таблиця множення числа 7. задачі на зве¬дення до одиниці.
1. Тема. Таблиця множення числа 7. Задачі на зведення до одиниці.
Мета:
• закріпити знання вивчених таблиць множення і ділення.
• скласти таблицю множення за сталим множником 7, знаходячи результати
наступного прикладу, користуючись результатом попереднього;
• застосовувати її під час розв'язування задач і прикладів надії різного ступеня.
• формувати в учнів уміння і навички самонавчання, самоконтролю й
самооцінювання. Розвивати пам'ять, кмітливість, фантазію. Виховувати вміння
працювати в групі, досягати спільної мети.
О б л а д н а н н я :
1. Малюнок казкової алеї.
2. Картки для гри "Знайко".
3. Індивідуальні картки для самостійної роботи.
4. Індивідуальні картки.
5. Абак для складання таблиці множення.
6. Набір правильних многокутників.
7. Картки з завданням для самостійної групової
роботи.
8. Індивідуальні блокноти кольорових сигналів.
9. Індивідуальні квітки-семицвітки.
Тип уроку: комбінований.
Форма: урок-подорож математичною алеєю.
Хід уроку
1. Організація учнів до уроку
1.1. Створення психологічного комфорту у класі
Встаньте, діти, підтягніться,
Один одному всміхніться.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, будем працювати
1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.
1.3. Створення сприятливого психологічного комфорту.
– Хочу запросити вас у казкову подорож однією з математичних алей і попрацювати там
цілий урок. Нашими провідниками будуть два гноми — Плюс і Множення. Вони
задаватимуть нам завдання і пропонуватимуть різні форми їх вирішення. Ви ж стежте за
роботою один одного і критично оцінюйте свою. У кінці уроку нас чекають призи.
Для того, щоб пройти основні ворота і потрапити на казкову алею, гноми хочуть
переконатись, як ви знаєте вивчені таблиці множення і ділення, чи вмієте практично їх
застосовувати. Продемонструємо це їм.
2. Контроль, корекція та закріплення знань учнів.
2.1. Перевірка домашнього завдання
а) Перевірка задачі № 236.
– Повтори задачу.
– Прочитай першу дію. Про що ти дізнався? (24 : 4 = 6 (разів). У скільки разів мати старша
за доньку).
– Зачитай наступну дію. Про що ти дізнався, виконавши цю дію? (24 – 4 = 20 (р.). На
скільки років донька молодша за матір).
– Це проста чи складена задача? Чому?
– На скільки років твоя мама старша від тебе?
Додаткове запитання.
– Порівняй і скажи, на скільки більше?
6-7*6-5 (Мотивуючи, ставлю оцінку).
1
2. б) Перевірка задачі № 237.
– Піднесіть руку, у кого інший вираз є розв'язком задачі.
– Поясни, як розв'язував рівняння. (Мотивуючи, ставлю оцінку).
2.2. Опитування учнів.
2.3. Усний рахунок.
– Просигналізуйте відповідним кольором блокноту кольорових сигналів значення виразів.
(30 + 12): 6
(40 - 4) : 6
60-6-9
6-8-8
54 : 6 + 1
– У кожного з вас на парті лежить квітка-семицвітка. Якщо не допущено жодної помилки
під час усної лічби, якщо ти "Знайко", якщо впорався без помилок з домашнім завданням або
правильно виконав роботу за індивідуальними картками на червоній пелюсточці, зі зворотної
сторони постав знак "плюс", якщо ж були помилки – знак "мінус". Ця квітка буде символом успіху
твоєї навчальної роботи на уроці.
Каліграфічна хвилинка
Відгадування номера алеї.
– Щоб дізнатись про номер алеї, якою ми сьогодні будемо мандрувати, гном Плюс пропонує
нам відгадати загадку.
Цифра ця всім говорить,
Скільки днів до тижня входить (Сім).
– Отже, ми мандруємо алеєю № 7.
Пояснення написання цифри 7.
– Гномики запрошують до кімнати каліграфії, де ми вправлятимемося у написанні цифри 7.
Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої лінії, великої палички і маленької палички, яка
перетинає середину великої палички.
Цифру 7 починаємо писати хвилястою лінією від середини верхньої сторони клітинки,
ведемо її до верхнього правого кутка клітинки. Потім пишемо велику паличку, доводячи її до
середини нижньої сторони клітинки. Посередині великої палички пишемо маленьку паличку.
Аналіз типових помилок у графічному зображенні цифри 7. (На дошці написано чотири
цифри 7, з яких одна — правильно і 3 — неправильно).
– Який з елементів написано неправильно в першій цифрі?
– Який з елементів написано неправильно в другій цифрі?
– Який з елементів написано неправильно в четвертій цифрі?
– На якому місці стоїть правильно написана цифра?? (На третьому).
Написання цифри 7.
– Запишіть число і Класна робота у своїх зошитах. Пропустіть одну клітинку вниз і
напишіть цифру 7 шість разів через клітинку.
– Гном Плюс пропонує поставити знаки "плюс" між написаними цифрами: (7 + 7 + 7 + 7 + 7
+ 7).
3. Опрацювання нового матеріалу
3.1. Підготовка до вивчення нового матеріалу
1. Повторення означення дії множення,
– Чи можна приклад на додавання записати прикладом на множення? Яким саме
прикладом? (7 ' 6).
– На що вказує другий множник? (Скільки однакових доданків).
– Що показує перший множник? (Число, що додається).
– Що ж означає добуток чисел 7 і 6? (Це сума 6 доданків, кожен з яких 7).
– Закінчіть фразу: Множення -- це (сума однакових доданків).
Створення проблемної ситуації.
2
3. — Гном Множення пропонує помилуватися трояндами, висадженими вздовж алеї, якщо
розв'яжемо задачу, склавши вираз.
Задача.
На 8 клумбах посаджено по 7 кущів троянд. Скільки всього кущів троянд посаджено
вздовж алеї?
– Який вираз складемо для розв'язку задачі? (7· 8).
– Яке значення цього добутку? (Не знаємо таблиці множення 7).
– А ви б хотіли її знати?
3.2. Повідомлення теми і мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого уроку – «Таблиця множення числа 7, розв'язування задач на зведення до
одиниці».
Вивчення її необхідне для розв'язання прикладів і задач.
3.3. Вивчення нового матеріалу
Складання таблиці множення 7
– Використаємо абак для складання таблиці множення 7.
– Уявили, що це пронумеровані клумби, на яких посаджені троянди.
– Скільки клумб? По скільки кущів троянд на кожній клумбі?
– Скільки троянд буде на 2-х клумбах? Як знайти? (7+7 =14).
– Як записати множенням? (7 • 2 = 14).
– Виставляємо на абак значення добутку 7 • 2 = 14.
– Відступіть у зошитах клітинку вниз і клітинку праворуч від поля, запишіть перший
приклад таблиці множення семи. Будемо записувати п'ять прикладів таблиці у перший стовпчик, а
інші три — у другий стовпчик.
7 · 2 =
7 · 3 =
7 · 4 =
7 · 5 =
7 · 6 =
7 · 7 =
7 · 8 =
7 · 9 =
— Скільки кущів троянд на трьох клумбах? Як знайти, використовуючи попередній
результат? (14 + 7-21).
— Який приклад на множення запишемо в таблицю? (7 • 3 = 21).
(Виставляю в третю клітинку абака значення добутку чисел 7 І 3 і записую у таблицю
результат другого прикладу).
— Записуємо у зошити наступний приклад таблиці, відступивши одну клітинку вниз від
першого прикладу
— Який приклад на множення буде наступним? Як знайти результат, використовуючи
значення попереднього прикладу? (21 + 7 = 28), (7 • 4 = 28).
— За аналогією запишіть інші табличні результати.
— Кому необхідна допомога, подайте сигнал за допомогою сумного обличчя.
– А на дошці продовжить запис таблиці і роботу з абаком той, хто просигналізує усміхненим
обличчям.
Фізкультхвилинка.
Дослідження особливостей таблиці і її запам'ятовування.
а) Гномик Множення пропонує назвати добутки, які ви знаєте з інших таблиць.
3
4. 14 = 2-7 21 = 3-7 28 = 4 • 7 35 = 5 • 7 42 = 6 • 7
— Що цікавого ви помітили? (Від переставлення множників добуток не змінюється).
— Які добутки з таблиці множення числа 7 вам залишилося запам'ятати?
(7-7 = 49, 7-8 = 56, 7-9 = 63).
б) Допишіть на картках гри "Знайко" нові випадки з таблиці множення 7, які потрібно
запам'ятати. Проведемо ЇЇ на наступному уроці.
в) То скільки кущів троянд на алеї множення числа 7? (56).
– Чому? (7 • 8 = 56).
г) Яка сума чисел у каліграфічній хвилинці? (42). Чому? (7 ? 6 = 42).
3.4. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
4. Закріплення та узагальнення знань учнів (Розвиток математичних знань).
4.1. Робота з підручником.
Розв'язування задачі на знаходження добутку.
– Прочитайте задачу № 242.
– Які слова вам незнайомі? (Монтує — складає, бригада — група робітників).
– Про кого розповідається в задачі? (Про бригаду, яка монтує блоки).
– За скільки днів бригада монтує один будинок? (За 7 днів).
– Скільки будинків треба змонтувати? (4 будинки).
– Що запитується в задачі? (За скільки днів бригада змонтує 4 будинки).
– Яку дію потрібно виконати, щоб дати відповідь на запитання? (7 · 4 – 28 дн.),
– Запишіть у зошит.
Задача № 242.
7 · 4 = 28 (дн.). Відповідь: 28 днів.
Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
— Візьміть свої квітки-семицвітки і на зворотній стороні жовтої пелюстки поставте знак
"плюс", якщо ви вмієте розвязувати прості задачі на множення, якщо ж не вмієте - поставте знак
"мінус".
Розв'язування задачі на зведення до одиниці.
а) Читання задачі.
— Прочитайте задачу № 243.
— Пальне — це рідина, на якій працює двигун трактора, літака. Трактор працює на солярці.
Розв’язування задачі
I варіант.
– Просигнальте усміхненим обличчям, хто може розв'язати задачу самостійно. Складіть
вираз до задачі.
II варіант.
– Кому потрібна підказка, покажіть засмучене обличчя. На дошці записано підказку.
III варіант.
– Кому потрібне додаткове пояснення, вийдіть до дошки. (Роблю скорочений запис задачі і
проводжу повний аналіз аналітичним способом).
Час Всього пального Витрата за 1 год
6 год. 42 л Однакова
8 год. 9
Перевірка задач.
(Одного з учнів, який розв'язував задачу самостійно, викликаю до дошки).
– Запиши вираз до задачі.
– Про що ти дізнався, виконавши першу дію? (Скільки літрів пального витрачає трактор за 1
год.).
– Про що ти дізнався, виконавши другу дію? (Скільки літрів пального витратить трактор за 8
год. роботи).
– Ця задача на зведення до одиниці, бо ми, щоб дати відповідь на запитання задачі,
дізнавалися, скільки літрів пального витрачає трактор за 1 год.
4
5. Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
– Знову візьміть свої квіточки і на зворотній стороні зеленої пелюстки поставте знак "плюс",
якщо ви самостійно розв'язували цю задачу. Якщо ж з підказкою і моєю допомогою, поставте знак
"мінус".
Повторення зв'язку між зменшуваним, від'ємником і різницею.
– Прочитайте перший приклад зі зразка завдання № 244, використавши слова: зменшуване,
від'ємник, різниця.
Зразок. 14–5 = 9, 14–9 = 5.
– Подумайте і скажіть, як складено другий приклад на віднімання із першого?
– Сформулюйте правило знаходження від'ємника. (Щоб знайти від'ємник, потрібно від
зменшуваного відняти різницю).
– Запишіть у зошити приклад 14 – 8 = 6 і складіть та запишіть під ним інший приклад на
віднімання. (14–6 = 8).
– Зачитайте складений приклад.
Запишіть приклад 25 – б – 19 і теж складіть і запишіть інший приклад на віднімання. (25 – 9
= 6).
– Зачитайте складений приклад. Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
– Візьміть квіточки, якщо ви вмієте знаходити невідомий від'ємник, то на зворотній стороні
голубої пелюстки поставте знак "плюс", якщо ні - знак "мінус".
4.2. Робота з цікавим матеріалом.
4.3. Робота з геометричним матеріалом (самостійна групова робота).
– Сьогодні самостійно працюватимуть два математичні центри, де кожен учасник відповідає
за знання іншого. У першому математичному центрі працюватимуть учні (...). У другому – такі
учні (...). Вони мають виконати усі вправи, які запропоновано у картці.
Центр роботи з вчителем
1) Знаходження значень виразів № 241.
а) Знаходження значень виразів з поясненням (біля дошки).
Учень розв'язує з поясненням перший приклад.
7-7 + 21-70 Другий приклад розв'язує інший учень.
60 - 7 · 2 = 46
Самостійна робота.
– Наступні приклади виконуємо самостійно у своїх зошитах. Кому потрібна допомога,
піднесіть сумне обличчя.
5
6. 7·6 + 7·4 = 70
7·9–40 = 23
21 : 3·6=42
25 + 7·3 = 46
7·(6: 2) = 21
(35–28) ·5 = 35
в) Перевірка самостійної роботи.
– По черзі зачитуємо вираз і його результат. Якщо відповідь неправильна — плескаємо у
долоні.
5. Підсумок уроку
5.1. Узагальнююча бесіда.
– Яку таблицю множення вивчали на уроці?
– А зараз послухаємо виступи учнів, які працювали самостійно у математичних центрах.
Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
– На зворотній стороні синьої пелюстки поставте знак "плюс" ті, хто самостійно працював у
математичному центрі, а хто не працював, то знак "мінус".
– І на останній пелюсточці фіолетового кольору поставте "плюс" ті, хто був на уроці
активний, а хто пасивний — "мінус".
– А тепер ті учні, які мають пелюсточки з "мінусом", загорніть їх біля самої серединки.
Піднесіть кожен свою квіточку. Ось ви і побачили результати своєї роботи на уроці. Квітки-
семицвітки є вашими призами, які ви отримали за урок.
– Піднесіть квіти ті, у кого всі пелюсточки розгорнуті. Ці учні одержують за урок 12 балів.
5.2. Інструктаж по виконанню домашнього завдання
№ 245, № 246 - знайти значення виразів.
5.3. Оцінювання учнів.
6
7. 7·6 + 7·4 = 70
7·9–40 = 23
21 : 3·6=42
25 + 7·3 = 46
7·(6: 2) = 21
(35–28) ·5 = 35
в) Перевірка самостійної роботи.
– По черзі зачитуємо вираз і його результат. Якщо відповідь неправильна — плескаємо у
долоні.
5. Підсумок уроку
5.1. Узагальнююча бесіда.
– Яку таблицю множення вивчали на уроці?
– А зараз послухаємо виступи учнів, які працювали самостійно у математичних центрах.
Самооцінка успіхів у навчальній роботі.
– На зворотній стороні синьої пелюстки поставте знак "плюс" ті, хто самостійно працював у
математичному центрі, а хто не працював, то знак "мінус".
– І на останній пелюсточці фіолетового кольору поставте "плюс" ті, хто був на уроці
активний, а хто пасивний — "мінус".
– А тепер ті учні, які мають пелюсточки з "мінусом", загорніть їх біля самої серединки.
Піднесіть кожен свою квіточку. Ось ви і побачили результати своєї роботи на уроці. Квітки-
семицвітки є вашими призами, які ви отримали за урок.
– Піднесіть квіти ті, у кого всі пелюсточки розгорнуті. Ці учні одержують за урок 12 балів.
5.2. Інструктаж по виконанню домашнього завдання
№ 245, № 246 - знайти значення виразів.
5.3. Оцінювання учнів.
6