1. Хімія, 9 клас
Тема. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.
Реакції сполучення, розкладу, обміну, заміщення
Мета:
- формування предметних компетентностей:
узагальнити поняття про хімічні реакції; закріпити знання учнів про
вивчену раніше класифікацію хімічних реакцій за зміною числа реагентів і
продуктів реакції; розглянути класифікації хімічних реакцій за різними
ознаками; продовжувати вдосконалювати вміння записувати хімічні реакції
за допомогою хімічних рівнянь; продовжувати розвивати хімічну мову.
- Формування ключових компетентностей:
здоров’язберігаюча, комунікативна, інформаційна.
Тип уроку. Комбінований
Методи: словесні, наочні, практичні.
Обладнання та реактиви: підручник , мультимедійна презентація, картки с
завданнями, картки само оцінювання, хімічне обладнання та реактиви для
роботи в групах: штатив з пробірками, спиртівка, сірники, пробіркотримач,
мідний дріт, залізний цвях, порошки магнію та манган (IV) оксиду,
подрібнений шматок кальцій карбонату, розчини гідроген пероксиду,
мідного купоросу, натрій карбонату, кальцій хлориду, барій нітрату,
сульфатної кислоти, хлоридної кислоти.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап. Емоційне налаштування
Доброго дня, діти! Я рада вітати всіх вас на нашому уроці. Для
досягнення успіху нам потрібен ваш гарний настрій.
Давайте один одному посміхнемося,
Із усмішки натхнення зачерпнемо,
Із настроєм почнемо працювати
І перешкоди будь-які долати!
Піднесіть вашу праву руку – це ваш життєвий досвід, а тепер піднесіть
ліву – це ваші знання. А тепер об’єднаймо ваші досвід і знання. Я
сподіваюсь, що вони допоможуть вам сьогодні продовжити подорож
Країною Хімія та впоратися з усіма перешкодами, які ви зустрінете сьогодні.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Подивіться уважно на екран і скажіть: «Що поєднує ці малюнки?»
2. - Чи здогадуєтеся, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?
- Правильно, про хімічні реакції.
Вирушаючи у подорож, ми беремо з собою багаж - валізу знань. Наш
багаж на уроках - це наші знання. Тож перевірмо, чи можемо ми вирушати в
дорогу. Під час подорожі скористайтесь аркушами самооцінювання, які
допоможуть вам оцінити свої вміння та навички.
«Хмара слів»
- Які ознаки хімічних реакцій ви знаєте?
Молодці! А зараз я вам пропоную виконати вправу. Оберіть олівець того
кольору, який вам подобається, і замалювати приклади хімічних реакцій.
3. А поки ви шукаєте і розфарбовуєте хімічні явища, я вас ознайомлю з
настроєм, про який говорить обраний вами колір.
Рожевий, помаранчевий – радісний настрій;
Червоний кольору говорить про веселий настрій;
Синій - сумний;
Зелений колір – активний;
Жовтий – спокійний;
Фіолетовий – тривожний настрій;
Сірий, чорний - засмучений;
Коричневий - неспокійний.
- Який малюнок ви намалювали? Валіза знань у нас є, отож починаємо
подорожувати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Перетворення одних речовин на інші в природі відбувається постійно.
Кожен хімічний процес, який відбувається навколо нас, в нашому організмі,
можна записати рівнянням хімічної реакції. Як ви думаєте, чи багато таких
рівнянь можна записати?
А коли ми щось накопичуємо, у нас з’являється необхідність все
класифікувати. Це стосується також рівнянь хімічних реакцій.
Темою нашого уроку є класифікація хімічних реакцій за різними
ознаками, реакції сполучення, розкладу, обміну, заміщення.
Гаслом нашого уроку будуть слова: «Без хімічних реакцій не можливе життя
і вся багатоманітність речовин у світі».
Я хочу зачитати вам уривок з твору Л. Керролла «Аліса в країні Див»:
«За кілька кроків від неї сидів на гілці чеширський кіт.
- Скажіть, будь ласка, куди мені звідси йти?
- А куди ти хочеш потрапити? - спитав у відповідь кіт.
- Мені все одно, - сказала Аліса.
4. - Тоді все одно куди йти, - зауважив кіт.»
- Як ви вважаєте,що хотів сказати кіт Алісі?
Так, правильно, потрібно знати мету своєї роботи. Метою нашого року є:
- розглянути класифікації хімічних реакцій за різними ознаками;
- систематизувати знання про класифікацію хімічних реакцій за числом
реагентів та продуктів реакції;
- закріпити вміння визначати типи хімічних реакцій, складати рівняння.
IV. Вивчення нового матеріалу
- Які ж існують класифікації хімічних реакцій?
Розгорніть ваші підручники п. 21 та заповніть кластер. На виконання вправи
ви маєте 3 хв.
За якою ознакою класифікацію ви вже знайомі?
Подивіться на схему і скажіть, які типи хімічних реакцій на них зафіксовані.
- Які реакції відносяться до реакцій сполучення?
- Які реакції відносяться до реакцій розкладу?
- Які реакції відносяться до реакцій заміщення?
- Які реакції відносяться до реакцій обміну?
Реакції сполучення - хімічні реакції, в результаті яких із двох або
кількох речовин утворюється одна нова складна речовина.
А +В = АВ
Реакції розкладу - хімічні реакції, в результаті яких із однієї складної
речовини утворюється дві чи більше нових речовин.
АВ → А +В
За кількістю і
складом реагентів і
продуктів реакції
екзотермічні
За напрямком
(за
оборотністю)
окисно -
відновні
без зміни
ступенів
окиснення
5. Реакції заміщення – хімічні реакції між простою і складною речовинами, під
час яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у
складній речовині, утворюючи нову просту і нову складну речовини.
А +ВС = АС + В
Реакції обміну - хімічні реакції, під час яких дві речовини обмінюються
своїми складовими частинками, утворюючи дві нові речовини.
АВ +СD = АD + CВ
V. Лабораторне дослідження
М. Ломоносов писав: «Один дослід я ціную вище, аніж тисячу думок,
народжених уявою». Перед тим, як розпочати лабораторне дослідження,
пригадаймо правила техніки безпеки для кожної з груп. На виконання
завдання 3 хвилини. По завершенні кожна група презентує свою роботу.
Група 1. Прожарювання мідного дроту.
Кисень повітря має надзвичайно важливе значення для процесів горіння.
Закріпіть мідний дріт у тримачі. Запаліть спиртівку. Мідний дріт нагрійте у
полум’ї спиртівки. Яку ознаку хімічної реакції ви спостерігаєте? Запишіть
хімічне рівняння та визначте тип хімічної реакції.
Група 2. Розкладання гідроген пероксиду.
Гідроген пероксид застосовують для зупинки капілярної кровотечі при
поверхневому ушкодженні тканин. Кисень, що утворюється при розкладанні
гідроген пероксиду, сприяє очищенню рани. Налийте у пробірку 3 – 4 мл
розчину гідроген пероксиду. Додайте трішки (на кінчику шпателя) порошку
чорного кольору манган (IV) оксиду. Яку ознаку хімічної реакції ви
спостерігаєте? Запишіть хімічне рівняння та визначте тип хімічної реакції.
Група 3. Дія мідного купоросу на залізний цвях.
Мідний купорос використовують у сільському господарстві для знищення
шкідників. Для виготовлення розчину потрібно взяти емальовану або скляну
тару. Поясніть, чому ми маємо використати емальовану чи скляну тару,
після виконання досліду? У пробірку наливаємо 2 мл розчину мідного
купоросу. Опускаємо в пробірку з розчином залізний цвях. Яку ознаку
хімічної реакції ви спостерігаєте? Запишіть хімічне рівняння та визначте тип
хімічної реакції.
Група 4. Добування кальцій карбонату.
Кальцій карбонат входить до складу зубних паст. Його добувають у
результаті хімічної взаємодії натрій карбонату з розчиненими солями
кальцію. Проведіть дослід, запишіть хімічне рівняння та визначте тип
хімічної реакції. Яку ознаку хімічної реакції ви спостерігаєте?
6. Група 5. Добування барій сульфату.
Барій сульфат використовують під час рентгеноскопії стравоходу.
Отримайте барій сульфат використовуючи розчини барій нітрату та
сульфатної кислоти. Яку ознаку хімічної реакції ви спостерігаєте? Запишіть
хімічне рівняння та визначте тип хімічної реакції.
Група 6. Добування магній хлориду.
Магній хлорид використовують у медицині як протизапальний засіб.
Отримайте магній хлорид, використовуючи порошок магнію та розчин
хлоридної кислоти.
У пробірку з порошком магнію наливаємо 2 – 3 мл розчину хлоридної
кислоти. Яку ознаку хімічної реакції ви спостерігаєте? Запишіть хімічне
рівняння та визначте тип хімічної реакції.
Група 7 Розчинення осаду.
СаСО3 утворює осад на стінках чайників. У побуті для позбавлення посуду
від осаду домогосподарки використовують оцтову або лимонну кислоту.
Вивчати ці кислоти ми будемо пізніше. Проведіть подібний дослід,
використовуючи хлоридну кислоту.
В пробірку з подрібненим кальцій карбонатом наливаємо 2 – 3 мл хлоридної
кислоти. Яку ознаку хімічної реакції ви спостерігаєте? Запишіть хімічне
рівняння та визначте тип хімічної реакції.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа learningapps
2. Перетвори схему реакції на рівняння та визнач тип реакції.
1) СaO + CO2 = CaCO3
2) MgO + HNO3 = Mg(NO3)3 + H2O
3) Al + S = Al2S3
4) H2O = H2 + O2
5) CuO + H2 = H2O + Cu
6) Cu(OH)2 = CuO + H2O
7) Mg + HCl = MgCl2 + H2
8) SO2 + O2 = SO3
7. 3. Робота з ілюстрацією.
4. «Правильно – не правильно»
VІ. Домашнє завдання
• Опрацювати параграф 21
• Написати по два рівняння реакцій сполучення, розкладу, обміну й
заміщення.
• Творче завдання. Скласти кросворд «Хімічні реакції»
VІІ. Оцінювання. Підсумки уроку
Наш урок добігає кінця. Здайте, будь ласка, ваші аркуші
самооцінювання.
VІІІ. Рефлексія
https://wordwall.net/play/38735/735/811