1. 5 клас
Тема: Мішані числа.
Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів щодо читання,
запису звичайного дробу; перетворення неправильних дробів в
мішані і навпаки; порівняння дробів; знаходження дробу від
числа та числа за його дробом;
Розвивати математичну мову, логічне мислення учнів; формувати
пізнавальну компетентність;
Виховувати інтерес до математики, працьовитість, активність,
добросердність.
Тип уроку: Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
Обладнання: Мультимедійна презентація, картки, сніжки.
Хід уроку:
І. Організаційна частина. Привітання, установка на плідну працю:
Всі сідайте тихо, діти!
Домовляймось – не шуміти,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаємо,
Наш урок розпочинаймо!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Діти так як це ваш перший відкритий урок математики з такою
кількістю гостей, то щоб вас трошки заспокоїти і підняти вам настрій я
підготувала для вас невеличкий подарунок – мішечок з цукерками і
хочу вас пригостити. Ой, але нас 14, а цукерок у мене всього 7, що ж
робити? Як же ж поділити ці цукерки так, щоб ніхто з вас не образився?
Так, правильно! Потрібно поділити кожену цукерку на дві рівні
частини. І по скільки ж дістанеться кожному з вас? Так по ½.
А які знання ми з вами застосували при поділі цих цукерок? Знання про
звичайні дроби. Я думаю, що ви ще раз переконалися, що знати все про
звичайні дроби корисно, а іноді, ще й смачно? Правда? Тому на
сьогоднішньому уроці ми з вами пригадаємо все, що вивчили про
звичайні дроби. Згодні? Адже, як сказав Цицерон
Без знання дробів ніхто не може визнавати, що знає
математику.
Саме цей вислів великого мислителя стане епіграфом до нашого уроку.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ до уроку
2. ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Сьогодні у нас буде незвичайний урок, до нас у гості завітав ось такий
чудовий сніговичок і хоче подивитися чого ви навчилися. Але він каже,
що теж дещо знає про дроби.
1 завдання Перевірка теоретичних знань
Гра «Сніжки»
Учитель кидає учневі зроблену з паперу сніжку і ставить запитання,
учень відповідає, кидає іншому учневі і ставить йому інше питання.
Запитання
1.Що таке звичайний дріб?
2. Що означає риска дробу?
3. Як називається число, яке записується під рискою дробу?
Що воно означає?
4. Як називається число, яке записується над рискою дробу?
Що воно означає?
5. Які дроби називаються правильними?
6. Які дроби називаються неправильними?
7. Який з двох дробів більший правильний чи неправильний?
8. Який з двох дробів з однаковими знаменниками більший ?
9. Як порівняти дріб з одиницею?
3. 2 завдання
Яка частина фігури зафарбована ?
а)
б)
в)
г)
д)
3 завдання
Якому натуральному числу відповідає написаний сніговичком дріб?
14
=?
14
12
39
= ?
=?
6
13
40
=?
10
42
=?
7
4 завдання:
Зібрати на ялинці знаменники неправильного дробу
5 завдання
Складіть на поличку 5 правильних дробів
6 завдання
Які з записаних дробів мішані?
8
х
8
х
4. 2
14
1 5
6
25 9
5
6
5 9
12
5
10
3
5
1
4
35 , 7 , 7 , 18 , 40 , 16 , 20 , 41 , 15 , 10 , 60 .
ІІІ. Розв’язування вправ
Молодці дітки, справились сніговичок переконався, що ви все знаєте і
вирішив спуститися до вас з гірки і попросити у вас допомоги. До нього
звернулися казкові персонажі за допомогою, а сам він не справиться.
Допоможемо йому?
До сніговичка звернулися Дід Мороз і лісові звірятка, бо у них сталося
лихо: вовк переодягнувся в діда Мороза та викрав зайчат, а щоб
врятувати їх вам діти потрібно перетворити мішані числа у неправильні
дроби і навпаки.
13
28
15
4 =
12 =
2 =
14
2
35
1
5
7
5
5
20
5. Молодці! Справилися!
А тепер давайте трішки порухаємось.
Фізкультхвилинка
Усім учням роздаються листки на кожному з них надруковане число
(одноцифрове або двоцифрове), діти стають в ряд і виконують такі
завдання:
1) утворіть неправильні дроби;
2) правильні дроби;
3) мішані числа.
А тепер давайте допоможемо ведмедику Умці, він загубився і не може
відшукати свою маму. Допоможемо?
Для цього потрібно порівняти дроби:
3 5
³ ;
8 8
7 5
³
;
12 12
18
37
4
³1;
³1; ³1.
18
32
5
От і допомогли ми Умці знайти маму.
6. Але щось дуже холодно, то ж давайте ще попрацюємо, щоб зігрітися і
розтопити бурульки: розв’яжемо задачі.
№1.
У класі 28 учнів, 6/7 з них відвідали виставку. Скільки учнів відвідало
виставку?
№ 2.
Учень прочитав 120 сторінок книжки, що становить 5/8 книжки.
Скільки сторінок залишилось прочитати учню?
Наш Сніговичок пропонує вам ще одне завдання:
№3
При яких натуральних значеннях х дроби
неправильними?
x +3
8
і
6
x
одночасно є
Один з відомих російських письменників Лев Тролстой сказав,
7. що людину можна оцінювати дробом, чисельник якого становить те
хороше, що вона думає про себе сама, а знаменник те хороше, що
про цю людину думають інші. То ж бажаю вам щоб дріб у кожного з
вас був завжди правильним.
Діти, як ви думаєте: що важливіше – Що ви про себе думаєте, чи, що
про вас думають інші люди?
І V. Домашнє завдання
Домашня самостійна робота №6 ст.245 (диф.)
V. Підсумок уроку
В процесі уроку учням за кожну правильну відповідь і правильно
виконане завдання роздаються маленькі сніжинки за допомогою яких
учитель здійснює оцінювання.