1. Тақырыбы: Сын есім.
Сабақтың мақсаты: Сын есім заттың сапалық қасиетін білдіретінін, сөз
табы екенін, негізгі және туынды болып бөлінетінін оқушылардың естеріне
түсіру, белгілі заттың түрлі қасиеттерін көрсетіп сипаттауға, таңдауға
үйрету.
Сауатты жазу дағдыларын жетілдіру,белсенділігі мен жауапкершілігін
арттыру.
Әдісі:Сұрақ-жауап, ойын,мәнерлеп оқу, деңгейлік тапсырмалар,
Көрнекілігі:Интерактивті тақта, слайдтан суреттер,ойын, тірек
сызба,винн диаграмасы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл
күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса
қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.
ІІ. Үй тапсырмасы.
Өтілген сабақтарды пысықтаумақсатында«Жасырын сөздітап»ойыны
1.Етістік дегеніміз не?
2.Қосымша нешеу,қандай-қандай?
3.Жұрнақ дегеніміз не?
4.Жалғау деген не?
5.Қазақ тілінде шеше септік бар?
6.Етістіктің шақтары?
7.Тұрлаулы мүшелерді ата?
8.Сөйлем дегеніміз?
9.Бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қандай жағдай да
қойылады?
Жасырын сөз: Қ А З А Қ С Т А Н
тәуелсіз бай
Қазақстан
кең-байтақ
егемен
тәуелсіз,кең-байтақ,егемен.тату,бай –сөздері қандай сұрақтарға жауап
береді?
Олай болса заттың сынын білдіретін сөздерді қалай атаймыз?
Ереже шығарады.
2. ІІІ. Оқулықпен жұмыс:1-
жаттығу
Өлеңдерді мәнерлеп оқып,
сын есімдерді табу; олардың
қайсысы негізгі,қайсысы
туынды екенін табу.
Көк, кең, егемен
атақты,жемісті, шың-құзды,жеңісті,
Жайдарлы,өрісті.
Туынды сын есім дегеніміз не?
Бұл өлеңде қандай ұйқас түрі қолданылған.
Қараөлең ұйқасы
Өлеңнің авторы Базарбай Исаевпен таныстыру.Базарбай Исаев 1941
жылы 5 қазанда Қызылорда облысы,Жаңақорған ауданы,Манап
ауылында туған.Қызылорда қаласындағы педагогикалық институтты
бітірген.Белгілі қаламгер болған.
Негізгі сын есімдер туынды сын есімдер
2-жаттығу
Жұмбақты жатқа жазып сын есімдерді табу
Жасыл,қап-қатты,қызыл,тәп-тәтті.
Шешуі: Қарбыз
Қарбыздың суретін көрсету,
қарбыздың пайдасы туралы айту.
Қазақстанда да қарбыз өсіріледі.
Қарбыз туралы тағы қандай жұмбақ білесіңдер?
Сырты қатты іші тәтті домалақ
Доп секілді кетер кейде домалап
Шертіп көріп, пісті екен деп жатамыз
Ішін жарып,қып-қызылын бағалап.
Жарылғанша жей бересің қарының,
Осыдан-ақ,таба аларсың жобалап.
Ол не?
3. 3-жаттығу Тақтамен жұмыс
Мәтінді алдымен толық,содан соң сын есімсіз оқу.
Сын есімдердің не үшін қажеттігін байқату.
Мәтінді көшіріп жазу.Бұлар кімдер екен?(геологтар)
Қазақтың көрнекті геологы Қаныш Сәтбаев туралы айта кету.
Сөздік жұмыс:
Соқпақ- жалғыз аяқ жол.сүрлеу.
Топпен жұмыс: 4-жаттығу Берілген сын есімдерге сай
келетін заттарды табу, неліктен сол затты айтқанын дәлелдеу
Шаш-қалың, бұйра,ұзын,қысқа.Бұрымды қыздар қазақ халқында көп болған.
Сынып бөлмесі-кең.жарық, биік. Елбасымыздың халыққа
100мектеп,100аурухана бағдарламасының аясында осындай кең,биік,жарық
мектепте білім нәрімен сусындап келеміз.
5-жаттығу Ерболат Ерботиннің өлеңі.Ерболат Ерботин туралы айта
кету.Өлеңді оқып, түсіп қалған сөздерді тауып, өз орнына қою
.Венн диаграмасы
жағымды жағымсыз
ІV. Сабақты қорыту
Шығармашылық тапсырма:1 Сын есімі бар мақал-мәтел жазу.
2. «Бес жолды өлең»стратегиясы
Зат есім-1
Сын есім-2
Етістік-3
Сөйлем-4
Синоним
V . Үйге тапсырма:6- -жаттығу
ІV.Үй тапсырмасы.