1. Узденбекова Жанаргүл Кенжетайқызы
Әлкей Марғұлан атындағы №40 орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі
Астана
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән Қазақ тілі 4 Уақыты
Тақырыбы Дара және күрделі сан есім
Мақсаты 1. Сан есімнің дара, күрделі түрлерімен таныстыру; күрделі сан есімнің емлесін меңгерту;
Міндеттері сан есімнің дара және күрделі түрлерін ажырата білу;
сөйлем ішінен сан есімдерді тауып, дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету;
оқушылардың тіл байлықтарын дамыту;
тазалыққа, тәртіптілікке тәрбиелеу;
Күтілетін
нәтиже
жаттығу жұмыстарын талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау,
тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады;
сан есімді ажырата біледі;
сауатты жаза біледі;
Түйінді
түсініктер
Дара сан есімді күрделіге айналдыру
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
Сабақ
кезеңдері
модуль
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті
Тапсырмалар мазмұны Бағалау Ресурс
тар
2. І.
Қызығу
шылық
ты ояту
Оқушылармен
амандасу, түгелдеу,
сабаққа қатысуын
қадағалау.
Сабаққа
даярланады,
жинақталады,
топқа бөлінеді
Оқушылардың қолдарына сөздер жазылған
карточкалар таратылады. Сол бойынша 3 топқа
бөлінеді.
Жеті ата, жеті қазына, жеті күн тобы
жеті қазына- 2 слайд
Өзара
критериал
ды бағалау
өлшемдері
мен
танысады.
«Ойлан,
тап»
ойыны
Мұғалім ойынның
шартымен
таныстырады.
Оқушылар
өрнектердің
мәнін есептеп,
тақырыптың
атын
шығарады.
9+5=15 (е) 24+20=44 (і)
27:3=9 (н) 18:9=2 (с)
13+26=39(а) 420:6=70 (м) (3 слайд)
Сандарды әріптермен алмастыру
2 39 9 15 2 4000 70
Сан есім
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта
Топтаст
ыру
Сан есім туралы
білетіндерін сұрайды.
Оқушылар
білгендерін
айтады.
Сан есім
(4 слайд)
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта
оқулық
ІІ.Мағын
аны тану
Сабақтың тақырыбын,
мақсатын хабарлайды.
Оқушылар
тапсырма
орындай
отырып
ережені
қорытындыла
йды.
Тақтаға екі бағанға сан есімдер жазылады.
(5 слайд)
бес жүз тоқсан тоғыз
алтыншы он бес
тоғыз бір мың тоғыз жүз он алтыншы
Екі бағандағы сөздерді салыстырыңдыр?
Айырмашылықтарын табыңдар.
Ережені оқу (6 слайд)
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта.
Көркем
жазу
Ауызша сұрау Дәптерге
көркем жазу.
С с сексен
Оқулық Оқушылардың Оқушылар Топпен жұмыс Өзін-өзі оқулық
3. пен
жұмыс
жұмыстарын
қадағалайды,
жетекшілік жасайды.
Ережені оқып
талдайды.
өздеріне
берілген
тапсырмалар
мен
жұмыстанады
Шығармашыл
ық тапсырма
І топ. 1-жаттығу.Сөйлемдерді оқы. Сан есімдерді
теріп жазып, олардың неше сөзден құралғанына
көңіл бөл.
ІІ топ. 2 жаттығу. Сөйлемдерді оқы. Дара және
күрделі сан есімдерді жаз.
ІІІ топ. 3-жаттығу. Сан есімдерді тап, оны санмен
жаз . Дара және күрделі сан есімдерді ажырат.
бағалау
Сауатты
лық
минуты
Мұғалім тапсырма
береді
Оқушылар сан
есімдерді дара
және күрделі
түрлеріне
топтап, сөзбен
жазады.
9, 28, 645, 2, 60, 2004, 100 1996.
Тоғыз, екі, алпыс, жүз.
Жиырма сегіз, алты жүз қырық бес, екі мың төрт,
мың тоғыз жүз тоқсан алты. (7 слайд)
Топпен жұмыс
І топ
Реттік сан есімдерді есептік сан есімге
айналдырып жаз.
отыз екінші үй –
оныншы аудан –
төртінші кітап –
жиырма үшінші орын –
сегізінші қабат –
үшінші қатар –
бірінші бала –
ІІ топ
Есептік сан есімдерді реттік сан есімдерге
айналдырып жаз.
Жүз жетпіс екі... мектеп, он екі... сынып, екі...
қабат, он төрт... орын, жиырма сегіз... оқушы,
сегіз... үй.
Бірін-бірі
бағалау
Интер.
тақта
Қағазд
ар,
маркер
лер
4. ІІІ топ
Дара сан есімдерді күрделіге айналдырып жаз.
Он, жеті, жиырма, үш, тоғыз, елу, қырық.
Үлгі: алты – алпыс алты
Шығарм
ашылық
тапсырм
а
Оқушыларды
шығармашы-
лықпен жұмыс істеуге
баулиды.
Оқушылардың
жұмыстарын
қадағалайды,
жетекшілік жасайды.
Топтық
жұмысқа
даярланады.
Әр топ
өздеріне
берілген
тапсырмаларм
ен
жұмыстанады,
бірігіп
атқарған
жұмыс
нәтижесін бір
оқушы
көрсетеді
І топ. Санмен өрнектелген мақалдарды оқы.(8
слайд)
1. Еңб2, адамның 2-нші анасы.
2. Ерінш2,тің ертеңі 1,тп,5.
3. Өм,1, адам б,,асын еңб2,ке үйр,7,ті.
4. 4еу түгел болса, төбедегі келер,
6ау ала болса, ауыздағы кетер.
ІІ топ. . Көңілді шумақтар (9 слайд)
Же1 екен 1қазан:
Кей1 жемді 1қазан
1 – ақ сәтте қойды жеп.
Кү1 етті,
«Тойдым», - деп..
Естіп 1 кез дү1ді,
Жағадағы тү1ді
Паналауға жүгірді.
ІІІ топ. «Ерекше сандар» ойыны. (10 слайд)
Осы сандар қандай оқиғалармен байланысты.
Сөйлем құрастырып айт.
8, 2017,9, 22
8 наурыз, 2017 экспо, 9 мамыр, 22 наурыз,
Топтың
бағалауы
маркерл
ер,
түрлі-
түсті
қағаздар
ІІІ. Ой
толғаны
с
Мұғалім жетекшілік
жасайды, қадағалайды.
Оқушылар
өздері
орындайды.
5-жаттығу. Өрнектерді оқы, олардың мәнін тауып,
Сөйлем түрінде жаз. Олардың қандай сан есім
екенін айт.
Өзін-өзі
бағалау
Оқулы
қ, тақта
5. Әр топтан 2
бала
орындайды.
20-5 50+18 9*9
10*5 90-20 200:4
Жиырма мен бестің айырмасы он беске тең. Он
мен бестің көбейтіндісі елуге тең. Елу мен он
сегіздің қосындысы алпыс сегізге тең. Тоқсан мен
жиырманың айырмасы жетпіске тең. Тоғыз бен
тоғыздың көбейтіндісі сексен бірге тең. Екі жүз
бен төрттің бөліндісі елуге тең.
Дара:20,5,10,90,50,70,9,4
Күрделі:15,18,068,81, 200
Тест алу
«Иә,жоқ»
ойыны
Тапсырманы
түсіндіреді.
Әр тапсырманың
тұсына иә немесе жоқ
деп жауап бересіңдер.
Оқушылар
орындайды.
Тақтада
тексереді
1. Сан есім заттың санын білдіреді. Иә жоқ
2. «30»- дара сан есім. Иә, жоқ
3. «Төртінші» -есептік сан есім. Иә , жоқ
4.Күрделі сан есім бір сөзден жасалады. иә,жоқ
5. Күрделі сан есімнің құрамындағы сөздер
бөлек жазылады. Иә, жоқ
6. Дара сан есім бір сөзден құралады. Иә, жоқ
7. «264»-күрделі сан есім. Иә, жоқ
8. «600» - дара сан есім. Иә, жоқ
9. Реттік сан есім есептік сан есімге –нші, ншы,
-інші, -ыншы жұрнақтары жалғану арқылы
жасалады. Иә, жоқ
10. «Бесінші» - реттік сан есім. Иә, жоқ
(11 слайд)
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта
Тексеру Мұғалім дұрыс
жауабын оқып
отырады,.
Оқушылар
тақтадан көріп
тексереді
1-4 - «2» 5-6-«3»
7-8-«4» 9-10-«5»
(12 слайд)
Өзін-өзі
тексереді
Интер.
тақта
қорытын қорытынды, бағалау, Кері Бүгін мен не үйрендім? Маған не ұнады/ұнамады? Үйге: 4-