SlideShare a Scribd company logo

turizmi ne shqiperi

M
manomano46

cdo gje rreth turizmit

1 of 8
Download to read offline
Turizmi
nË
shqipËri
PUNOI : ELSA LLESHI IX -B
Turizmi Bregdetar
Turizmi bregdetar ne Shqiperi eshte shume I zhvilluar per shkak
se ne pjesen perendimore laget nga Deti Adriatik dhe Deti Jon.
DetiAdriatik : Ai fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e
Shkodrës. Dikur ka qenë një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë
e me ishuj te shumte. Sot është transformuar në tipin e një
bregdeti të ulët, të cekët dhe e tipit grumbullues. Ai është pjesa e
fundit e grykëderdhjes së lumenjve kryesore të vendit. Disa
plazhe ranore me te pershtatshme per te kaluar pushimet tuaja
jane : Velipojë, Shëngjini, Kune, Gjiri Lalzit, Durrësi, Golem, Mali
Robit, Spille, Divjaka, Darezeza dhe Plazhi i Ri Vlore. Ku aty do
gjeni ujin e paster dhe kuzhinen tradicionale me frutat e detit.
Deti Jon : Fillon nga Uji i Ftohtë ne Vlore dhe vazhdon me disa
ndërprerje të vogla te kepi i Stillos. Dallohet për intensitetin e
madh abraziv, për shkak se deti është i thellë e derdhjet e
lumenjve mungojnë. Si pasojë, dallgët mund të arrijnë një
lartësi me shume se 4 m. duke u përplasur fort me brigjet
shkëmbore. Në bregun Jonian ju do të zbuloni disa gjire të vogla
dhe plazhe mjaft te rehatshme.
Përgjatë tij mund te gjesh gjire të mëdhenj tektonik siç janë Gjiri
Vlorës, Porto Palermos, Gjiri Sarandës etj. Plazhet dhe gjiret
ofrojnë mundësi me te mëdha për zhytje, vozitje, peshkim
etj.Bregu i Rivierës Shqiptare karakterizohet nga temperature te
larta. Bukuria dhe pozicioni i saj gjeografik, bëjnë që Shqipëria te
vizitohet edhe per një trashëgimi te tere historike, kulturore,
natyrore etj.
Durrësi : Qyteti me portin më te rëndësishëm ne
Shqipëri si destinacion turistik, ku ne pjesën jugore
ndodhet
ku ne pjesën jugore ndodhet plazhi.Gjatë periudhës
verore vijne shume turiste në ujerat e detit Adriatik.
Monumentet e qytetit antik i kanë rezistuar kohës
dhe janë akoma sot në një gjendje të mire. Durrësi
është një destinacion interesant për turizmin
historic, sepse atje kemi edhe Amfiteatrin.
Vlora : Qytet I cili ndodhet në jugperëndim të
Shqipërisë, në bregdetin Adriatik. Vlora është një
qendër turistike dhe përgjatë plazheve të saj do të
gjeni shumë hotele dhe restorante. Plazhi i Sodes,
Zhironi, Jonufra,Plazhi i Radhimes,Plazhet e
Karaburunit,Plazhi i Palases,Plazhi i Dhermiut,Plazhi i
Jales,Plazhi i Himares, Plazhi Porto Palermo ,Plazhi i
Qeparoit
Saranda : Qyteti i bukur i Sarandës ofron një stil dhe
atmosfere të veçante. Panorama e detit,
shumëllojshmëria e florës, e favorizuar dhe nga
klima e bute, e bëjnë Sarandën një qendër kryesore
pushimesh dhe një qytet të rëndësishëm turistik.
Saranda ndodhet në një gji të hapur deti, përballe
ishullit grek të Korfuzit.
Divjaka : Plazhi i Divjakës, i gjatë rreth 12 km, është një
nga bukuritë natyrore më mire të konservuara në
Shqipëri. Plazhi në të shumtën e rasteve frekuentohet
nga banoret vendas ose vizitoret e ardhur nga qyteti i
Lushnjes, por edhe nga turiste të tjerë.
Velipoja : Plazhi i pashfrytëzuar i Velipojës në qytetin e
Shkodrës ofron mundësi të reja zhvillimi të turizmit
bregdetar.
Semani : Plazhi i Semanit është një prej plazheve më
piktoreske në Shqipëri. Plazhi është rreth 3.5 km i gjatë
dhe rreth 2 km i gjerë. Dy prej veçorive unike të këtij
plazhi janë: rërë e imët dhe pyjet e bukur me pisha. Deti
është i cekët dhe shumë i përshtashëm për pushime
familjare e me fëmijë.
Turizmi Malor
Turizmi malor eshte nje pjese tjeter e bukuri natyrore e
Shqiperise.Ne kemi shume qendra turistike malore ,ku atje
mund te shijosh boten e gjalle ,natyren dhe ajrin e paster.
Razma : Fshati i Razmës ndodhet
rreth 41 km në veri të Shkodrës ,
është vend ideal për të
praktikuar alpinizmin malor dhe
skitë. Fshatrat e tjerë rreth tij,
Vermosh, Boga dhe Vukli janë
unike për.
bukurinë e tyre natyrore. Fshati të ofron mundësi
akomodimi për vizituesit.
Voskopoja : ndodhet rreth 21 km nga Korça mbi një pllaje
1160 m mbi nivelin e detit. Karakteristike e vendit është
ajri i pastër dhe uji i freskët dhe kurativ. Gjatë dimrit mund
të praktikohet sporti i skive. Fshati është një nga zonat me
tërheqëse nga këto ane të Ballkanit.
Parku Kombëtar i Llogarasë: Gjendet 36 km nga qyteti
bregdetar i Vlorës. Eshtë një park i mbrojtur dhe me një
shumëllojshmëri të pakrahasueshme bimore dhe shtazore.
Restorantet dhe kampet e pushimit janë të një cilësie të
lartë. Monumente kulture janë Pisha Flamur e ruajtur në
vite. Mundesitë për kamping dhe aktivitete sportive janë
të panumërta në hapesirat e parkut.
Thethi : Gjendet në Alpet shqiptare, pranë
Bjeshkëve të Namuna, 70 km nga Shkodra, ka
një siperfaqe rreth 2.630 hektarë. Një
monument natyror vërtete interesant është
ujëvara e Grunasit. Ujerat e saj zbresin nga një
lartësi prej 30 metër. Ka nje bukuri te veçante.
Parku Kombëtar i Luginës së Valbonës : Parku ka
një siperfaqe prej rreth 8.000 hektarësh dhe
ndodhet 25-30 km në veri të qytetit të Bajram
Currit. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe
kurative janë të kombinuara me një bio-diversitet
të rëndësisë kombëtare dhe ndërkombëtare.

Recommended

Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Liil Otr
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
Rajonet e Europes
Rajonet e EuropesRajonet e Europes
Rajonet e EuropesKejti Cela
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoAldrin Pashku
 

More Related Content

What's hot

Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiFlavioHabilaj
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
 
Historia e skënderbeut
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiAlimerko Brunilda
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
 
Energjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëKlajdi Proko
 
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreExhitah Vasija
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareExhitah Vasija
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikekoralda
 
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisMarinela Abedini
 

What's hot (20)

Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
Historia e skënderbeut
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Problemet e adoleshenteve
Problemet e adoleshenteveProblemet e adoleshenteve
Problemet e adoleshenteve
 
Iris
IrisIris
Iris
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
Energjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e Energjisë
 
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
 
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
 

Similar to turizmi ne shqiperi

Bukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptareBukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptareMegi Braka
 
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence  Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence Albania Property - Albania Real Estate
 
Ujerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te emblaUjerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te emblaSaimir Dine
 
Projekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushat
Projekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushatProjekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushat
Projekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushatndrewgersian
 
Pasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptx
Pasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptxPasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptx
Pasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptxfixbios2016
 
Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"NA XXXXXXXXXXXXX
 
Hidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptareElsa Marku
 
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptareDarla Evangjeli
 
Trashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetareTrashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetareKlevis Balla
 
Shqiperia
ShqiperiaShqiperia
Shqiperiakoralda
 
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Fatjon Cane
 
40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISEMarjan DODAJ
 

Similar to turizmi ne shqiperi (20)

Bukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptareBukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptare
 
Shiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset Residence
Shiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset ResidenceShiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset Residence
Shiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset Residence
 
Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence
Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence
Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence
 
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence  Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
 
Ujerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te emblaUjerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te embla
 
Projekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushat
Projekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushatProjekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushat
Projekt per klasen e 10 bizneset ne shqiperi malet fushat
 
Apartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for Sale
Apartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for SaleApartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for Sale
Apartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for Sale
 
Saranda
SarandaSaranda
Saranda
 
Ingridi
IngridiIngridi
Ingridi
 
Pasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptx
Pasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptxPasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptx
Pasuritë natyrore të trevave shqiptare-Projekt në Gjeografi.pptx
 
Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"
 
Hidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptare
 
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea Resort
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea ResortApartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea Resort
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea Resort
 
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
 
Trashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetareTrashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetare
 
Saranda
Saranda Saranda
Saranda
 
Laguna e Nartes
Laguna e NartesLaguna e Nartes
Laguna e Nartes
 
Shqiperia
ShqiperiaShqiperia
Shqiperia
 
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
 
40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE
 

More from manomano46

prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRAREmanomano46
 
gjithcka rrethe stresi
gjithcka rrethe stresigjithcka rrethe stresi
gjithcka rrethe stresimanomano46
 
gjeografi histori shqiperia ne be
 gjeografi histori shqiperia ne be gjeografi histori shqiperia ne be
gjeografi histori shqiperia ne be manomano46
 
veprimtari praktike qytetari mjedisi
 veprimtari praktike qytetari mjedisi veprimtari praktike qytetari mjedisi
veprimtari praktike qytetari mjedisimanomano46
 
Projekt matematik ekuacione
Projekt matematik ekuacioneProjekt matematik ekuacione
Projekt matematik ekuacionemanomano46
 
SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)
SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)
SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)manomano46
 

More from manomano46 (7)

prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 
gjithcka rrethe stresi
gjithcka rrethe stresigjithcka rrethe stresi
gjithcka rrethe stresi
 
gjeografi histori shqiperia ne be
 gjeografi histori shqiperia ne be gjeografi histori shqiperia ne be
gjeografi histori shqiperia ne be
 
veprimtari praktike qytetari mjedisi
 veprimtari praktike qytetari mjedisi veprimtari praktike qytetari mjedisi
veprimtari praktike qytetari mjedisi
 
Projekt matematik ekuacione
Projekt matematik ekuacioneProjekt matematik ekuacione
Projekt matematik ekuacione
 
SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)
SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)
SHQIPERIA NE BASHKIMIN EUROPIAN (BE)
 
Diskriminimi
DiskriminimiDiskriminimi
Diskriminimi
 

turizmi ne shqiperi

 • 2. Turizmi Bregdetar Turizmi bregdetar ne Shqiperi eshte shume I zhvilluar per shkak se ne pjesen perendimore laget nga Deti Adriatik dhe Deti Jon. DetiAdriatik : Ai fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e Shkodrës. Dikur ka qenë një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë e me ishuj te shumte. Sot është transformuar në tipin e një bregdeti të ulët, të cekët dhe e tipit grumbullues. Ai është pjesa e fundit e grykëderdhjes së lumenjve kryesore të vendit. Disa plazhe ranore me te pershtatshme per te kaluar pushimet tuaja jane : Velipojë, Shëngjini, Kune, Gjiri Lalzit, Durrësi, Golem, Mali Robit, Spille, Divjaka, Darezeza dhe Plazhi i Ri Vlore. Ku aty do gjeni ujin e paster dhe kuzhinen tradicionale me frutat e detit. Deti Jon : Fillon nga Uji i Ftohtë ne Vlore dhe vazhdon me disa ndërprerje të vogla te kepi i Stillos. Dallohet për intensitetin e madh abraziv, për shkak se deti është i thellë e derdhjet e lumenjve mungojnë. Si pasojë, dallgët mund të arrijnë një lartësi me shume se 4 m. duke u përplasur fort me brigjet shkëmbore. Në bregun Jonian ju do të zbuloni disa gjire të vogla dhe plazhe mjaft te rehatshme. Përgjatë tij mund te gjesh gjire të mëdhenj tektonik siç janë Gjiri Vlorës, Porto Palermos, Gjiri Sarandës etj. Plazhet dhe gjiret ofrojnë mundësi me te mëdha për zhytje, vozitje, peshkim etj.Bregu i Rivierës Shqiptare karakterizohet nga temperature te larta. Bukuria dhe pozicioni i saj gjeografik, bëjnë që Shqipëria te vizitohet edhe per një trashëgimi te tere historike, kulturore, natyrore etj.
 • 3. Durrësi : Qyteti me portin më te rëndësishëm ne Shqipëri si destinacion turistik, ku ne pjesën jugore ndodhet ku ne pjesën jugore ndodhet plazhi.Gjatë periudhës verore vijne shume turiste në ujerat e detit Adriatik. Monumentet e qytetit antik i kanë rezistuar kohës dhe janë akoma sot në një gjendje të mire. Durrësi është një destinacion interesant për turizmin historic, sepse atje kemi edhe Amfiteatrin. Vlora : Qytet I cili ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në bregdetin Adriatik. Vlora është një qendër turistike dhe përgjatë plazheve të saj do të gjeni shumë hotele dhe restorante. Plazhi i Sodes, Zhironi, Jonufra,Plazhi i Radhimes,Plazhet e Karaburunit,Plazhi i Palases,Plazhi i Dhermiut,Plazhi i Jales,Plazhi i Himares, Plazhi Porto Palermo ,Plazhi i Qeparoit Saranda : Qyteti i bukur i Sarandës ofron një stil dhe atmosfere të veçante. Panorama e detit, shumëllojshmëria e florës, e favorizuar dhe nga klima e bute, e bëjnë Sarandën një qendër kryesore pushimesh dhe një qytet të rëndësishëm turistik. Saranda ndodhet në një gji të hapur deti, përballe ishullit grek të Korfuzit.
 • 4. Divjaka : Plazhi i Divjakës, i gjatë rreth 12 km, është një nga bukuritë natyrore më mire të konservuara në Shqipëri. Plazhi në të shumtën e rasteve frekuentohet nga banoret vendas ose vizitoret e ardhur nga qyteti i Lushnjes, por edhe nga turiste të tjerë. Velipoja : Plazhi i pashfrytëzuar i Velipojës në qytetin e Shkodrës ofron mundësi të reja zhvillimi të turizmit bregdetar. Semani : Plazhi i Semanit është një prej plazheve më piktoreske në Shqipëri. Plazhi është rreth 3.5 km i gjatë dhe rreth 2 km i gjerë. Dy prej veçorive unike të këtij plazhi janë: rërë e imët dhe pyjet e bukur me pisha. Deti është i cekët dhe shumë i përshtashëm për pushime familjare e me fëmijë.
 • 5. Turizmi Malor Turizmi malor eshte nje pjese tjeter e bukuri natyrore e Shqiperise.Ne kemi shume qendra turistike malore ,ku atje mund te shijosh boten e gjalle ,natyren dhe ajrin e paster. Razma : Fshati i Razmës ndodhet rreth 41 km në veri të Shkodrës , është vend ideal për të praktikuar alpinizmin malor dhe skitë. Fshatrat e tjerë rreth tij, Vermosh, Boga dhe Vukli janë unike për. bukurinë e tyre natyrore. Fshati të ofron mundësi akomodimi për vizituesit. Voskopoja : ndodhet rreth 21 km nga Korça mbi një pllaje 1160 m mbi nivelin e detit. Karakteristike e vendit është ajri i pastër dhe uji i freskët dhe kurativ. Gjatë dimrit mund të praktikohet sporti i skive. Fshati është një nga zonat me tërheqëse nga këto ane të Ballkanit. Parku Kombëtar i Llogarasë: Gjendet 36 km nga qyteti bregdetar i Vlorës. Eshtë një park i mbrojtur dhe me një shumëllojshmëri të pakrahasueshme bimore dhe shtazore. Restorantet dhe kampet e pushimit janë të një cilësie të lartë. Monumente kulture janë Pisha Flamur e ruajtur në vite. Mundesitë për kamping dhe aktivitete sportive janë të panumërta në hapesirat e parkut.
 • 6. Thethi : Gjendet në Alpet shqiptare, pranë Bjeshkëve të Namuna, 70 km nga Shkodra, ka një siperfaqe rreth 2.630 hektarë. Një monument natyror vërtete interesant është ujëvara e Grunasit. Ujerat e saj zbresin nga një lartësi prej 30 metër. Ka nje bukuri te veçante. Parku Kombëtar i Luginës së Valbonës : Parku ka një siperfaqe prej rreth 8.000 hektarësh dhe ndodhet 25-30 km në veri të qytetit të Bajram Currit. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe kurative janë të kombinuara me një bio-diversitet të rëndësisë kombëtare dhe ndërkombëtare.
 • 7. Parku Kombëtar i Malit të Dajtit : Gjendet në pjesën lindore të kryeqytetit dhe mbulon një siperfaqe prej 3.300 hektarë. Fauna këtu është e një shumëllojshmërie të madhe dhe e një interesi të madh. Parku është një zonë ku rriten disa gjitare të mëdhenj, si derri i egër, ujku, dhelpra, ariu, macja e egër etj. Gjate periudhes se dimrit bie bore dhe shume njerez shkojne dhe kalojne fundjaven e tyre atje plot argetim.
 • 8. Turizmi Historik Butrinti : Ne lashtësi i quajtur Buthrotum shtrihet rreth 18 km në jug të Sarandës. Pranë tij ndodhet edhe liqeni me ujë të kripur me të njëjtin emër. Është një nga sitet më interesante arkeologjike në Shqipëri, ku vlera të veçanta ka teatri me forme gjysme-rrethi. Kruja : Kalaja e Krujës u ndërtua gjatë shekujve të V dhe VI.Ka një forme eliptike me siperfaqe prej 2.25 hektarësh. Muret rrethuese janë të përforcuara nga 9 kulla, të cilat shërbenin për vëzhgim dhe sinjalizim gjatë periudhave të luftërave. Brenda mureve të kalasë gjenden ende disa shtëpi të banuara. Kalaja ku luftuam per vite me osmanet.