1. 6 клас, Математика
Тема: Розв'язування задач за допомогою рівнянь.
Мета: Вдосконалити вміння опрацьовувати проблемні ситуації та
створювати математичні моделі для їх розв’язання, формувати навички
складати рівняння за умовою задачі, покрокової реалізації алгоритму під час
вирішення задач; розвивати вміння критично оцінювати результати
розв'язання проблемних ситуацій. Формувати в учнів позитивну мотивацію
вчення, акуратність математичних записів, виховання поважного ставлення
один до одного та вміння працювати в колективі, сприяти вихованню
інтересу до математики, самостійності, наполегливості, дисциплінованості.
Ознайомити учнів з традиційною символікою народу, виховувати в
них національну свідомість, розуміння своєї причетності до долі України.
Вид уроку: урок удосконалення знань, умінь та навичок.
Обладнання: інтерактивна дошка; презентація; вправи
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Проводиться перевірка готовності учнів до уроку, налаштування їх на
роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Учні обмінюються зошитами та проводять взаємоперевірку
домашнього завдання за рішенням на дошці
№1444
Найменування Вартість кг Кількість Сума
Печиво х грн 2кг 128грн
Цукерки х+11 грн 3кг
Розв’язання: Нехай х грн – коштує 1кг печива, тоді (х+11)грн - 1кг
цукерок. За 2кг печива заплатили 2х грн, а за 3кг цукерок – 3(х+11) грн. За
всю покупку заплатили 128 грн. Складемо і розв’яжемо рівняння.
2. 2х + 3(х+11) = 128
2х + 3х + 33 = 128
5х = 128-33
5х = 95
х =19
19 + 11= 30 (грн)
Відповідь: 19грн, 30грн.
№1422 (4)
7(х+3) - 2(х-5) =8
7х + 21 - 2х + 10 = 8
7х -2х = 8 – 10 - 21
5х = -23
х = -23 : 5
х= -4,6
Відповідь: х=-4,6
2. Усні вправи.
Дано 2 числа х і у. Запишіть у вигляді рівності:
А) що сума цих чисел 54;
Б) різниця цих чисел 12;
В) число у на 4 більше від числа х;
Г) число х на 5 менше від числа у;
Д) число х у 12 раз менше від числа у;
Е) число х у 5 разів більше від числа у;
3. Знайти помилку в розв’язанні рівнянь:
а) 5 - 2(х-1) = 4 - х
5 - 2х + 2 = 4 - х
2х + х = 4 – 5 - 2
3х = -3
х = -1
б) (7х+2) - (-9х+5) = 5
7х + 2 + 9х - 5 = 5
7х + 9х = 5 + 5 - 2
16х = 8
х = 2
IІІ. Формулювання теми, мети уроку.
Розставити в правильному порядку послідовність дій при
розв’язування задач за допомогою рівняння.
1. Позначим деяку невідому величину буквою, наприклад x К
2. Інші невідомі величини виражаємо через цю букву А
3. 3. Виходячи з умови задачі складаємо і розв'язуємо рівняння Л
4. Аналізуємо отримані корені И
5. Знаходимо інші невідомі величини, якщо цього вимагає умова Н
6. Записуємо відповідь до задачі А
Розставивши в правильному порядку послідовність дій при
розв’язуванні задач, отримуємо слово «Калина»
Вчитель: такі символи, як прапор і гімн України, офіційно визнані та
охороняються Конституцією. Але існує й традиційна символіка народу, не
затверджена документами, тим не менш вона теж є національним атрибутом.
Саме до таких символів належить калина – не просто лікарська рослина, на
які так багата наша країна, а овіяна легендами невід’ємна складова багатьох
українських обрядів. «Без верби і калини нема України».
На виховній годині клас було поділено на команди: «Народознавці»,
«Біологи», «Лінгвісти», «Фармацевти», «Співоча Україна», яким було дано
завдання підготувати творчі роботи на тему «Калина-символ України»
відповідно назви своєї команди.
Першими нам презентують свою роботу «Біологи».
Перегляд відео ролика «Калина – рослина».( Додаток 1)
Вчитель: калина символізує материнство: кущ — сама мати; цвіт,
ягідки — діти. Це також уособлення дому, батьків, усього рідного. Калина
біля материнської хати – не тільки краса, а й наша берегиня.
Задача 1:
Умова: Відомо, що одне дерево виділяє утричі більше кисню, ніж
споживає одна людина. Скільки кисню виділяє одне дерево, якщо людина
поглинає кисню на 576 літрів менше ніж виділяє дерево.
Розв’язання: нехай х л кисню - поглинає людина, тоді 3х л виділяє
дерево. Людина поглинає кисню на 576 літрів менше ніж виділяє дерево.
Складемо і розв’яжемо рівняння.
3х - х= 576
2х = 576
4. х = 288
3×288 = 864(л)
Відповідь: 864 літра кисню виділяє дерево.
Звіт команди «Лінгвістів» щодо походження назви «калина».
Команда підготувала інформаційний лист. ( Додаток 2)
Вчитель. Калину в Україні споконвіку цінували як символ миру, добра,
сім’ї та благополуччя і з часом почали сприймати як національне надбання.
Через те, що червоні ягоди нагадують краплі крові, калина в українців стала
символом пролитої козацької крові. Плоди калини стали символом мужності
й незламності духу людей, які присвятили своє життя боротьбі за Україну.
Задача 2:
Умова: У першому ящику було в 7 разів більше грон калини, ніж у
другому. Коли з першого ящика взяли 38 грон калини, а з другого - 14, то в
другому залишилося на 78 грон калини менше ніж у першому. Скільки грон
калини було в кожному ящику спочатку?
Розв’язання: Нехай х грон калини - було в другому ящику, тоді 7х грон
– у першому. В першому ящику залишилося 7х-38(грон), а в другому
х-14(грон). У другому ящику залишилось на 78 грон менше. Складемо і
розв’яжемо рівняння.
7х - 38= 78 + (х-14)
7х - 38 = 78 + х - 14
7х - х = 78 + 38 - 14
6х = 102
х = 17
7×17= 119(грон)
Відповідь:17грон,119 грон.
Команда «Фармацевти» презентувала буклет «Лікувальні властивості
калини» ( Додаток 3)
5. Вчитель. Активніше використовуйте цілющі властивості цих чудових
природних ліків. пам’ятайте, як і у будь-якого засобу, у калини є ряд
протипоказань, які обов’язково треба враховувати.
Задача 3:
Умова: для приготування компоту з калини необхідні вода, ягоди і
цукор, маса яких пропорційна числам 4, 3 і 2 відповідно. Скільки потрібно
взяти води, ягід калини і цукру (за масою) для приготування 27 кг компоту?
Розв’язання: Нехай х кг – одна частина кожного компоненту компоту,
тоді для його приготування необхідно 4х (кг) води, 3х (кг) ягід калини, 2х (кг)
цукру. Всього 27 кг компоту. Складемо і розв’яжемо рівняння.
4х+3х+2х=27;
9х= 27;
х=3.
4 × 3 = 12 (кг) води
3 × 3 = 9 (кг) ягід
2 × 3 = 6 (кг) цукру
Відповідь: 12кг, 9кг, 6кг.
Команда «Народознавці» підготувала презентацію «Калина.
Український колорит». (Додаток 4)
Вчитель. Також калину вважали «весільним деревом» і вона була
обов’язковою учасницею весільного обряду. Нею оздоблювали весільні
короваї, весільні рушники, вбрання нареченої, щоб підкреслити її чистоту та
дівочу невинність, а також одяг молодого та весільні вінки. Гілками калини
прикрашали святкові столи. Кімнатні рушники також рясніють пишними
гронами калини. На хрестини калину затикали у калачі, а також клали в
першу купіль дитини.
Задача 4:
Умова: для посадки калини виділили ділянку прямокутної форми.
Ширина ділянки на 10 метрів коротша від її довжини, а периметр дорівнює
6. 128 метрів. Обчисли скільки кущів калини можна посадити на цій ділянці,
якщо одному кущу потрібна площа 9м2
.
Розв’язання: нехай х м – ширина прямокутної ділянки, тоді х+10(м) її
довжина. Р=2а +2в, Р=128м. Складемо і розв’яжемо рівняння.
2х + 2(х+10) = 128
2х + 2х + 20 = 128
4х = 108
х = 27
27 + 10 = 37(м)
27 × 37 = 999(м2
)
999:9 = 111(к)
Відповідь: 111 кущів.
Команда «Співоча Україна» підготувала інформацію про пісенну
народну творчість та виконали пісню «Ой, у лузі червона калина». (Додаток
5)
Вчитель. Тож бережіть калину, милуйтеся її цвітом і плодами, адже це
наш духовний світ, наша спадщина, яка опредметнює духовний потяг до
рідної землі, свого берега, своїх традицій.
VІ. Підсумок уроку
Вчитель: сьогодні на уроці ми з вами вдосконалювали вміння складати
рівняння за умовою задачі, покроково реалізувати алгоритм під час
вирішення задач; аналізувати. Застосовували знання у різних життєвих
обставинах, дізналися багато нової, цікавої інформації про символ нашої
країни, про калину.
Калина – це наша Україна. Вона уособлює той наймиліший серцю
кусочок землі, де ми народилися. Посадіть кущ калини - на щастя, на добро,
на звеличення рідної України. І пам’ятайте, що у злих і недобрих людей
калина не росте.
7. VIІ. Домашнє завдання:
П.32 – опрацювати, правила вивчити.
Виконати: №1456, №1446 [1].
Список використаних джерел та літератури:
1. Тарасенко Н.А., Богатирьова І.М., Коломієць О. М., Сердюк З. О. Математика:
підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Київ: Видавничий світ
«Освіта».
10. Додаток 5
Без образу калини неможливо уявити собі пісенної народної
творчості. Не злічити пісень про цю рослину, самі лише назви яких
настільки барвисті та милозвучні: «Ой, у лузі червона калина»,
«Ой, у лузі при долині зацвіла калина», «Ти, червона калино, чого
листя опускаєш?», «Ой зацвіла калинонька, а з неї листок спав»…
Калина - один із прекрасних символів України, який входить у
нашу свідомість ще із маминої колискової. У пісню немовляті мати
вкладала найсокровенніше. Колихалась калинова люлечка, і стиха
лунала колискова.
Ой повішу колисочку,
Тай на калиночку,
Буде вітер колихати,
Любу дитиночку,
Буде вітер повівати,
Калину хитати,
Дрібний дощик буде йти ,
Дитя набувати
Пташки будуть прилітати,
Дитині співати.
Коли підростав у матері син вона благословляючи його в
дорогу просила не забувати калину.
Підеш ти, сину, по Україні,
То не журись.
А як зустрінеш в лузі калину,
То й прихились,
11. А як зустрінеш в лузі калину,
То й пригорнись,
Бо я любила, моя дитино, її колись.