SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE
        SHQIPERI
Anisa Ramadani
XII-2
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE APOLLONI

                         Bust romak të shekullit të dytë, që
                         sipas ekspertëve, është zbulimi më i
                        rëndësishëm arkeologjik në 50 vitet e
                             fundit në Shqipëri.
 Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje ë
  periudhës romake është zbuluar nga
 gërmimet që kreu ekspedita shqiptaro-
franceze. Nga format dhe mënyra e krijimit
 duket se këmba e statujës i përket një
  luftëtari ë periudhës romake. Vepra
mendohet se I përket shekullit të II ose të
 III pas lindjes së Krishtit. Statuja është
busti i një atleti dhe sipas ekspertëve është
   gjetur në gjendje shumë të mirë.
Një bust femre që i përket
sërish periudhës romake që
përkon me shekullin e II ose të
III pas lindjes së Krishtit. Busti
i femrës është gjetur shumë
prane vendit që u zbulua busti
prej mermeri i burrit të lashtë.
                   Mozaiku ka nje siper fare
                   rreth 30 metra katrore, me
                   motive gjeometrike te nje
                   larmie te rralle,i zbuluar ne
                   vitin 1959 ne Apolloni nga
                   germimet e perbashketa
                   shqiptaro-sovjetike.
Mbi rrënojat e Apollonisë është
                 manastiri i Pojanit, një simbol i
                 vazhdimit kulturor dhe historik. Ky
                 manastir daton prej shekullit të
                 trembëdhjetë. Është i një stili
                 Bizantin dhe është konceptuar si
                 një grup arkitektural interesant, i
                 dekoruar me piktura murale dhe një
                 kishë me një hapësirë të brendshme
                 jo të zakontë.
Nje nga objektet e gjetura
eshte nje monedhe diku e vitit
100 p.e.s e cila perkon me
drahmine e vjeter greke, e cila
ne ate periudhe quhej
AIBATIOS.
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BUTRINT.

Qyteti i lashtë i Orikumit u
formua në shek. 7-6 B.C. nga
kolonët grekë.
                Forumi Romak i qytetit të Butrintit, i cili radhitet
                i dyti për nga rëndësia pas teatrit që i përket
                periudhës helenistike.

                Zbulimi daton që 2400 vjet më parë. Nga këto
                zbulime, është evidentuar edhe niveli ekonomik i
                Butrintit në periudhën romake
Në Butrint është ndërtuar një
  lagje të re, kryesisht me
   monumente të periudhës
perandorake romake dhe bizantine
                  Maskë ari ilire e gjetur në Butrint
                      e Shekullit VI-V
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BYLIS
Zbulohet e plote punishtja e veres,deshmi e
antikitetit te vone per nje qytetar tregetar.
Gjetje në parkun e Bylisit
datojnë që nga periudha
     romake
               Një shtatore antike e cila
               mendohet t’i përkasë një
               amazoneje, një femër luftëtare e
               njohur në mitologjinë antike. Kjo
               shtatore e amazones së sypozuar
               është gjetur në gërmadhat e
               qytetit antik Bylis
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHKODER

               Punim balte i
Kjo monedhe I perket     Mbretëreshës Ardiane
periudhes se shekullit te V  rreth 3500 p.e.s. e
– IV p.e.s          vjetër, gjetur në
               vendbanimet e territorit
               të Shkodres së sotme
Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa në
Shkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajo
ndodhet dhe zhvillimin e veriut të Shqipërisë.
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE

Ndër objektet e zbuluara prej
ekspeditave, ishin edhe disa elemente
kockore, cilindrike me një ose dy vrima,
për të cilat, që në momentin e parë të
zbulimit u mendua se i përkisnin një
instrumenti muzikor, ndoshta një
fyelli.
                      Nje ekspedite arkeologjike ka nxjerre ne
                      drite nje varr te lashte masiv dhe nje kishe
                      ne Kalane e Lezhes. Arkeologet e
                      konsiderojne kete zbulim si me shume vlera
                      per trashegimine tone kulturore, ndersa
                      zyrtaret lokale thone se kjo do te nxise
                      edhe me tej turizmin kultutor ne kete kala
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE DURRES
Një varr i periudhes bizantine është
zbuluar gjate punimeve që po kryhen
në afërsi të xhamisë së qytetit të
Durrësit, për rehabilitimin e sheshit
Liria. Në varrin që mendohet te jete
1300 vjeçar, krahas eshtrave të një
personi u zbulua edhe një monedhë e
periudhes bizantine.
                     Amfiteatri i Durrësit i cili për nga
                    madhësia është i dyti në Ballkan. Ai u
                    ndërtua në shek II A.D. në periudhën e
                    perandorit romak Hadrian.
Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” . U
zbulua në vitin 1616. Ky mozaik i përket
shek IV B.C. dhe është një prej më të
bukurve në Shqipëri i punuar me gurë zalli.
                       Forumi bizantin, i cili është një
                       kompleks i gjerë ndërtimesh që i
                       përket shek V–VI A.D. Ai është i
                       zbukuruar me kolona mermeri dhe në
                       qendër gjendet një pus.

More Related Content

What's hot

Projekt ne TIK
Projekt ne TIKProjekt ne TIK
Projekt ne TIKAnisa 19
 
Rilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareOlsi Sita
 
Projekt letersi
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersianndos
 
Projekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzikeProjekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzikeS Gashi
 
traditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodranetraditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodraneEva Kajushi
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Enzimat
EnzimatEnzimat
EnzimatAn An
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projektFacebook
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
 
Toleranca fetare
Toleranca fetareToleranca fetare
Toleranca fetareAlgita
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
 

What's hot (20)

Projekt ne TIK
Projekt ne TIKProjekt ne TIK
Projekt ne TIK
 
Rilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
 
Projekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
 
Projekt letersi
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersi
 
Projekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzikeProjekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzike
 
traditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodranetraditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodrane
 
Don kishoti
Don kishotiDon kishoti
Don kishoti
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Enzimat
EnzimatEnzimat
Enzimat
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
 
Veriu i shqiperise
Veriu i shqiperiseVeriu i shqiperise
Veriu i shqiperise
 
Djemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
 
Toleranca fetare
Toleranca fetareToleranca fetare
Toleranca fetare
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
 

Viewers also liked

Teatri ne shqiperi
Teatri ne shqiperiTeatri ne shqiperi
Teatri ne shqiperiXheni Marku
 
Piramidat dhe faraonet e Egjiptit
Piramidat dhe faraonet e EgjiptitPiramidat dhe faraonet e Egjiptit
Piramidat dhe faraonet e EgjiptitKristina Doko
 
Qyteterimi Egjiptian
Qyteterimi EgjiptianQyteterimi Egjiptian
Qyteterimi EgjiptianLili Salca
 
Egjipti i lashte-Andi Metaliaj
Egjipti  i  lashte-Andi MetaliajEgjipti  i  lashte-Andi Metaliaj
Egjipti i lashte-Andi MetaliajAndi Metaliaj
 
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- ProjektPiramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- ProjektEltonAlbert
 
Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte
Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte
Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte Andi Belegu
 
Fillimet e kercimit
Fillimet e kercimitFillimet e kercimit
Fillimet e kercimitArlinda
 
Muzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentetMuzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentetAn An
 
Teatri ne Shqiperi
Teatri ne ShqiperiTeatri ne Shqiperi
Teatri ne ShqiperiKlevi Hoxha
 
Dëgjesa publike Tropojë
Dëgjesa publike TropojëDëgjesa publike Tropojë
Dëgjesa publike TropojëTropojaPPV
 
Prezantimi final
Prezantimi finalPrezantimi final
Prezantimi finalEndri Ademi
 
Piramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ KeopsitPiramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ KeopsitArlinda
 
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)Diana Lamaj
 
Teoria e konstruksioneve ii
Teoria e konstruksioneve iiTeoria e konstruksioneve ii
Teoria e konstruksioneve iiVedat Ramadani
 
Enigma e piramidave te Egjiptit
Enigma e piramidave te EgjiptitEnigma e piramidave te Egjiptit
Enigma e piramidave te EgjiptitØr Ñe Łå
 
Leksion 3 dyshe, shkalle
Leksion 3 dyshe, shkalleLeksion 3 dyshe, shkalle
Leksion 3 dyshe, shkallePaolo Xhezo
 
Lift form slab construction
Lift form slab constructionLift form slab construction
Lift form slab constructiontivar rose
 
Teksti tregimtar
Teksti tregimtarTeksti tregimtar
Teksti tregimtarArdiPerla
 

Viewers also liked (20)

Teatri ne shqiperi
Teatri ne shqiperiTeatri ne shqiperi
Teatri ne shqiperi
 
Arkeologji
ArkeologjiArkeologji
Arkeologji
 
Piramidat dhe faraonet e Egjiptit
Piramidat dhe faraonet e EgjiptitPiramidat dhe faraonet e Egjiptit
Piramidat dhe faraonet e Egjiptit
 
Qyteterimi Egjiptian
Qyteterimi EgjiptianQyteterimi Egjiptian
Qyteterimi Egjiptian
 
Egjipti i lashte-Andi Metaliaj
Egjipti  i  lashte-Andi MetaliajEgjipti  i  lashte-Andi Metaliaj
Egjipti i lashte-Andi Metaliaj
 
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- ProjektPiramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
 
Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte
Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte
Zhvillimi i artit dhe kultures ne Egjiptin e Lashte
 
Fillimet e kercimit
Fillimet e kercimitFillimet e kercimit
Fillimet e kercimit
 
Muzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentetMuzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentet
 
Teatri ne Shqiperi
Teatri ne ShqiperiTeatri ne Shqiperi
Teatri ne Shqiperi
 
Dëgjesa publike Tropojë
Dëgjesa publike TropojëDëgjesa publike Tropojë
Dëgjesa publike Tropojë
 
Prezantimi final
Prezantimi finalPrezantimi final
Prezantimi final
 
Piramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ KeopsitPiramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ Keopsit
 
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
Antikiteti ne Shqiperi ( Pasurite kulturore)
 
Teoria e konstruksioneve ii
Teoria e konstruksioneve iiTeoria e konstruksioneve ii
Teoria e konstruksioneve ii
 
Enigma e piramidave te Egjiptit
Enigma e piramidave te EgjiptitEnigma e piramidave te Egjiptit
Enigma e piramidave te Egjiptit
 
Leksion 3 dyshe, shkalle
Leksion 3 dyshe, shkalleLeksion 3 dyshe, shkalle
Leksion 3 dyshe, shkalle
 
Lift form slab construction
Lift form slab constructionLift form slab construction
Lift form slab construction
 
Projekt-Arte
Projekt-ArteProjekt-Arte
Projekt-Arte
 
Teksti tregimtar
Teksti tregimtarTeksti tregimtar
Teksti tregimtar
 

Similar to Zbulimet arkeologjike ne

Nje guidim ne nje vend arkeologjik
Nje guidim ne nje vend arkeologjik Nje guidim ne nje vend arkeologjik
Nje guidim ne nje vend arkeologjik sara7991
 
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...UNESCO Venice Office
 
vendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmekoralda
 
Skulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimSkulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimJusaWeb Dreni
 
Presentation1 (2)
Presentation1 (2)Presentation1 (2)
Presentation1 (2)Lo Ri
 
Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )
Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )
Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )Architecture
 
ARTI PAMOR
ARTI PAMORARTI PAMOR
ARTI PAMORroni45
 
Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat doda_enxhi
 
ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*Vajza Vogel
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareExhitah Vasija
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
 
Kalaja e Krujes
Kalaja e KrujesKalaja e Krujes
Kalaja e KrujesKe Keiss
 
rrugetimi i shqiperise ne be
rrugetimi i shqiperise ne berrugetimi i shqiperise ne be
rrugetimi i shqiperise ne beklerina
 

Similar to Zbulimet arkeologjike ne (20)

7
77
7
 
Nje guidim ne nje vend arkeologjik
Nje guidim ne nje vend arkeologjik Nje guidim ne nje vend arkeologjik
Nje guidim ne nje vend arkeologjik
 
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
Trashegimia shqiptare iris pojani final - State of the Art of World Heritage ...
 
vendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershme
 
Skulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimSkulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - Prezantim
 
Presentation1 (2)
Presentation1 (2)Presentation1 (2)
Presentation1 (2)
 
Arti në shqipëri
Arti në shqipëriArti në shqipëri
Arti në shqipëri
 
Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )
Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )
Arti krishter ( Histori e Arkitekturës )
 
Durrësi
DurrësiDurrësi
Durrësi
 
ARTI PAMOR
ARTI PAMORARTI PAMOR
ARTI PAMOR
 
Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat
 
ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
 
Iliret Ardit Rexhmataj
Iliret Ardit RexhmatajIliret Ardit Rexhmataj
Iliret Ardit Rexhmataj
 
Kalaja e Krujes
Kalaja e KrujesKalaja e Krujes
Kalaja e Krujes
 
rrugetimi i shqiperise ne be
rrugetimi i shqiperise ne berrugetimi i shqiperise ne be
rrugetimi i shqiperise ne be
 
Iliret
IliretIliret
Iliret
 
Projekt Kruja
Projekt KrujaProjekt Kruja
Projekt Kruja
 
KRUJA
KRUJAKRUJA
KRUJA
 

More from An An

Piazze e fontane
Piazze e fontanePiazze e fontane
Piazze e fontaneAn An
 
Piazze e fontane
Piazze e fontanePiazze e fontane
Piazze e fontaneAn An
 
Benvenuti a roma
Benvenuti a romaBenvenuti a roma
Benvenuti a romaAn An
 
Storia d'amore
Storia d'amoreStoria d'amore
Storia d'amoreAn An
 
Proteggere l'ambiente
Proteggere l'ambienteProteggere l'ambiente
Proteggere l'ambienteAn An
 
Associazione nazionale per la tutela dell'ambiente
Associazione nazionale per la tutela dell'ambienteAssociazione nazionale per la tutela dell'ambiente
Associazione nazionale per la tutela dell'ambienteAn An
 
Shqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinAn An
 
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotmeDemokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotmeAn An
 
Fazat e gjenetikes moderne
Fazat e gjenetikes moderne Fazat e gjenetikes moderne
Fazat e gjenetikes moderne An An
 
Veprimtari praktike 1 anisa
Veprimtari praktike 1 anisaVeprimtari praktike 1 anisa
Veprimtari praktike 1 anisaAn An
 
Projekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorProjekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorAn An
 
Anglisht
AnglishtAnglisht
AnglishtAn An
 
My dream <3
My dream <3My dream <3
My dream <3An An
 
Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeAn An
 
Lëvizjet studentore të vitit 1968 në europë
Lëvizjet studentore të vitit 1968 në europëLëvizjet studentore të vitit 1968 në europë
Lëvizjet studentore të vitit 1968 në europëAn An
 
’’Rruga historike e krijimit te be’’
’’Rruga historike e krijimit te be’’’’Rruga historike e krijimit te be’’
’’Rruga historike e krijimit te be’’An An
 
Evolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitEvolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitAn An
 
Ishujt britanike
Ishujt britanikeIshujt britanike
Ishujt britanikeAn An
 
Piazze e fontane
Piazze e fontanePiazze e fontane
Piazze e fontaneAn An
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
 

More from An An (20)

Piazze e fontane
Piazze e fontanePiazze e fontane
Piazze e fontane
 
Piazze e fontane
Piazze e fontanePiazze e fontane
Piazze e fontane
 
Benvenuti a roma
Benvenuti a romaBenvenuti a roma
Benvenuti a roma
 
Storia d'amore
Storia d'amoreStoria d'amore
Storia d'amore
 
Proteggere l'ambiente
Proteggere l'ambienteProteggere l'ambiente
Proteggere l'ambiente
 
Associazione nazionale per la tutela dell'ambiente
Associazione nazionale per la tutela dell'ambienteAssociazione nazionale per la tutela dell'ambiente
Associazione nazionale per la tutela dell'ambiente
 
Shqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantin
 
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotmeDemokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
 
Fazat e gjenetikes moderne
Fazat e gjenetikes moderne Fazat e gjenetikes moderne
Fazat e gjenetikes moderne
 
Veprimtari praktike 1 anisa
Veprimtari praktike 1 anisaVeprimtari praktike 1 anisa
Veprimtari praktike 1 anisa
 
Projekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorProjekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendor
 
Anglisht
AnglishtAnglisht
Anglisht
 
My dream <3
My dream <3My dream <3
My dream <3
 
Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
 
Lëvizjet studentore të vitit 1968 në europë
Lëvizjet studentore të vitit 1968 në europëLëvizjet studentore të vitit 1968 në europë
Lëvizjet studentore të vitit 1968 në europë
 
’’Rruga historike e krijimit te be’’
’’Rruga historike e krijimit te be’’’’Rruga historike e krijimit te be’’
’’Rruga historike e krijimit te be’’
 
Evolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitEvolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmit
 
Ishujt britanike
Ishujt britanikeIshujt britanike
Ishujt britanike
 
Piazze e fontane
Piazze e fontanePiazze e fontane
Piazze e fontane
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
 

Zbulimet arkeologjike ne

 • 1. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHQIPERI Anisa Ramadani XII-2
 • 2. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE APOLLONI Bust romak të shekullit të dytë, që sipas ekspertëve, është zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në 50 vitet e fundit në Shqipëri. Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje ë periudhës romake është zbuluar nga gërmimet që kreu ekspedita shqiptaro- franceze. Nga format dhe mënyra e krijimit duket se këmba e statujës i përket një luftëtari ë periudhës romake. Vepra mendohet se I përket shekullit të II ose të III pas lindjes së Krishtit. Statuja është busti i një atleti dhe sipas ekspertëve është gjetur në gjendje shumë të mirë.
 • 3. Një bust femre që i përket sërish periudhës romake që përkon me shekullin e II ose të III pas lindjes së Krishtit. Busti i femrës është gjetur shumë prane vendit që u zbulua busti prej mermeri i burrit të lashtë. Mozaiku ka nje siper fare rreth 30 metra katrore, me motive gjeometrike te nje larmie te rralle,i zbuluar ne vitin 1959 ne Apolloni nga germimet e perbashketa shqiptaro-sovjetike.
 • 4. Mbi rrënojat e Apollonisë është manastiri i Pojanit, një simbol i vazhdimit kulturor dhe historik. Ky manastir daton prej shekullit të trembëdhjetë. Është i një stili Bizantin dhe është konceptuar si një grup arkitektural interesant, i dekoruar me piktura murale dhe një kishë me një hapësirë të brendshme jo të zakontë. Nje nga objektet e gjetura eshte nje monedhe diku e vitit 100 p.e.s e cila perkon me drahmine e vjeter greke, e cila ne ate periudhe quhej AIBATIOS.
 • 5. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BUTRINT. Qyteti i lashtë i Orikumit u formua në shek. 7-6 B.C. nga kolonët grekë. Forumi Romak i qytetit të Butrintit, i cili radhitet i dyti për nga rëndësia pas teatrit që i përket periudhës helenistike. Zbulimi daton që 2400 vjet më parë. Nga këto zbulime, është evidentuar edhe niveli ekonomik i Butrintit në periudhën romake
 • 6. Në Butrint është ndërtuar një lagje të re, kryesisht me monumente të periudhës perandorake romake dhe bizantine Maskë ari ilire e gjetur në Butrint e Shekullit VI-V
 • 7. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BYLIS Zbulohet e plote punishtja e veres,deshmi e antikitetit te vone per nje qytetar tregetar.
 • 8. Gjetje në parkun e Bylisit datojnë që nga periudha romake Një shtatore antike e cila mendohet t’i përkasë një amazoneje, një femër luftëtare e njohur në mitologjinë antike. Kjo shtatore e amazones së sypozuar është gjetur në gërmadhat e qytetit antik Bylis
 • 9. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHKODER Punim balte i Kjo monedhe I perket Mbretëreshës Ardiane periudhes se shekullit te V rreth 3500 p.e.s. e – IV p.e.s vjetër, gjetur në vendbanimet e territorit të Shkodres së sotme
 • 10. Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa në Shkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajo ndodhet dhe zhvillimin e veriut të Shqipërisë.
 • 11. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE Ndër objektet e zbuluara prej ekspeditave, ishin edhe disa elemente kockore, cilindrike me një ose dy vrima, për të cilat, që në momentin e parë të zbulimit u mendua se i përkisnin një instrumenti muzikor, ndoshta një fyelli. Nje ekspedite arkeologjike ka nxjerre ne drite nje varr te lashte masiv dhe nje kishe ne Kalane e Lezhes. Arkeologet e konsiderojne kete zbulim si me shume vlera per trashegimine tone kulturore, ndersa zyrtaret lokale thone se kjo do te nxise edhe me tej turizmin kultutor ne kete kala
 • 12. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE DURRES Një varr i periudhes bizantine është zbuluar gjate punimeve që po kryhen në afërsi të xhamisë së qytetit të Durrësit, për rehabilitimin e sheshit Liria. Në varrin që mendohet te jete 1300 vjeçar, krahas eshtrave të një personi u zbulua edhe një monedhë e periudhes bizantine. Amfiteatri i Durrësit i cili për nga madhësia është i dyti në Ballkan. Ai u ndërtua në shek II A.D. në periudhën e perandorit romak Hadrian.
 • 13. Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” . U zbulua në vitin 1616. Ky mozaik i përket shek IV B.C. dhe është një prej më të bukurve në Shqipëri i punuar me gurë zalli. Forumi bizantin, i cili është një kompleks i gjerë ndërtimesh që i përket shek V–VI A.D. Ai është i zbukuruar me kolona mermeri dhe në qendër gjendet një pus.