SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Сабақ жоспары
тақырыбы:
«ҰЛТТЫҚ КИІМДЕР»
Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті пәні
мұғалімі
Исаева Арайлым Дулатқызы
2017 жыл
Өткізілетін күні:
Сынып: 6
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері
Сабақтың мақсаты:
- білімділік: оқушылардың ұлттық киімдер жайлы, олардыңсәнділігі,
практикалық маңызы туралы танымдарын кеңейту, қосымшаақпарат
беру, септік жалғауы туралы білімдерін пысықтау;
- дамытушылық: компьютердіигеру машықтарын дамыту, қазақ
тілінің спецификалық дыбыстарындұрыс айтуға дағдыландыру, арт-
сенсорикалықтерапия (қию, жапсыру);
- тәрбиелік: қазақ халқының ұлттық дәстүріне, соныңішінде
киімдеріне деген сыйластықтарынарттыру, отансүйгіштік тәрбие беру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:ТРИЗ («Фокалды обьект» шығармашылыққа тарту
ойыны), АКТ, Power Point, интернетпен жұмыс жасау, сұрақ-жауап,
сәйкестендіру, әңгімелеу, сенсорика
Сабақтың көрнекілігі: бекіту тақтасы, компьютер, плакат,
бейнематериал, асық, қайшы, түрлі-түсті қағаз, қамшы, тымақ, сандық
Пәнаралық байланыс:Қазақстан тарихы, технология, ағылшын тілі,
информатика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырукезеңі. Шаттық шеңберінде тұрып, құшақтасып, бір-біріне
жылулығын беру. Балалардың көңілін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар?
(4: көптік, тәуелдік, жіктік, септік жалғаулары). Неше септік бар?
Плакатта сызылғансептік жалғаулары бойынша сәйкестікті табу.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Оқушылар, адамға киім не үшін қажет? Сендер қандай киім киесіңдер?
Қазақ халқында «Адам көркі – шүберек» деген сөз бар. Кез келген халықтың
ата-бабасынан мұра болып келе жатқан салт-дәстүрі, соның ішінде ұлттық
киімдері бар. Әр халықтың ұлттық киімі әр түрлі, оған елдің географиялық
орналасуы, салт-дәстүрі әсер еткен. Қазақ халқының ұлттық киімдеріне
назар аударайық. Одежда наших предков была не только красивой, но и
удобной. А материал, драгоценности говорили о социальном статусе
человека. Например, саукеле невесты оценивалось высоко и его стоимость
могло доходить до 2000 голов скота.
 Ұлттық киімдер туралы бейнематериал көрсету
Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жаза қойыңдар.
«Ұлттық киімдер».
Сонымен, оқушылар, қазақ халқының ұлттық киімдерінен сендерге қайсысы
таныс?
Жаңа сөздер. Сөздікпен жұмыс (жазғызу, оқыту, сөз тіркестерін құрату).
Бөрік – головной убор; (шьется из дорогого материала, как бархат, край
обшивается мехом разных животных)
Қасаба – летний головной убор девушек (украшается драгоценными
камнями, металлами);
Ішік – дубленка (зимняя верхняя одежда из меха, снаружи сшитый
материалом);
Қамзол – женская жилетка (надевается сверху платья, украшается
орнаментом, драгоценностями, обязательный атрибут женского наряда);
Кебіс – туфли (летняя обувь на невысоком каблуке, украшенная
национальными узорами);
Саптама етік – сапоги (высокая обувь из кожи, украшенная орнаментом).
 Тымақ - ? (зимний мужской головной из меха диких животных) –
 интернеттен тапқызу.
 мәтінді экранға шығарып, мәтіннен қай сөздер таныс екендігін сұрау.
(Тапсырма орындағандарға асық беріп отырамын).
Ал сен іздегенше, қалған оқушылар жаңа сөздерменсөз тіркестерін құрасын.
Сөз тіркестерін құрату (3-5 сөз тіркесі). Сөздерді ағылшын тілінде айтқызу
Ақ етік; ақ – белый – white; етік – сапоги – boots;
Әдемі қамзол; әдемі – красивый – beautiful;
Жылы ішік; жылы – теплый – warm.
Тапсырма №1. Компьютерде мәтін тергізу. Оқушылар, бәріміз компьютерді
жақсы меңгергенбіз. Кім тез жаза алады, көрейік.
Сергіту сәті: «Таныдың ба?» ойыны. Сандықшадан әріп алып, оны көрмей,
қолмен ұстап, қандай әріп екендігін айтып беруі тиіс.
Сабақты бекіту:
 бекіту тақтасындағы сәйкестікті табу;
 Ойын (ТРИЗ әдісі бойынша). «Фокалды обьект» ойыны.
Ойынның мақсаты: балалардың шығармашылық қабілеттерін ояту, сабаққа
деген қызығушылығын жоғалтпау.
Бір-бір сөз жазады, оған қатысы жоқ тағы үш сөз жазады. Сол үш сөзді екі-
екі түсінікпен түсіндіреді.
Мысалы: көйлек; кесе: шай ішу үшін керек;
дөңгелек пішінді;
телефон: сөйлесу үшін керек;
қара;
Біздің фокалды нысанымыз – көйлек. Оған ойластырған сөздеріміздің
түсініктерін қосамыз. Шай ішу үшін, яғникірлемес үшін үйге киетінкөйлек;
дөңгелек пішінді көйлек – етегі кең сарафан;
Екінші сөздің түсініктерімен қосамыз: көйлек – сөйлесу үшін, яғни
келіссөздерге, ресми жағдайға арналған көйлек – классикалық жейде
шығады;
Қара көйлек.
 Қалған оқушылар ойластырғанша, екі бала өздеріне ұнаған
ұлттық киімді қиып, жапсыруы тиіс. Кейін не жапсырғанын айтып береді.
Қорытындылау: Кері байланыс (рефлексивтік сәт). Сонымен, оқушылар,
қандай тақырып өттік? Сабақ ұнады ма? Сабақ ұнаса, мына жапсырмаларға
жымиған адамның түрін, ұнамаса, көңілсіз адамның түрін салыңдар.
Үй тапсырмасын беру: (қонақтардың көмегімен) бөрік, қасаба сөздерін
септеу
Бағалау: жинаған асықтарына байланысты бағаларын алады.
Қоштасу: Сау болыңдар, балалар!

More Related Content

What's hot

Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрікOйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
nurlan93kz
 

What's hot (20)

ччч
чччччч
ччч
 
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
 
4141к
4141к4141к
4141к
 
3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd
 
99999999
9999999999999999
99999999
 
ұ дыбысы-мен-әрпі
ұ дыбысы-мен-әрпіұ дыбысы-мен-әрпі
ұ дыбысы-мен-әрпі
 
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР  ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР
 
үйшік ертегісі
үйшік ертегісіүйшік ертегісі
үйшік ертегісі
 
4666а
4666а4666а
4666а
 
7546
75467546
7546
 
2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрікOйы жүйріктің-тілі жүйрік
Oйы жүйріктің-тілі жүйрік
 
Ұлттық ойындар
Ұлттық ойындарҰлттық ойындар
Ұлттық ойындар
 
ашык сабак жоспары
ашык сабак жоспарыашык сабак жоспары
ашык сабак жоспары
 
асанова чынара сабақf
асанова чынара  сабақfасанова чынара  сабақf
асанова чынара сабақf
 
48486
4848648486
48486
 
халыққа жеткіз күйімді
халыққа жеткіз  күйімдіхалыққа жеткіз  күйімді
халыққа жеткіз күйімді
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
254вввававы
254вввававы254вввававы
254вввававы
 
мираска
мираскамираска
мираска
 

Similar to №2 исаева а.д. сабақ жоспары (на конкурс)

11 сынып пример400
11 сынып пример40011 сынып пример400
11 сынып пример400
nurlan93kz
 

Similar to №2 исаева а.д. сабақ жоспары (на конкурс) (20)

Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып,орта буын оқушыларын күрделі мәтіндер...
Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана  отырып,орта буын   оқушыларын күрделі  мәтіндер...Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана  отырып,орта буын   оқушыларын күрделі  мәтіндер...
Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып,орта буын оқушыларын күрделі мәтіндер...
 
ашык сабак
ашык сабакашык сабак
ашык сабак
 
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
 
техкарта новый
техкарта новыйтехкарта новый
техкарта новый
 
отан отбасынан басталады
отан отбасынан басталадыотан отбасынан басталады
отан отбасынан басталады
 
сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,
 
зат есім ашық сабақ
зат есім  ашық сабақзат есім  ашық сабақ
зат есім ашық сабақ
 
тоқсандық қайталау қмж
тоқсандық қайталау қмжтоқсандық қайталау қмж
тоқсандық қайталау қмж
 
искакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
 
586fd
586fd586fd
586fd
 
Буынға бөлейік http://referatikz.ru/
Буынға бөлейік http://referatikz.ru/Буынға бөлейік http://referatikz.ru/
Буынға бөлейік http://referatikz.ru/
 
ашық сабак айгуль асылхановнаға
ашық сабак айгуль асылхановнағаашық сабак айгуль асылхановнаға
ашық сабак айгуль асылхановнаға
 
3222er3243344
3222er32433443222er3243344
3222er3243344
 
999кукеуе
999кукеуе999кукеуе
999кукеуе
 
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығаруксабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
 
экспо ашық сабақ
экспо ашық сабақэкспо ашық сабақ
экспо ашық сабақ
 
Киіз үй
Киіз үйКиіз үй
Киіз үй
 
Еңбекқор жәндіктер
Еңбекқор жәндіктерЕңбекқор жәндіктер
Еңбекқор жәндіктер
 
11 сынып пример400
11 сынып пример40011 сынып пример400
11 сынып пример400
 
қыс. ашық сабақ жоспары.
қыс. ашық сабақ жоспары.қыс. ашық сабақ жоспары.
қыс. ашық сабақ жоспары.
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

№2 исаева а.д. сабақ жоспары (на конкурс)

  • 1. Сабақ жоспары тақырыбы: «ҰЛТТЫҚ КИІМДЕР» Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Исаева Арайлым Дулатқызы
  • 2. 2017 жыл Өткізілетін күні: Сынып: 6 Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері Сабақтың мақсаты: - білімділік: оқушылардың ұлттық киімдер жайлы, олардыңсәнділігі, практикалық маңызы туралы танымдарын кеңейту, қосымшаақпарат беру, септік жалғауы туралы білімдерін пысықтау; - дамытушылық: компьютердіигеру машықтарын дамыту, қазақ тілінің спецификалық дыбыстарындұрыс айтуға дағдыландыру, арт- сенсорикалықтерапия (қию, жапсыру); - тәрбиелік: қазақ халқының ұлттық дәстүріне, соныңішінде киімдеріне деген сыйластықтарынарттыру, отансүйгіштік тәрбие беру. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдіс-тәсілдері:ТРИЗ («Фокалды обьект» шығармашылыққа тарту ойыны), АКТ, Power Point, интернетпен жұмыс жасау, сұрақ-жауап, сәйкестендіру, әңгімелеу, сенсорика Сабақтың көрнекілігі: бекіту тақтасы, компьютер, плакат, бейнематериал, асық, қайшы, түрлі-түсті қағаз, қамшы, тымақ, сандық Пәнаралық байланыс:Қазақстан тарихы, технология, ағылшын тілі, информатика Сабақтың барысы: І. Ұйымдастырукезеңі. Шаттық шеңберінде тұрып, құшақтасып, бір-біріне жылулығын беру. Балалардың көңілін сабаққа аударту. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар? (4: көптік, тәуелдік, жіктік, септік жалғаулары). Неше септік бар? Плакатта сызылғансептік жалғаулары бойынша сәйкестікті табу. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылар, адамға киім не үшін қажет? Сендер қандай киім киесіңдер? Қазақ халқында «Адам көркі – шүберек» деген сөз бар. Кез келген халықтың ата-бабасынан мұра болып келе жатқан салт-дәстүрі, соның ішінде ұлттық киімдері бар. Әр халықтың ұлттық киімі әр түрлі, оған елдің географиялық орналасуы, салт-дәстүрі әсер еткен. Қазақ халқының ұлттық киімдеріне назар аударайық. Одежда наших предков была не только красивой, но и удобной. А материал, драгоценности говорили о социальном статусе человека. Например, саукеле невесты оценивалось высоко и его стоимость могло доходить до 2000 голов скота.  Ұлттық киімдер туралы бейнематериал көрсету Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жаза қойыңдар. «Ұлттық киімдер». Сонымен, оқушылар, қазақ халқының ұлттық киімдерінен сендерге қайсысы таныс? Жаңа сөздер. Сөздікпен жұмыс (жазғызу, оқыту, сөз тіркестерін құрату).
  • 3. Бөрік – головной убор; (шьется из дорогого материала, как бархат, край обшивается мехом разных животных) Қасаба – летний головной убор девушек (украшается драгоценными камнями, металлами); Ішік – дубленка (зимняя верхняя одежда из меха, снаружи сшитый материалом); Қамзол – женская жилетка (надевается сверху платья, украшается орнаментом, драгоценностями, обязательный атрибут женского наряда); Кебіс – туфли (летняя обувь на невысоком каблуке, украшенная национальными узорами); Саптама етік – сапоги (высокая обувь из кожи, украшенная орнаментом).  Тымақ - ? (зимний мужской головной из меха диких животных) –  интернеттен тапқызу.  мәтінді экранға шығарып, мәтіннен қай сөздер таныс екендігін сұрау. (Тапсырма орындағандарға асық беріп отырамын). Ал сен іздегенше, қалған оқушылар жаңа сөздерменсөз тіркестерін құрасын. Сөз тіркестерін құрату (3-5 сөз тіркесі). Сөздерді ағылшын тілінде айтқызу Ақ етік; ақ – белый – white; етік – сапоги – boots; Әдемі қамзол; әдемі – красивый – beautiful; Жылы ішік; жылы – теплый – warm. Тапсырма №1. Компьютерде мәтін тергізу. Оқушылар, бәріміз компьютерді жақсы меңгергенбіз. Кім тез жаза алады, көрейік. Сергіту сәті: «Таныдың ба?» ойыны. Сандықшадан әріп алып, оны көрмей, қолмен ұстап, қандай әріп екендігін айтып беруі тиіс. Сабақты бекіту:  бекіту тақтасындағы сәйкестікті табу;  Ойын (ТРИЗ әдісі бойынша). «Фокалды обьект» ойыны. Ойынның мақсаты: балалардың шығармашылық қабілеттерін ояту, сабаққа деген қызығушылығын жоғалтпау. Бір-бір сөз жазады, оған қатысы жоқ тағы үш сөз жазады. Сол үш сөзді екі- екі түсінікпен түсіндіреді. Мысалы: көйлек; кесе: шай ішу үшін керек; дөңгелек пішінді; телефон: сөйлесу үшін керек; қара; Біздің фокалды нысанымыз – көйлек. Оған ойластырған сөздеріміздің түсініктерін қосамыз. Шай ішу үшін, яғникірлемес үшін үйге киетінкөйлек; дөңгелек пішінді көйлек – етегі кең сарафан; Екінші сөздің түсініктерімен қосамыз: көйлек – сөйлесу үшін, яғни келіссөздерге, ресми жағдайға арналған көйлек – классикалық жейде шығады; Қара көйлек.  Қалған оқушылар ойластырғанша, екі бала өздеріне ұнаған ұлттық киімді қиып, жапсыруы тиіс. Кейін не жапсырғанын айтып береді.
  • 4. Қорытындылау: Кері байланыс (рефлексивтік сәт). Сонымен, оқушылар, қандай тақырып өттік? Сабақ ұнады ма? Сабақ ұнаса, мына жапсырмаларға жымиған адамның түрін, ұнамаса, көңілсіз адамның түрін салыңдар. Үй тапсырмасын беру: (қонақтардың көмегімен) бөрік, қасаба сөздерін септеу Бағалау: жинаған асықтарына байланысты бағаларын алады. Қоштасу: Сау болыңдар, балалар!