Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Аты-жөні:Абдильдина Мереке Кенесбековна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация», «Шығармашылық», «Әлеумет», «Таным»
Аты-жөні:Абдильдина Мереке Кенесбековна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация», «Шығармашылық», «Әлеумет», «Таным»
Аты-жөні:Нұрмұхамбетов Елубай Бекұлы
Қызметі:Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Жұмыс орны:Зеренді ауданы,Қарабұлақ негізгі мектебі
Бағыты:Сабақта жаңа тәсілдерді пайдалану
Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Аты-жөні:Нұрмұхамбетов Елубай Бекұлы
Қызметі:Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Жұмыс орны:Зеренді ауданы,Қарабұлақ негізгі мектебі
Бағыты:Сабақта жаңа тәсілдерді пайдалану
Аты-жөні:Искакова Айжан Сериковна
Қызметі:Балабақша тәрбиешісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Коммуникация»
Аты-жөні:Торшаева Шаттык Махсутовна
Қызметі:Балабақшаның музыка жетекшісі
Жұмыс орны:Қарағанды қаласы білім бөлімі,
№68 Мектеп интернат балабақша кешені
Бағыты:«Шығармашылық»
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 7- сынып
Тақырыбы: Зат есімнің түрленуі.
Мақсаты: Зат есімнің түрленуі туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- зат есімнің түрленуін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің түрленуінің мәнін ашу;
- топтық, жұптық іс-әрекетте сенімді қарым-қатынас орнатуға дағдылану.
1. Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Тақырыбы:«Менің елім - Қазақстан»
Бөлімі: Сөйлеуді дамыту, Көркем әдебиет.
Мақсаты: Қызықты сәттер ұйымдастыруарқылы балалардыңөз білімдерін іс –
әрекетте , қолдана білуге үйрету.Өз Отаны – көпұлтты Қазақстан
Республикасынадеген мақтаныш, патриоттықсезімдерін арттыру.
Білімділік: ТРИЗ элементтерін пайдалана отырып,жұмбаққұрастыруды, түрлі
технологияларды пайдалана отырыпбалалардың танымдық деңгейін көтеру
сала бойынша алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Балалардың тілін дамытып сөздікқорларынмолайту.
Байланыстырыпсөйлеуін, зейінін, есте сақтау, логикалық ойлау қабілеттерін
дамыту.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке,ұйымшылдыққа,еңбек сүйгіштікке, татулыққа,
үлкенге, кішіге көмек бере білуге тәрбиелеу.
Көрнекіқұралдар: Бейне тақта, экран– слайд , көкөніс –жемістердің суреттері.
Қостілділік компонент: Қазақстан – Казахстан , халық – народ, көп ұлтты –
много национальный.
Қызметтің
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық
қозғаушылық
Балалар бүгінгі ұйымдастырылғаноқу
қызметіміз ерекше болмақ.Себебі
бізге көптеген қонақтар келді.Кәне
келген қонақтармен амандасайық.
Олай болсабалалар шаттық
шеңберімізді жасайық.
Жарқырапкүнде ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн , біз көңілді баламыз.
Қайырлы күн, сәлемдесіп аламыз.
Бізге балалар алыс елдерден қонақтар
келе жатыр , қарсы алайық.
«Ғажайып сәт» Алыс елдерден
қонақтар келеді.
Олар: өзбек,орыс,ағылшын.
Балалар амандасады.
Шеңберге тұрып,
тәрбиешімен қосылып
айтады.
Балалар таң қалады.
Ұйымдастыру
іздестіру
Гуд монинг чилдрен! – деп ағылшын
елінен келген қонақ амандасады.
Здравствуйтеребята ! деп орыс елінен
келген қонақ амандасады.
Ассолом бололор! – деп өзбек елінен
келген қонақ амандасады.
Сәлеметсіздер ме? деп
балалар амандасады.
2. Құрметтіқонақтар қош келдіңіздер,
төргешығыңыздар,отырыңыздар!
Сіздер қазақ тілінде,сөйлей аласыздар
ма?
Қане балалар қонақтарымызды
барлығымыздыңмақтанышымыз –
Астана қаласымен таныстырайық.
1 – тапсырма:
Сұрақ -жауап.Ой қозғау.
Слайд көрсетіледі.
-Біздің Елбасымыз кім?
-Біздің Астанамыз қай қала? т.б
сұрақтар қойылады
2 – тапсырма:
Жұмбаққұрастыру(лимирик)
Суретті көреотырып,белгілі бір
белгілер арқылы жұмбақ
құрастырады.
3 – тапсырма:
Балалар сендер Қазақстан,Отан,тіл
туралы тақпақ,мақал- мәтелдер
білесіңдер ме?
Нұрида: Отан - жерім,отан – суым,
Отан қуат , нәр береді.
Отан – ұран, Отан – туым,
Отан мәңгі гүлденеді.
Айлина: Ортақ жұпар суымыз,
Ортақ жұпар күніміз.
Достықтуған анамыз,
Жердің қызы,ұлымыз!
Інжу: Ана тілің арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзгетілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте.
Нұрай: Отан,оттанда ысытық!
Ерасыл: Отансыз адам,ормансыз
бұлбұл.
Нұрбек: Отан елдің анасы,
Ел ердің анасы.
Қонақтар отырады.
Иә,қазақ тілінде
сөйлей аламыз?
Қойылған сұрақтарға
жауап береді.
Балалар тапсырманы
орындайды.
Балалар тақпақтарын
айтады.
Балалар мақал –
мәтелдерін айтады.
3. Аружан: Отан – отбасынанбасталады!
Қостілділік компонент: Қазақстан –
Казахстан , халық – народ, көп ұлтты
– много национальный.
Сергіту сәті. «Көңілді күн».
(Ағылшын тілінде жаттығу жасайды)
4 – тапсырма:
Ойын: «Жалғасынтап»
Алдымен көктем болады, соданкейін
...
Алдымен бүршік болады, соданкейін
....
Алдымен күндіз болады, соданкейін
....
Алдымен кішкентай болады, содан
кейін ....
Алдымен екі болады, соданкейін ....
Алдымен төртболады, соданкейін ....
Алдымен жұмыртқаболады, содан
кейін ....
Алдымен аз болады, содан кейін ....
Алдымен қар болады, соданкейін ....
Ендігі сөз кезегін келген
қонақтарымызға берейік, олар не
дейді екен?
Ағылшын елінен келген қонақ:
Султана
Уи фрайндли , уи а санни.
Брайтли э лэнд май Казахстан!
О,май далинг ,о май далинг.
Блу из скай энд шининг сан.
Орыс елінен келген қонақ: Сырым
Казахстан – наш дружный дом.
Большойсемьей живем мы в нем,
Горжусь , что это Родинамоя ,
Хочу я видеть ее в солнце
завтрашнего дня!
Сөздердіқайталап
айтады.
Бойларынсергітіп
алады.
Жаз болады
Жапырақ болады
Түнболады
Үлкен болады
Үш болады
Бес болады
Балапан пайда болады
Көпболады
Су болады
Балалар өз тілдерінде
тақпақтарын айтады.
Балалар мұқият
тыңдап отырады.
4. Өзбек елінен келген қонақ: Амина
Козаклар миним жигарларим,
Кутлуг булсин мустакилик.
Йигрима беш иллик ткгинг,
Юртинтинч булсин хамон.
-Балалар біздің әліде баратын жеріміз
бар.
Біз басқада қалаға барамыз.Сендерге
әкелген кішігірім сыйлығымыз бар.
(Силықтарынапайғабереді)
-Құрметті қонақтар біздіңде сіздерге
арналған сыйлығымызбар.Қазақ
халқы қонақжай халық,келген
қонақты құр бос қайтармайды. Мынау
халқының ұлттық аспабы домбыра
сіздерге естелік болсын!
Гуд бай чилдрен!
Сог соломатбулинг омон!
Досвидания ребята!
5 – тапсырма:
Ойын «Сөйлемдіаяқта»
Ойынныңшарты мен сендерге
аяқталмаған бір сөйлемді айтамын
сендер сол сөйлемдіөздерің ары қарай
жалғастырыпсөйлемдіаяқтайсыңдар.
Мен елбасы болғым келеді деген
сөйлемді айтамын.Сендер сөйлемді
аяқтайсыңдар.
Мен елбасы болғым келеді.......
Сау болыңыздыр!–деп
қоштасады.
Мен елбасы болғым
келеді.
-Ол үшін білімді болу
керек.
-Ол үшін тәртіпті болу
керек.
-Ол үшін ақылды болу
керек.
-Ол үшін ертегілерді
көп тыңдау керек.
-Ата-анамызды
тыңдауымыз керек.
-Кішілерге қамқор
болу керек.
-Ол үшін алғыр болу
керек.
Рефлексивті-
түзетушілік
Балалар бізге кімдер келді?
Сендер не істедіңдер?
Сиқырлы тақтадан қандай
тапсырмаларды орындадыңдар?
ҰОҚ жақсы қатысқан балаларды
мадақтау,бағалау.
Соңғы кезең: Сыйлықтарынберу.
Қойылған сұрақтарға
жауап береді.
5. Күтілетін нәтиже:
Нені біледі:- Триз элементтерін пайдалана отырып, жұмбаққұрастыруды білді.
- Берілген тапсырмаларды орындайалады .
Қандай түсініктерді игерді: Қазақстандағы әр ұлт өкілдерінің ынтымақтастығы
туралы , Отан,елім деген сөздердіңмағанасын, силастық қарым –қатынас
түсініктерін игерді.
Меңгерген дағдыларменіскерліктер: - Қойылған сұрақтарғажауап береді.
- Өзгетілде тақпақтар айтуды.
- Берілген уақытта тапсырманы тез орындауды.