1. Сабақтың тақырыбы: Жатыс септік
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Зат есімнің септелуі туралы түсініктерін кеңейту. Септік
жалғауларын және сұрақтарын толық меңгерту. Жатыс септігінің
сұрақтары мен жалғаулары туралы білімдерін тиянақтап , бағалау.
2.Дамытушылық: Балалардың таным қабілеттерін дамыту, сабаққа деген
қызығушылығынарттыру, сөздікқорын, күнделікті сөйлеу тілін дамыту.
3.Тәрбиелік:Дәптермен жұмысты орындаукезінде ұқыптылыққа тәрбиелеу,
білетінін дәлелдей білуге , адамгершілікке, бірлікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі:баяндау, өзіндік жұмыс, топтықжұмыс, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі:сызбалар, кестелер, алдын-ала дайындалған
флипчарт.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырукезеңі.
Психологиялықдайындық.
-Балалар бүгінгі сабаққа қонақтар келіп отыр. Олар- ұстаздар. Ендеше
келген қонақтарға білімімізді көрсетейік .
Психологиялықдайындық
Шаттық шеңбер
Сыныптың ұраны
Таңертен сабаққа келеміз,
Сабақтан қалмаймыз дегенбіз!
4 пен 5 – ке оқып сабақты,
Жарыстаөзгені жеңеміз!
Сабағымыздың ережесі
Бір-бірімізді тыңдаймыз
Толықтырамыз
Қатемізді түзейміз, көмектесеміз
Сабақ бойына осы ережелерді ұстанып, бірлесіп жұмыс жасауға шақырамын.
Бүгінгі сабағымыз сайыс сабақ болмақ , алған білімімізді , тәртібімізді
тобымыздың игілігі үшін жұмсайтынболайық . Әрбір жетістігімізге мынадай
қар ұшақтарын жинаймыз, сабақ соңындаалған қар ұшқынына байланысты
жеңімпаз анықталмақ.
Әр топ өз атаулары мен ұрандарынтаныстырыпөтеді.
І топ – Болашақ
ІІ топ – Талаптылыр
ІІІ топ – Жасқыран
ІҮ топ – Сұңқар
2. ІІ. Үй тапсырмасынсұрау.
96 бет 4- жаттығу. Оқушы дауыстап оқиды. Қалған оқушылар тексереді.
- Сөйлемдегі сөздердібір-бірімен байланыстыруүшін жалғанатын
жалғауларды қалай айтамыз?
- Зат есімнің септелуі дегеніміз не?
- Қазақ тілінде неше септік бар?
- Атау , ілік септіктері қандай сұрақтарғажауап береді
- Барыс септіктің сұрақтары мен жалғауларын ата.
- Табыс септіктегі сөздергеқандай сұрақтар қойылады?
ІІІ. Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбынашу үшін «Сынықәріптер» әр топқа бріледі. «Жатыс»
Сөзін құрау. Қай топ бірінші құрастырады, тоқталыпталдайды.
Бүгінгі сабағымыздыңтақырыбы – жатыс септігі.
Дәптермен жұмыс
Күнретін жазу
«Есте сақтап, сөз құра » ойыны ( есте сақтауын жетілдіру)
Шарты: оқылған сөздердіңретін сақтай отырып, бірінші әпріптерін жаңа сөз
құра.
1-кезең
1.Кереге , ірімшік , тауық, аспан, палуан (кітап)
2.Балқарғай , ішік, лақ, іскер, мақта (білім)
3.Өрге, нан, еріншек, рахат (өнер)
4.Ата, уық, ырыс, лақ (ауыл)
Сөздердіжатыс септікте септеп көркем жазу. (Сөзді шешкен оқушыларға қар
ілу)
ІІ-кезең Білімінді байқап көр
Сызбадағы сұрақтардыңорнынатиісті сөздіқойып, сөз тіркесін құрап,
сөйлем құрапжазу.
Қайда? - болды.
Кімде? – бар.
Неде? – жоқ.
(Топтарғақар беру)
ІІІ кезең
Әр топқа мақал беріліп , мазмұнынашып , септелген сөздергетоқталу,
тақтада сөз құрамынада талдау.
І топ: Ұяда не көрсеұшқанда соны іледі.
3. ІІ топ: Айнаға қарап емес
Адамға қарап түзел.
ІІІ топ: Шешеннің сөзімерген,
Шебердің көзімерген.
ІҮ топ: Талаптыға нұр жауар.
ІҮ кезең
Ойланайық, кім білгір оқулықпен жұмыс жасау 99 бет 3 жаттығу
Жатыс септігіндегі сөз тіркесін тауып , сөйлем құрастырыпжаз.
Сергіту сәті Қимылды жаттығулар
Ү кезең Орнынтап
Берілген сөздердіорнынақою арқылы сөйлем құрастыру, тақтада.
1) Халық, аққуды, есептейді, киелі , деп ,құс
2) Таулар , тартады, алыстан, биік, көз.
3) Таутеке , жерлерін, таудың, мекедейді , жартасты, биік.
4) Іркілген, жапырақтарда, мөлдірейді, моншақтай, тамшылар.
ҮІ кезең өзіндік жұмыс семантикалық карта тарату. Топбасшылары
қорытындысынанықтайды.
Семантикалық карта тарату
Атау
Септік
Ілік септік Барыс
септік
Табыс
септік
Жатыс
септік
Жануарға +
Азамат +
Дәптердің +
Оқушыны +
Атау
септік
Ілік септік Барыс
септік
Табыс
септік
Жатыс
септік
Күресте +
Тауда +
Қарияның +
Балмұздақты +
Атау
септік
Ілік септік Барыс
септік
Табыс
септік
Жатыс
септік
Асем +
Суда +
Төбеге +
Балмұздақты +
4. Атау
септік
Ілік септік Барыс
септік
Табыс
септік
Жатыс
септік
Олардың +
Қыста +
Жылқы +
Мектепке +
ҮІІ.Бекіту Модуль құрастыруәр топ бүгінгі сабаққа байланысты құрастырып
қортындыласақ.
Зат есімнің септелуі дегеніміз не?
Атау, Ілік, Барыс , Табыс, Жатыс, Шығыс, көмектес
Бағалау
«Төрт» дегенің – жақсы баға
Алады оны жақсы бала.
«Бес» дегенің – үздік баға
Оқитын бол үздік қана. Демек жинаға қар ұшқындарынсанап, кімнің білімі
басым болғанынанықтайық.
Үй тапсырмасы
Күнделікті ашайық
Үй тапсырмасынжазайық
Септіктен алған білімді
Ұмытпай есте сақтайық
99 бет 5 – жаттығу. Ережелерді қайталау.