Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
103
1. Математика, 5 клас
Тема. Десятковий дріб. Порівняння, округлення, додавання та
віднімання десяткових дробів.
Мета: навчальна – удосконалити вміння учнів виконувати порівняння,
додавання та віднімання десяткових дробів;
сформувативміння розв’язуватирівняння і задачі, які передбачають дії з
десятковими дробами;
показати застосування знань з математики до розв’язання практичних
задач; розширити кругозір учнів, пов’язуючи математику з іншими
предметами;
розвивальна – розвивати пам’ять, увагу, критичне мислення, уяву,
працездатність, культуру математичного мовлення;
формувати інформаційну та комунікативну компетентності;
виховна – виховувати вміння працювати в парі, підтримувати інтерес до
математики, шанобливе ставлення до України, уміння чітко й
аргументовано висловлювати власну думку, вміння слухати.
Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь і навичок.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка
Labwe, презентація, віртуальна стіна Padlet, підручник,
конверти з роздатковими матеріалами, інтерактивні вправи,
автоматичний генератор завдань Math RS 6, ресурси
Інтернету.
Хід уроку
Без знання дробів ніхто не може сказати, що знає математику.
Цицерон
Людина подібна до дробу:в знаменнику те,
що вона про себе думає, а в чисельникуте,
ким вона є насправді.
Що більший знаменник, то менший дріб.
Л.М.Толстой
I. Організаційний етап
Добрий день, діти, сідайте, будь-ласка.
II. Перевірка домашнього завдання
Чи всі виконали ДЗ, яке було вам задано на сьогодні? Чи є у вас
запитання щодо завдань у домашній роботі? Якщо немає, то швидко
перевіряємо відповіді до вправ. https://padlet.com/chepil_kristina/ycxn02ekh5f6
№ 1247.
1) 𝑥 − 4,2 = 5,9.
Відповідь: 𝑥 = 10,1.
2) 2,9 + 𝑥 = 3,5.
Відповідь: 𝑥 = 0,6.
3) 4,13− 𝑥 = 3,2.
Відповідь: 𝑥 = 0,93.
4) 𝑥 + 5,72 = 14,6.
Відповідь: 𝑥 = 8,88.
2. № 1267. Як знайти периметр
прямокутника?
1) 2,7 − 1,3 = 1,4 (см) – друга
сторонапрямокутника;
2) 2,7 + 2,7+ 1,4 + 1,4 =
8,2 (см)
Відповідь:периметр
прямокутника дорівнює8,2 см.
№ 1270.
1) 8,3 − 1,8 = 6,5 (км) – пройшли
туристи 2 дня;
2) 8,3 + 2,7 = 11 (км) – пройшли
туристи 3 дня;
3) 8,3 + 6,5+ 11 = 25,8 (км)
Відповідь:за три дні туристи
пройшли 25,8 км.
III. Етап натхнення (мотивації).
Формулювання цілей та завдань уроку
Напевно ви зі мною погодитесь, що неможливо уявити життя без
математики та важко уявити його без знання десяткових дробів. Вони
потрібні нам завжди і всюди. Дроби необхідні не лише вчителям та
учням на уроках математики, але й будівельникам, які зводять будинки,
інженерам, які роблять для цього необхідні розрахунки, конструкторам,
які готують до запуску космічні ракети й супутники. Дроби ми
зустрічаємо у медицині та науці. При використанні кулінарних рецептів
ми не можемо обійтися без знання десяткових дробів. Бухгалтери
безперестанно оперують числами, що містять десяткову кому.
Музиканти, продавці, спортсмени також щодня зустрічаються з ними.
А тому наше з вами завдання на урок сьогодні
удосконалити вміння працювати з дробами, зокрема виконувати
порівняння, округлення, додавання та віднімання десяткових
дробів;
закріпити вміння розв’язувати задачі, які передбачають дії з
десятковими дробами;
показати застосування десяткових дробів до розв’язування
практичних завдань;
підготуватись до контрольної роботи.
Запишіть, будь ласка, дату – 28 лютого, Класна робота, та тему, яку
бачите на дошці “Десятковийдріб. Порівняння, округлення, додавання та
віднімання десяткових дробів”.
Пам’ятаєте, нещодавно на уроках
інформатики ми з вами завершили
вивчення текстового процесора? Ваші
роботи, що пов’язані з текстом, я одержала
від вас, використовуючи різні способи
отримання інформації, в тому числі і
електронну пошту. Деякі учні і сьогодні
підготували додаткові повідомлення у
текстовому процесорі, але вже щодо теми
десяткових дробів. (Додаток 1) Я дякую
вам за проявлену ініціативу, найкращі з цих
робіт прикріплені на дошці. Їх можна буде
детальніше переглянути на перерві. А
3. сьогоднімоя черга відправити вам листа із завданнями на урок, тільки не
електронного, а звичайного, у конверті. Працювати ви будете,
об’єнавшись в пари, щоб допомагати один одному швидше та краще
виконати завдання.
Прошу кожну з пар вибрати один
кольоровий конверт, з яким ви сьогодні
працюватимете на уроці. Ознайомтесь, будь
ласка, із вмістом конвертів.
Епіграфом нашого уроку я взяла слова
відомого класика “Людина подібна до дробу:
в знаменнику те, що вона про себе думає, а в
чисельнику те, ким вона є насправді. Що
більший знаменник, то менший дріб”. Так і у
навчанні. Завжди є теми легкі, знання з яких
ви б розмістили у чисельнику, і є складніші,
які для вас асоціюються із знаменником дробу. Бажаю, щоб ваші знаннєві
чисельники завжди перевищували знаменники.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Теоретичний ланцюжок
Перше завдання – відтворити теоретичний ланцюжок. Візьміть з конверта
кольоровий листок з диркою. На ньому записано 2 речення. Перше – це
відповідь на запитання. Друге – ваше запитання до однокласників. Як
працювати ви знаєте. Одна пара читає запитання, всі інші швидко шукають, у
кого записана на нього відповідь. Зачитують відповідь та задають своє
запитання для наступних учасників. Учні, що вже взяли участь у теоретичному
опитуванні прикріплюють свій листок на дошку на ланцюжок зверху вниз, зліва
направо (можливо при виконанні інших вправ ці правила ще сьогодні стануть
нам в пригоді). Отож почали. Перше запитання задам я – Що таке десяткові
дроби? (Додаток 2).
V. Удосконалення вмінь та навичок учнів
А тепер перевіримо та вдосконалимо ваші практичні навички.
Розминка Супермаркет
https://wordart.com/ijxwdigv3s4g/word-art-26
Уявіть собі, що ви відвідувач супермаркету – на цінниках,
при зважуванні товару, при розрахунку на касі, ви можете
зустріти десяткові дроби. Давайте згадаємо, як правильно
потрібно їх читати.
Встановити відповідність
Мабуть, ви вже бачили фільм про Галич, який увійшов до 7 чудес України у
номінації “Історичні міста та містечка”. Фільм можна переглянути у глобальній
мережі Інтернет та ще раз послухати про багату, цікаву та унікальну історію
нашого міста. А сьогодні пропоную пригадати деякі сучасні факти про наш
край, які можна подати у вигляді дробів. Ваше завдання – встановити
відповідність між запропонованими завданнями. Я читатиму текст з
пропущеними числами. Ви повинні знайти їх у таблиці, записати та
4. перетворити в десятковий дріб. Отож починаємо. Прошу до дошки по черзі по
одному учневі від пари. https://learningapps.org/watch?v=pi3qgpgka19
Перша згадка про Галич
4
2
10
Площа
312
1
10
Густота населення 898
Протяжність Дністра на території
України 24
67
100
Висота гранітного постамента
251
72
100
Довжина моста
6
24
100
Обхват дуба Симона Петлюри 518
1000
Вже пройшло 1120 років з часів першої згадки про Галич, що датується
898 роком. З того часу змінилося багато. Зараз площа Галича займає
24,67 км кв., причому густота населення, тобто кількість людей на 1 км кв.,
складає 251,72 людини. Галич – це місто на Дністрі, річці, яка є однією з
найбільших у Європі. ЇЇ загальна довжина рівна 1362 тис. км, з яких на
території України річка простягається на 705 км, що від загальної довжини
становить приблизно половину, а саме 0,518. У центрі міста височіє пам’ятник
королю Данилу Галицькому, бронзова скульптура якого має висоту 4,2 м.
Цікавим є те, що такий же пам’ятник споруджено і у Львові, місті, яке Данило
Галицький назвав в честь свого сина Лева. Однією з визначних архітектурних
пам’яток міста є пішохідний металевий міст, що стоїть на чотирьох кам`яних
стовпах-пілонах. Його довжина в метрах складає 312,1 м. На території
Галицького району є і дуб віком понад 600 років, названий дубом Симона
Петлюри. Його обхват дорівнює 6,24 м.
Усний рахунок
https://learningapps.org/view4619998
Про історію нашого краю можна говорити
багато, проте ми рухаємося далі на зустріч
десятковим дробам. Для цього згадаємо і про
усний рахунок. Перед вами завдання – знайти
суму двох десяткових дробів та назвати її.
Запрошую до дошки представників від 4 пар.
Спортивна розминка
Чудово, ви справилися із завданнями. Як думаєте, де ще
зустрічаються десяткові дроби? Перед вами Олімпійська
емблема, яка являє собою п'ять переплетених кілець різного
кольору, які символізують п'ять різних частин світу. Цікаво те,
що на прапорі будь-якої держави є принаймні один колір із представлених на
олімпійських кільцях. Останні XXIII зимові олімпійські ігри відбулися в
Південній Кореї, в місті Пхьончхан. Фігурне катання – це один з 15 видів
5. спорту, що був представлений на олімпіаді. В парному катанні фіналісти
змагань за результатами виступу набрали таку кількість балів. Завдання –
розмістіть дані десяткові дроби у порядку зростання:
𝟐𝟏𝟖, 𝟓𝟑; 𝟐𝟏𝟔, 𝟖𝟗; 𝟐𝟑𝟓, 𝟒𝟕; 𝟐𝟑𝟓, 𝟗𝟎; 𝟐𝟏𝟔, 𝟎𝟗; 𝟐𝟑𝟎, 𝟏𝟓; 𝟐𝟐𝟒, 𝟗𝟑; 𝟐𝟏𝟔, 𝟓𝟗.
Для зручності виконання завдання, ви можете знайти його у
своєму конверті. А один з учнів виконає це завдання на дошці.
Значення якого з дробів є найбільшим? Так, це число 235,9. І
хоча українські спортсмени не здобули високих результатів у
цьому виді спорту, проте переможцем, золотим медалістом, у фігурному
катанні стала німецька пара, до складу якої входить українка Олена Савченко.
Логічна вправа
Йдемо далі. У ще одному
олімпійському виді спорту, фрістайлі,
українець Олександр Абраменко не
лише взяв участь, а й став
олімпійським чемпіоном. Найкращі
стрибки фрістайлістів були оцінені
балами, які ви бачите на графічному
зображенні ліворуч. А тепер логічна
вправа. Як думаєте, що їх об’єднує та що повинно стояти на місці ?. Відповідь
обгрунтуйте. Для цього у вас хвилинка для роздумів.
Працюємо в парі, спільно обговорюючи обрану відповідь. Давайте запишемо
результат наших міркувань на дошці та в зошитах. Як дію з десятковими
дробами ми повторити у цьому завданні? – Округлення.
Математичний челендж (виклик)
Отже, ми отримали число 28, а сьогодні саме 28 лютого. За все існування
людства практично кожен день має свою історію. Що ж цікавого відбулося
сьогодні? Коротку довідку про цей день також можна знайти на дошці. А ще
сьогодні останній день зими, і вже завтра ми чекатимемо теплого весняного
сонечка. Також в цей день (XI ст.) було відкрито Вестмінстерське абатство, або
собор святого Петра, що знаходиться в Лондоні, в Англії, в країні, мову якої ви
вивчаєте. Ми часто з вами використовуємо деякі математичні поняття
англійською мовою, зокрема, короткий словничок термінів з теми дроби,
інформацію про Вестмінстерське абатство, також можна прочитати завдяки
вашим роботам. А ми знайомимося з наступними словами та завданнями.
Візьміть з конверта листок із заголовком DECIMAL, тобто десяткові дроби.
Перед вами математичний челендж (виклик), що полягає у виконанні
завдання FIND THE DIFFERENCE. Хто допоможе нам зрозуміти суть
завдання? Молодці. Працюємо у парі самостійно. Пара, яка виконала, піднімає
руки. Можливо комусь потрібна моя допомога? Давайте перевіримо відповіді
згідно кольору вашого завдання. (Додаток 3)
Кожному числу – своє місце
Що об’єднує прилади на рисунку? Що спільного
між сантиметровою лінійкою, метром, рулеткою,
медичним та кімнатним термометрами, мензуркою,
спідометром, механічною вагою? Так, всі вони мають
6. шкалу, прямо- чи криволінійну, і щоб прочитати покази на цій шкалі, потрібно
знати ціну її поділки. Окрім того, ви знаєте, що значення, яке ми знаходимо на
будь-якій шкалі, може бути не лише натуральним числом, а й дробом. Щоб
навчитися знаходити значення вибраної точки на будь-якому вимірювальному
приладі у різних життєвих ситуаціях, ми з
вами працювали з координатним
променем. Ізараз давайте перевіримо, як ви
засвоїли цей матеріал. Для цього знайдіть у
конвертах уже готовий координатний
промінь, для кожного свій, оранжевого та
салатового кольору, та розмістіть вказані 5
десяткових дробів на ньому.
А тепер обміняйтеся з сусідом по парті своїм координатним променем та
зробіть взаємоперевірку згідно кольору вашого листка. Увага, правильні
відповіді на екрані. (Додаток 4)
Фізкультхвилинка
Напевно ви вже трохи стомились, тому пропоную невелику
фізкультхвилинку. ЇЇ правила ви побачите у відео. Отож, увага на екран.
https://padlet-
uploads.storage.googleapis.com/218531270/2ab49d3eb427facb1e84fde3cc3940fd/_________.mp4
Задача “Піца”
Коли ми вже згадали всі вивчені операції над десятковими дробами,
розв’яжемозадачу. Текстумови до задачі ви можете бачити на екрані, а листки
для записування відповідей знайдіть у конверті. Потім, вдома, приклеєте їх у
свої зошити.
Оксанка допомагала мамі у випіканні піци. За рецептом, окрім води, для піци
потрібно 400 г борошна, 25 г дріжджів, 7 г солі, 200 г грибів, 450 г ковбаси, 150
г помідорів, 50 г перцю, 350 г сиру, кетчуп. У дівчинки була вага, яка масу
продуктів показувала тільки в кг. Допоможіть їй здійснити потрібні
перетворення, щоб отриматистраву згідно рецепту. Відповідь представники від
пар записують на дошці.
Продукт Маса в грамах Маса в кілограмах
Борошно 400 0,4 кг
Дріжджі 25 0,025 кг
Сіль 7 0,007 кг
Гриби 200 0,200 кг
Ковбаса 450 0,450 кг
Помідори 150 0,150 кг
Перець 50 0,050 кг
Сир 350 0,350 кг
Деякі інгредієнти були у Оксанки вдома, інші дівчинка купила у
супермаркеті. Cкільки гривень Оксанка витратила на продукти? Прошу знайти
суму всієї покупки самостійно.
Продукт Вартість продукту Вартість у гривнях
Борошно 12 грн 65 коп. 12,65
Ковбаса 96 грн 96
Гриби 26 грн 82 коп. 26,82
Сир 64 грн 28 коп. 64,28
7. РАЗОМ 199,75
ГОТІВКА 200
РЕШТА 0,25
Якщо б у Оленки була купюра із зображенням Лесі Українки, то яку б
решту вона отримала?
Додаткові задачі
1) Задача “Будівельник”
Андрійко вирішив допомогти батькові обгородити парканом присадибну
ділянку, яка має форму прямокутника, довжина якого 26,8 м, а ширина – на 4,6
м менша від довжини.
Яка ширина ділянки? – 26,8-4,6=22,2 м.
Cкільки метрів паркану потрібно, щоб огородити ділянку?
P=22,2+22,2+26,8+26,8 =98 м.
Яку найменшу кількість рулонів сітки потрібно купити для паркану, якщо
довжина рулону – 25 м? – 4 рулони.
2) Задача “Найдовший міст”
Найдовший міст серед тих, що діючі та пролягають над водою є
Цзяочжоу Бей Бридж у Китаї. Його побудували для прямого сполучення
китайських міст Ціньдао та Хуандао, між якими розташована величезна затока
Цзяочжоу. З двох кінців цього мосту одночасно назустріч один одному виїхав
велосипедист та вийшов турист. Середня швидкість руху велосипедиста
дорівнює 17,1 км/год, а турист рухався зі швидкістю 4,15 км/год. Яка довжина
найдовшого в світі моста, якщо об’єкти рухались без зупинки та зустрілись
через 2 год?
1) 17,1+4,15=21,25 км/год
2) 21,25+21,25=42,5 км/год
VI. Підсумки уроку. Оцінювання
Можна навести ще багато задач, де ми використовуємо десяткові дроби. Але
наш час завершується, отож хочу подякувати всім, хто активно працював та
відповідав на уроці. На перерві чекатиму щоденників таких учнів…
VII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
А зараз запишемо ДЗ.
Підготуватися до контрольної роботи.
Виконати завдання №1 - 6 (ст. 219-220). (це вправи на округлення,
порівняння, додавання та віднімання десяткових дробів).
Скласти та розв’язати 2 задачі з десятковими дробами. (це завдання на
високий рівень і на розвиток вашої творчості )
VIII.Рефлексія
І на сам кінець нашого уроку, поверніть лінійку з координатним променем,
з яким ви вже сьогодні працювали, на іншу сторону. Що бачите перед собою?
Так, цей рисунок також схожий на шкалу, яка стане лінійкою ваших досягнень
сьогодні, покаже вашу навченість щодо дій з десятковими дробами. А оскільки
це шкала, то яка ціна її поділки? Отож, спробуйте реально оцінити, на скільки ви
8. зможете написати контрольну роботу. Пропоную рахувати так – уявіть, що ви
знаходитесь в точці з координатою 12, а дальше скільки разів у вас сьогодні
виникали труднощі, стільки і кроків вліво потрібно зробити вам від числа 12.
Замалюйте або позначте число, на якому ви зупинилися, підпишіть ці
лінійки досягнень та покладіть їх у конверт. Під час аналізу контрольної роботи
ми до них повернемось та перевіримо, чи не підвела вас інтуїція.
Наш урок завершений, дякую всім за роботу. До побачення.
Література
1. Математика. 5 клас : підручник для закладів загальної середньої освіти /
О.С.Істер. – 2-ге вид., доопрац. – Київ: Генеза, 2018. – 288с. : іл.
2. Ресурси інтернету.
9. Додаток 1 (учнівські роботи)
28 лютого – цей день в історії
28 лютого — 59-й день року в григоріанському календарі. До
кінця року залишається 306 днів (307 днів — у високосні роки).
Іменини: Онисим, Овсій, Єфросинія, Опанас, Парфутій, Арсен.
Останній день зими видався такими цікавими подями:
У цей день 1066 року відкрилося Вестмінстерське абатство.
В 1955-му відбулося урочисте відкриття трансконтинентальної
залізниці Ханой—Пекін—Москва—Берлін.
1975 року сталася найжахливіша катастрофа в історії
лондонського метро: cклад із шести вагонів о 8.30 на повному
ході врізався в тупик, загинуло 35 осіб.
1984-й — Майкл Джексон виграв майже всі нагороди
"Греммі"— вісім, чим установив своєрідний досі
неперевершений рекорд.
28 березня 2010 року закінчилася XXI Зимова Олімпіада у
Ванкувері.
Народилися:
У 1824-му - Чарльз Блонден, французький акробат, який 30
червня 1859 року першим у світі пройшов по тросу над
Ніагарським водоспадом.
1958-го — Лілія Сандулеса, українська естрадна співачка,
народна артистка України .
1972 рік —Юрій Гунько, український хокеїст.
1979 року народився Андрій Несмачний, український
футболіст, гравець клубу "Динамо" (Київ). Один з найсильніших
лівих оборонців українського футболу за всі роки. Учасник
чемпіонату світу з футболу 2006-го.
Гнатюк Юля
10. Історія нашого краю в десяткових
дробах
Памятник Данилу Галицькому
Композиція пам’ятника
складається з гранітного
постаменту загальною висотою
3,5м, на якому встановлена
бронзовастатуя вершника висотою
4,2м.
Авторами пам'ятника є львівські
митці — скульптор О. Пилєв та
архітектор О. Чамара.
Дуб Симона Петлюри
Дуб Си́ мона Петлю́ ри —
віковий дуб, ботанічна пам'ятка
природи місцевого значення в Україні. Росте на
території Маріямпільського дендропарку, біля
лікарні села Маріямпіль (Галицький район, Івано-
Франківська область).
Обхват 6,24 м. Висота 25 м. Вік понад 600
років. За легендою, 1920 року під ним
відпочивав Симон Петлюра.
Богусевич Матвій
11. Відокремлюючий знак
Аль-Каші цілу і дробову
частку писав в один рядок, але
записував їх різним чорнилом, або
ставив між ними вертикальну
риску:
15|13 = 15,13 або
1513 = 15,13
Сімон Стевін для відокремлення цілої частини від дробової
ставив нуль в кружечку: 15 13 = 15,13.
Прийняту в наш час кому запропонував німецький астроном
Кеплер (1571-1630).
Про десяткові дроби написав і Леонтій Магницький у своїй
«Арифметиці» - підручнику з математики (1703 р.).
Однак треба пам’ятати, що на відміну, від нашої країни, де
сьогодні дробову частину десяткового дробу відокремлюють комою,
у США, Англії, Канаді відокремлюючий знак інший – крапка:
0.58 – читають «нуль, крапка, 58».
Кому помалу витісняє крапка, яка дуже широко
використовується у програмуванні на комп’ютерах.
Кіт Артур
12. Олімпійська символіка 2018
Олімпі́йськіі́гри — міжнародні
спортивні змагання, які
проводяться кожні два роки під
егідою Міжнародного
олімпійського комітету.
Емблемою олімпіад є п'ять
переплетених кілець різного
кольору, які символізують
єдність п'яти різних частин світу
(Європа — блакитний, Азія — жовтий, Африка —
чорний, Австралія і Океанія — зелений і Америка — червоний).
Зимові Олімпійські ігри 2018 — двадцять треті зимові Олімпійські ігри,
які проходили з 9 по 25 лютого 2018 року у місті Пхьончхані (Південна Корея).
Талісманами Олімпійських ігор стали тигр
Сухоран (в Олімпіаді) і ведмежа Пандабі (в
Паралімпіаді).
Вторак Віталій
13. Короткий словник англійських термінів
Основні терміни
Дріб a fraction
Звичайний common, simple
Десятковий decimal
Чисельник a numerator
Знаменник a denominator
Риска дробу a line
Сума a total, a sum
Різниця a difference; remainder
Інші терміни
Математика math
Додавання addition
Віднімання subtraction
Ділення division
Множення multiplication
Рахувати to calculate
Знаходити to find
Неправильний дріб improper fraction
Мусякевич Юлія