1. Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Күні:27.05.2017ж.
Сынып: 5
Ғылым мен технология жетістіктері
Мұғалімнің аты-жөні: Турсынова Л.А.
Мектеп: Хасен Сәрінжіпұлы атындағы ЖОББМ
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Табиғатта демалудың пайдасы
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
5.Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы
тақырыпты болжау.5.Т/А6.Коммуникативтік жағдаятқа сай
эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма,
қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз
қатысу, өз пікірін білдіру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: тірек сөздер мен сурет
арқылы тақырыпты болжап, одағай, қаратпа, қыстырма сөздерді
мұғалімнің көмегімен қолданады.
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: тақырыпты
тірек, сөздер мен сурет бойынша болжап, мәтіннен қыстырма,
қаратпа, одағай сөздерді табады.
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыпқа тірек сөздер мен
сурет бойынша болжам жасайды, коммуникативтік жағдаятқа сай
эмоционалды сөздерді, оқшау сөздерді еркін қолданады,
диалогке даярлықсыз қатысады
Бағалау критерийлері Тақырыпқа тірек сөздер мен сурет бойынша болжам жасайды.
Таңдаған мәтін негізінде сұрақтар құрастырып, сұрақ
құрастыруда қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді табады.
Сұраққа жауап беру арқылы диалогке дайындықсыз қатысады
Тілдік мақсаттар Оқушылар коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды
сөздерді, оқшау сөздің түрлерін ажыратады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
қыстырма сөз, қаратпа сөз, одағай сөз
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
табиғат, саяхат, жұмыс, демалыс
Құндылықтарды дарыту Зайырлы қоғам және жоғары руханият
оқшау сөздерді тиімді пайдаланады, оқушылардың бір-біріне
деген құрмет, өзгенің көзқарасына құрметпен қарау құндылығы
қалыптасады
Пәнаралық байланыстар Жаратылыстану, математика
Алдыңғы білім
3 мин
«Автор орындығы» әдісі
Оқушылар «Ғажайып ғаламшарға саяхат» тақырыбында жазған
әңгімені автор орындығында отырып оқиды
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Оқушылармен амандасу.
С.Ширату жаттығулары
«Артығын алып таста» әдісі
Қай сурет басқаларына қатысты емес
екенін анықтайды.
Суретте не бейнеленген?
Сіздер табиғат аясында болғанды
ұнатасыздар ма?
Демалыстарыңызды кіммен, қайда
өткізесіздер?
Қазақстанның қандай демалыс
орындарын білесіздер?
Суреттер
Тірек сөздер
2. Табиғатта демалудың қандай пайдасы
бар?
Берілген сөз тіркестерінен басқаларына
қатысты емес сөз тіркестерін анықтайды.
Демалыс, саяхат, жұмыс, табиғат.
Сабақтың мақсаты тірек сөздер мен
сурет арқылы тақырыпты болжап, оқшау
сөздерді қолданып диалог құру
Сабақтың ортасы
27 мин
Отбасымның демалысы
Мен өз отбасымды өте жақсы көремін.
Әр демалысты біз отбасымызбен бірге
өткіземіз. Жексенбі сайын саябаққа, қала
сыртындағы демалыс орындарына
барамыз. Жаздыгүні балық аулаймыз,
күнге қыздырынамыз, саңырауқұлақ, гүл
тереміз, суға шомыламыз. Биыл жазда
отбасымызбен Бурабайға барамыз.
Деңгейлік тапсырма
1-деңгей. Мәтінді тыңдап, 2 ашық сұрақ
құрастырыңыз. Сұрақ мазмұнында
қыстырма, қаратпа, одағай сөздердің
бірін қолданыңыз.
2-деңгей. Оқшау сөздерді қатыстыра
отырып, мәтін мазмұнын өзгертіңіз.
3-деңгей. Оқшау сөздерді қолданып,
табиғат аясында болған сәттеріңізге
диалог құрыңыз.
Қаратпа
сөз
Қыстырма
сөз
Одағай сөз
Дескриптор
-Оқшау сөздердің бірін қатыстырып 2
ашық сұрақ құрастырады;
-Мәтін мазмұнын өзгертуде оқшау
сөздерді қолданады;
-Демалыс кезіндегі сәттеріне диалог
құрғанда оқшау сөздерді тиімді
пайдаланады.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен
бағаланады.
ТЖ. Графикалық диктант
Координаталық бұрыш сызып, ОУ өсіне
оқшау сөздердің атауын, ОХ өсіне
берілген сөйлемнен оқшау сөздерді
тауып екеуінің қиылысына нүкте қояды.
Нүктені сызықпен қосып, диаграмма
сызылады.
Қазақтың даласы, шіркін, кең байтақ
қой! Табиғат, сен тіршілік тұнып
тұрған... Қашан да болмасын табиғатты
аялай білейік, жас достар! Маған,
әйтеуір, Сарыарқадағы Жайлыбай
жайлауы ұнайды.
Дескриптор
-Қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді
сәйкес қолданады;
-Тыныс белгілерін дұрыс ажыратады;
-Сөйлемдегі тірек сөздерді анықтайды.
ҚБ.Топтар бір-бірін «Басбармақ»
«Ашық сұрақ» әдісі
3. әдісімен бағалау жүзеге асады
Сабақтың соңы
10 мин
ТЖ. Жағдаяттар
1-топ
Арман бақ ішінде келе жатыр еді, терек
бұтақтарын сындырып жатқан балаларды
көрді де тұрып қалды...
2-топ
Арман достарымен бірге ауыл
сыртындағы бұлаққа келді. Олар өздері
жиі келіп тамашалаған бұлақтың көзі
қалдық шөптер, босаған ыдыстармен
бітеліп қалғанын көрді.
Дескриптор
-Оқшау сөздерді қолданады;
-Оқиғаны диалог түрінде жалғастырады.
ҚБ.«Менің баспалдағым» әдісі арқылы
бағалау
Қосымша ақпарат Әр жердің шығу тарихы бар. Балқаш көлі Балқия деген қыздың
есімімен аталған. Баянауылдағы ірі көл Сабындыкөлдің шығу
тарихында Баянсұлу ұзын шашын жуып отырғанда сабынын
түсіріп алған, содан болар көбіктеніп жатады деседі
Саралау:
Деңгейлік тапсырма
1-деңгей. Мәтінді тыңдап, 2
ашық сұрақ құрайды. Сұрақ
мазмұнында
қыстырма,қаратпа,одағай
сөздердің бірін қолданады.
2-деңгей. Оқшау сөздерді
қатыстыра отырып, мәтін
мазмұнын өзгертеді.
3-деңгей. Оқшау сөздерді
қолданып табиғат аясында
болған сәттеріне диалог
құрады
Бағалау:
Оқушылардың нені үйренгенін
бағалау үшін сабақ барысында
«Бас бармақ», «Екі жұлдыз, бір
тілек», «Менің баспалдағым»
әдістері қолданылды
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Сабақ бойынша рефлексия
1.Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не үйренді?
3.Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті?
4.Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды
ма? 5.Уақытты қалай
пайдаландым? 6.Жоспарыма
қандай өзгеріс енгіздім және
неге?
Оқу жоспарында көрсетілген оқу мақсаттарын басшылыққа
алдым. Сабақ қолжетімді болды. Сабақ барысында сөз тіркестері
мен сурет арқылы болжам жасап, оқшау сөздерді еркін қолдану
жоспарланды. Жоспарланған саралау әдістері іске асты.Уақытты
тиімді пайдаландым. Бақылаушының ескертуі бойынша сабақтың
мақсатына, сабақ соңына, қалыптастырушы бағалауға өзгеріс
енгіздім
4. Жалпы баға
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1. «Артығын алып таста» әдісі.
2. Сабақ ортасындағы «Графикалық диктант».
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
( оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Оқу мақсатынан сабақ мақсатын шығару.
2. Қалыптастырушы бағалау.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі. Әдіс
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Әдіс-тәсілдерді сабақ кезеңіне дұрыс қолдану.
2. Қалыптастырушы бағалауға назар аудару керек