Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
"Ознайомлення з дією ділення"
1. Клас: 2-А
Тема уроку: Дія ділення
Мета уроку: ввести нову арифметичну дію – ділення; розкрити її поняття,
взаємозв’язок з дією множення; розвивати обчислювальні навички,
математичну мову, пам'ять, увагу; прививати інтерес до предмету.
Обладнання: Герої Шарик і Матроскін, роздатковий матеріал ( геометричні
фігури), сигнальні картки, набірне полотно.
Хід уроку.
І. Організація класу.
І сурова, й солов’їна Математики країна.
Праця тут іде завзята, будем спритно рахувати.
Наш девіз:
Міркуємо – швидко, відповідаємо – точно!
Рахуємо – вірно, пишемо – гарно!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
Кілька учнів, що правильно виконали домашнє завдання, прзначаються
помічниками вчителя. Перевіряється якість виконання робіт.
2. Усний рахунок.
- Сьогодні ми з вами проведемо цікавий урок з Матроскіним та
Шариком.
Гра «Сходинки».
2. - Матроскін та Шарик засперечалися, хто буде командиром їхньої
подорожі. Домовилися: хто перший розв’яже приклади, той і буде.
Вчитель малює на дошці сходинки. Учні двох команд по черзі виходять і
записують відповіді. (повторення дії множення, компоненти дії
множення).
Гра «П’ятий зайвий».
- Шарик вирішив зателефонувати Матроскіну, але забув його номер
телефону. Допоможемо? Кожне зайве число ряду і є числами номеру
його телефону.
20 30 41 120 450
233 523 833 733 133
23 63 14 50 32 (41 – 523 – 63)
3. Математичний диктант.
- Прийшов Шарик до будинку, де живе Матроскін, а номер квартири
забув. Знає лише, що номер її найменший серед відповідей нашого
диктанту.
Гра «Поспіши, та не помились».
- знайдіть різницю добутку 2 і 9 та числа 11,
- 121 збільшити на число 234,
- Від 422 відняти добуток чисел 2 і 1,
- Від суми чисел 102 і 50 відняти числ 40.
ІІІ. Постановка учбової задачі.
Вивчення дії ділення мотивується щоденною практичною діяльністю учнів.
Вчитель може запитати їх, чи приходилося їм в житті ділити що-небудь
порівну. Наприклад, нам треба 3 цукерок розділити на чотирьох. Скільки дати
кожному? Труднощі, що виникають у класі у зв’язку з відповіддю на питання,
мотивують проведення досліду за допомогою предметних моделей.
ІV. Учбові дії. «Відкриття» учнями знань.
У кожної дитини на парті 36 фігур. Їх треба розкласти на 4 однакові кучки
(спочатку по одній фігурі розкласти, далі ще по одній і т.д.). Таким чином
дізнатися, скільки фігур в кожній з утворених груп. Це число 9.
- Як ми дістали 9?
- Як записати це на математичній мові? ( пропозиції дітей)
3. Вислухавши учнів, вчитель виводить колективно з учнями загальновідомий
запис ділення: 36 : 4 = 9
Звідси слідує, що розділити на рівні частини – означає знайти число предметів в
кожній частині.
Зрозуміло, що виконувати щоразу ділення практично незручно. Тому треба
вчитися знаходити результат ділення за допомогою обчислень.
Встановлюється взаємозв’язок між діями множення і ділення. Підбором учні
визначають, що при діленні 8 горіхів на 4 рівні частини кожен отримає по 2
горіхи. Рівні частини зображуємо замкнутою лінією:
При діленні 8 горіхів на 4 отримали таке число 2, яке при множенні на 4
дає 8:
8:4=2 ↔ 2·4=8
Знак «↔» використовують у математиці для позначення речень, які
виражають одне і те ж (рівносильні).
V. Первинне закріплення.
1. Робота в зошиті.
Основна увага приділяється приговорюванню учнями отриманих результатів.
Учні коментують так: «При діленні 6 на 2 отримуємо число 3, яке при множенні
на 2 дає 6:
6:3=2 ↔ 3·2=6
2. Фізкультхвилинка.
VІ. Самостійна робота з перевіркою у класі.
- Подорожуючи, Шарик і Матроскін завітали до учнів 2-А класу, щоб ті
допомогли розділити 12 горіхів на них двох порівну.
4. Учні у зошитах схематично малюють 12 крапок, ділять їх на 2 рівні частини,
підрахувавши число горіхів у кожній частині. Записують відповідні приклади
на множення і ділення.
2. Гра «Висока гірка».
Розв’язуємо задачі усно. У кожного учня сигнальні картки. Вчитель читає
задачі. Учні усно розв’язують і сигналізують відповідною карткою:
- 3 - 2 - 5
* В двох корзинах 6 грибів. Скільки грибів у кожній корзині?
* 2 кг печива коштує 10 грн. Скільки гривень коштує 1 кг печива?
* 18 марок наклеїли порівну на 9 конвертів. Скільки марок наклеїли на кожний
конверт?
VІІ. Підсумок уроку. Завдання додому.
- З якими труднощами кожен із вас зіткнувся на уроці? Що вам
допомогло вийти з цієї ситуації?
- Прокоментуйте нове знання.
- Хто працював успішно?
- Хто допоміг там, де виникли труднощі?
Кушнір Наталії Володдимирівні
вчителю початкових класів
Криворізького науково-технічного металургійного ліцею №16
урок на тему "Ознайомлення з дією ділення"