1. План-конспект уроку
з математики в 5 класі
Тема. Подорож по океану Дробів.
Мета.
Навчальна:
систематизувати і узагальнити знання, вміння, навички із теми «Звичайні
дроби».
Розвивальна:
розвивати пізнавальний інтерес, творчі здібності;
виробити самооцінку у виборі шляху;
формувати позитивні мотиви навчання.
Виховна:
виховувати прагнення досягати поставленої мети;
почуття відповідальності, впевненості в собі, вміння працювати в колективі.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання: Карта, проектор, ноутбук, презентація, плакати, указка,
різнокольорові стікери, скотч, «рибки», галстуки, роздатковий матеріал, мікрофон.
Хід уроку
І Організаційний момент.
Готовність учнів до уроку.
Добрий день!
Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, влад відповідати.
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,
Щоб не було нам мороки –
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм
І в дорогу вирушаєш.
ІІ Мотивація уроку.
Діти, ми завершуємо вивчати тему «Звичайні дроби» і сьогодні ми вирушаємо
у подорож по океану Дробів на швидкісному вітрильнику. Запишіть число, класна
робота та тему нашого уроку: «Подорож по океану Дробів».
Ми побуваємо у цікавих портах, бухтах, навчальних гаванях та найяскравіших
мисах Систематизації та узагальнення знань. А найголовніше – ми навчимося
працювати в колективі, ви станете впевненіші у собі.
Нам зустрінуться, як і має бути під час подорожей, різні перешкоди. Вам
доведеться показати всі свої знання, щоб щасливо повернутися до Рідної домівки.
2. Гасло нашої подорожі – слова видатного математика Пойа, який жив у 1887 –
1985 рр.: «Якщо ви хочете навчитися плавати, то сміливо входьте у воду, а якщо
хочете навчитися розв’язувати задачі, то вирішуйте їх».
Я пропоную вам обрати 3-х боцманів, які будуть відповідати за свої екіпажі,
ними будуть учні, які звітують за домашнє завдання, І, ІІ варіанти – відповідно
матроси, юнги. Всі ви будете екіпажем корабля, а наші гості – пасажирами.
Готові?! Тоді вирушаємо. Погляньте на карту, маршрут нашої подорожі
такий.
Тривалість подорожі – 45 хвилин.
Час перебування в кожному місці ви бачите на екрані:
1. порт «Рідна домівка» - 45
5
подорожі,
2. бухта «Усний Рахунок» - 45
5
,
3. гавань «Законів» - 45
5
,
4. порт «Обчислювальний» - 45
15
,
5. бухта «Історична» - 45
5
,
6. мис «Вражень» - 45
5
.
Кожен екіпаж за правильну віповідь отримує 1 рибку. Екіпаж, який отримає
найбільшу кількість рибок, буде визнаний найактивнішим.
ІІІ Перевірка домашнього завдання.
Для того, щоб ви покинули порт «Рідна домівка», перевіримо д/з:
Доповідають відповідальні за домашнє завдання.
На домашнє завдання треба було придумати цікаву задачу на тему, пов’язану із
океаном, умову і розв’язання оформити на листку.
І екіпаж виконав домашнє завдання,
ІІ екіпаж - …
ІІІ екіпаж - …
З кожного екіпажу по одному учню зачитують свої задачі. Положіть на край
столу, боцмани зберуть в кінці уроку. І поповнимо свою скарбничку!
Всі екіпажі, за виконане домашнє завдання отримують рибку.
IV Актуалізація опорних знань.
Вперед!
Щоб зайти у бухта «Усний Рахунок», відгадайте загадку:
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш.
Їх не зважиш на терезах
І ціни не підбереш.
(знання)
Ми зупинились у бухті «Усний Рахунок».
3. Усний рахунок.
1. Виконайте додавання числа, записаного в середині кокоса, з іншими числами.
2. Виконайте віднімання числа, записаного в середині кокоса, від інших чисел.
3. Із записаних дробів виберіть правильні: 3
2
, 5
4
, 5
5
, 5
6
, 6
5
.
4. Із записаних дробів виберіть неправильні: 18
11
, 13
34
, 18
18
, 18
19
, 6
5
.
5. Порівняйте дроби: 13
5
і 13
4
, 5
3
і 7
8
, 15
2
і 7
2
.
6. Обчислити суму:
7
3
7
2
+ ; 9
5
9
2
+ ; 8
5
1
8
3
2 + .
7. Обчислити різницю: 17
8
17
15
− ; 7
3
3
7
3
12 − ; 3
1
24 − .
Прямуємо далі!
V Узагальнення та систематизація знань учнів
Щоб зайти у порт «Законів» маємо дати відповіді на запитання.
Фронтальне опитування
Робота в парах
Матроси відповідають на 1,3,5 запитання, юнги – 2,4,6. Перевірте правильність
запитань один у одного.
1. Що показує чисельник і знаменник дробу?
2. Який дріб називається правильним? неправильним?
3. Який дріб називається неправильним?
4. Сформулюйте правило порівняння дробів з однаковими знаменниками.
5. Сформулюйте правило порівняння дробів з різними знаменниками.
6. Як додати дроби з однаковими знаменниками?
Чи були такі члени екіпажу, які не знали правил?
Я запитую у кожного екіпажу:
1. Як відняти дроби з однаковими знаменниками?
2. Наведіть приклади мішаних дробів.
3. Наведіть приклади звичайних дробів?
Екіпажі отримують по 3 рибки за правильні відповіді.
VІ Розв’язування вправ
4. Правила знаємо. Давайте перевіримо, чи вміємо їх застосовувати. Отож, ми
потрапили в порт «Обчислювальний». Екіпажі отримують завдання і виконують
ланцюжком.
А) Виконайте дії:
1) 9
2
9
1
9
1
=+ ;
2) 9
3
1
9
1
1
9
2
=+ ;
3) 9
3
21
9
3
1 =+ ;
4) 9
4
5
9
1
3
9
3
2 =+ ;
5) 9
1
1
9
3
4
9
4
5 =− ;
6) 0
9
1
1
9
1
1 =− .
1) 7
2
7
1
7
1
=+ ;
2) 7
3
1
7
1
1
7
2
=+ ;
3) 7
3
21
7
3
1 =+ ;
4) 7
4
5
7
1
3
7
3
2 =+ ;
5) 7
1
1
7
3
4
7
4
5 =− ;
6) 0
7
1
1
7
1
1 =− .
1) 8
2
8
1
8
1
=+ ;
2) 8
3
1
8
1
1
8
2
=+ ;
3) 8
3
21
8
3
1 =+ ;
4) 8
4
5
8
1
3
8
3
2 =+ ;
5) 8
1
1
8
3
4
8
4
5 =− ;
6) 0
8
1
1
8
1
1 =− .
Екіпаж, який розв’язав І, отримує 3 рибки, ІІ – 2, ІІІ – 1 (правильно).
Б)
Розв’яжіть рівняння:
І екіпаж – ст. 49, №178 2),
ІІ екіпаж - ст. 74, №178 2),
ІІІ екіпаж – ст. 99 №178 2).
.18:
.18
;12:216
;12
216
Відповідь
у
у
у
=
=
=
.26:
.26
;6:156
;6
156
Відповідь
у
у
у
=
=
=
.22:
.22
;13:286
;13
286
Відповідь
у
у
у
=
=
=
Екіпаж, який розв’язав І, отримує 3 рибки, ІІ – 2, ІІІ – 1 (правильно).
Фізкультхвилинка
Наші члени екіпажу трохи втомилися, тож давайте відпочинемо. Малюємо цифри.
В)
матроси - ст. 74, №178 3),
юнги – ст. 99 №178 3).
.26:
.26
;6490
;6490
;16*490
;4
16
90
Відповідь
у
у
у
у
у
=
−=
=−
=−
=
−
.57:
.57
;1572
;7215
;6*1215
;12
6
15
Відповідь
у
у
у
у
у
=
−=
=+
=+
=
+
Екіпаж, який розв’язав І, отримує 3 рибки, ІІ – 2, ІІІ – 1 (правильно).
5. Г)
Задачі (індивідуальні)
1)
Три екіпажі судна разом виловили 64 рибини. Перший екіпаж зловив 8
3
усіх рибин,
ІІ - 20
9
решти. Скільки рибин зловив ІІІ екіпаж судна.
1) 64:8*3 = 24(р.) - зловив І екіпаж;
2) 64-24 = 40(р.) – решта,
3) 40:20*9 = 18(р.) – зловив ІІ екіпаж.;
4) 40-18 = 22(р) - зловив ІІ екіпаж..
Відповідь: 22 рибини.
2)
На безлюдному острові росте 180 дерев, з них 9
7
становлять бананові пальми, а
решту – кокосові. Скільки кокосових пальм росте на цьому острові?
1) 180:9*7=140(д.) – бананові пальми;
2) 180-140=40(д.)- кокосові.
Відповідь: 40 дерев.
Розв’язування біля дошки.
Задачі
№1
На дні океану, у безодні, лежало 120 скринь із скарбами. Пірат Джек-Горобець
знайшов 4
1
всього скарбу. Скільки скринь із скарбами залишилось в океані?
Розв’язання
1. 120:4*1=30 (ск.) – знайшов пірат;
2. 120-30=90 (ск.) – залишилось в океані.
Відповідь: 90 скринь.
№2
Із океану у дельфінарій привезли 16 дельфінів. Дресирувальник навчив 8
3
дельфінів
крутити на носику м’яча, 4
1
танцювати, а решту – малювати. Скільки дельфінів
вміють малювати?
Розв’язання
1. 16:8*3=6 (д.) – крутили м’яча;
2. 16:4*1=4 (д.) – танцювали;
3. 16- (6+4)=6 (д.) – малювали.
Відповідь: 6 дельфінів малювали.
Екіпажі отримують рибки.
№3 (додаткова)
6. Рибки: Немо, Білі, Фреді – обідали, Немо з’їв 8
1
частину водорослей, Білі - 6
2
, а
Фреді – решту. Скільки кілограмів водорослей з’їв Фреді, якщо на обід у них було
240кг?
Розв’язання
1. 240:8 = 30(кг) – з’їв Немо;
2. 240:6*2 = 80(кг) - з’їв Білі;
3. 30+80 = 110 (кг) - з’їли Немо і Білі разом;
4. 240-110= 130 (кг) – решта.
Відповідь: 130 кг водоростей з’їв Фреді.
Підходимо до бухти «Історичної».
І екіпаж: в стародавньому Китаї 2
1
називали половиною, 3
1
- малою половиною, 3
2
- великою половиною В давнину математики Єгипту і Греції користувались
дробами виду n
1
.
ІІ екіпаж: У Римі – зі знаменником 12. Лише грецький математик Герон
Олександрійський у І ст. до нашої ери. Почав працювати з дробами, що мають будь-
який знаменник.
ІІІ екіпаж: запис дробів, близький до сучасного, здійснили в Індії, але у
«двоповерховому» записі не було риски дробу. Вона з’явилась пізніше в арабів.
Всі отримують по 1 рибці.
Діти, розпочався несподіваний шторм і наш корабель віднесло на берег «Поезії»:
Ми вивчаєм дріб звичайний,
Фантазуєм надзвичайно:
Куди погляд наш впаде —
Загадкове щось знайде.
«З» — знаменник, мов Земля,
І для нас внизу вона;
Риска — дія ділення,
А не просто лінія.
Дріб, мов щедрий чоловік,
Дарувати усе звик:
Ділить вправно все знаменник
Роздава усім чисельник.
А як дроби додаємо –
7. Всі чисельники візьмемо.
Непорушна лиш «Земля»,
Бо для всіх одна вона.
Дроби віднімаємо —
Добре пам'ятаємо:
Віднімемо чисельники,
Не змінимо знаменники.
З дробом будемо дружити,
Математику любити.
Вправи будуть гартувати,
Ми — розумними зростати.
По 2 рибки кожному екіпажу.
Щоб повернутися до нашого маршруту нам потрібно розв’язати рівняння
№ 1035 г)
1
1717
38
=−
х
;
1
17
38
17
−=
х
;
17
17
17
38
17
−=
х
;
17
21
17
=
х
;
Х=21.
Відповідь: 21.
Рибка.
VІІ Підсумок уроку
Наш корабель вирівняв свій маршрут і підійшли до мису «Вражень».
Кожний екіпаж наловив багато риби – це і будуть ваші оцінки за сьогоднішній
урок-подорож.. Я додаю вам ще по 1 рибці – за гарну поведінку та активну участь.
Екіпаж, який наловив найбільше риби вважається почесним екіпажем в океані
Дробів (І – 12 балів, ІІ – 11 балів, ІІІ – 10 балів), а ще сьогодні активно працювали
… , які отримують додаткові оцінки.
Кожен, хто побував у якійсь подорожі, завжди ділиться своїми враженнями. Я
хочу, щоб ви поділились своїми. Ось перед вами риба, вона без луски. Прикріпіть
луску того кольору, що буде відображати ваші враження (перед уроком роздати
кольорові стікери):
- не сподобалось – оранжевий,
- сподобалось – жовтий,
- дуже сподобалось - рожевий.
8. Отже, ви бачите, як ми з вами провели нашу подорож по океану Дробів,
узагальнили і систематизували знання з теми «Звичайні дроби», «тому сміливо
розв’язуйте задачі».
Мікрофон, продовжи речення
Сьогодні на уроці…
Тому що…
Я щиро дякую вам за роботу на нашому кораблі. Ви всі були розумними,
вправними, показали гарні знання.
VІІІ Домашнє завдання.
І для того, щоб ви повернулися з мису «Вражень» у порт «Рідна Домівка», маєте
вдома виконати домашнє завдання.
1. Повторити правила.
2. №157, 175, 185 ст. 97.
Діти давайте ми також подякуємо нашим гостям-пасажирам за щирі посмішки,
допомогу та співпрацю. Шановні гості-пасажири ми даруємо вам оплески і маленькі
рибки-щастя.