1. Тема уроку: Перетворення виразів, що містять степінь з цілим показником
Мета уроку:
Навчальна:систематизувати і поглиблювати знання учнів з теми. Закріпити
навички розв’язування вправ. Розвивати вміння застосовувати теоретичні знання
на практиці.
Розвиваюча: розвивати пізнавальну активність, мислення, увагу, пам'ять, вміння
слухати товариша. Розвивати правильну математичну мову.
Виховна: виховувати інтерес до математики через міжпредметні зв’язки.
Виховувати цілеспрямованість, надбання системи цінностей через спийняття
афоризмів і крилатих фраз.
(Слайд 1,2)
Тип уроку:урок закріплення знань.
ХІД УРОКУ:
Епіграф:
«Нехай хтось спробує викреслити
з математики степені, і він
побачить,що без них далеко не
поїдеш»
(Слайд 3)
І. Організаційний момент
Вчитель: доброго дня, шановні гості і дорогі діти.
Тим, хто навчає математиці,
Тим, хто вчить математику,
Тим, хто знає і любить математику,
І тим, хто ще не знає, що він любить математику
Присвячується сьогоднішній урок.
Скажіть, діти, а які асоціації у Вас викликає слово «УРОК»? Давайте
спробуємо розкласти це слово по буквах:
2. У-успіх
Р-радість (від успіху)
О-обдарованість (адже кожна людина обдарована, проте не кожна свій дар
розвиває)
К-колектив (ми з Вами живемо і працюємо у класному колективі, і тому мусимо
один одного підтримувати і допомагати)
Отже, я впевнена, що на сьогоднішньому уроці нас чекає успіх і радість. І ми,
працюючи у класному колективі, будемо розвивати свою обдарованість.
Будьте уважні на уроці: думайте, запитуйте, пропонуйте. Адже ще стародавній
грецький вчений Аристотель вважав, що запитання є переходом від незнання до
знань. Дійсно це так, адже вони допоможуть нам розглянути вивчені теми глибше,
пов’язати їх з раніше вивченим матеріалом, з матеріалом інших предметів.
Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Перетворення виразів, що містять степінь
з цілим показником»
У КОЖНОГО З Вас на парті лежить тест на зрівнювання. Ваше завдання,
написати в зошитах номер питання і через риску- номер відповіді, яка цьому
питанню відповідає. (Слайд 4)
Теоретичні питання Тест на зрівнювання
№з/п Запитання №в/в Відповідь
1 Дайте визначення степеня з
натуральним показником.
1 При піднесенні до степеня додатнього
числа отримуємо додатнє число
2 Як називається число, яке ми
підносимо до степеня?
2 Число, до якого ми підносимо основу
степеня, називається показником
3 Як називається число, до
якого ми підносимо основу
степеня?
3 Число, яке ми підносимо до
степеня,називається основою
4 Яке число ми отримуємо при
піднесенні до степеня
додатнього числа?
4 При піднесенні до степеня від’ємного
числа з непарним показником
отримуємо від'ємне число
5 Яке число ми отримуємо при
піднесенні до степеня
від’ємного числа з непарним
показником?
5 Степенем числа а з натуральним
показником п, більшим за 1,
називається добуток п множників,
кожен з яких дорівнює а.
3. 6 Яке число ми отримуємо при
піднесенні до степеня
від’ємного числа з парним
показником?
6 При діленні степенів з однаковими
основами, основу залишаємо ту саму, а
від показника степеня діленого
віднімаємо показник степеня дільника
a m: а n = a m- n
7 Сформулюйте правило
множення степенів з
однаковими основами
7 Степінь числа ɑ, яке не дорівнює 0, з
показником 0, дорівнює 1.
а0=1, при а¹0
8 Сформулюйте правило
ділення степенів з
однаковими основами
8 При піднесенні степеня до степеня,
основу залишаємо ту саму, а
показники степенів перемножуємо
(a m) n = a m ·n
9 Чому дорівнює степінь числа
а з показником 0?
9
При піднесенні до степеня від’ємного
числа з парним показником
отримуємо додатнє число
10 Як піднести степінь до
степеня?
10
При множенні степенів з однаковими
основами, основу залишаємо ту саму, а
показники степенів додаються a m ·а n =
a m+ n
11 Сформулюйте правило
піднесення до степеня
добутку
11
п-ий степінь добутку, дорівнює
добутку п-их степенів множників
(а·b·c)n = а n ·b n ·c n
Відповіді до тесту(висвітлюються на презентації)
1-5; 2-3; 3-2; 4-1; 5-4; 6-9; 7-10; 8-6; 9-7; 10-8; 11-11. (Слайд 5)
А тепер, заповніть ланцюжок обчислень (записаний на дошці)
•
Підніміться по математичних сходинках (записаних на дошці)
•(-5 )
4. 2
А тепер, з висоти сходинок, подивимося, як же використовується степінь з цілим
показником в інших предметах. І давайте почнемо з біології.
Чи знаєте Ви що таке Червона книга України? А коли вона створена, знаєте?
(висвітлюється на презентації)
Так от, Червона книга України- це анотований і ілюстрований перелік рідкісних
видів та видів, що знаходяться під загрозою зникнення рослин і тварин на
території України. (Слайд 6)
Рік затвердження Червоної книги України ви дізнаєтеся, коли розв'яжете усно такі
приклади (записані на дошці)
а) = (1)
б) = (9)
в)( = (7)
г) =(6)
Отже, рік заснування Червоної книги України-1976.
Подивимося тепет, що там є у Червоній книзі?
Рослини Червоної книги України.
Послухайте будь ласка віршик.
Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик, деревце
Жучка і пташку, і блакитне небо
І синьооке чисте джерельце,
І чисте небо волошкове
Та шепіт ніжних квіт
5. Вербички листячко шовкове
Весь дивовижний світ!
Поглянь на світ-це дивовижна казка,
А квіти-це, мабудь, душа землі.
Отже, як Ви здогадалися з віршика, мова зараз йтиме про рослини, які
занесені до Червоної книги України.
До Вашої уваги пропонується кросворд. Питання до кросворду
висвітлюються на презентації (слайд 7). Ви повинні розгадати його і у виділеному
стовпці прочитати назву найпершої весняної квітки, занесеної до Червоної Книги
України.
1.Як називається вираз ?
2.Показник степеня число …
3.Основа степеня число…
4.Який показник степеня
5. =…
6. Напишіть замість х показник степеня:
7.Дано = . Яку дію треба виконати над показником, щоб
піднести степінь до степеня?
8. =…
9. Напишіть замість х показник степеня:
=
10. - число ɑ в степені 3. А як ще можна назвати цей вираз?
Ключове слово- підсніжник (Слайд 8)/
Підсніжник-це рослина, яка росте в наших лісах. Є білі, але найчастіше
зустрічаються сині і голубі.І ця тендітна рослинка, яка нам сповіщає про прихід
весни- занесена до Червоної книги України.
6. Рослини Червоної книги України.
А тепер ми дізнаємося про тварин наших лісів, які теж занесені до Червоної
книги України, наприклад, бобер. Що ми знаємо про бобра?
Розглянемо приклад (записаний на дошці)
= (10)
Ми отримали число 10. Виявляється, що довжина тіла бобра-10дм.
Бобри-справжні інженери. Вони орудують своїми зубами з фантастичною
швидкістю: 2-3хв і осика, товщиною в руку падає. (Слайд 9)
Завдання, пов’язане із здоров’ям людини.
Східна мудрість говорить:
«Якщо ти думаєш на рік вперед-посади насіння. Якщо ти думаєш на десятиліття
вперед-посади дерево. Якщо ти думаєш на століття вперед-виховай людину»
(Слайд 10). Адже людина-це досконалість в природі. (Слайд 11) Але для того,
щоб вона могла використовувати всі блага життя, насолоджуватися його красою-
дуже важливо мати добре здоров’я. А для цього потрібно щодня вживати
вітаміни, мінерали і якісні продукти.
ВІТАМІНИ.
1)1,5
2) -
3) 0,6
7. 4) 3,2
5)
6)-1,6
Інформація про вітаміни ( Слайд 13)
Вітамін А-регулює обмінні процеси в шкірі, слизових оболонках очей, дихальних
та сечових шляхів, травного каналу. Він підвищує опірність організму до
інфекційних хвороб.
Він міститься – в риб'ячому жирі, печінці, нирках, молочних продуктах, курячих
яйцях, ікрі осетрових риб.
Вітамін С відповідає за імунітет,цілісність стінок судин.
Міститься в лимонах,шипшині,червоному перці, смородині, цибулі.
Вітамін В6 - регулює стан нервової системи, попереджує запалення шкіри,
підтримує здоров'я зубів та ясен.
Міститься у м'ясі тварин, птахів, рибі, гречаній, перловій і ячмінній крупах,
пшоні, хлібі з борошна грубого помолу.
Дефіцит вітаміну Д призводить до зниження міцності кісток.
Вітамін Е необхідний для нормального фізичного і психологічного розвитку.
Міститься в маслі, зелені, молоці, яйцях, печінці, м’ясі, а також в зародках
злакових. (Слайд 12)
Мінерали (Слайд 14)
Виконай те дії, і дізнайтеся, які мінеральні речовини і мікроелементи необхідні
вашому організмові для повноцінного розвитку.
1) кальцій
2) натрій
3) залізо
8. 4) калій
5) фтор
Інформація про мінерали (Слайд 15)
КАЛІЙ – сприяє виведенню рідини із організму
КАЛЬЦІЙ – необхідний для побудови і формування костей і зубів.
ЗАЛІЗО – необхідне для утворення гемоглобіну – переносника кисню до всіх
органів організму людини.
ФТОР – необхідний для утворення емалі на зубах.
Висновок.
Отже, сьогодні на уроці ми повторили теоретичний матеріал щодо степеня з
цілим показником і його властивостей, закріпили вміння застосовувати ці знання
при розв’язуванні вправ.
Діагностика емоційного стану
Пропоную проаналізувати свй настрій і емоційний стан після проведеногоуроку,
результат данного аналізу представити у вигляді смайлика на полях зошита.