1. Клас: 6
Інтегрований урок «Математика і космос»
Навчальна мета:
1. Дати учням поняття
-узагальнити знання учнів з пройденого курсу математики 6 класу застосовуючи
їх в нестандартній ситуації.
-розвивати практичне вміння застосовувати знання з математики при
розв’язуванні вправ.
2. Сформувати навички
-застосування знань з математики під час розв’язування завдань про космос.
-проводити аналогії між умовою нестандартної задачі і навчальним матеріалом.
-послідовно викладати хід розв’язання в письмовій формі під час запису
розв’язувань завдань з перенесенням знань у нову ситуацію.
3. Удосконалювати вміння учнів:
-планувати і контролювати хід своїх дій при розв’язуванні завдань.
-ясно, точно, грамотно викладати свої думки, розуміти сенс поставленого
завдання.
4. Перевірити рівень знань, умінь і навичок
-знаходження невідомого члена пропорції.
-розв’язування задач на відсотки.
-виконання арифметичних дій з раціональними числами.
-побудови точок за їх координатами.
-виконання усних і письмових обчислень.
5. Закріпити знання учнів з тем: « Відсотки», «Пропорції», «Коло і круг»,
«Вирази і рівняння», «Координатна площина».
6. Провести аналіз результатів:
-дати якісну оцінку роботи класу і окремих учнів.
-ініціювати рефлексію дітей з приводу мотивації їх власної діяльності і взаємодії
з учителем та іншими дітьми.
Розвиваюча мета:
1. Розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій як
аналіз, порівняння, систематизація.
2. Розвивати мовну і слухову пам’ять.
3. Розвивати творчі здібності учнів.
4. Розвивати увагу, вміння міркувати та аргументувати свої дії під час
розв’язування задач.
5. Формувати вміння проводити оцінку і самооцінку знань і умінь розвивати
комунікативні компетенції.
Виховна мета:
1. Виховувати в учнів національну свідомість, провідні риси громадянина
своєї держави, любов до рідної країни та свого міста, до української мови, до
свого народу.
2. Створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває
свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.
Очікувані результати:
2. 1. Контролювати й оцінювати свою роботу і її результат, висловлювати
власну думку, логічно обґрунтовуючи свою позицію.
2. Виявляти здатність критично і системно мислити, приймати рішення,
співпрацювати в команді.
Міжпредметні зв’язки: математика, астрономія, історія.
Тип уроку: нестандартний урок.
Обладнання: телевізор, комп'ютер, презентація «Математика і космос», текстові
завдання, учнівські повідомлення, ілюстративний матеріал, конструктор ЛЕГО в
коробках, технічні пристрої (смартфони).
Хід уроку
Організаційний момент
Сьогодні я пропоную вам відправитися в космічну подорож. Назвіть
слова, що співпадають на думку, коли ви чуєте слово «Космос» (слайд 2)
(наприклад сузір’я, зорі, планети, космонавт, Місяць, Сонце, комета, ракета,
супутник, телескоп, літати.).
Для цього візьмемо свої гаджети та відскануємо QR-код.
Тепер поглянемо, що у нас отрималося
https://www.mentimeter.com/s/25f563ecb4430194c85a10b6da399548/2c149de923d7
Космос-це світ за межами нашої планети, його називають Всесвіт.
Космосу або Всесвіту, немає кінця і краю. Всесвіт наповнений безліччю зірок,
планет, комет та інших небесних тіл. Зірки утворюють гігантські скупчення,
названі Галактиками (від грецького слова «гала»-молоко). Наша Галактика
відома під назвою Молочного або Чумацького шляху. Вона охоплює понад 150
мільярдів зірок (слайд 3). Весь час людину тягнуло до зірок. Люди мріяли
полетіти до них.
- А чи знаєте ви, що в даний момент людство дуже цікавить можливість
космічних подорожей?
-Як вважаєте, чому? (круто, цікаво, пізнавально)
-Чи хотів би хтось з вас полетіти на космічному кораблі у космічну подорож? -
Як вважаєте, чи це реально?
От сьогодні ми з вами спробуємо там помандрувати. І зватимемось ми не учнями,
а астронавтами. А хто ж такі астронавти? (Люди, які вивчають космос).Отже, ми
– астронавти, як і наш відомий земляк, перший український космонавт. (Леонід
Каденюк) (слайд 4).
Космічні польоти тісно пов’язані з математичними точними розрахунками,
світом чисел. Тому, ми закріпимо те, що знаємо і ця подорож принесе вам багато
нових знань, приємні несподіванки. Сьогодні наша подорож відбудеться у
вигляді змагання між екіпажами. У кожного екіпажу є свій бортовий журнал. В
ньому капітани будуть записувати результати вашої роботи. В кінці подорожі ці
журнали ви здасте мені і я врахую результати при оцінюванні ваших навчальних
досягнень. Пам’ятайте, чути один одного – основа успішної командної роботи.
(учні діляться на команди, повідомляють назву та капітанів своєї команди).
3. Актуалізація опорних знань.
Ми вирушаємо в космічний політ. Щоб дізнатися назву нашого корабля,
необхідно, усно розв’язати наступні приклади: (слайд 5).
а) 16,8 : (–0,7); б) -8,7 + 4,5; в)−𝟏
𝟐
𝟑
− 𝟑
𝟏
𝟔
г) – 5,5 –(-7);
д) 2,8 ∙(- 10) е) −
𝟒
𝟗
∙ (−
𝟏𝟓
𝟐𝟒
) ж) −
𝟖
𝟏𝟓
:(-4); з)
𝟑
𝟒
-2;и)−
𝟒
𝟕
:
𝟒
𝟕
Ключ до розшифровки назви міжпланетного корабля дано в таблиці.
-4
𝟓
𝟔
𝟓
𝟏𝟖
-1 - 24 -3,5 1,5
𝟐
𝟏𝟓
-1
𝟏
𝟒
-1,5
с о я к а с п е і
Відгадані букви запишіть послідовно і одержите назву космічного корабля.
(Кассіопея).(слайд 6).
Із завданням ми впоралися і вирушаємо в подорож на космічному кораблі
«Кассіопея».
Розв'язання задач
1. Космічна швидкість
Для подолання земного тяжіння і виведення об'єкта в космос потрібно величезна
енергія. Для виведення на орбіту космічних кораблів необхідно розвинути
потрібну першу космічну швидкість, швидкість, яку, нехтуючи опором повітря
та обертанням планети, необхідно надати тілу для переміщення його на кругову
орбіту, радіус якої рівний радіусу планети.
Визначте, чому дорівнює перша космічна швидкість (в км / год), розв’язавши
рівняння: 2x : 540= 900 : 8,1
(Перша космічна швидкість, необхідна для виходу на орбіту, становить 30 000
км / год., а для повернення на Землю, завдяки, тяжінню, ракетні двигуни не
потрібні.) (Слайд 7)
2. Тест на сумісність
Подолавши земне тяжіння, наш корабель вийшов у відкритий космос.
Перевіримо екіпаж на сумісність. Для цього дайте відповідь на питання.
Перед вами кілька цікавих фактів, але в них пропущені числа. Щоб відновити їх,
вам треба в розв’язати завдання і знайдені відповіді вставити замість пропусків.
Щороку в нашій галактиці з'являються близько .... Нових зірок.
Виконайте дії: (- 29,1 + 15,9): (- 3,3) + 36,5 (40)
Найбільша гора на Землі - Джомолунгма - має висоту понад 8 км. А висота
вулкана Нікс Олімпік на Марсі становить більше... км!
Знайдіть значення виразу: а + b: 0,75 при а = 4, b = 12. (20)
В Сонці сконцентровано ... відсотків маси всієї Сонячної системи
Розв'яжіть рівняння: 4,5 - 2х = 103,5-3х (99)
Коли ми дивимося на найдальшу з видимих зірок, ми дивимося на …
мільярди років у минуле. Світло від неї доходить до нас через .... мільярди років?
4. Обчисліть: 0,04 ∙ 25,7 + 74,3 ∙ 0,04 (4)
(слайд 8)
3. Шлях до зірок
В темну безхмарну ніч можна побачити тисячі зірок. Групи яскравих зірок, що
утворюють певну композицію, добре впізнавані. Ми називаємо їх сузір'ями,
кожне з яких має свою назву. Протягом багатьох століть люди, дивлячись на
небо, давали їм назви.У перекладі з латинської мови «сузір’я» означає «група
зірок». А придумали їх ще в Стародавній Греції. Греки, прекрасні мореплавці, по
небесним сузір'ям визначали шлях, коли пливли на кораблі. Назви у сузір'їв дуже
красиві: Цефей, Кассіопея, Персей, Андромеда, Пегас, Оріон, Кіт, Дракон і інші.
Якщо уважно подивитися на зоряне небо, то в очі впадають сім яскравих зірок,
які легко малюють в нашій уяві фігуру велетенського ковша з довгою ручкою.
Це знаменитий ківш Великої Ведмедиці. У сиву давнину різні народи
пов’язували з цим семизір’ям різноманітні уявні фігури (найчастіше ті, що
стосувалися місцевої природи чи побуту).В уявленні стародавніх греків (Велика
Ведмедиця), у арабів (кінь), у наших пращурів (віз). Менш помітним є сузір’я
Малої Ведмедиці, яке знаходиться в дзеркально перевернутому відображенні
щодо Великої Ведмедиці. Мала Ведмедиця теж виглядає як ківш трохи меншого
розміру. (слайд 9).
А зараз нам треба буде попрацювати в групах.
Побудуйте на зоряній карті сузір'я Малої та Великої Ведмедиці. Готові роботи
потрібно закріпити на дошці за посиланням:
https://padlet.com/svetlichna202/4eqp3ez3worv8z9l
1)Обчисліть другу координату точки-
зірочки, побудуйте сузір’я Великої
Ведмедиці
а) x=-7, y=x+8;
б) x=-4, y=2x+8;
в) x=-11+10, y=-2;
г) x=1, y=7x-10;
д) x=1, y=x-6;
е) x=-9+15, y=-4;
є) x=5, y=-|x|;
2)Обчисліть другу координату точки-
зірочки, побудуйте сузір’я Малої
Ведмедиці.
a) y=1, x=5y-12;
б) x=-3, y=|x|-3;
в) x=-1, y=2x;
г) x=1, y=-x-2;
д) x=6, y=2x-16;
е) x=5, y=x-11;
є) x=1, y=3-8x;
(слайд 10).
4.Фізкультхвилинка. https://youtu.be/Jl-L-zHQP2A
5.Планети сонячної системи
Кожен день Сонце проходить по небу зі сходу на захід. Здається, що Сонце
обертається навколо Землі, проте в дійсності це Земля обертається навколо своєї
осі і одночасно обертається навколо Сонця. Сонце утворює центр нашої системи
5. - це розпечена газова куля, яка тільки за секунду випромінює більше тепла і
світла, ніж його використали люди за всю історію свого життя на Землі. Чотири
невеликі планети, розташовані найближче до Сонця, - Меркурій, Венера, Земля
і Марс - називаються внутрішніми, вони мають тверду поверхню.(слайд 11).
Решта п'ять планет називаються зовнішніми: чотири газових гіганта - Юпітер,
Сатурн, Уран, Нептун, а також маленька тверда планета з каменю і льоду -
Плутон.
Земля –унікальна планета Сонячної системи, єдина планета, на якій
відоме життя, домівка людства. Нашу блакитну планету часто порівнюють з
величезним космічним кораблем, який летить просторами Всесвіту. А людство
– екіпаж цього корабля. Красиве і мудре порівняння. Але ми всі повинні
осмислити, що у нашого космічного корабля немає аварійного виходу. Земля-
наш спільний дім. Бережімо її.(слайд 12).
Бережімо і наше рідне місто Кривий Ріг - зелене, промислове, величне,
гостинне. Ви- мешканці Кривого Рогу, що є частиною великої і прекрасної
країни – України, вам вирішувати його майбутню долю. Нехай же майбутнє
буде для всіх нас щасливим і прекрасним. (слайд 13).
Виконавши наступні завдання, ви зможете дізнатися деякі відомі факти, пов'язані
з цими планетами. ( Робота в групах).(слайд 14).
Завдання №1
Сонячна система величезна. Для того щоб дізнатися, чому дорівнює
відстань від Землі до Сонця в мільйонах кілометрів, розв’яжіть рівняння:
𝟒х+𝟔
𝟐х
=2,02 [≈150 млн км]
Завдання №2
Діаметр земної кулі приблизно дорівнює 12,7 тис. км. Знайдіть радіус Землі
та довжину екватора.(Результат округлити до десятих.)
[R = 6,35 тис. км ≈ 6,4 тис. км. довжина екватора-39,878 тис. км ≈39,9 тис. км.]
Завдання №3
Діаметр планети Меркурій приблизно дорівнює 4,879 тис. км ≈ 5 тис. км.
Діаметр планети Венера в 2,4 рази більше, а діаметр планети Марс становить57%
діаметра Венери. Знайдіть діаметр Венери і Марса.
[Діаметр Венери дорівнює 12,0 тис. км,діаметр Марса - 6,8 тис. км.] (слайд 15)
6.Створення макету ракети, за допомогою ЛЕГО. ( Робота в групах).
Уявіть та створіть модель ракети майбутнього. (регламент-7 хвилин).
(Демонстрація виготовлених макетів ракет).
Всі учні заслуховують розповідь кожної групи про ракети, ставлять
питання.
Учитель. Я дійсно вражена тим, яку роботу ви виконали. Чому зуміли
досягти успіху в групах? (чули один одного, не боялися помилитися,
фантазували). Ракети дивовижні.
А які професії пов’язані з космонавтикою?
Дійсно, це серйозне питання і потребує додаткового вивчення. Тому
послухаємо повідомлення, які підготувала кожна група , про професію,
пов’язану з космосом (можливо, цієї професії ще не існує). Покажіть цю
6. людину( презентацію, малюнок, модель тощо), розкажіть про її обов’язки. За
даними соціологів, космонавтика і пов'язані з нею спеціальності входять до
п'ятірки найбільш затребуваних професій найближчого десятиліття.
1).Інженер-конструктор по розробці скафандрів
Інженер-конструктор відповідає за конструювання та технічний стан екіпіровки
космонавтів, яка повинна бути пристосована до різних екстремальних умов та
сумісна з обладнанням корабля.(слайд 16).
2). Космічний психолог
Робота космічного психолога полягає в тому, щоб формувати команди з
психологічно стійких і психічно сумісних один з одним людей, консультаціях
екіпажів до, під час і після польоту. .(слайд 17).
3) Космічний гід
Розробляє програми для туристів, які хочуть побувати в космосі в розважальних
цілях. Контролює процес підготовки туриста до польоту. Це професія
майбутнього. У майбутньому кількість приватних компаній, що займаються
відправкою на орбіту космічних туристів, буде тільки зростати, а коли польоти
стануть доступнішими, кількість туристів ще більше збільшиться, і гіди будуть
просто необхідні.(слайд 18).
А чи можливий зараз космічний туризм?
- Які основні перепони для звичайного туриста?
(дуже дорого та недостатній рівень розвитку науки та техніки).
-Що можна зробити, щоб космічні перельоти для звичайних людей стали
доступними?
(вчитися, винаходити нове, експериментувати, не боятися помилитися).
Пройде зовсім небагато часу і космічний туризм стане доступний кожному.
І так, як людина літає на літаках, зможе літати і на космічній ракеті. І, можливо,
хтось із вас зробить це реальним у майбутньому.
-А які ще космічні професії існують?
Виконайте інтерактивну вправу «Відповідники» за посиланням:
https://wordwall.net/play/17524/092/943
- Астроном-спостерігає за космічними об'єктами, включаючи планети, зірки,
галактики.
-Інженер бортового обладнання- досліджує, проектує, розробляє і тестує
комп'ютерні системи та обладнання, які використовуються для вимірювання
активності в космічному просторі або на Землі;
-Інженер-будівельник- проектує або будує інфраструктуру космодрому;
-Спеціаліст з космічної медицини-проводить відбір космонавтів для польоту,
стежить за їхнім самопочуттям і психологічним станом;
7. Підсумок уроку:
7. Гра «Я відчуваю»
https://wheelofnames.com/uk/y4t-r45
Діти крутять барабан, на якому зображено чотири написи «Успіх»,
«Вдячність», «Здивування», «Нові знання». І діти висловлюють свої відчуття.
(Слайд 19).
8. Завдання додому та інструктаж про виконання
Сподіваюся, вас зацікавила тема космосу, а щоб закріпити свої знання,
виконайте творчу роботу: знайти нові цікаві факти про планети в Сонячній
системі і скласти задачі, тести або презентації за знайденими даними.
Світ розвивається, з’являються нові технології та нові професії. Хочеш
встигати та бути «на хвилі» – вчись старанно!
Дякую за роботу! (Слайд 20).