1. Узденбекова Жанаргүл Кенжетайқызы
Әлкей Марғұлан атындағы №40 орта мектеп
Бастауышсынып мұғалімі
Астана
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән Қазақ тілі 4 Уақыты
Тақырыбы Дара және күрделісан есім
Мақсаты 1. Сан есімнің дара, күрделі түрлерімен таныстыру; күрделі сан есімнің емлесін меңгерту;
Міндеттері сан есімнің дара және күрделі түрлерін ажырата білу;
сөйлем ішінен сан есімдерді тауып, дұрыс сұраққоя білуге үйрету;
оқушылардыңтіл байлықтарын дамыту;
тазалыққа, тәртіптілікке тәрбиелеу;
Күтілетін
нәтиже
жаттығу жұмыстарынталдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасынжеткізу, дәлелдей білу, өзгенітыңдау,
тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдықмәнін ұғынады;
сан есімді ажырата біледі;
сауатты жаза біледі;
Түйінді
түсініктер
Дара сан есімді күрделіге айналдыру
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
Сабақ
кезеңдері
модуль
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті
Тапсырмалармазмұны Бағалау Ресурс
тар
2. І.
Қызығу
шылық
ты ояту
Оқушылармен
амандасу, түгелдеу,
сабаққа қатысуын
қадағалау.
Сабаққа
даярланады,
жинақталады,
топқа бөлінеді
Оқушылардыңқолдарына сөздер жазылған
карточкалар таратылады. Сол бойынша 3 топқа
бөлінеді.
Жеті ата, жеті қазына, жеті күн тобы
жеті қазына- 2 слайд
Өзара
критериал
ды бағалау
өлшемдері
мен
танысады.
«Ойлан,
тап»
ойыны
Мұғалім ойынның
шартымен
таныстырады.
Оқушылар
өрнектердің
мәнін есептеп,
тақырыптың
атын
шығарады.
9+5=15 (е) 24+20=44 (і)
27:3=9 (н) 18:9=2 (с)
13+26=39(а) 420:6=70 (м) (3 слайд)
Сандарды әріптермен алмастыру
2 39 9 15 2 4000 70
Сан есім
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта
Топтаст
ыру
Сан есім туралы
білетіндерін сұрайды.
Оқушылар
білгендерін
айтады.
Сан есім
(4 слайд)
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта
оқулық
ІІ.Мағын
аны тану
Сабақтың тақырыбын,
мақсатын хабарлайды.
Оқушылар
тапсырма
орындай
отырып
ережені
қорытындыла
йды.
Тақтаға екі бағанға сан есімдер жазылады.
(5 слайд)
бес жүз тоқсан тоғыз
алтыншы он бес
тоғыз бір мың тоғыз жүз он алтыншы
Екі бағандағы сөздерді салыстырыңдыр?
Айырмашылықтарынтабыңдар.
Ережені оқу (6 слайд)
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта.
Көркем
жазу
Ауызша сұрау Дәптерге
көркем жазу.
С с сексен
Оқулық Оқушылардың Оқушылар Топпен жұмыс Өзін-өзі оқулық
3. пен
жұмыс
жұмыстарын
қадағалайды,
жетекшілік жасайды.
Ережені оқып
талдайды.
өздеріне
берілген
тапсырмалар
мен
жұмыстанады
Шығармашыл
ық тапсырма
І топ. 1-жаттығу.Сөйлемдердіоқы. Сан есімдерді
теріп жазып, олардыңнеше сөзденқұралғанына
көңіл бөл.
ІІ топ. 2 жаттығу. Сөйлемдердіоқы. Дара және
күрделі сан есімдерді жаз.
ІІІ топ. 3-жаттығу. Сан есімдерді тап, оны санмен
жаз . Дара және күрделі сан есімдерді ажырат.
бағалау
Сауатты
лық
минуты
Мұғалім тапсырма
береді
Оқушылар сан
есімдерді дара
және күрделі
түрлеріне
топтап, сөзбен
жазады.
9, 28, 645, 2, 60, 2004, 100 1996.
Тоғыз, екі, алпыс, жүз.
Жиырмасегіз, алты жүз қырық бес, екі мың төрт,
мың тоғыз жүз тоқсан алты. (7 слайд)
Топпен жұмыс
І топ
Реттік сан есімдердіесептік сан есімге
айналдырыпжаз.
отыз екінші үй –
оныншы аудан –
төртінші кітап –
жиырма үшінші орын –
сегізінші қабат –
үшінші қатар –
бірінші бала –
ІІ топ
Есептік сан есімдердіреттік сан есімдерге
айналдырыпжаз.
Жүз жетпіс екі... мектеп, он екі... сынып, екі...
қабат, он төрт... орын, жиырмасегіз... оқушы,
сегіз... үй.
Бірін-бірі
бағалау
Интер.
тақта
Қағазд
ар,
маркер
лер
4. ІІІ топ
Дара сан есімдердікүрделігеайналдырып жаз.
Он, жеті, жиырма, үш, тоғыз, елу, қырық.
Үлгі:алты – алпыс алты
Шығарм
ашылық
тапсырм
а
Оқушыларды
шығармашы-
лықпен жұмыс істеуге
баулиды.
Оқушылардың
жұмыстарын
қадағалайды,
жетекшілік жасайды.
Топтық
жұмысқа
даярланады.
Әр топ
өздеріне
берілген
тапсырмаларм
ен
жұмыстанады,
бірігіп
атқарған
жұмыс
нәтижесін бір
оқушы
көрсетеді
І топ. Санмен өрнектелген мақалдарды оқы.(8
слайд)
1. Еңб2, адамның 2-нші анасы.
2. Ерінш2,тің ертеңі 1,тп,5.
3. Өм,1, адам б,,асынеңб2,ке үйр,7,ті.
4. 4еу түгел болса, төбедегі келер,
6ау ала болса, ауыздағы кетер.
ІІ топ. . Көңілді шумақтар (9 слайд)
Же1 екен 1қазан:
Кей1 жемді 1қазан
1 – ақ сәтте қойды жеп.
Кү1 етті,
«Тойдым», - деп..
Естіп 1 кез дү1ді,
Жағадағы тү1ді
Паналауға жүгірді.
ІІІ топ. «Ерекше сандар» ойыны. (10 слайд)
Осы сандар қандай оқиғалармен байланысты.
Сөйлем құрастырыпайт.
8, 2017,9, 22
8 наурыз, 2017 экспо, 9 мамыр, 22 наурыз,
Топтың
бағалауы
маркерл
ер,
түрлі-
түсті
қағаздар
ІІІ. Ой
толғаны
с
Мұғалім жетекшілік
жасайды, қадағалайды.
Оқушылар
өздері
орындайды.
5-жаттығу. Өрнектердіоқы, олардыңмәнін тауып,
Сөйлем түрінде жаз. Олардыңқандай сан есім
екенін айт.
Өзін-өзі
бағалау
Оқулы
қ, тақта
5. Әр топтан 2
бала
орындайды.
20-5 50+18 9*9
10*5 90-20 200:4
Жиырмамен бестің айырмасы он беске тең. Он
мен бестің көбейтіндісі елуге тең. Елу мен он
сегіздің қосындысыалпыс сегізге тең. Тоқсанмен
жиырманыңайырмасы жетпіске тең. Тоғыз бен
тоғыздыңкөбейтіндісі сексен бірге тең. Екі жүз
бен төрттің бөліндісі елуге тең.
Дара:20,5,10,90,50,70,9,4
Күрделі:15,18,068,81, 200
Тесталу
«Иә,жоқ»
ойыны
Тапсырманы
түсіндіреді.
Әр тапсырманың
тұсынаиә немесе жоқ
деп жауап бересіңдер.
Оқушылар
орындайды.
Тақтада
тексереді
1. Сан есім заттың санын білдіреді. Иә жоқ
2. «30»- дара сан есім. Иә, жоқ
3. «Төртінші» -есептік сан есім. Иә , жоқ
4.Күрделісан есім бір сөзденжасалады. иә,жоқ
5. Күрделісан есімнің құрамындағы сөздер
бөлек жазылады. Иә, жоқ
6. Дара сан есім бір сөзденқұралады. Иә, жоқ
7. «264»-күрделісан есім. Иә, жоқ
8. «600» - дара сан есім. Иә, жоқ
9. Реттік сан есім есептік сан есімге –нші, ншы,
-інші, -ыншы жұрнақтары жалғану арқылы
жасалады. Иә, жоқ
10. «Бесінші» - реттік сан есім. Иә, жоқ
(11 слайд)
Өзін-өзі
бағалау
Интер.
тақта
Тексеру Мұғалім дұрыс
жауабын оқып
отырады,.
Оқушылар
тақтадан көріп
тексереді
1-4 - «2» 5-6-«3»
7-8-«4» 9-10-«5»
(12 слайд)
Өзін-өзі
тексереді
Интер.
тақта
қорытын қорытынды, бағалау, Кері Бүгін мен не үйрендім? Маған не ұнады/ұнамады? Үйге: 4-