1. Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Қазақ тілі Мектеп: №7 мектеп-гимназиясы
Күні:16.02.2017 Мұғалімнің аты жөні:Жакупова Ж.С.
Сынып: 2«В» Қатысушылар саны: 19 Қатыспа
ғандар:0
Сабақ тақырыбы Етістік. Қайталау сабақ
Осы сабақта жүзеге асатын оқу
мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
Оқушылардың етістік туралы алған білімдерін пысықтау, қорытындылау.
Сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге, дара етістікті
күрделі етістікке айналдыруға арналған тапсырмаларды орындау;
Оқушылардың зейінін, шығармашылық белсенділігін, білім , білік дағдыларын
қалыптастыру;
Оқытудың өмірмен байланысын нығайту, шыдамдылыққа, сауаттылыққа,
ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар істей алады:
Ережені айтады, сөйлем құрай алады.
Көптеген оқушылар істей алады:
Оқушылар өз бетімен сұрақ қоя алады; жетекші сұраққа жауап береді.
Кейбір оқушылар істей алады:
Жоспарланғаннан бөлек қосымша тапсырмаларды орындай алады.
Табыс критериі Оқушылар ақпараттың бір немесе бірнеше бөлігін есте сақтай алады.
Оқушылар топпен жұмыс істеген кезде бір-біріне кезек беріп сөйлей алады.
Тілдік мақсаттар Ереже
Құндылықтарды дарыту Оқушылар бір-біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс Әдебиеттік оқу, сурет
АКТ-ны қолдану дағдылары Теледидар
Қосымша білім Сөзжұмбақ, шарада шешу
Сабақ барысы
Жоспарланған сабақ
кезеңдері
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Үй тапсырмасы
3мин
Психологиялық дайындық
Смайликке көңіл-күй бейнесін салу
Ойға толы санамыз,
Бестік баға аламыз.
Баласындай бір үйдің ,
Тату болсын арамыз.
-Жарайсыңдар балалар.
-Еліміз қандай? (Шаңырақ құру,таспа –лента түстеріне байланысты)
топтың топбасшысын атап өтейін Шарафадин Даяна, Орынбаев Жанибек,
Молдагалиев Мерей.
Үй тапсырмасын тексеру:
1-топ Би билеп жатқан қыздың суреті /Жанибек/. Бір өлең мәнерлеп оқы.
2-топ Домбыра тартып жатқан қыздың суреті /Даяна/. Оқыған өлеңнің
ішінен бір дара етістікті тап.
Слайдтар 2
Лента, шаңырақ
Суреттер
2. Өткен тақырыпты
қайталау
2мин
Сабақтың ортасы
25 мин
3-топ Атпен шауып келе жатқан баланың суреті /Мерей/
Салып келген суретке байланысты дара етістікке бір сөйлем, күрделі
етістікке бір сөйлем құрау. Оқыған өлеңнің ішінен бір күрделі етістікке тап.
«Мен саған, сен маған» ойыны. Доп лақтыру арқылы сұрақтарға жауап
беру.
-Сөз таптары дегеніміз не?
-Зат есім дегеніміз не?
-Жекеше зат есім дегеніміз не?
-Көпше зат есім дегеніміз не?
-Етістік дегеніміз не?
-Дара етістік дегеніміз не?
-Күрделі етістік дегеніміз не?
Әр топта сөздер (3 топқада тапсырма беру)
Мысалы:
1 топ- есік , бұлбұл, шаңғы, миялаулады, дала артық сөзді тап, неге?
Дәлелде.
2 топ- сағыз ,жастық, жел, қатырады, сабақ артық сөзді тап, неге? Дәлелде.
3 топ-ешкі , секірді, піл, сабын, дала артық сөзді тап, неге? Дәлелде.
Етістік екенің дәлелдеу.
Ребус шешу
Сабаққа мақсат қою
Жаңа сабақ:
Дәптермен жұмыс:
А) Көркем жазу Қ қ әрпі қар, Қыста қар қалың.
Оқулықпен жұмыс: етістіктер табу.
І – топ:
400- жаттығу
ІІ – топ:
401- жаттығу
ІІІ – топ:
405 - жаттығу
Сергіту сәті: бейнеролик
Деңгейлік тапсырмалар- 4 мин
Дарын оқушыларға А3 форматта суретке сәйкес етістіктер тіркеп
әңгіме құрастыру.
Топ басшыларына мақал-мәтелден етістіктерді ажырату.
Төмен оқушыларға сәйкестендіру тесті.
Қар ұшқыны (снежинки) етістік туралы білетіндерің айтады.
Снежинка жинайды.
Уақыт қалса:403- жаттығу /ауызша оқу/.
Аққала құру
Басы зат есім сөздер
Ортасы- дара етістіктер
Төмені- күрделі етістік
доп
Қима қағаз
слайд
Баға смайликтер беру
Сергіту
Келісемін келіспеймін
белгісі. (жасыл
келісемін, қызыл
келіспеймін түстері)
Қар ұшқыны
оқулық
Аққала слайд, сөздер
Сабақтың аяғы3 мин
-Кері байланыс.
-Рефлексия.
«Басбармақ» әдісі:
Басбармақ жоғарыға
Тест:
1.Зат есім қандай сұрақтарға жауап береді?
а)қашан?қайда? ә) кім? не? б) неше? қанша?
2.Зат есімнің көпше түрін тап.
а) өсімдік ә) кітап б) ағаштар
Тест.
3. қарай – мен түсіндім;
Басбармақ көлденең –
мен түсінгендеймін;
Басбармақ төмен
қарай – мен түсінбедім
Бағалау критериясы:
3.Етістік нені білдіреді?
а) заттың қимылын, іс-әрекетін ә) заттың санын, сынын б) заттың
мөлшерін, көлемін
4.Күрделі етістікті тап.
а) жазды ә) көрді б) оқып отыр
5.Дара етістікті көрсет.
а) сүзіп жатыр ә) оқып жүр б) ойнады
5- «5»
4- «4»
3- «3»
2- «2»
Бағалау, үйге тапсырма
беру
Оқушыларды сабақ барысындағы тапсырмаларды орындалуына байланысты
бағалау.
Сабаққа қойылған мақсатына жету:
Барлық оқушылар істей алады:ережені айтады, сөйлем құрай алады;
Көптеген оқушылар істей алады: оқушылар өз бетімен сұрақ қоя алады; жетекші сұраққа жауап береді;
Кейбір оқушылар істей алады: жоспарланғаннан бөлек қосымша тапсырмаларды орындай алады.
«Шалғын» рефлексия Түсіндім –көбелек
Түсіндім, бірақ сұрағым бар- гүл
Маған әлі түсініксіз- шөп
А-3 форматтағы шалғын суретіне жабыстыру.