-1;6), (1;9);
2. (1;6), (2;5), (1;4), (0;5), (1;6);
3. (3;0), (5;-5), (3;-4);
4. (-1;0), (-3;-5), (-1;-4);
5. (1;-1)(1;-5), (0;-6), (1;-1).
Завдання 2. А чи знаєте ви, хто перший здійснив політ у космос?
Давайте виконаємо наше завдання і подивимось. Нам потрібно побудувати точки у якої відома тільки
одна координата.
Вправа «Ланцюжок». Учні виходять по одному до дошки, шукають другу координату, позначають
точки на координатній площині,послідовно(так як вони записані) і сполучають їх між собою.
1) х = -1, y = 2х+7 ( -1;5 );
2) х = 4, у = -4+9 ( 4;5 );
3) х = 12- у, у = 8 ( 4;8 );
4) х = 6, у = х (6; 6);
5) х = 6, у = -х+11 ( 6;5);
6) х = -5+12, у = 4 ( 7;4 );
7) х = 7, у = 2х-11 (7;3);
8) х = 9, y = 2х-15 (9;3);
9) х = 9, у = 10- х (9;1);
10) х = -10+17, у = 1 (6;1);
11) х = 7, у = 7+(-7) (7;0);
12) х = 6, у = х+(-7) (6;-1);
13) х = 5, у = 12-13 (5;-1);
14) х = 4, у = 2х-8 (4;0);
15) х = у , у = -4 ( 4;-4 );
3. 16) х = 6, у = х + (-14) ( 6;-8 );
17) х = у +16, у = -9 ( 7;-9 );
18) х = 5, у = -4х+11 ( 5;-9 );
19) х = 2, у = х + (-7) ( 2;-5 );
20) х = -4, у = х+ (-9) ( -4;-5 );
21) х = -6, у = 2х+4 ( -6;-8 );
22) х = -5, y = 2х+1 ( -5;-9 );
23) х = 2у +11, у = -9 ( -7;-9 );
24) х = -8, у = х ( -8;-8 );
25) х = -6, у = х - 11 ( -6;-5 );
26) х = -7, у = х- (-5) ( -7;-2 );
27) х = у -10, у = 3 ( -7;3 );
28) х = -6, у = 2х : (-4) ( -6;3 );
29) х = 6 : y, y = -1 ( -6;-1 );
30) х = 1, у = - х ( 1;-1 );
31) х = -10+12, у = 0 ( 2;0 );
32) х = 2, у = 7х-11 ( 2;3 );
33) х = 1, у = х+2х ( 1;3 );
34) х = -1, у = 4х+9 ( -1;5 ).
Око: (6;3)
Ви чудово справилися з поставленою з вамизадачею. Це дуже добра риса - бутидоброзичливими і
допомагатиіншим, тоді обов’язково і вам прийдуть на допомогу. Перші у космос полетіли - собаки.
Для експериментальних запусків з метою підтвердження
безпеки космічних польотів
пропонувалися миші, щури та собаки. Розглядався варіант
запусків і з мавпами, але вибір припав на собак, оскільки
вони краще піддаються дресируванню і спокійніші за
мавп.
Конструктори встановили межу ваги собак у 6-7 кг, проте
маленькі породисті собаки не годилися для польоту,
найчастіше вони були зніжені, занадто вимогливі до їжі і
недостатньо витривалі. Тому собак відбирали з розплідника
бездомних тварин.
Білка та Стрілка - це найзнаменитіші в світі пасажири космічного корабля. Ці дві собаки -
космонавти першими з представників тваринного світу
здійснили подорож на космічному кораблі і повернулися
живими і неушкодженими.
Фізкультхвилинка. Наша подорож продовжується
ми можемо подивитися через ілюмінатор який
красивий космос і трішки відпочити.
Я собі цікаву гру (присісти-піднятися)
Навіть в космосі знайду. (повороти головою вправо-
вліво)
На ракеті політаю, (потягнутися вгору)
Навкруг Сонця покружляю. (покружляти на своєму
місці)
Що ж — у космосі цікаво (махи руками)
4. І звичайні робити вправи! (присісти-піднятися)
Завдання 3. Визначте місце розташування вказаних в таблиці точок. Якщо відповідь буде
правильна, то ми зможемо скласти слово.
I чверть IІ чверть IІІ чверть IV чверть
A (5;-2) Н Ф О Г
B (-4;5) П А Ї М
C (-1;-19) У В Г Д
D (-8;-3) С Е A Т
E (28;32) Р Й Н У
F (-9;130) Ч І Я Л
K (-9;-28) Ж Є Н И
12 квітня 1961 року Юрій Гагарін став першою людиною в світовій
історії, що здійснила політ у космічний простір. Ракета - носій «Восток» із
кораблем «Восток-1», на борту якої перебував Гагарін, була запущена з
космодрому Байконур. Після 108 хвилин польоту Гагарін успішно
приземлився в Саратовській області, неподалік від Енгельса. Починаючи з
12 квітня 1962 року, день польоту Гагаріна в космос був оголошений
святом — Днем космонавтики.
Завдання 4 . А зараз я хочу вам запропонувати таке завдання
побудувати в координатній площині дві букви «К» і «Л» і записати
координати точок даних букв.
Молодці, ви гарно справились із завданням,а чи знаєте чому саме я
вибрала ці букви? Це ініціали першого космонавта незалежної України -
Леоніда Каденюка.
Леонід Каденюк у період від 19 листопада до 5 грудня 1997 року
здійснив космічний політ на американському БТКК «Колумбія» місії . У
кожного з космонавтів було своє завдання. Леонід Каденюк виконував
роль науковця-біолога. Екіпаж проводив експерименти з трьома видами
рослин: ріпою, соєю та мохом. Космонавтимализ'ясувати,як стан
невагомостівпливає на їх ріст та розвиток. Це був прорив для України,
яка здобула право називатися космічною державою. Леонід Каденюк був
першим, хто полетів у космос із українським прапором .А також у 1997
році вперше український гімн пролунав у відкритому космосі.
V. Домашнє завдання сьогодні творче. Вам необхідно
побудувати малюнок на координатній площині і записати
5. координати точок даного малюнку.
VI. Підсумок уроку
Подорож закінчилася. Чи сподобалась вона вам? Що ви навчилися робити на цьому
уроці? Діти підводять підсумки своєї роботи на уроці, зображуючи смайлики,
відповідно їх настрою.
Наш урок закінчено. Дякую Вам за витримку і активність! І пам’ятайте ми, громадяни
України, повинні бути її патріотами, які покликані захищати свій край від ворогів,
трудитись так наполегливо і добре, щоб жилося усім прекрасно, найкраще у світі, бо
кожна людина має право на щасливе і радісне життя.
Списоквикористаної літератури:
1. Підручникз математикидля 6 класузагальноосвітніх навчальних закладів
Н.А.Тарасенкова,І.М.Богатирьова, К.:видавничий дім«Освіта»,2014;
2. Інтернет-ресурси.