SlideShare a Scribd company logo
Канибекова Жулдыз Канибековна
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы
Дина Нұрпейісова атындағы №116 жалпы орта мектеп
мемлекеттік мекемесінің
Физика-информатика пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: Физика
Сыныбы: 9”Г” сынып
Сабақ тақырыбы: Домбыра физикасы
Мақсаты: білімділік: а) тербеліс туралы түсінік беру
ә) серіппе тербелісін графикпен кескіндеу.
б) статикалық тепе-теңдік туралы түсінік
тәрбиелік: ұлттық өнерге баулу, дыбыстың адам өміріндегі
маңызын ашу. Домбыраның құрылысымен танысу.
Этнопедагогикалық тәрбие беру.
дамытушылық: пәнге деген ынтасымен қабілетін дамыту,
білімділік танымдарынөмірмен байланыстыра
отырып арттыру.
Сабақ әдісі: түсіндіру, баяндау, демонстрациялау.
Көрнекілік құралдар: домбыра, домбыра схемасы, серіппе жүктер,
кодоскоп.
Пән аралық байланыс: тарих, этнопедагогика, қазақ тілі, ән-күй.
Сабақ барысы:
I. Кіріспе. Ертегі –аңыз.
Ертеде бір хан болыпты. Оның жалғыз қызы бар екен. Хан қызын өзі
сияқты хан баласын атастырып қояды. Қыз бойжеткенде кедей жігітке
ғашық болып, көңіл қосып жүреді екен. Мұны білген хан жігітті дарға
астырады. Жігіт өлгенен кейін қыз мезгіліне жетпей бір ұл, бір қыз
табады. Ел сөзінен сескенген ханжаман атқа қалмаудың амалын іздеп, қос
бүлдіршіннің көзін жоюды астыртын мыстан кемпірге тапсырады.
Сәбилерді көз-көрмес құлақ –естімес жерге апарып, биік ағаштың басына
қызды шығысқа, ұлды батысқа қаратып іліп кетеді. Нәрестелердің көз
жасы тамған ағаш бұтақтары суалып, қуара бастайды. Қос жүрек соғуын
тоқтатқанда, бәйтерек те өсуін тоқтатады. Ел ішіндегі өсек-сөз, өтірік
өкпеге шыдамаған қыз, егізін іздеп жолға шығады. Бармаған жері,
баспаған тауы қалмайды. Қатты шаршап діңкесі қатқан қыз әбден қурап,
қабығы түсіп шіруге айналған биік ағаштың түбіне қисая кетеді. Оны бір
сүйкімді саз, сиқырлы әуен оятады. Құлақ түріп тыңдаса, “ән салып ”
тұрған қасындағы биік ағаштан күмбірлеген үн естіледі. Қыз күндіз егізін
іздеп, түнде осы ағаштың түбіне келіп, көңіл жұбатып, тынығып жүреді.
Бір күні айналаға көз салмақ болып, басына шығам деп, ағашты құлатып
алады. Ағаш жуан түбінен басына дейін қуыс екен. Жіңішке басының екі
жағында бұтақтан-бұтаққа керіліп қалған ішектерді көреді. Бұл қыздың екі
баласынан қалған жұрнақ еді. Батыс жағыгдағы ішек бостау, шығыс
жағындағы ішек қаттылау тартылыпты. Шертіп көрсе, керемет үн
шығады. Қыс байғұс бостау тартылған ішектің үні мұңды шығатындықтан
ұлым-Мұңлық, тым зарлы шығатындықтан қызым-Зарлық деп ата-ана
қойып, күндіз түні қасынан тастамай күй шығарып, ел кезіп, егізін іздеп
кеткен екен.
II. Домбыра құрылысы.
Домбыра 3 бөліктен тұрады. Бас бөлігі, мойыны, шанақ. Басында
құлақтары, шайтан тиегі орналасады. Мойын бөлігінде пернелер, шанақта
тиек, ойық, ілгек орналасады. Домбыра- әрбір құрылымдық
элементтерінің қызметін жалпы физикалық күрделі заңдармен
түсіндірілетін ұлттық акустикалық –аспап.
III. Жаңа сабақ
Статистикалық тепе-теңдік.
А) Домбыра төрде ілулі тұрғанда немесе шертпей жай ғана қолымызға
алғанда барлық бөліктері өзара тепе-теңдікте тұрады.
а-табалдырық тиектің биіктігі
в-шайтан тиектің биіктігі
а1, а2- домбыра бойы мен ішектің арасындағы бұрыш.
L1-табалдырық тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық.
L2- шайтан тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық,
L-домбыра ұзындығы.
Егер домбыра ішегін қолымызбен шертсек белгілі бір үн естиміз.
1. Тепе-теңдікте тұрған ішекті шертіп тербеліс тудырдық.
2. Ішектің тербелісі ауа арқылы, біздің құлағымызға жетеді.
3. Біздің көзімізге көрінбегенімен домбыраның беттік тақтайы да күрделі
тербеліске ұшырайды.
Дыбыс ауада таралып тербеліс тудырады. Дыбыстардың осындай ауытқуы
дифракция деп аталады. Міне осындай қарапайым құбылыстар арқылы
домбыра тербелісін түсіндіруге болады.
IV. Қосымша материалдар (есептер шығару).
1
1
L
ав
а
−
=
2
2
L
в
а =
1. Жиілігі 05Гц, амплитудасы 80 см болатын гармониялық тербеліс
теңдеуін жаз.
2. Амплитудасы 5см, преиоды 0,5с болатын тербеліс теңдеуін жаз.
3. Домбырадан төгілге күй неге құлаққа жетеді?
4. Алыста жүрген адамды шақырғанда дауыс күшейю үшін қандай амал
істеу керек?
5. Домбыра туралы басқа қандай аңыздар білесіңдер?
6. Тоғыз перненің тағылу себебі неде?
V. Оқушыларға домбырамен 1-2 күй ойнату.
VI. Оқушыларды бағалау.
VII. Үй тапсырмасын беру
VIII. Сабақты бағалау.

More Related Content

Viewers also liked

2051fdfdfd
2051fdfdfd2051fdfdfd
2051fdfdfd
nurlan93kz
 
46ererwdddddddd
46ererwdddddddd46ererwdddddddd
46ererwdddddddd
nurlan93kz
 
333eeewewe
333eeewewe333eeewewe
333eeewewe
nurlan93kz
 
456ывывыц
456ывывыц456ывывыц
456ывывыц
nurlan93kz
 
2018ЫВЫФВФЫВЫФ
2018ЫВЫФВФЫВЫФ2018ЫВЫФВФЫВЫФ
2018ЫВЫФВФЫВЫФ
nurlan93kz
 
2011sdfdddddddddddd
2011sdfdddddddddddd2011sdfdddddddddddd
2011sdfdddddddddddd
nurlan93kz
 
8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr
nurlan93kz
 
111КЕЕ
111КЕЕ111КЕЕ
111КЕЕ
nurlan93kz
 
62fdfdfddddddddddd
62fdfdfddddddddddd62fdfdfddddddddddd
62fdfdfddddddddddd
nurlan93kz
 
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
nurlan93kz
 
293sssssssssssssssssss
293sssssssssssssssssss293sssssssssssssssssss
293sssssssssssssssssss
nurlan93kz
 
2222вавава
2222вавава2222вавава
2222вавава
nurlan93kz
 

Viewers also liked (12)

2051fdfdfd
2051fdfdfd2051fdfdfd
2051fdfdfd
 
46ererwdddddddd
46ererwdddddddd46ererwdddddddd
46ererwdddddddd
 
333eeewewe
333eeewewe333eeewewe
333eeewewe
 
456ывывыц
456ывывыц456ывывыц
456ывывыц
 
2018ЫВЫФВФЫВЫФ
2018ЫВЫФВФЫВЫФ2018ЫВЫФВФЫВЫФ
2018ЫВЫФВФЫВЫФ
 
2011sdfdddddddddddd
2011sdfdddddddddddd2011sdfdddddddddddd
2011sdfdddddddddddd
 
8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr
 
111КЕЕ
111КЕЕ111КЕЕ
111КЕЕ
 
62fdfdfddddddddddd
62fdfdfddddddddddd62fdfdfddddddddddd
62fdfdfddddddddddd
 
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
 
293sssssssssssssssssss
293sssssssssssssssssss293sssssssssssssssssss
293sssssssssssssssssss
 
2222вавава
2222вавава2222вавава
2222вавава
 

Similar to 254вввававы

Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
 
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақтохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
Asem Sarsembayeva
 
ұлттық аспаптар әлемі
ұлттық аспаптар әлеміұлттық аспаптар әлемі
ұлттық аспаптар әлемі
oquzaman
 
Аспаптар жайлы слайд
Аспаптар жайлы слайдАспаптар жайлы слайд
Аспаптар жайлы слайд
Erjan Beisenhojaev
 
көктем келді көңілді торшаева .ш.м
көктем келді көңілді  торшаева .ш.мкөктем келді көңілді  торшаева .ш.м
көктем келді көңілді торшаева .ш.м
Вспомогательный образовательный сайт
 
1234567891011121314151617181920212223.doc
1234567891011121314151617181920212223.doc1234567891011121314151617181920212223.doc
1234567891011121314151617181920212223.doc
ibraevainaya13
 
963fd
963fd963fd
Домбыра мен қобыздың түрленуі
Домбыра мен қобыздың түрленуіДомбыра мен қобыздың түрленуі
Домбыра мен қобыздың түрленуі
Айбек Қуандықұлы
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
nurlan93kz
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
oquzaman
 
Tazwaaa
TazwaaaTazwaaa
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
nurlan93kz
 
7546
75467546
808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа
nurlan93kz
 
сссссс
сссссссссссс
сссссс
Nurlan Abilhanov
 
циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)циркте ашық сабақ (1)

Similar to 254вввававы (20)

киелі аспап қобыз
киелі аспап   қобызкиелі аспап   қобыз
киелі аспап қобыз
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақтохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
Muzyka lgi (1)
Muzyka lgi (1)Muzyka lgi (1)
Muzyka lgi (1)
 
ұлттық аспаптар әлемі
ұлттық аспаптар әлеміұлттық аспаптар әлемі
ұлттық аспаптар әлемі
 
Аспаптар жайлы слайд
Аспаптар жайлы слайдАспаптар жайлы слайд
Аспаптар жайлы слайд
 
көктем келді көңілді торшаева .ш.м
көктем келді көңілді  торшаева .ш.мкөктем келді көңілді  торшаева .ш.м
көктем келді көңілді торшаева .ш.м
 
1234567891011121314151617181920212223.doc
1234567891011121314151617181920212223.doc1234567891011121314151617181920212223.doc
1234567891011121314151617181920212223.doc
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
Домбыра мен қобыздың түрленуі
Домбыра мен қобыздың түрленуіДомбыра мен қобыздың түрленуі
Домбыра мен қобыздың түрленуі
 
Lgi predshkol
Lgi predshkolLgi predshkol
Lgi predshkol
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
 
Tazwaaa
TazwaaaTazwaaa
Tazwaaa
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
7546
75467546
7546
 
808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа
 
сссссс
сссссссссссс
сссссс
 
циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)
 

More from nurlan93kz

2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
nurlan93kz
 
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
nurlan93kz
 
2055sddsadsd
2055sddsadsd2055sddsadsd
2055sddsadsd
nurlan93kz
 
2053xczcxc
2053xczcxc2053xczcxc
2053xczcxc
nurlan93kz
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
nurlan93kz
 
2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ
nurlan93kz
 
2049sadfadadas
2049sadfadadas2049sadfadadas
2049sadfadadas
nurlan93kz
 
2048dfsfdsf
2048dfsfdsf2048dfsfdsf
2048dfsfdsf
nurlan93kz
 
2047dsdsdsd
2047dsdsdsd2047dsdsdsd
2047dsdsdsd
nurlan93kz
 
2046dsfsdfd
2046dsfsdfd2046dsfsdfd
2046dsfsdfd
nurlan93kz
 
2045erwerer
2045erwerer2045erwerer
2045erwerer
nurlan93kz
 
2030цуцуцуц
2030цуцуцуц2030цуцуцуц
2030цуцуцуц
nurlan93kz
 
2029sdsdsdsdsdsd
2029sdsdsdsdsdsd2029sdsdsdsdsdsd
2029sdsdsdsdsdsd
nurlan93kz
 
(2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
 (2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ (2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
(2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
nurlan93kz
 
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
nurlan93kz
 
2023ывывывы
2023ывывывы2023ывывывы
2023ывывывы
nurlan93kz
 
2021цуцуцуццц
2021цуцуцуццц2021цуцуцуццц
2021цуцуцуццц
nurlan93kz
 
2019УКУКУ
2019УКУКУ2019УКУКУ
2019УКУКУ
nurlan93kz
 
2017ЦЙЦВЦЙУЦ
2017ЦЙЦВЦЙУЦ2017ЦЙЦВЦЙУЦ
2017ЦЙЦВЦЙУЦ
nurlan93kz
 
2016dfdfdfd
2016dfdfdfd2016dfdfdfd
2016dfdfdfd
nurlan93kz
 

More from nurlan93kz (20)

2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
 
2055sddsadsd
2055sddsadsd2055sddsadsd
2055sddsadsd
 
2053xczcxc
2053xczcxc2053xczcxc
2053xczcxc
 
2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
 
2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ
 
2049sadfadadas
2049sadfadadas2049sadfadadas
2049sadfadadas
 
2048dfsfdsf
2048dfsfdsf2048dfsfdsf
2048dfsfdsf
 
2047dsdsdsd
2047dsdsdsd2047dsdsdsd
2047dsdsdsd
 
2046dsfsdfd
2046dsfsdfd2046dsfsdfd
2046dsfsdfd
 
2045erwerer
2045erwerer2045erwerer
2045erwerer
 
2030цуцуцуц
2030цуцуцуц2030цуцуцуц
2030цуцуцуц
 
2029sdsdsdsdsdsd
2029sdsdsdsdsdsd2029sdsdsdsdsdsd
2029sdsdsdsdsdsd
 
(2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
 (2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ (2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
(2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
 
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
 
2023ывывывы
2023ывывывы2023ывывывы
2023ывывывы
 
2021цуцуцуццц
2021цуцуцуццц2021цуцуцуццц
2021цуцуцуццц
 
2019УКУКУ
2019УКУКУ2019УКУКУ
2019УКУКУ
 
2017ЦЙЦВЦЙУЦ
2017ЦЙЦВЦЙУЦ2017ЦЙЦВЦЙУЦ
2017ЦЙЦВЦЙУЦ
 
2016dfdfdfd
2016dfdfdfd2016dfdfdfd
2016dfdfdfd
 

254вввававы

  • 1. Канибекова Жулдыз Канибековна Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы Дина Нұрпейісова атындағы №116 жалпы орта мектеп мемлекеттік мекемесінің Физика-информатика пәнінің мұғалімі Сабақтың түрі: Ашық сабақ Пәні: Физика Сыныбы: 9”Г” сынып Сабақ тақырыбы: Домбыра физикасы Мақсаты: білімділік: а) тербеліс туралы түсінік беру ә) серіппе тербелісін графикпен кескіндеу. б) статикалық тепе-теңдік туралы түсінік тәрбиелік: ұлттық өнерге баулу, дыбыстың адам өміріндегі маңызын ашу. Домбыраның құрылысымен танысу. Этнопедагогикалық тәрбие беру. дамытушылық: пәнге деген ынтасымен қабілетін дамыту, білімділік танымдарынөмірмен байланыстыра отырып арттыру. Сабақ әдісі: түсіндіру, баяндау, демонстрациялау. Көрнекілік құралдар: домбыра, домбыра схемасы, серіппе жүктер, кодоскоп. Пән аралық байланыс: тарих, этнопедагогика, қазақ тілі, ән-күй. Сабақ барысы: I. Кіріспе. Ертегі –аңыз. Ертеде бір хан болыпты. Оның жалғыз қызы бар екен. Хан қызын өзі сияқты хан баласын атастырып қояды. Қыз бойжеткенде кедей жігітке ғашық болып, көңіл қосып жүреді екен. Мұны білген хан жігітті дарға астырады. Жігіт өлгенен кейін қыз мезгіліне жетпей бір ұл, бір қыз табады. Ел сөзінен сескенген ханжаман атқа қалмаудың амалын іздеп, қос бүлдіршіннің көзін жоюды астыртын мыстан кемпірге тапсырады. Сәбилерді көз-көрмес құлақ –естімес жерге апарып, биік ағаштың басына қызды шығысқа, ұлды батысқа қаратып іліп кетеді. Нәрестелердің көз жасы тамған ағаш бұтақтары суалып, қуара бастайды. Қос жүрек соғуын тоқтатқанда, бәйтерек те өсуін тоқтатады. Ел ішіндегі өсек-сөз, өтірік өкпеге шыдамаған қыз, егізін іздеп жолға шығады. Бармаған жері, баспаған тауы қалмайды. Қатты шаршап діңкесі қатқан қыз әбден қурап, қабығы түсіп шіруге айналған биік ағаштың түбіне қисая кетеді. Оны бір сүйкімді саз, сиқырлы әуен оятады. Құлақ түріп тыңдаса, “ән салып ” тұрған қасындағы биік ағаштан күмбірлеген үн естіледі. Қыз күндіз егізін
  • 2. іздеп, түнде осы ағаштың түбіне келіп, көңіл жұбатып, тынығып жүреді. Бір күні айналаға көз салмақ болып, басына шығам деп, ағашты құлатып алады. Ағаш жуан түбінен басына дейін қуыс екен. Жіңішке басының екі жағында бұтақтан-бұтаққа керіліп қалған ішектерді көреді. Бұл қыздың екі баласынан қалған жұрнақ еді. Батыс жағыгдағы ішек бостау, шығыс жағындағы ішек қаттылау тартылыпты. Шертіп көрсе, керемет үн шығады. Қыс байғұс бостау тартылған ішектің үні мұңды шығатындықтан ұлым-Мұңлық, тым зарлы шығатындықтан қызым-Зарлық деп ата-ана қойып, күндіз түні қасынан тастамай күй шығарып, ел кезіп, егізін іздеп кеткен екен. II. Домбыра құрылысы. Домбыра 3 бөліктен тұрады. Бас бөлігі, мойыны, шанақ. Басында құлақтары, шайтан тиегі орналасады. Мойын бөлігінде пернелер, шанақта тиек, ойық, ілгек орналасады. Домбыра- әрбір құрылымдық элементтерінің қызметін жалпы физикалық күрделі заңдармен түсіндірілетін ұлттық акустикалық –аспап. III. Жаңа сабақ Статистикалық тепе-теңдік. А) Домбыра төрде ілулі тұрғанда немесе шертпей жай ғана қолымызға алғанда барлық бөліктері өзара тепе-теңдікте тұрады. а-табалдырық тиектің биіктігі в-шайтан тиектің биіктігі а1, а2- домбыра бойы мен ішектің арасындағы бұрыш. L1-табалдырық тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық. L2- шайтан тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық, L-домбыра ұзындығы. Егер домбыра ішегін қолымызбен шертсек белгілі бір үн естиміз. 1. Тепе-теңдікте тұрған ішекті шертіп тербеліс тудырдық. 2. Ішектің тербелісі ауа арқылы, біздің құлағымызға жетеді. 3. Біздің көзімізге көрінбегенімен домбыраның беттік тақтайы да күрделі тербеліске ұшырайды. Дыбыс ауада таралып тербеліс тудырады. Дыбыстардың осындай ауытқуы дифракция деп аталады. Міне осындай қарапайым құбылыстар арқылы домбыра тербелісін түсіндіруге болады. IV. Қосымша материалдар (есептер шығару). 1 1 L ав а − = 2 2 L в а =
  • 3. 1. Жиілігі 05Гц, амплитудасы 80 см болатын гармониялық тербеліс теңдеуін жаз. 2. Амплитудасы 5см, преиоды 0,5с болатын тербеліс теңдеуін жаз. 3. Домбырадан төгілге күй неге құлаққа жетеді? 4. Алыста жүрген адамды шақырғанда дауыс күшейю үшін қандай амал істеу керек? 5. Домбыра туралы басқа қандай аңыздар білесіңдер? 6. Тоғыз перненің тағылу себебі неде? V. Оқушыларға домбырамен 1-2 күй ойнату. VI. Оқушыларды бағалау. VII. Үй тапсырмасын беру VIII. Сабақты бағалау.