SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
KALAJA E
KRUJES
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar
Shqiperine”
Pak histori mbi qytetin e Krujes
Eshtë një prej qyteteve më historike
të Shqipërisë. Emri i Krujës rrjedh
nga fjala shqipe “ krua”.
Emri dhe rëndësia e Krujës lidhet me
veprën dhe aktivitetin 25 vjeçar të
heroit tonë kombëtar, Gjergj
Kastrioti, i cili e shndërroi Krujën dhe
kështjellën e saj në një pikë të
papërkulur rezistence ndaj
Osmaneve, duke e bërë atë të njohur
dhe të famshme në të gjithe Evropen.

Në periudhën bizantine ajo
përmendet si një qendër peshkopale.
Rreth vitit 1190, aty u krijua i pari
shtet feudal shqiptar. Më vonë ajo
kaloi nën sundimin e familjes feudale
shqiptare të Topiajve.
Në 1430 ajo u kthye në qendër të kryengritjes shqiptare të udhëhequr nga Gjon Kastrioti.
Periudha më e lavdishme fillon në 28 Nëntor të vitit 1443, kur kalaja e Krujës u morr në
kontrollin e Gjergj Kastriotit, i cili organizoi rezistencën e gjatë anti-otomane.
Që nga kjo periudhë, Kruja nën udhëheqjen e Skënderbeut, theu tre rrethime të saj nga
otomanët. Vetëm 10 vjet mbas vdekjes së tij, në 1478 otomanët pushtuan kalanë dhe
shkatërruan qytetin. Qyteti ndodhet në një lartësi prej 560 metrash mbi nivelin e detit, mbi një
shpat mali, prej të cilit vizitorët kanë mundësinë të shikojnë një pamje mjaft të bukur drejt
perëndimit në detin Adriatik.
Pazari karakteristik i Krujës shtrihet në të dy anët e rrugës
së shtruar me kalldrëm që të çon drejt kalasë së Krujës. Nga
vendasit njihet ndryshe me emrin Pazari i Derexhikut. Ky
pazar ka funksionuar që prej kohës së Skënderbeut në shek e
XV, kur dyqanet e tij arrinin deri pranë hyrjes së kalasë.
Dyqanet i kanë muret, tavanet dhe qepenat prej druri. Këtu
turistët kanë rast për të blerë artikuj të ndryshëm të artizanatit
si punime në
argjend, bakër, alabastër, qëndistari, bizhuteri, qylyma etj.
Pazari i ka rezistuar sundimit 500 – vjeçar turk dhe është
restauruar në kuadër të 500 vjetorit të lindjes së Skënderbeut.
Kalaja e Krujes


Mbi nje shkemb te thepisur ne vendin ku kryqezoheshin sinjalet
midis Petreles,Prezes,Rodonit e Lezhes, prej nga shikimi i vrojtuesit
tretej deri thelle ne det, atje u ndertua kalaja e Krujes. "Zoteruese" e
qytetit,fushes, brigjeve te detit,ajo ze edhe nje pozicion te vecante
ne historine e kombit shqiptar. Kryeqender qysh ne shtetin e Arberit.
Emri i saj dhe i Skenderbeut u bene te njohur ne te gjithe Evropen e
asaj kohe. Kalaja e Krujës është një nga kalatë me të njohura
në Shqipëri.
Kjo kala me trajtë eliptike dhe me perimetër 804 m, zë një sipërfaqe
prej 2.5 ha tokë dhe është ngritur në një kodër shkëmbore. Pranë
saj është zbulluar një varrezë e madhe e kulturës arbërore.
Përmendet me emrin e sotëm në shek e IX bashkë me qytetin
e Krujës si qendër peshkopale. Në shek XIII-XIV ishte qendra e
shtetit të Arbrit. Gjatë periudhës së Skënderbeut u bë kryefortesa e
qëndresës së shqiptarëve kundër pushtimit osman.
"Qofshi pasqyre e shembull per te gjithe princat, per te gjithe
popujt dhe emrin tuaj le ta kurorezoje nje fame e ameshueshme"
- keshtu e pergezonte Krujen dhe Skenderbeun Republika e
Raguzes me 1452 kur u ndertua kalaja e Krujes
Zanafilla e Kalase


Zanafillen kalaja e ka ne shekujt V-VI.Ndoshta kjo eshte e lidhur me braktisjen e
qytetit Ilir Albanopolis. Kalaja i hodhi themelet mbi muret e nje vendbanimi Ilir te
shekullit te trete para eres se re. Me emrin Kruje kalaja permendet ne nje
dokument kishtar te vitit 879, kohe kur qyteti kishte rolin e nje qendre peshkopale.
Ndertimet e metejshme bene qe nga fundi i shekullit te dymbedhjete kalaja te
marre formen e plote dhe ka sherbyer si qender e guvernatorit bizantin. Gjate
mesjetes sistemi i fortifikimit te kalase eshte persosur e rindertuar disa here,
vecanerisht pas tri rrethimeve osmane (1450,1466,1467). Termeti i fuqishem i vitit
1617 si dhe shkaterrimet masive nga osmanet pas shtypjes se kryengritjes te vitit
1832 i sollen demtime te medha kalase. Disa rregullime qe ju bene gjate shekullit
te XIX nuk munden ti kthenin shkelqimin e dikurshem. Kalaja e Krujes ka nje
pamje eliptike, e cila zbret fuqishem nga lindja drejt perendimit. Muri rrethues
ndjek kreshtat e shkembit me perimeter 804 m. Keto mure te trasha 1.5 m, jane te
perforcuar me 9 kulla te rrumbullakta dhe katerkendeshe, te cilat jane ngritur ne
pjesen me te rendesishme: prane hyrjes kryesore dhe prane burimeve te ujit.
Kullat pergjithesisht kane qene te larta e me diameter rreth 15 m. Hyrja kryesore e
kalase eshte vendosur nga veri-lindja, ndersa nje hyrje e dyte ne forme tuneli
eshte vendosur ne jug-perendim. Ne pjesen me te larte te kodres se fortifikuar, ne
shekullin XII-XIV u ndertua selia e feudalit. Prane rrenojave te kesaj selie jane ato
te nje kishe dhe lartesohet kulla e sahatit. Gërmimet arkeologjike të
Ky muze eshte inaguruar me 2 Nentor
1982, ndertuar ne keshtjellen e Krujes,
ne te majte te hyrjes se saj. Arkitekte
te Muzeut jane Pranvera Hoxha dhe
Pirro Vaso. Muzeu eshte ndertuar ne
Kruje per faktin se Kruja ishte qender
e epopese shqiptare te shek. XV
kunder osmaneve dhe emri i saj behet
i njohur ne te gjithe Evropen. Ndertesa
ka karakterin e nje memoriali.
Hapesirat e brendshme jane zgjidhur
ne menyre qe mjediset te nderthuren
duke krijuar nje hapesire te vetme te
panderprere, ashtu sic eshte
permbajtja e historise se paraqitur.
Histora, arkitektura dhe arti perbejne
nje te vetme. Jane perdorur elemente
arkitektonike historike, si trare te
rende e harqe guri. Veprat e artit,
gdhendjet me gur, ne dru, hekuri i
rrahur si dhe hartat, grafiket, pikturat
ne xham etj. kane vlerat e nje materiali
ndihmes historik. Muzeu hapet me nje
grup skulpturor qe paraqet Gjergj
Kastriotin ne mes te popullit. Figurat e
lufterave nuk jane te emertuara,
veshjet e tyre dhe mbulesat e kokave,
tregojne pjesmarrjen e te gjithe
krahinave ne lufte per te mbrojtur

Muzeu Gjergj Kastrioti
Skulptura e cila paraqet Skenderbeun
me nje grup luftetaresh nga krahina te
ndryhsme.
Pamje te tjera
nga muzeu
Punoi:
Keisi Mecaj

More Related Content

What's hot

Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss
 
Projekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
Anisa 19
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad
 
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Darla Evangjeli
 

What's hot (20)

Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Ceshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujoreCeshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujore
 
Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Projekt Kruja
Projekt KrujaProjekt Kruja
Projekt Kruja
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
 
Projekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
 
Alpet shqiptare
Alpet shqiptareAlpet shqiptare
Alpet shqiptare
 
Projekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzikeProjekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzike
 

Viewers also liked

Pogradeci
Pogradeci Pogradeci
Pogradeci
Ke Keiss
 
Sherbimi psikologjik ne shkolle
Sherbimi psikologjik ne shkolleSherbimi psikologjik ne shkolle
Sherbimi psikologjik ne shkolle
Anida Ago
 
Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani
Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjaniPunim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani
Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani
Veton Sopjani
 
Roli i psikologut shkollor
Roli i psikologut shkollorRoli i psikologut shkollor
Roli i psikologut shkollor
Anida Ago
 

Viewers also liked (20)

Detyrë kursi sociologji
Detyrë kursi sociologjiDetyrë kursi sociologji
Detyrë kursi sociologji
 
Projekt.histori
Projekt.historiProjekt.histori
Projekt.histori
 
Berati qytet
Berati qytetBerati qytet
Berati qytet
 
Pogradeci
Pogradeci Pogradeci
Pogradeci
 
Berati
BeratiBerati
Berati
 
KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...
 
Sherbimi psikologjik ne shkolle
Sherbimi psikologjik ne shkolleSherbimi psikologjik ne shkolle
Sherbimi psikologjik ne shkolle
 
Projekt Elbasani
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt Elbasani
 
Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani
Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjaniPunim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani
Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani
 
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja imePROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime
 
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter ! Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
 
6.6.2014 Projekt: Hartimi i nje pyetesori
6.6.2014           Projekt:     Hartimi i nje pyetesori 6.6.2014           Projekt:     Hartimi i nje pyetesori
6.6.2014 Projekt: Hartimi i nje pyetesori
 
pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)
pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)
pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)
 
Saranda
Saranda Saranda
Saranda
 
Saranda
SarandaSaranda
Saranda
 
Pyetesor per vjeljen e nevojave psikologjike te nxenesve ne shkolle
Pyetesor per vjeljen e nevojave psikologjike te nxenesve ne shkollePyetesor per vjeljen e nevojave psikologjike te nxenesve ne shkolle
Pyetesor per vjeljen e nevojave psikologjike te nxenesve ne shkolle
 
Roli i psikologut shkollor
Roli i psikologut shkollorRoli i psikologut shkollor
Roli i psikologut shkollor
 
Durresi
DurresiDurresi
Durresi
 
Turizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodren
Turizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodrenTurizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodren
Turizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodren
 
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
 

Similar to Kalaja e Krujes

Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Exhitah Vasija
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
Arlinda
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Georgina Dimova
 
Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat
doda_enxhi
 
Shqiperia Turistike
Shqiperia TuristikeShqiperia Turistike
Shqiperia Turistike
olinuhi
 

Similar to Kalaja e Krujes (20)

“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
 
KRUJA
KRUJAKRUJA
KRUJA
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
 
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e PrezesHistori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes
 
Historia e vlorës
Historia e vlorësHistoria e vlorës
Historia e vlorës
 
vendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershme
 
Vendlindja ime
Vendlindja imeVendlindja ime
Vendlindja ime
 
Ulqini dhe Kapaciteti Turistik
Ulqini dhe Kapaciteti TuristikUlqini dhe Kapaciteti Turistik
Ulqini dhe Kapaciteti Turistik
 
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
 
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalaveHistoria e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
 
Berati, Albania
Berati, AlbaniaBerati, Albania
Berati, Albania
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
 
Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat Xhamite dhe kishat
Xhamite dhe kishat
 
Pogradeci
PogradeciPogradeci
Pogradeci
 
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
 
Shqiperia Turistike
Shqiperia TuristikeShqiperia Turistike
Shqiperia Turistike
 
Trashegimia historiko-kulturore e nje qyteti te vendit ...
Trashegimia historiko-kulturore e            nje qyteti te vendit ...Trashegimia historiko-kulturore e            nje qyteti te vendit ...
Trashegimia historiko-kulturore e nje qyteti te vendit ...
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
 
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
 

More from Ke Keiss

Si te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
Ke Keiss
 
Alkoolizmi
AlkoolizmiAlkoolizmi
Alkoolizmi
Ke Keiss
 
Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta
Ke Keiss
 
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Ke Keiss
 
Sjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheveSjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheve
Ke Keiss
 
Leonardo Da Vinci
Leonardo Da VinciLeonardo Da Vinci
Leonardo Da Vinci
Ke Keiss
 
air pollution
air pollution air pollution
air pollution
Ke Keiss
 
Crregullimet e piramides ushqimore
Crregullimet e piramides ushqimore Crregullimet e piramides ushqimore
Crregullimet e piramides ushqimore
Ke Keiss
 
Parku kombetar i Dajtit
Parku kombetar i DajtitParku kombetar i Dajtit
Parku kombetar i Dajtit
Ke Keiss
 

More from Ke Keiss (9)

Si te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
 
Alkoolizmi
AlkoolizmiAlkoolizmi
Alkoolizmi
 
Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta
 
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
 
Sjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheveSjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheve
 
Leonardo Da Vinci
Leonardo Da VinciLeonardo Da Vinci
Leonardo Da Vinci
 
air pollution
air pollution air pollution
air pollution
 
Crregullimet e piramides ushqimore
Crregullimet e piramides ushqimore Crregullimet e piramides ushqimore
Crregullimet e piramides ushqimore
 
Parku kombetar i Dajtit
Parku kombetar i DajtitParku kombetar i Dajtit
Parku kombetar i Dajtit
 

Kalaja e Krujes

 • 1. KALAJA E KRUJES “Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
 • 2. Pak histori mbi qytetin e Krujes Eshtë një prej qyteteve më historike të Shqipërisë. Emri i Krujës rrjedh nga fjala shqipe “ krua”. Emri dhe rëndësia e Krujës lidhet me veprën dhe aktivitetin 25 vjeçar të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti, i cili e shndërroi Krujën dhe kështjellën e saj në një pikë të papërkulur rezistence ndaj Osmaneve, duke e bërë atë të njohur dhe të famshme në të gjithe Evropen. Në periudhën bizantine ajo përmendet si një qendër peshkopale. Rreth vitit 1190, aty u krijua i pari shtet feudal shqiptar. Më vonë ajo kaloi nën sundimin e familjes feudale shqiptare të Topiajve. Në 1430 ajo u kthye në qendër të kryengritjes shqiptare të udhëhequr nga Gjon Kastrioti. Periudha më e lavdishme fillon në 28 Nëntor të vitit 1443, kur kalaja e Krujës u morr në kontrollin e Gjergj Kastriotit, i cili organizoi rezistencën e gjatë anti-otomane. Që nga kjo periudhë, Kruja nën udhëheqjen e Skënderbeut, theu tre rrethime të saj nga otomanët. Vetëm 10 vjet mbas vdekjes së tij, në 1478 otomanët pushtuan kalanë dhe shkatërruan qytetin. Qyteti ndodhet në një lartësi prej 560 metrash mbi nivelin e detit, mbi një shpat mali, prej të cilit vizitorët kanë mundësinë të shikojnë një pamje mjaft të bukur drejt perëndimit në detin Adriatik.
 • 3. Pazari karakteristik i Krujës shtrihet në të dy anët e rrugës së shtruar me kalldrëm që të çon drejt kalasë së Krujës. Nga vendasit njihet ndryshe me emrin Pazari i Derexhikut. Ky pazar ka funksionuar që prej kohës së Skënderbeut në shek e XV, kur dyqanet e tij arrinin deri pranë hyrjes së kalasë. Dyqanet i kanë muret, tavanet dhe qepenat prej druri. Këtu turistët kanë rast për të blerë artikuj të ndryshëm të artizanatit si punime në argjend, bakër, alabastër, qëndistari, bizhuteri, qylyma etj. Pazari i ka rezistuar sundimit 500 – vjeçar turk dhe është restauruar në kuadër të 500 vjetorit të lindjes së Skënderbeut.
 • 4. Kalaja e Krujes  Mbi nje shkemb te thepisur ne vendin ku kryqezoheshin sinjalet midis Petreles,Prezes,Rodonit e Lezhes, prej nga shikimi i vrojtuesit tretej deri thelle ne det, atje u ndertua kalaja e Krujes. "Zoteruese" e qytetit,fushes, brigjeve te detit,ajo ze edhe nje pozicion te vecante ne historine e kombit shqiptar. Kryeqender qysh ne shtetin e Arberit. Emri i saj dhe i Skenderbeut u bene te njohur ne te gjithe Evropen e asaj kohe. Kalaja e Krujës është një nga kalatë me të njohura në Shqipëri. Kjo kala me trajtë eliptike dhe me perimetër 804 m, zë një sipërfaqe prej 2.5 ha tokë dhe është ngritur në një kodër shkëmbore. Pranë saj është zbulluar një varrezë e madhe e kulturës arbërore. Përmendet me emrin e sotëm në shek e IX bashkë me qytetin e Krujës si qendër peshkopale. Në shek XIII-XIV ishte qendra e shtetit të Arbrit. Gjatë periudhës së Skënderbeut u bë kryefortesa e qëndresës së shqiptarëve kundër pushtimit osman.
 • 5. "Qofshi pasqyre e shembull per te gjithe princat, per te gjithe popujt dhe emrin tuaj le ta kurorezoje nje fame e ameshueshme" - keshtu e pergezonte Krujen dhe Skenderbeun Republika e Raguzes me 1452 kur u ndertua kalaja e Krujes
 • 6. Zanafilla e Kalase  Zanafillen kalaja e ka ne shekujt V-VI.Ndoshta kjo eshte e lidhur me braktisjen e qytetit Ilir Albanopolis. Kalaja i hodhi themelet mbi muret e nje vendbanimi Ilir te shekullit te trete para eres se re. Me emrin Kruje kalaja permendet ne nje dokument kishtar te vitit 879, kohe kur qyteti kishte rolin e nje qendre peshkopale. Ndertimet e metejshme bene qe nga fundi i shekullit te dymbedhjete kalaja te marre formen e plote dhe ka sherbyer si qender e guvernatorit bizantin. Gjate mesjetes sistemi i fortifikimit te kalase eshte persosur e rindertuar disa here, vecanerisht pas tri rrethimeve osmane (1450,1466,1467). Termeti i fuqishem i vitit 1617 si dhe shkaterrimet masive nga osmanet pas shtypjes se kryengritjes te vitit 1832 i sollen demtime te medha kalase. Disa rregullime qe ju bene gjate shekullit te XIX nuk munden ti kthenin shkelqimin e dikurshem. Kalaja e Krujes ka nje pamje eliptike, e cila zbret fuqishem nga lindja drejt perendimit. Muri rrethues ndjek kreshtat e shkembit me perimeter 804 m. Keto mure te trasha 1.5 m, jane te perforcuar me 9 kulla te rrumbullakta dhe katerkendeshe, te cilat jane ngritur ne pjesen me te rendesishme: prane hyrjes kryesore dhe prane burimeve te ujit. Kullat pergjithesisht kane qene te larta e me diameter rreth 15 m. Hyrja kryesore e kalase eshte vendosur nga veri-lindja, ndersa nje hyrje e dyte ne forme tuneli eshte vendosur ne jug-perendim. Ne pjesen me te larte te kodres se fortifikuar, ne shekullin XII-XIV u ndertua selia e feudalit. Prane rrenojave te kesaj selie jane ato te nje kishe dhe lartesohet kulla e sahatit. Gërmimet arkeologjike të
 • 7.
 • 8. Ky muze eshte inaguruar me 2 Nentor 1982, ndertuar ne keshtjellen e Krujes, ne te majte te hyrjes se saj. Arkitekte te Muzeut jane Pranvera Hoxha dhe Pirro Vaso. Muzeu eshte ndertuar ne Kruje per faktin se Kruja ishte qender e epopese shqiptare te shek. XV kunder osmaneve dhe emri i saj behet i njohur ne te gjithe Evropen. Ndertesa ka karakterin e nje memoriali. Hapesirat e brendshme jane zgjidhur ne menyre qe mjediset te nderthuren duke krijuar nje hapesire te vetme te panderprere, ashtu sic eshte permbajtja e historise se paraqitur. Histora, arkitektura dhe arti perbejne nje te vetme. Jane perdorur elemente arkitektonike historike, si trare te rende e harqe guri. Veprat e artit, gdhendjet me gur, ne dru, hekuri i rrahur si dhe hartat, grafiket, pikturat ne xham etj. kane vlerat e nje materiali ndihmes historik. Muzeu hapet me nje grup skulpturor qe paraqet Gjergj Kastriotin ne mes te popullit. Figurat e lufterave nuk jane te emertuara, veshjet e tyre dhe mbulesat e kokave, tregojne pjesmarrjen e te gjithe krahinave ne lufte per te mbrojtur Muzeu Gjergj Kastrioti
 • 9. Skulptura e cila paraqet Skenderbeun me nje grup luftetaresh nga krahina te ndryhsme.