1. Природознавство. 5-Б клас
Тема. Планети Сонячної системи.
Мета:розширитизнання учнів про планети Сонячної системи.
Формувати ключові компетентності:
вміння вчитися: організовуватисвоє робочемісце, орієнтуватися у часі та
берегти його, розвивати вміння розв’язувати ребуси, розвивати уяву, мислення,
швидкість реакції, пам'ять, увагу;
соціальнукомпетентність:розвивативміння продуктивно співпрацювати
з однокласниками, виявляти ініціативу, повагу до героїчноїпрофесії космонавта,
до українських символів, виховувати почуття гордості за співвітчизників;
комунікативну: формувати вміння користуватися різними джерелами
інформації, учитися презентувати класу знайдений матеріал; збагачувати
словниковий запас новими термінами та поняттями;
формувати предметні компетентності:
формувати в учнів загальні уявлення про Сонячну систему, Всесвіт, Космос;
розвивати уміння: аналізувати, порівнювати, робити висновки, встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки; формувати вміння працювати з нетрадиційними
матеріалами.
Тип уроку: урокформування вмінь та навичок.
Форма уроку: урок-подорож (космічнамандрівка).
Обладнання. Підручник, атлас, макет «Сонячнасистема», кінофрагмент
«Всесвіт», мультимедійна презентація.
Основніпоняття і терміни: Сонячнасистема, планета, вісь, орбіта,
планети земної групи, планети-гіганти
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЧАТКУ УРОКУ
Доброго вам дня, любі діти! Ви завітали на урок самого цікавого предмету
природознавство, в якому поєднуються елементи фізики, хімії, біології,
географії, тобто наук про природу. Знання, які ви отримуєте на уроках
природознавства, даєвам можливість розширити ваш кругозір і краще зрозуміти
2. предмети, які ви будете вивчати в наступних класах, а це ті дисципліни з яких
здають ЗНО при вступі до вищих навчальних закладів.
Ми з вами вивчили І розділ ( як він називається?) Тіла, речовини та явища
навколо нас, у якому познайомилися з елементами фізики та хімії.
А зараз, увага, на екран!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Відеофрагмент.
Вчитель. Що ви побачили на відео фрагменті? (Всесвіт, астероїди, планети,
нашу Землю, місяць – супутник Землі).
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати нашу Галактику до якої
належить Сонце.
А чи знаєте ви, що таке Сонячна система? А чому її назвали Сонячною?
Які небесні тіла входять до Сонячної системи? Навіщо людям знання про
Сонячну систему? Отримати відповіді на ці та інші запитання допоможе
матеріал нашого уроку.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
Вчитель. Ми вирушаємо у віртуальну космічну подорож в процесі якої
розглянемо основні характеристики й особливості планет Сонячної системи. І
тема уроку звучить «Планети Сонячної системи» Слайд 1. Запишіть в робочі
зошити число, тему.
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЇХ КОРЕКЦІЯ.
Вчитель. 1. Слово «планета» означає блукаюча зірка. А чим відрізняються
зорі від планет? ( Тим, що планети світять відбитим світлом). Слайд 2.
2. Роботаз підручником параграф 20, стор. 85. З підручника ви дізнаєтесь більш
детальне пояснення терміна «планета». Запишіть у зошити. Слайд 3.
Зверніть увагу на цього космонавта: у нього є ім’я, яке ви дізнаєтесь пізніше.
Вчитель. Діти! А які планети ви знаєте? (відповіді дітей).
Сьогодні на уроці ми повинні познайомитися з особливостями планет земної
групи:1. Меркурій.2. Венера. 3.Земля. 4. Марс та планетами-гігантами: 5. Юпітер
6. Сатурн. 7. Уран. 8. Нептун.
3. Слайд 4. У Сонячній системі 8 планет, бо 2006 року Плутон відносять до
карликових планет поясу Койпера. Робота з атласом. Знайдіть на стор. 6 атласу
пояс Койпера і прочитайте.
Учитель. Кожна планета рухається по своїй орбіті. Діти, а що таке орбіта?
(відповіді дітей). Слайд 5. Запишіть значення терміна «орбіта» у зошити.
V. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ВМІНЬ І НАВИЧОК.
Отже, ми вирушаємо у космічну мандрівку, у незвіданий простір. А
керувати нею буде вже знайомий вам космонавт ім’я якого ви дізнаєтесь, якщо
відгадаєте ребус. Слайд 6. АСТРОНОМ вірно, а допомагатимуть йому
космонавти-дослідники нашого класу, які вже досліджували різні планети.
Діти, а хто був першим космонавтом України? (відповідь). Учитель. Першим
космонавтом незалежної України став у 1997 році Леонід Каденюк, подивіться
на стор. 6 атласу на якій побачите його фото. 19 листопада цього року
виповниться 20 років від дня початку польоту в космос, де Леонід Каденюк був
основним спеціалістом-дослідником серед 6 членів екіпажу на борту
американського корабля «Колумбія». Уперше, під час польоту Каденюка, у
космосі побували наші українські символи: тризуб, український прапор,
вишитий материнськийрушник, «Кобзар»та пролунав гімн незалежної України.
Ми повинні пишатися нашими українськими символами; такими
співвітчизниками і брати з них приклад.
На ваших партах знаходиться матеріал, який допоможевам краще засвоїти
тему уроку. Я вам пропоную прокласти маршрут нашої космічної подорожі і
створити карту «Сім’я Сонця – сонячна система». Слайд 7.
Сідаємо в наш зореліт зручно, рівненько тому, що політ вимагає уваги,
витривалості, пам’яті і серйозного відношення до виконання завдання.
Шановні члени екіпажу 5-Б класу! Будь ласка, будьте уважні і
запам’ятовуйте все те, що почуєте і побачите; зображуйте маршрут на ваших
картах; працюйте з атласом стор. 6-7; записуйте відстань від планет і до Сонця і
кількість супутників. Цю інформацію ви зможете використати при виконанні
тестів. При завершенні подорожі ви повинні знати:
4. 1. Загальні риси всіх планет.
2. Яка головна відмінна риса у всіх планет?
3. На яких планетах можливе життя?
Наприкінці уроку я вас прошу заповнити «Картку вражень».
Всі готовідо старту! ПОЇХАЛИ! До речі, цей вислів став історичним, коли
його 12 квітня 1961 року вигукнув Юрій Гагарін - перший космонавт, на стор. 6
атласу його фото.
Наш політ розпочинається із центру Сонячної системи в якому
знаходиться Сонце – розжарена жовта зоря. Слайд 8. Воно могло б умістити
1300 планет такого розміру, як Земля. Слайд 9.
Дослідники першої планети від Сонця, вам слово. Слайд 10.
МЕРКУРІЙ. Це найближча до Сонця і одна з найменших планет Сонячної
системи. Її назвали на честь давньоримського бога торгівлі. Меркурій має дуже
повільне обертання навколо своєї осі – сонячна доба вдвічі довша періоду його
обертання навколо Сонця.
Тривалість дня і ночі та погода на Меркурії не змінюються. Денна
температура досягає +430 градусів С, але протягом тримісячної ночі поверхня
цієї планети сильно охолоджується і температура на світанку знижується до
мінус 170 градусів С.
Знімки поверхні Меркурія, які були зроблені за допомогою АМС
(автоматичних станцій) свідчать, що на поверхні планети багато великих
кратерів, які говорять про те, що колись тут відбувалася інтенсивна вулканічна
діяльність. Один з великих кратерів названий на честь нашого українського
кобзаря Тараса Григоровича Шевченка.
Зображуємо Меркурій на карті і записуємо відстань від Сонця.
Летимо далі до другої планети - це ВЕНЕРА. Слайд 11. Хто досліджував
Венеру, слухаємо вас.
ВЕНЕРАпривертає увагу людей тим, що на нашому небі її яскравість у десятки
разів перевищує блиск зір першої зоряної величини. Українська народна назва
цієї планети – Вечірня або Вранішня зоря, бо вона першою з’являється на
5. вечірньому небосхилі й останньою гасне на світанку. Назвали Венеру на честь
давньоримської богині кохання і краси.
Довгийчас Венеру називали планетою загадок, бо густі хмари затуляють її
поверхню. Тільки недавно радіоспостереження виявили, що Венера обертається
навколо осі у зворотному напрямку (порівняно з обертанням Землі) і сонячна
доба там триває 117 земних діб.
У хмарах на Венері, крім пари води, утворюються краплини сірчаної
кислоти, але до поверхні ці дощі не долітають,бо під хмарами температура різко
підвищується і краплі випаровуються.
Температура поверхні Венери становить + 480 градусів С. На поверхні цієї
планети людина вижити не зможе.
Астрономи створили детальну карту Венери, де позначено понад 400
велетенських вулканів. Один з вулканів назвали на честь астронома Харківської
астрономічної обсерваторії Валентини Федорець. Ця видатна жінка, наша
землячка, зробила суттєвий внесок у розвиток науки, що вивчає Всесвіт.
Зображуємо Венеру на карті і записуємо відстань від Сонця.
Продовжуємо політ. Третя планета від Сонця – це наша Земля . Слайд 12.
Дослідники Землі, вам слово.
ЗЕМЛЯ – НАШ КОСМІЧНИЙ ДІМ.
Найбільш дивною планетою Сонячної системи можна по праву назвати
нашу Землю. На Землі наявне різноманітне біологічне життя. Розташування
Землі в просторі таке, що вона отримує достатньо тепла й світла. На Землі є
багато води в рідкому стані. Обмінні процеси забезпечують кругообіг води в
повітряній оболонці, це створює цілком сприятливий клімат для життя. Зверніть
увагу на екран. Слайд 13. Сонцевід Землі знаходиться дуже далеко. Світло долає
цю відстань за 8 хвилин, реактивний літак зміг би дістатися за 20 років,
автомобіль їхав би 200 років, а людина – спортсмен бігла б 3,5 тис. років.
Учитель. Про нашу прекрасну Землю ви дізнаєтесь на уроках, які будуть
незабаром, коли будемо вивчати наступний розділ програмиз природознавства«
Земля – планета Сонячної системи».
6. Зображуємо Землю, відстань до Сонця і супутник.
Політ наш триває. Четверта – остання планета земної групи – це МАРС.
Дослідники Марса, будь ласка, вам слово. Слайд 14.
ПЛАНЕТА МАРС є четвертою планетою Сонячної системи. Її назвали на честь
давньоримського бога війни.
Грунт на Марсі насичений залізом, тому планета має червоний колір.
Атмосфера Марса складається переважно з вуглекислого газу. На Марсі ніколи
не випадає дощ, бо пари води в атмосфері у 100 разів менше, ніж на Землі.
Середня температура на поверхні Марса становить мінус 70 градусів С.
Поверхня планети – це пустелі, кратери, гори.
Рік на Марсі триває 1,9 земних років, а доба налічує 24 год. 39 хвилин.
Учитель . Працюємо з картами, позначаємо відстань від Сонця і кількість
супутників.
ВИСНОВОК. Хоча планети земної групи – Меркурій, Венера,Земля і Марс
схожі за розмірами,масою і внутрішньою будовою, але фізичні умови на
поверхні Меркурія, Венери і Марса дуже відрізняються від земних, тому там не
виявлені ознаки життя.
На Меркурії відсутня атмосфера і висока температура. На Венері густа
атмосфера з вуглекислого газу створює пекельні умови для існування живих
істот – там і вдень і вночі температура + 480 градусів С.
Марс буде першою планетою, яку в недалекому майбутньому відвідають люди,
але жити там можна тільки в скафандрах. Русла висохлих рік свідчать про те,
що колись на Марсі була більш густа атмосфера, випадали дощі, текли ріки і,
можливо, існувало життя. Не виключено, що живі організми існують під
поверхнею планети, де виявлена велика кількість криги.
Шановні космонавти! Наш корабель пройшов половину запланованого
маршруту. Головний пілот Астроном повідомляє, що пальне закінчується і
треба заправитися, а також членам екіпажу треба відновити сили для
подальшого вивчення космічного простору. Нам, як космонавтам, які риси
характеру притаманні? (Сміливість, сила волі, наполегливість, витримка,
7. оптимізм, відповідальність, знання, а також міцне здоров’я). А щоб мати добре
здоров’я, потрібно займатися фізкультурою і спортом.
ФІЗКУЛЬТУРНА ХВИЛИНКА.
Зміст Вправи
Сонечко,умившиличко, Руки вгору, потягнулись, імітація
вмивання обличчя
Завело ось перекличку. Руки вперед, пальці розставлені,
Всі планети називало, почерговезгинання пальців.
Рухатися наказало. Руки на поясі, прогнутись назад,
випрямитись,
Першим відгукнувсь Меркурій, нахилитись вперед, в різні боки.
Зупинився,розпрямився, Руки на поясі, стрибкиспочатку на
одній нозі,
Ніби танцівник, вклонився. потім – на
іншій.
Другоюбула Венера, Руки на поясі, стати на носки, повороти
Прискакала, мов Химера. на місці.
І блакитная Земля,
Закружляла – тра - ля – ля. Руки вгору, нахилитись донизу,
присісти, витягнувши вперед руки.
Далі Марс прибіг галопом
З присіданням і притупом. Стрибки на місці з плесканням.
П’ятим – з плесканням Юпітер, Голову назад, руки вільно, поворотина
місці Взяв у руки влади скіпетр. вліво – вправо.
А за ним прийшов Уран
І затанцював гопак. Руки на поясі, колові обертання тазом,
тулубом.
На завершення - Сатурн Руки в боки, вгору.
З Нептуном взялись в танок. Обертання навколо себе.
Руки в боки, руки вгору,
Всі планети в танці скорі.
Молодці! І з відновленими силами вирушаємо до планет-гігантів. П’ята
планета від Сонця – ЮПІТЕР. Дослідники Юпітера ,слухаємо вас. Слайд 15.
ЮПІТЕР – найближча до нас планета-гігант. Це найбільша планета Сонячної
системи. Її розміри приблизно в 11 разів більші за розміри Землі. Свою назву
планета отримала на честь головного давньоримського бога Юпітера – царя
богів.
Атмосфера Юпітера утворена з водню та гелію. Повний оберт навколо
Сонця Юпітер робить майже за 12 земних років, а навколо своєї осі – лише за 10
годин.
8. Ось уже 300 років вчені спостерігають на Юпітері велику червону пляму,
яка змінює розміри, яскравість кольору. Вони вважають, що це гігантський
атмосферний вихор, у якому вітер дме з ураганною швидкістю до 100 метрів за
секунду. Юпітер має найбільшу кількість супутників.
Позначаємо на карті Юпітер, відстань від Сонця і 67 супутників.
Політ триває. Шоста планета САТУРН . Слайд 16. Дослідники Сатурна
презентують.
САТУРН. Цю планету назвали на честь давньоримського бога землеробства.
Сатурн - гігантська газоподібна планета, яка не має твердої поверхні. Це
найкрасивіша планета Сонячної системи, бо його казкові кільця зачаровують.
Це сім кілець із кількома пропусками і проміжками між ними.. Доба на Сатурні
триває 10,7 години. Сатурн робить повний оберт навколо Сонця за 29 земних
років. Атмосфера Сатурна утворена з водню і гелію.
На сьогодні у Сатурна виявлено 62 супутника .
Сатурн не може підтримувати життя в тому вигляді, у якому ми його
знаємо.
Коли Галілео Галілей подивився на Сатурн у телескоп ( а це було 1600
року) він помітив дивні об’єкти на кожному боці планети. Дивні об’єкти
виявилися кільцями Сатурна.
Робота з картою.
Сьома планета від Сонця – Уран. Слайд 17. Дослідники Урану говорять…
УРАН названий на честь давньогрецького бога, який символізував небо. Це
найперша планета, що відкрита за допомогою телескопа. Сталося це у 1781 році.
Єдина планета, що обертається ніби лежачи на боці.
Уран має 27 супутників, Титанія – найбільший. Крім того у нього є 11 вузьких
кілець.
Працюємо з картою.
І, на кінець, долітаємо до останньої планети від Сонця. Дослідники планети
Нептун презентують … Слайд 18.
9. НЕПТУН. Восьма планета Сонячної системи, яка названа на честь
давньоримського богаморя. Має 5 дуже темних кілець. Але на вигляд – це одна з
найдивовижніших планет, бо вона незвичайного блакитно-синього кольору. Має
14 супутників. Головні – Тритон і Нереїда.
Робота з картою.
На наступному уроці ми будемо продовжувати роботу з вашими
маршрутними картами.
ВИСНОВОК. ПЛАНЕТИ-ГІГАНТИ за хімічним складом нагадують зорі, вони
не мають твердої поверхні, й тому на них ніколи не зроблять посадку пілотовані
космічні кораблі.
Закінчилась наша віртуальна космічна подорож. А щоб краще порядок
планет запам’ятати, треба речення – прислів’я таке знати: Слайд 19.
Маючи – МЕРКУРІЙ
Великі – ВЕНЕРА
Здібності –ЗЕМЛЯ
Малий – МАРС
Юрко – ЮПІТЕР
Співає – САТУРН
Українські – УРАН
Наспіви - НЕПТУН .
VІ. КОНТРОЛЬ І САМОКОНТРОЛЬ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
Відповіді на запитання, що поставлені на початку подорожі:
1) Які загальні риси планет? (Планети не випромінюють світла; обертаються
навколо своєї осі; навколо Сонця обертаються по своїх орбітах; майже однакова
форма).
2) Яка головна відмінна риса у всіх планет? (Різні розміри).
3) На яких планетах можливе життя? (Тільки на планеті Земля).
Діти! Вам пропонуються тести у двох варіантах. Правильну відповідь
обводимо. Виправлення не допускаються. На виконання роботи відводиться 3
хвилини. Будьте уважні!
10. Закінчили. Обмінялися роботами з сусідом по парті і перевіряємо роботу,
згідно зразка відповідей. Відповіді до тестів написані зліва на дошці з іншого
боку. Ціна однієї правильної відповіді – 1 бал.
У кого всі вірні відповіді?, 1 помилка ,…. 2 , 3 і т.д. Оцінювання. МОЛОДЦІ!
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
1.Шановні учні! Завдання, які були поставлені на початку уроку більшість
з вас виконали успішно. Дякую за плідну працю! Прошу вас заповнити » Картку
вражень». Підніміть руку, кому було нудно? Цікаво ? Нецікаво? А хто дізнався
багато нового?
2. Прийом «Мікрофон». Висловіть свої враження від уроку:1) Я
дізнався,…2) Я навчився…., 3) Мені сподобалося…,4) Мене здивувало…
VІІІ. ІНФОРМАЦІЯ ПРО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
опрацювати текст підручника, параграф 20 – всі учні;
завдання на контурній карті ( надпиши на схемі будови Сонячної системи
назви об’єктів, познач, яка з планет найближча до Сонця, а яка –
найвіддаленіша? – всі;
намалювати на альбомному листі планету, яка вам більше всього
сподобалася і скласти про неї вірш – за бажанням;
підготувати проект на тему «Хвостаті прибульці Космосу» - 1, 3, 5 групи;
всім мати кольорові олівці.
Шановні діти! Я дуже вам вдячна за роботу на уроці! І бажаю вам стати
новими відкривачами Космосу, прославляючи, тим самим, нашу рідну Україну!
Слайд 20.
11. ЛІТЕРАТУРА
Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у
загальноосвітніх навчальних закладах (ДОДАТОК До Наказу Міністерства
освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641)
Александров Ю.А. Астрономія. Історико-методологічнийнарис.- К: сфера,
1999
Атлас Природознавство – К.: ДНВП «Картографія», 2016
Крячко І.П. Астрономічні бази даних для науки й освіти. Методичний
посібник. — К. : Наше небо, 2013. — 60 с.
Д. Ф. Лупишко «АСТЕРОИДНАЯ ОПАСНОСТЬ: СУТЬ И СОСТОЯНИЕ
ПРОБЛЕМЫ»
Meдведев Ю. Д., Свешников М. Л., Сокольский А. Г. и др. Астероидно-
кометная опасность. – СПб.: Изд-во ИТА-МИПАО, 1996
Словник-довідник з природознавства. Школярам про великі й маленькі
таємниці Всесвіту. /Упор. Н.М. Колотій. – Х.; «Країна мрій», 2007
Ярошенко О.Г., Бойко В.М. Природознавство. Підручник для 5 класу
загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: «Світоч», 2013