SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
PROJEKT
Tema:Kultura e qytetit te
Krujes,pjese e kultures kombetare
dhe nderkombetare.
KRUJA
 Me nje popullsi reth 20.000 banore.Si ish kryeqytet i
Shqiperise ajo u be e njohur qe ne kohen e GJERGJ
KASTRIOT SKENDERBEUT,hero kombetar.Ne prillin e vitit
1450 keshtjella e Krujes rezistoi per rreth pese muaj
sulmesh nga turqit,duke u hakmarre keshtu me te gjithe
boten e krishtere(nga vete fakti se popullsia e aso kohe
ishte shumica e krishtere),te cilet shikonin te preokupuar
avancimin qe Turqia po bente. Emri i qytetit ,ka
prejardhien nga fjala “krua”,per vete faktin se duke qene
ne faqen e nje mali te pasur me uje te fresket, ajo eshte
plot me te tille.Kruja eshte nje qytet turistik me vende
mjaft te bukur, si psh. keshtjella ne te cilen brenda saj
ndodhet dhe muzeu kombetar GJERGJ KASTRIOT
SKENDERBEU, dhe jasht saj ndodhet pazari i vjeter,i cili
eshte i mrekullueshem.Keshtjella eshte ndertuar ne
shekullin 4-5 pas lindje se Krishtit.Ne fund te shekullit te
XII keshtjella mori formen e kompletuar, duke u bere
keshtu qender guarnicioni per bizantet.Si qender per
Skenderbeun dhe e rezistences kunder turqve otoman, ajo
u be nje nga qytetet me te njohur ne Evropen mesjetare.
Kalaja e Krujes
 Kalaja e Krujës është një nga kalatë me të njohura
në Shqipëri. Kjo kala me trajtë eliptike dhe me
perimetër 804 m, zë një sipërfaqe prej 2.5 ha tokë
dhe është ngritur në një kodër shkëmbore.
Gërmimet arkeologjike të vitit 1978 dëshmojnë se
kodra ka qenë e banuar që në shek e III p.e.r.
ndërsa kalaja është ngritur në shek. V-VI e.r. Pranë
saj është zbulluar një varrezë e madhe e kulturës
arbërore. Përmendet me emrin e sotëm në shek e IX
bashkë me qytetin e Krujës si qendër peshkopale.
Në shek XIII-XIV ishte qendra e shtetit të Arbrit.
Gjatë periudhës së Skënderbeut u bë kryfortesa e
qëndresës së shqiptarëve kundër pushtimit
osman.Edhe ne ditet e sotme njihet nje nder vendet
me te njohura dhe me te vizituar nga turistet.
Muzeu Etnografik
 Muzeu Kombëtar Etnografik i Krujës u përurua më
20 Nëntor 1989. Është një ndërtesë tradicionale e
ndërtuar në mesin e shekullit të XVIII (1764) nga
Ismail Pashë Toptani. Arkitektura e saj është
orientale me koridor të mbyllur, tip kulle, dy
katëshe me mure guri me gjerësi 60-80 cm. Në të
gjenden piktura të stilit barok, dhe islamik, të
cilat zbukurojnë dhomat kryesore të saj. Që në
hyrje të saj bien ne sy harqet e portave me gur të
gdhendur dhe rrugët e shtruara me kalldrëm. Në
këtë banesë gjenden shumë elemente të traditës
së zonës për mënyren e jetesës, veshjet, zakonet
etj.
Muzeu Kombetar Gjergj Kastrioti
 Muzeu Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është 
një nga më të vizituarit në Shqipëri. Përurimi i muzeut 
është bërë më 1 Nëntor 1982 në kështjellën e Krujës. 
Njëkohësisht ky muze ka edhe karakterin e një memoriali 
që trajtohet si kullë shqiptare e Veriut. Ky muze është 
ndërtuar në kalanë e famshme të Krujës, kryeqendra e 
shtetit të arbërit dhe personifikim i disfatës së ushtrive 
turke, për tri herë rresht, në shek. XIV-XV. Në këtë muze 
janë të ekspozuara mjaft objekte, dokumente dhe 
bibliografi origjinale, riprodhime autentike që flasin qartë 
për historinë e popullit shqiptar në shek. XV e më 
gjerë.Ketu numërohen pavione të tilla si pavioni i 
antikitetit dhe mesjetës së hershme, pavioni i principatave 
shqiptare, i pushtimit osman dhe përballimit të këtij 
pushtimi, pavioni i kështjellave mesjetare, i qëndresës 
shqiptare, kanceleria e Skënderbeut, biblioteka, salla e 
princave, e pinokotekës dhe së fundi pavioni i 
trashëgimisë dhe i jehonës. Në këto pavione janë 
ekspozuar objekte prej qeramike, bronxi, hekuri, bakri, 
faksimile të ndryshme, ikona origjinale, shkrime, këmbanë 
e vitit 1462, shpata origjinale të shek. XV etj.
Pazari i Vjeter
 Sipas dokumenteve, ky pazar është ndërtuar rreth 
400 vjet më parë dhe në të kishte 150 dyqane, që 
nisnin nga hyrja e kalasë së sotme e deri te Hani i 
Picorrit, aty ku është vendosur Bashkia e sotme e 
qytetit të Krujës. Në shekullin XVII, qyteti mori një 
zhvillim ekonomik dhe rrjedhimisht dhe zejet e 
vendosura në pazar. Në vitin 1959 ngrihet në Krujë 
monumenti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, heroit 
kombëtar, i cili i dha namin e mirë qytetit.  Pak vite 
më vonë, më 1968, Kruja merr nga shteti i asaj 
kohe emërtimin qytet-hero. Pazari i Krujës u mor 
nënkujdesin e qeverisë në vitin 1961, kurse më 
1966 u krye ndërhyrja e parë serioze për 
rikonstruksionin e tij.
Folklori,veshjet dhe festat në Krujë
 Folklori i zonës së Krujës është shumë i pasur.Veçohen këngët e 
dasmave.Grupi karakteristik “Pleqtë e Krujës” vazhdon akoma 
dhe sot të marrë pjesë në festivalet kombëtare e ndërkombëtare. 
Po kështu dhe vallet janë të larmishme si psh. vallet e burrave që 
kanë karakter heroik dhe  valle grash me natyrë të gëzuar.Për 
nga pikëpamja e veshjeve popullore dallojmë disa njësi 
etnografike.Veshja më e vjetër e burrave është ajo me këmishë 
të gjatë dhe me dollmë prej shajaku të bardhë. Në shek.XIX  kjo 
veshje u zëvendësuanga veshja me tirq të bardhë dhe xhokën e 
zezë. Një veshje e përdorur shumë është ajo e grave qytetare me 
linjë të gjatë dhe xhybe me gajtan të zi. Kjo veshje është 
përdorur  nëpër dasma në shek. XIX. Vendin e kësaj veshjeje do 
e zënë Dimitet.Dimitet e grave krutane dallohen nga pëlhurat e 
mëndafshta që përdoren apo dhe për zbukurimin me fije ari apo 
rruaza të bardha që i bëhej këmishës dhe këmbëve të 
dimiteve.Një pjesëmarrje të madhe ka në Krujë gjatë kremtimit 
të festave, sidomos atyre fetare si Kurban Bajrami, Bajrami i 
madh apo Sulltan Novruzi, kur njerëzit zakonisht zgjedhin si vend 
pelegrinazhi  teqenë e Sari-Salltikut që gjendet në Malin e Krujës. 
Origjinale në Krujë është ceremonia e përgatitjes dhe shprazjes 
së Hashures.Përveç përgatitjes së Hashures, zona e Krujës 
dallohet dhe për një kuzhinë të pasur. Mes gjellëve karakteristike 
dallojmë pulën me harapash, fërgesën e gjizës me tavë dheu, 
byrekun, trahananë etj.
Pamje nga Kruja
.
Pamje nga Kalaja e Krujes
Pamje nga Muzeu Kombetar
Pamje nga Pazari i Vjeter
Pamje te veshjeve karakteristike
.
Artizanati ne Kruje

More Related Content

What's hot

Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Orven Bregu
 
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Ke Keiss
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikekoralda
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizikeDaniela Ela
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesXhuliana Haxhiu
 
Rajoni perendimor i Shqiperise
Rajoni perendimor i ShqiperiseRajoni perendimor i Shqiperise
Rajoni perendimor i Shqiperiseinescela
 
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiMarinela Abedini
 

What's hot (20)

Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
 
Holokausti
HolokaustiHolokausti
Holokausti
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
 
Iliret
IliretIliret
Iliret
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
Energjia Diellore
Energjia DielloreEnergjia Diellore
Energjia Diellore
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
 
Siguria rrugore
Siguria rrugoreSiguria rrugore
Siguria rrugore
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
 
Rajoni perendimor i Shqiperise
Rajoni perendimor i ShqiperiseRajoni perendimor i Shqiperise
Rajoni perendimor i Shqiperise
 
Shqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKBShqiperia ne OKB
Shqiperia ne OKB
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
 
Monarket e ndricuar
Monarket e ndricuarMonarket e ndricuar
Monarket e ndricuar
 

Similar to Projekt Kruja

“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”#MesueseAurela Elezaj
 
Kalaja e Krujes
Kalaja e KrujesKalaja e Krujes
Kalaja e KrujesKe Keiss
 
ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*Vajza Vogel
 
Projekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeAnisa 19
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareExhitah Vasija
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
 
Shqiperia Turistike
Shqiperia TuristikeShqiperia Turistike
Shqiperia Turistikeolinuhi
 
vendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmekoralda
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeArlinda
 
Presentation1 (2)
Presentation1 (2)Presentation1 (2)
Presentation1 (2)Lo Ri
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Georgina Dimova
 
Guide turistike kukes
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukesGenti Germizi
 
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e PrezesHistori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e Prezesolalegisi
 

Similar to Projekt Kruja (20)

“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
“Kush ka vizituar Krujen, ka vizituar Shqiperine”
 
Kalaja e Krujes
Kalaja e KrujesKalaja e Krujes
Kalaja e Krujes
 
ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*
 
Projekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
 
KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...
 
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
 
Shqiperia Turistike
Shqiperia TuristikeShqiperia Turistike
Shqiperia Turistike
 
vendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershme
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
 
Presentation1 (2)
Presentation1 (2)Presentation1 (2)
Presentation1 (2)
 
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
 
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
 
Guide turistike kukes
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukes
 
SCUTARI LICEO II C
SCUTARI LICEO II CSCUTARI LICEO II C
SCUTARI LICEO II C
 
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e PrezesHistori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes
 
Pogradeci
PogradeciPogradeci
Pogradeci
 
Berati qytet
Berati qytetBerati qytet
Berati qytet
 
Vendlindja ime
Vendlindja imeVendlindja ime
Vendlindja ime
 

More from proudtobealbanian1

More from proudtobealbanian1 (11)

Rihanna (The queen)
Rihanna (The queen)Rihanna (The queen)
Rihanna (The queen)
 
Leopard (An animal in danger)
Leopard (An animal in danger)Leopard (An animal in danger)
Leopard (An animal in danger)
 
SPORTS (Basketball)
SPORTS (Basketball)SPORTS (Basketball)
SPORTS (Basketball)
 
Il cinema italiana
Il cinema italiana Il cinema italiana
Il cinema italiana
 
Integrimi i femijeve me prapambetje mendore ne shkollen fillore
Integrimi i femijeve me prapambetje mendore ne shkollen filloreIntegrimi i femijeve me prapambetje mendore ne shkollen fillore
Integrimi i femijeve me prapambetje mendore ne shkollen fillore
 
NDIKIMET E PROFESIONIT NE ORGANIZIMIN E JETES SE PERDITSHME
NDIKIMET E PROFESIONIT NE ORGANIZIMIN E JETES SE PERDITSHMENDIKIMET E PROFESIONIT NE ORGANIZIMIN E JETES SE PERDITSHME
NDIKIMET E PROFESIONIT NE ORGANIZIMIN E JETES SE PERDITSHME
 
FASHION
FASHIONFASHION
FASHION
 
VULLKANET
VULLKANETVULLKANET
VULLKANET
 
Projekt VULLKANET
Projekt VULLKANETProjekt VULLKANET
Projekt VULLKANET
 
LA PITTURA ITALIANA
LA PITTURA ITALIANALA PITTURA ITALIANA
LA PITTURA ITALIANA
 
SPORTS
SPORTSSPORTS
SPORTS
 

Projekt Kruja

 • 1. PROJEKT Tema:Kultura e qytetit te Krujes,pjese e kultures kombetare dhe nderkombetare.
 • 2. KRUJA  Me nje popullsi reth 20.000 banore.Si ish kryeqytet i Shqiperise ajo u be e njohur qe ne kohen e GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUT,hero kombetar.Ne prillin e vitit 1450 keshtjella e Krujes rezistoi per rreth pese muaj sulmesh nga turqit,duke u hakmarre keshtu me te gjithe boten e krishtere(nga vete fakti se popullsia e aso kohe ishte shumica e krishtere),te cilet shikonin te preokupuar avancimin qe Turqia po bente. Emri i qytetit ,ka prejardhien nga fjala “krua”,per vete faktin se duke qene ne faqen e nje mali te pasur me uje te fresket, ajo eshte plot me te tille.Kruja eshte nje qytet turistik me vende mjaft te bukur, si psh. keshtjella ne te cilen brenda saj ndodhet dhe muzeu kombetar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU, dhe jasht saj ndodhet pazari i vjeter,i cili eshte i mrekullueshem.Keshtjella eshte ndertuar ne shekullin 4-5 pas lindje se Krishtit.Ne fund te shekullit te XII keshtjella mori formen e kompletuar, duke u bere keshtu qender guarnicioni per bizantet.Si qender per Skenderbeun dhe e rezistences kunder turqve otoman, ajo u be nje nga qytetet me te njohur ne Evropen mesjetare.
 • 3. Kalaja e Krujes  Kalaja e Krujës është një nga kalatë me të njohura në Shqipëri. Kjo kala me trajtë eliptike dhe me perimetër 804 m, zë një sipërfaqe prej 2.5 ha tokë dhe është ngritur në një kodër shkëmbore. Gërmimet arkeologjike të vitit 1978 dëshmojnë se kodra ka qenë e banuar që në shek e III p.e.r. ndërsa kalaja është ngritur në shek. V-VI e.r. Pranë saj është zbulluar një varrezë e madhe e kulturës arbërore. Përmendet me emrin e sotëm në shek e IX bashkë me qytetin e Krujës si qendër peshkopale. Në shek XIII-XIV ishte qendra e shtetit të Arbrit. Gjatë periudhës së Skënderbeut u bë kryfortesa e qëndresës së shqiptarëve kundër pushtimit osman.Edhe ne ditet e sotme njihet nje nder vendet me te njohura dhe me te vizituar nga turistet.
 • 4. Muzeu Etnografik  Muzeu Kombëtar Etnografik i Krujës u përurua më 20 Nëntor 1989. Është një ndërtesë tradicionale e ndërtuar në mesin e shekullit të XVIII (1764) nga Ismail Pashë Toptani. Arkitektura e saj është orientale me koridor të mbyllur, tip kulle, dy katëshe me mure guri me gjerësi 60-80 cm. Në të gjenden piktura të stilit barok, dhe islamik, të cilat zbukurojnë dhomat kryesore të saj. Që në hyrje të saj bien ne sy harqet e portave me gur të gdhendur dhe rrugët e shtruara me kalldrëm. Në këtë banesë gjenden shumë elemente të traditës së zonës për mënyren e jetesës, veshjet, zakonet etj.
 • 5. Muzeu Kombetar Gjergj Kastrioti  Muzeu Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është  një nga më të vizituarit në Shqipëri. Përurimi i muzeut  është bërë më 1 Nëntor 1982 në kështjellën e Krujës.  Njëkohësisht ky muze ka edhe karakterin e një memoriali  që trajtohet si kullë shqiptare e Veriut. Ky muze është  ndërtuar në kalanë e famshme të Krujës, kryeqendra e  shtetit të arbërit dhe personifikim i disfatës së ushtrive  turke, për tri herë rresht, në shek. XIV-XV. Në këtë muze  janë të ekspozuara mjaft objekte, dokumente dhe  bibliografi origjinale, riprodhime autentike që flasin qartë  për historinë e popullit shqiptar në shek. XV e më  gjerë.Ketu numërohen pavione të tilla si pavioni i  antikitetit dhe mesjetës së hershme, pavioni i principatave  shqiptare, i pushtimit osman dhe përballimit të këtij  pushtimi, pavioni i kështjellave mesjetare, i qëndresës  shqiptare, kanceleria e Skënderbeut, biblioteka, salla e  princave, e pinokotekës dhe së fundi pavioni i  trashëgimisë dhe i jehonës. Në këto pavione janë  ekspozuar objekte prej qeramike, bronxi, hekuri, bakri,  faksimile të ndryshme, ikona origjinale, shkrime, këmbanë  e vitit 1462, shpata origjinale të shek. XV etj.
 • 6. Pazari i Vjeter  Sipas dokumenteve, ky pazar është ndërtuar rreth  400 vjet më parë dhe në të kishte 150 dyqane, që  nisnin nga hyrja e kalasë së sotme e deri te Hani i  Picorrit, aty ku është vendosur Bashkia e sotme e  qytetit të Krujës. Në shekullin XVII, qyteti mori një  zhvillim ekonomik dhe rrjedhimisht dhe zejet e  vendosura në pazar. Në vitin 1959 ngrihet në Krujë  monumenti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, heroit  kombëtar, i cili i dha namin e mirë qytetit.  Pak vite  më vonë, më 1968, Kruja merr nga shteti i asaj  kohe emërtimin qytet-hero. Pazari i Krujës u mor  nënkujdesin e qeverisë në vitin 1961, kurse më  1966 u krye ndërhyrja e parë serioze për  rikonstruksionin e tij.
 • 7. Folklori,veshjet dhe festat në Krujë  Folklori i zonës së Krujës është shumë i pasur.Veçohen këngët e  dasmave.Grupi karakteristik “Pleqtë e Krujës” vazhdon akoma  dhe sot të marrë pjesë në festivalet kombëtare e ndërkombëtare.  Po kështu dhe vallet janë të larmishme si psh. vallet e burrave që  kanë karakter heroik dhe  valle grash me natyrë të gëzuar.Për  nga pikëpamja e veshjeve popullore dallojmë disa njësi  etnografike.Veshja më e vjetër e burrave është ajo me këmishë  të gjatë dhe me dollmë prej shajaku të bardhë. Në shek.XIX  kjo  veshje u zëvendësuanga veshja me tirq të bardhë dhe xhokën e  zezë. Një veshje e përdorur shumë është ajo e grave qytetare me  linjë të gjatë dhe xhybe me gajtan të zi. Kjo veshje është  përdorur  nëpër dasma në shek. XIX. Vendin e kësaj veshjeje do  e zënë Dimitet.Dimitet e grave krutane dallohen nga pëlhurat e  mëndafshta që përdoren apo dhe për zbukurimin me fije ari apo  rruaza të bardha që i bëhej këmishës dhe këmbëve të  dimiteve.Një pjesëmarrje të madhe ka në Krujë gjatë kremtimit  të festave, sidomos atyre fetare si Kurban Bajrami, Bajrami i  madh apo Sulltan Novruzi, kur njerëzit zakonisht zgjedhin si vend  pelegrinazhi  teqenë e Sari-Salltikut që gjendet në Malin e Krujës.  Origjinale në Krujë është ceremonia e përgatitjes dhe shprazjes  së Hashures.Përveç përgatitjes së Hashures, zona e Krujës  dallohet dhe për një kuzhinë të pasur. Mes gjellëve karakteristike  dallojmë pulën me harapash, fërgesën e gjizës me tavë dheu,  byrekun, trahananë etj.
 • 9. Pamje nga Kalaja e Krujes
 • 10. Pamje nga Muzeu Kombetar
 • 11. Pamje nga Pazari i Vjeter
 • 12. Pamje te veshjeve karakteristike .