SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Урок № 36
Рівняння 2
= .x a Основна тотожність квадратного кореня
Мета: повторити та узагальнити знання учнів щодо способу розв’язання
рівняння виду 2
=x a записати алгоритм розв’язання рівняння із використанням
знань учнів про арифметичний квадратний корінь з невід’ємного числа);
використовуючи означення арифметичного квадратного кореня з невід’ємного
числа, сформулювати основну тотожність для квадратного кореня; формувати
вміння з використанням записаного алгоритму розв’язувати рівняння виду
2
= .x a , а також рівняння, що зводяться до таких шляхом рівносильних
перетворень; використовувати записану тотожність для квадратного кореня для
більш раціонального обчислення значень числових виразів, що містять
квадратний корінь.
Тип уроку: повторення та узагальнення знань, застосування знань та вмінь.
Наочність та обладнання: опорний конспект «Квадратний корінь та його
властивості».
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
В учнів, які потребують додаткової педагогічної уваги, вчитель перевіряє
виконання домашнього завдання, зібравши зошити на перевірку.
Усі учні можуть у разі необхідності (якщо на попередньому уроці самостійна
робота була виконана не дуже вдало) виконати корекційну роботу або тестове
завдання відповідного змісту.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Для встановлення мети уроку достатньо пригадати разом з учнями, які поняття
було вивчено на попередніх уроках цього розділу, та спробувати встановити
логіку вивчення матеріалу: від уявлення про кількість коренів рівняння 2
=x a
(на основі уявлення про графік функції 2
=y x та можливості його застосування
для розв’язування рівнянь з однією змінною графічним способом) — до
уявлення про дію над невід’ємними числами, обернену до піднесення до 2-го
степеня (добування квадратного кореня з невід’ємного числа).Серед інших
питань, які можуть виникнути під час розгляду цього логічного ланцюжка,
передбачаємо такі:
• як знайти корені рівняння 2
= .x a , використовуючи дію добування
квадратного кореня з числа;
• як ще можна використати означення арифметичного квадратного кореня з
числа?
Відшукання відповіді на ці питання і становитиме мету уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань та вмінь
З метою успішного сприйняття учнями навчального матеріалу уроку
перед вивченням нового матеріалу слід активізувати такі знання і
вміння учнів: найбільш вживані значення квадратів раціональних чисел;
добування коренів з раціональних чисел; графічні уявлення про кількість
розв’язків рівняння 2
= ;x a основна властивість степеня з цілим показником та її
наслідків (зокрема властивості щодо піднесення до степеня добутку), а також
властивість парного степеня від’ємного числа.
Виконання усних вправ
1. Визначте сторони квадрата, площа якого дорівнює: 36 см2
; 0,81 дм2
; 1 м2
; 900
мм2
?
2. Обчисліть АКК із чисел:
1 4 49 1
4; 9; 0,25; 0,81; 0,64; ; ; ; 3 .
16 25 81 16
3. Скільки спільних точок має графік функції 2
=y x із прямою:
а) = 4;y
б) = 0,9;y
в) = 0;y
г) = 2;y −
д) = 3?y
V. Застосування знань
План вивчення нового матеріалу
1. Доведення того, що при 0a > корені рівняння 2
=x a x1 і x2 дорівнюють
відповідно .a±
2. Загальна схема розв’язання рівняння 2
= .x a
3. Формулювання та доведення основної тотожності для квадратного кореня.
Традиційно уявлення про існування та спосіб знаходження коренів
рівняння 2
=x a формується у процесі роботи з графіками
функцій y = a (a — будь-яке число) та 2
= ,y x при цьому спочатку
повторюються загальні уявлення про можливу кількість коренів (див. урок 33),
а вже потім здійснюється перехід до точного знаходження цих коренів, якщо
вони існують. Саме по собі доведення твердження, що при 0a > коренями
рівняння 2
=x a є числа a± , дають лише можливість записати розв’язки
рівняння. Щоб усвідомити, що при 0a > корені рівняння 2
= ,x a по-перше,
існуватимуть і, по-друге, завжди будуть протилежними числами, слід знову
звернутись до графічних образів і на них продемонструвати справедливість цих
тверджень. Після констатації цього факту доречно хоча б на рівні ознайомлення
показати учням, що корені рівняння (тобто вирази виду a± при а > 0) можуть
бути не тільки раціональними (тобто створюється певна мотивація діяльності
на наступний урок).
Після вивчення питання про застосування означення арифметичного
квадратного кореня з невід’ємного числа для розв’язування рівняння 2
=x a
вивчається питання про застосування цього самого означення для перетворення
виразу виду ( )
2
a (при a 0≥ ). Доведення цієї тотожності не повинно викликати
в учнів труднощів (бо здійснюється цілком на основі означення арифметичного
квадратного кореня з числа), але застосування цієї властивості разом із
властивістю степеня про піднесення до степеня добутку зазвичай викликає
певні труднощі в учнів. Тому після формулювання та доведення основної
тотожності для арифметичного квадратного кореня слід розглянути (розібрати
та записати розв’язання) кілька прикладів відповідного змісту.
VІ. Формування вмінь
Виконання усних вправ
1. Скільки коренів мають рівняння:
2 2 2 2 2 2
= 9; = 9; = 3; = 0; 31 = 0; = 31?x x x x x x− − −
2. Із рівнянь виберіть ті, які мають два протилежних:
а) раціональних корені; б) ірраціональних корені:
2 2 2 2 2 2
= 16; 7 = 0; 3 = 0; 0, 25 = 0; 0, 6 = 0; 5 = 0.x x x x x x− + − − − −
3. Знайдіть корені рівнянь:
2 2 2 2 2 21
= 16; = 0,81; = 4; = 5; = ; = .
36
x y z m n d π−
Виконання письмових вправ
Для досягнення основної мети уроку письмово слід розв’язати вправи такого
змісту:
1. Визначення, чи має рівняння корені, якщо має, то скільки.
1) Наведіть приклад рівняння вигляду 2
= ,x a яке:
а) має два раціональні корені; б) має два ірраціональні корені;
в) не має коренів.
2) Чи має корені рівняння:
а) 2
= 81;x б) 2
= 18;x в) 2
= 0;x г) 2
= 25?x −
2. Розв’язування рівнянь виду 2
=x a аналітично і графічно.
1) Розв’яжіть рівняння:
а) 2
= 121;x б) 2
= 0,16;x в) 2
= 5;x г) 2
= 0,3;x
д) 2 1
= ;
4
x е) 2 1
= ;
3
x ж) 2
= 1;x − з) 2
= 1,44.x
2) Розв’яжіть рівняння:
а) 2
3 = 48;x б) 2
8 = 57;x + в) 2
44 = 8;x− г) 2
2 = 18;x−
д) 2
0, 4 = 8;x− − е) 21
= 1;
2
x ж) 2
12 3 = 6;x+ з) ( )2
2 1 = 10.x +
3) Розв’яжіть рівняння за допомогою графіка функції 2
= ,y x знайдіть
наближенні значення його коренів:
а) 2
= 3;x б) 2
= 5;x в) 2
= 4,5;x г) 2
= 8,5.x
3. Розв’язування рівнянь, що зводяться до виду 2
= .x a
1) Розв’яжіть рівняння:
а) ( ) ( )2 2
2 3 3 2 1 =5;x x− + + б) ( ) ( )
2 2
2 5 2 5 =62;x x− + +
в)
1 1 1
= ;
3 3 3
x x
  
− + ÷ ÷
  
г) ( )
2
5 1 2=10 .x x+ −
2) Розв’яжіть рівняння:
а) ( )
2
3 =25;x − б) ( )
2
4 =9;x + в) ( )
2
6 =7;x − г) ( )
2
2 =6.x +
4. Розв’язування рівняння 2
=x a з параметром.
5. Знаходження значень виразів вигляду ( )
2
a та ( )
2
,b a де 0.a ≥
1) Знайдіть значення виразу:а) ( )
2
7 ;− б) ( )
2
2 3 ; в) ( )
2
3 5 .−
2) Знайдіть значення виразу:
а) ( )
2
7 ; б) ( )
2
26 ;− в) 2 14 14;− × г) ( )
2
3 5 ; д) ( )
2
0,5 8 ;− е) ( )
2
2 15 ;− ж)
2
3
;
2
 
 ÷ ÷
 
з)
2
3
.
6
 
 ÷ ÷
 
6. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які
мають достатній та високий рівні знань.
1) Знайдіть значення виразу:
а) ( )
2
0,16 2 0,1 ;+ б) ( )
2
0,2 10 0,5 16;+ в) ( )
2
144 0,5 12 ;−
г) ( ) ( )
2 2
3 3 3 3 ;+ − д) ( ) ( )
2 2
5 2 2 5 ;− е) ( ) ( )
2 2
3 6 3 6 .− −
2) При яких значеннях a і b має зміст вираз:
а) ;ab б) ;ab− в) 2
;a b г) 2 2
;a b д) 2
?ab−
3) Яке з даних чисел слід вилучити:
3 9 7
1,9 1,3 2 ?
5 8 2
x−
7. На повторення: розв’язати рівняння = .x a
1) Розв’яжіть рівняння:
а) = 8;x б) = 1;x в) = 4;x − г) 1 = 2;x − д) 3 2 = 4;x +
е) 9 = 7;x + ж) 0, 09 = 0,9;x − з) 2
1 = 1;x − и) 2
5 = 2.x +
2) Розв’яжіть рівняння:
а) ( )2 2=0;x x− + б) ( )1 2=0;x x+ −
в) 2
2 =0;.x x x+ + г) 2 4
2 16=0.x x x− + −
Основний зміст письмових вправ складають вправи на формування
вмінь застосовувати схему розв’язання рівняння 2
=x a та рівнянь, що
зводяться до такого виду шляхом тотожних перетворень або заміною змінних
(можна в неявному вигляді), а також вправи на закріплення знання та
застосування основної властивості для квадратного кореня (при цьому на
розв’язування рівнянь робиться більший акцент). Після відпрацювання умінь
безпомилково застосовувати схему розв’язання рівнянь 2
=x a в ситуаціях
різного рівня складності доречно виконати кілька вправ на розв’язуваня рівнянь
виду =x a (вивчених на попередньому уроці), після чого зробити
порівняльний аналіз схем розв’язання цих видів рівнянь (досвід показує, що
учні часто-густо плутають ці схеми).
І наостанок, у разі успішного опанування питання про розв’язання рівняння
2
= ,x a можна запропонувати до уваги учнів найпростіші рівняння виду 2
=x a з
параметром.
VІІ. Підсумки уроку
В якому з випадків правильно розв’язано рівняння?
а) 2
5=0, 5 0x − − <
коренів немає.
Відповідь. Коренів
немає
б)
2 2
5=0, 5,
5.
x x
x
− =
=
Відповідь. 5
в)
2 2
5=0, 5,
5.
x x
x
− =
= ±
Відповідь. 5±
VІІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал уроку (див. конспект).
2. Розв’язати завдання таких видів, як і в класній роботі.
3. Повторити: властивості степеня з натуральним показником (див. 7 клас),
виконати вправи на застосуванння цих властивостей.

More Related Content

What's hot

Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...sveta7940
 
урок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівнянняурок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівнянняLyubow Bondar
 
дослідження функції за допомогою похідної
дослідження функції за допомогою похідноїдослідження функції за допомогою похідної
дослідження функції за допомогою похідноїАлександр Руденко
 
дослідження функції
дослідження функціїдослідження функції
дослідження функціїyahnoluida
 
практичне заняття 1
практичне заняття 1практичне заняття 1
практичне заняття 1cdecit
 
Мартинюк Н.І
Мартинюк Н.ІМартинюк Н.І
Мартинюк Н.ІSchoolno1Kovel
 
Тотожні перетворення виразів із коренями
Тотожні перетворення виразів із коренямиТотожні перетворення виразів із коренями
Тотожні перетворення виразів із коренямиГімназія Ковель
 
9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр
9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр
9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укрAira_Roo
 
Теорема Вієта
Теорема ВієтаТеорема Вієта
Теорема Вієтаsveta7940
 
ЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рікЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рікtcherkassova2104
 
ткаченко ціпки
ткаченко ціпкиткаченко ціпки
ткаченко ціпкиTamara Emec
 
розвязув систем 2 степ
розвязув систем 2 степрозвязув систем 2 степ
розвязув систем 2 степСлавка Сочка
 
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.school8zv
 
практичне заняття 2
практичне заняття 2практичне заняття 2
практичне заняття 2cdecit
 
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)tcherkassova2104
 
Ірраціональні рівняння і нерівності
Ірраціональні рівняння і нерівностіІрраціональні рівняння і нерівності
Ірраціональні рівняння і нерівностіtcherkassova2104
 
лекц №3. інтегр. рац. виразів
лекц №3. інтегр. рац. виразівлекц №3. інтегр. рац. виразів
лекц №3. інтегр. рац. виразівcdecit
 

What's hot (19)

Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійн...
 
теорема вієта
теорема вієтатеорема вієта
теорема вієта
 
урок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівнянняурок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівняння
 
дослідження функції за допомогою похідної
дослідження функції за допомогою похідноїдослідження функції за допомогою похідної
дослідження функції за допомогою похідної
 
дослідження функції
дослідження функціїдослідження функції
дослідження функції
 
практичне заняття 1
практичне заняття 1практичне заняття 1
практичне заняття 1
 
Мартинюк Н.І
Мартинюк Н.ІМартинюк Н.І
Мартинюк Н.І
 
Тотожні перетворення виразів із коренями
Тотожні перетворення виразів із коренямиТотожні перетворення виразів із коренями
Тотожні перетворення виразів із коренями
 
9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр
9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр
9 алг мерзляк_полонський_углубл_сканир_2009_укр
 
Теорема Вієта
Теорема ВієтаТеорема Вієта
Теорема Вієта
 
ЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рікЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рік
 
ткаченко ціпки
ткаченко ціпкиткаченко ціпки
ткаченко ціпки
 
Формули скороченого множення
Формули скороченого множенняФормули скороченого множення
Формули скороченого множення
 
розвязув систем 2 степ
розвязув систем 2 степрозвязув систем 2 степ
розвязув систем 2 степ
 
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.
 
практичне заняття 2
практичне заняття 2практичне заняття 2
практичне заняття 2
 
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
 
Ірраціональні рівняння і нерівності
Ірраціональні рівняння і нерівностіІрраціональні рівняння і нерівності
Ірраціональні рівняння і нерівності
 
лекц №3. інтегр. рац. виразів
лекц №3. інтегр. рац. виразівлекц №3. інтегр. рац. виразів
лекц №3. інтегр. рац. виразів
 

Viewers also liked

Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.sveta7940
 
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.sveta7940
 
Додавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чиселДодавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чиселsveta7940
 
Електричне поле
Електричне полеЕлектричне поле
Електричне полеsveta7940
 
El enamoramiento de los estudiantes universitarios
El enamoramiento de los estudiantes universitariosEl enamoramiento de los estudiantes universitarios
El enamoramiento de los estudiantes universitariosJuan Eusse
 
Презентація:Додавання та віднімання раціональних чисел
Презентація:Додавання та віднімання раціональних чиселПрезентація:Додавання та віднімання раціональних чисел
Презентація:Додавання та віднімання раціональних чиселsveta7940
 
Презентація:Додавання, редагування та форматування таблиць
Презентація:Додавання, редагування та форматування таблицьПрезентація:Додавання, редагування та форматування таблиць
Презентація:Додавання, редагування та форматування таблицьsveta7940
 
Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...
Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...
Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...sveta7940
 
Додавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чиселДодавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чиселsveta7940
 
Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"
Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"
Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"sveta7940
 
MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEIN
MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEINMAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEIN
MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEINSiva Ramakrishnan
 
Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок)
Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок) Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок)
Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок) sveta7940
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомsveta7940
 

Viewers also liked (20)

Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
Презентація:Квадратний корінь з числа. Арифметичний квадратний корінь.
 
Додавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чиселДодавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чисел
 
Електричне поле
Електричне полеЕлектричне поле
Електричне поле
 
El enamoramiento de los estudiantes universitarios
El enamoramiento de los estudiantes universitariosEl enamoramiento de los estudiantes universitarios
El enamoramiento de los estudiantes universitarios
 
Pmi innovative ns
Pmi innovative  nsPmi innovative  ns
Pmi innovative ns
 
Урок "Дом"
Урок "Дом"Урок "Дом"
Урок "Дом"
 
SX DE LA TRIPLE X. GENÉTICA HUMANA
SX DE LA TRIPLE X. GENÉTICA HUMANASX DE LA TRIPLE X. GENÉTICA HUMANA
SX DE LA TRIPLE X. GENÉTICA HUMANA
 
открытый урок по пдд
открытый урок по пддоткрытый урок по пдд
открытый урок по пдд
 
внеклассное мероприятие с 13 группой
внеклассное мероприятие с 13 группойвнеклассное мероприятие с 13 группой
внеклассное мероприятие с 13 группой
 
внеклассное мероприятие
внеклассное мероприятиевнеклассное мероприятие
внеклассное мероприятие
 
Презентація:Додавання та віднімання раціональних чисел
Презентація:Додавання та віднімання раціональних чиселПрезентація:Додавання та віднімання раціональних чисел
Презентація:Додавання та віднімання раціональних чисел
 
Презентація:Додавання, редагування та форматування таблиць
Презентація:Додавання, редагування та форматування таблицьПрезентація:Додавання, редагування та форматування таблиць
Презентація:Додавання, редагування та форматування таблиць
 
Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...
Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...
Презентація:Пошук пропущених дій в знайомій послідовності. Складові частини о...
 
Додавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чиселДодавання та віднімання раціональних чисел
Додавання та віднімання раціональних чисел
 
heart attack prevention in women
heart attack prevention in womenheart attack prevention in women
heart attack prevention in women
 
Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"
Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"
Шкатулка качественных задач по теме "Электричество"
 
MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEIN
MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEINMAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEIN
MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX AND HEAT SHOCK PROTEIN
 
Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок)
Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок) Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок)
Презентація:Звичайні дроби (підсумковий урок)
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробом
 

Similar to Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.

11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 класjasperwtf
 
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.sveta7940
 
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)Людмила Турик
 
11308 9 клас
11308 9 клас11308 9 клас
11308 9 класjasperwtf
 
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"sveta7940
 
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратнихрозвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратнихLyubow Bondar
 
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakAlgebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakkreidaros1
 
конспекти мої
конспекти моїконспекти мої
конспекти моїkristina_chepil
 
властивості арифметичного квадратного кореня
властивості арифметичного квадратного коренявластивості арифметичного квадратного кореня
властивості арифметичного квадратного кореняГергель Ольга
 
Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Andy Levkovich
 
квадратична функція
квадратична функціяквадратична функція
квадратична функціяTetyana Andrikevych
 
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки) Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки) sveta7940
 
презентація до уроку
презентація до урокупрезентація до уроку
презентація до урокуmichael_sokal
 
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"sveta7940
 

Similar to Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня. (20)

11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас
 
На допомогу учням.pdf
На допомогу учням.pdfНа допомогу учням.pdf
На допомогу учням.pdf
 
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
 
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
урок №1 означення квадратного рівняння. неповні квадратні рівняння. (1)
 
11308 9 клас
11308 9 клас11308 9 клас
11308 9 клас
 
тема
тематема
тема
 
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
 
5 ___
5  ___5  ___
5 ___
 
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратнихрозвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
розвязування раціональних рівнянь що зводяться до квадратних
 
иукмцум
иукмцумиукмцум
иукмцум
 
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljakAlgebra poglyblene-9-klas-merzljak
Algebra poglyblene-9-klas-merzljak
 
конспекти мої
конспекти моїконспекти мої
конспекти мої
 
властивості арифметичного квадратного кореня
властивості арифметичного квадратного коренявластивості арифметичного квадратного кореня
властивості арифметичного квадратного кореня
 
функція у = х 2
функція у = х 2 функція у = х 2
функція у = х 2
 
Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)
 
квадратична функція
квадратична функціяквадратична функція
квадратична функція
 
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки) Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
Конспекти уроків по темі "Раціональні вирази "(22 уроки)
 
урок функціїї
урок функціїїурок функціїї
урок функціїї
 
презентація до уроку
презентація до урокупрезентація до уроку
презентація до уроку
 
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.

  • 1. Урок № 36 Рівняння 2 = .x a Основна тотожність квадратного кореня Мета: повторити та узагальнити знання учнів щодо способу розв’язання рівняння виду 2 =x a записати алгоритм розв’язання рівняння із використанням знань учнів про арифметичний квадратний корінь з невід’ємного числа); використовуючи означення арифметичного квадратного кореня з невід’ємного числа, сформулювати основну тотожність для квадратного кореня; формувати вміння з використанням записаного алгоритму розв’язувати рівняння виду 2 = .x a , а також рівняння, що зводяться до таких шляхом рівносильних перетворень; використовувати записану тотожність для квадратного кореня для більш раціонального обчислення значень числових виразів, що містять квадратний корінь. Тип уроку: повторення та узагальнення знань, застосування знань та вмінь. Наочність та обладнання: опорний конспект «Квадратний корінь та його властивості». Хід уроку І. Організаційний етап ІІ. Перевірка домашнього завдання В учнів, які потребують додаткової педагогічної уваги, вчитель перевіряє виконання домашнього завдання, зібравши зошити на перевірку. Усі учні можуть у разі необхідності (якщо на попередньому уроці самостійна робота була виконана не дуже вдало) виконати корекційну роботу або тестове завдання відповідного змісту. ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку Для встановлення мети уроку достатньо пригадати разом з учнями, які поняття було вивчено на попередніх уроках цього розділу, та спробувати встановити логіку вивчення матеріалу: від уявлення про кількість коренів рівняння 2 =x a (на основі уявлення про графік функції 2 =y x та можливості його застосування
  • 2. для розв’язування рівнянь з однією змінною графічним способом) — до уявлення про дію над невід’ємними числами, обернену до піднесення до 2-го степеня (добування квадратного кореня з невід’ємного числа).Серед інших питань, які можуть виникнути під час розгляду цього логічного ланцюжка, передбачаємо такі: • як знайти корені рівняння 2 = .x a , використовуючи дію добування квадратного кореня з числа; • як ще можна використати означення арифметичного квадратного кореня з числа? Відшукання відповіді на ці питання і становитиме мету уроку. ІV. Актуалізація опорних знань та вмінь З метою успішного сприйняття учнями навчального матеріалу уроку перед вивченням нового матеріалу слід активізувати такі знання і вміння учнів: найбільш вживані значення квадратів раціональних чисел; добування коренів з раціональних чисел; графічні уявлення про кількість розв’язків рівняння 2 = ;x a основна властивість степеня з цілим показником та її наслідків (зокрема властивості щодо піднесення до степеня добутку), а також властивість парного степеня від’ємного числа. Виконання усних вправ 1. Визначте сторони квадрата, площа якого дорівнює: 36 см2 ; 0,81 дм2 ; 1 м2 ; 900 мм2 ? 2. Обчисліть АКК із чисел: 1 4 49 1 4; 9; 0,25; 0,81; 0,64; ; ; ; 3 . 16 25 81 16 3. Скільки спільних точок має графік функції 2 =y x із прямою:
  • 3. а) = 4;y б) = 0,9;y в) = 0;y г) = 2;y − д) = 3?y V. Застосування знань План вивчення нового матеріалу 1. Доведення того, що при 0a > корені рівняння 2 =x a x1 і x2 дорівнюють відповідно .a± 2. Загальна схема розв’язання рівняння 2 = .x a 3. Формулювання та доведення основної тотожності для квадратного кореня. Традиційно уявлення про існування та спосіб знаходження коренів рівняння 2 =x a формується у процесі роботи з графіками функцій y = a (a — будь-яке число) та 2 = ,y x при цьому спочатку повторюються загальні уявлення про можливу кількість коренів (див. урок 33), а вже потім здійснюється перехід до точного знаходження цих коренів, якщо вони існують. Саме по собі доведення твердження, що при 0a > коренями рівняння 2 =x a є числа a± , дають лише можливість записати розв’язки рівняння. Щоб усвідомити, що при 0a > корені рівняння 2 = ,x a по-перше, існуватимуть і, по-друге, завжди будуть протилежними числами, слід знову звернутись до графічних образів і на них продемонструвати справедливість цих тверджень. Після констатації цього факту доречно хоча б на рівні ознайомлення показати учням, що корені рівняння (тобто вирази виду a± при а > 0) можуть бути не тільки раціональними (тобто створюється певна мотивація діяльності на наступний урок). Після вивчення питання про застосування означення арифметичного квадратного кореня з невід’ємного числа для розв’язування рівняння 2 =x a вивчається питання про застосування цього самого означення для перетворення виразу виду ( ) 2 a (при a 0≥ ). Доведення цієї тотожності не повинно викликати в учнів труднощів (бо здійснюється цілком на основі означення арифметичного квадратного кореня з числа), але застосування цієї властивості разом із властивістю степеня про піднесення до степеня добутку зазвичай викликає
  • 4. певні труднощі в учнів. Тому після формулювання та доведення основної тотожності для арифметичного квадратного кореня слід розглянути (розібрати та записати розв’язання) кілька прикладів відповідного змісту. VІ. Формування вмінь Виконання усних вправ 1. Скільки коренів мають рівняння: 2 2 2 2 2 2 = 9; = 9; = 3; = 0; 31 = 0; = 31?x x x x x x− − − 2. Із рівнянь виберіть ті, які мають два протилежних: а) раціональних корені; б) ірраціональних корені: 2 2 2 2 2 2 = 16; 7 = 0; 3 = 0; 0, 25 = 0; 0, 6 = 0; 5 = 0.x x x x x x− + − − − − 3. Знайдіть корені рівнянь: 2 2 2 2 2 21 = 16; = 0,81; = 4; = 5; = ; = . 36 x y z m n d π− Виконання письмових вправ Для досягнення основної мети уроку письмово слід розв’язати вправи такого змісту: 1. Визначення, чи має рівняння корені, якщо має, то скільки. 1) Наведіть приклад рівняння вигляду 2 = ,x a яке: а) має два раціональні корені; б) має два ірраціональні корені;
  • 5. в) не має коренів. 2) Чи має корені рівняння: а) 2 = 81;x б) 2 = 18;x в) 2 = 0;x г) 2 = 25?x − 2. Розв’язування рівнянь виду 2 =x a аналітично і графічно. 1) Розв’яжіть рівняння: а) 2 = 121;x б) 2 = 0,16;x в) 2 = 5;x г) 2 = 0,3;x д) 2 1 = ; 4 x е) 2 1 = ; 3 x ж) 2 = 1;x − з) 2 = 1,44.x 2) Розв’яжіть рівняння: а) 2 3 = 48;x б) 2 8 = 57;x + в) 2 44 = 8;x− г) 2 2 = 18;x− д) 2 0, 4 = 8;x− − е) 21 = 1; 2 x ж) 2 12 3 = 6;x+ з) ( )2 2 1 = 10.x + 3) Розв’яжіть рівняння за допомогою графіка функції 2 = ,y x знайдіть наближенні значення його коренів: а) 2 = 3;x б) 2 = 5;x в) 2 = 4,5;x г) 2 = 8,5.x 3. Розв’язування рівнянь, що зводяться до виду 2 = .x a 1) Розв’яжіть рівняння: а) ( ) ( )2 2 2 3 3 2 1 =5;x x− + + б) ( ) ( ) 2 2 2 5 2 5 =62;x x− + + в) 1 1 1 = ; 3 3 3 x x    − + ÷ ÷    г) ( ) 2 5 1 2=10 .x x+ − 2) Розв’яжіть рівняння: а) ( ) 2 3 =25;x − б) ( ) 2 4 =9;x + в) ( ) 2 6 =7;x − г) ( ) 2 2 =6.x + 4. Розв’язування рівняння 2 =x a з параметром. 5. Знаходження значень виразів вигляду ( ) 2 a та ( ) 2 ,b a де 0.a ≥ 1) Знайдіть значення виразу:а) ( ) 2 7 ;− б) ( ) 2 2 3 ; в) ( ) 2 3 5 .− 2) Знайдіть значення виразу: а) ( ) 2 7 ; б) ( ) 2 26 ;− в) 2 14 14;− × г) ( ) 2 3 5 ; д) ( ) 2 0,5 8 ;− е) ( ) 2 2 15 ;− ж) 2 3 ; 2    ÷ ÷  
  • 6. з) 2 3 . 6    ÷ ÷   6. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які мають достатній та високий рівні знань. 1) Знайдіть значення виразу: а) ( ) 2 0,16 2 0,1 ;+ б) ( ) 2 0,2 10 0,5 16;+ в) ( ) 2 144 0,5 12 ;− г) ( ) ( ) 2 2 3 3 3 3 ;+ − д) ( ) ( ) 2 2 5 2 2 5 ;− е) ( ) ( ) 2 2 3 6 3 6 .− − 2) При яких значеннях a і b має зміст вираз: а) ;ab б) ;ab− в) 2 ;a b г) 2 2 ;a b д) 2 ?ab− 3) Яке з даних чисел слід вилучити: 3 9 7 1,9 1,3 2 ? 5 8 2 x− 7. На повторення: розв’язати рівняння = .x a 1) Розв’яжіть рівняння: а) = 8;x б) = 1;x в) = 4;x − г) 1 = 2;x − д) 3 2 = 4;x + е) 9 = 7;x + ж) 0, 09 = 0,9;x − з) 2 1 = 1;x − и) 2 5 = 2.x + 2) Розв’яжіть рівняння: а) ( )2 2=0;x x− + б) ( )1 2=0;x x+ − в) 2 2 =0;.x x x+ + г) 2 4 2 16=0.x x x− + − Основний зміст письмових вправ складають вправи на формування вмінь застосовувати схему розв’язання рівняння 2 =x a та рівнянь, що зводяться до такого виду шляхом тотожних перетворень або заміною змінних (можна в неявному вигляді), а також вправи на закріплення знання та застосування основної властивості для квадратного кореня (при цьому на розв’язування рівнянь робиться більший акцент). Після відпрацювання умінь безпомилково застосовувати схему розв’язання рівнянь 2 =x a в ситуаціях різного рівня складності доречно виконати кілька вправ на розв’язуваня рівнянь виду =x a (вивчених на попередньому уроці), після чого зробити
  • 7. порівняльний аналіз схем розв’язання цих видів рівнянь (досвід показує, що учні часто-густо плутають ці схеми). І наостанок, у разі успішного опанування питання про розв’язання рівняння 2 = ,x a можна запропонувати до уваги учнів найпростіші рівняння виду 2 =x a з параметром. VІІ. Підсумки уроку В якому з випадків правильно розв’язано рівняння? а) 2 5=0, 5 0x − − < коренів немає. Відповідь. Коренів немає б) 2 2 5=0, 5, 5. x x x − = = Відповідь. 5 в) 2 2 5=0, 5, 5. x x x − = = ± Відповідь. 5± VІІІ. Домашнє завдання 1. Вивчити теоретичний матеріал уроку (див. конспект). 2. Розв’язати завдання таких видів, як і в класній роботі. 3. Повторити: властивості степеня з натуральним показником (див. 7 клас), виконати вправи на застосуванння цих властивостей.