1. Урок № 87. 6 клас
Тема. Додавання і віднімання раціональних чисел
Мета: Повторити, систематизувати та узагальнити матеріал даної теми, підготувати
учнів до виконання контрольної роботи. Розвивати логічне мислення. Виховувати
бажання удосконалювати свої знання.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
Обладнання: комп’ютер, презентація вчителя, підручники, таблиця.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Перевірка готовності класу до заняття.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Самоперевірка в ігровій формі.
Відповіді до завдань (разом із неправильними) заздалегідь записані на картках і
прикріплені на дошці. Вчитель повідомляє учням, що всі відповіді були правильними,
але випадково хтось переплутав картки і вивісив їх в довільному порядку. Треба
поновити правильний порядок і знайти серед запропонованих карток ті, що
відповідають відповідям домашніх вправ.
ІІІ. Формування мети і завдань уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Ми будемо подорожувати по країні раціональних чисел.
Головним підсумком уроку буде виконання (або невиконання) учнями завдань (для
наочності під час уроку учні відмічають (впорався «+» чи не впорався «—» із
завданням.
V. Актуалізація опорних знань
1) Повторення головних понять теми.
2) Усний рахунок
–24 + (–15)
– 4,5 +(– 2,4)
– 4,53 +(– 2,47)
4 +(-9)
12 +(-26)
– 5,9 + 3,7
4,23+(– 5,23)
– 24 + 38
– 4,3+(– 9,8)
45 +(– 100)
– 2,58 + 5,59
VI. Відтворення, вдосконалення і корекція вмінь
1. Станція «Теоретична»
Як додати два числа, що мають однакові знаки?
Як додати два числа, що мають різні знаки?
Сформулюйте переставну властивість додавання.
Сформулюйте правило віднімання раціональних чисел.
2. Станція «Історична»
Як виникли від'ємні числа? З чим це було пов'язано?
Як позначали додатні та від'ємні числа а Китаї?
Хто з європейських математиків першим почав використовувати від'ємні
числа?
2. 3. Станція «Метереологічна»
№1. Найнижча температура, виміряна на поверхні Землі, дорівнює -89,3°С. Ця
температура на 70,8°С перевищує найнижчу температуру на поверхні Місяця.
У лабораторних умовах отримано температуру, яка нижча від температури на
поверхні Місяця, на 113,14°С. Яку температуру отримано в лабораторних
умовах?
№2. Рівень води в річці змінювався протягом трьох днів. Першого дня він
змінився на -37 см, другого — на 81 см, а третього — на 28 см. На скільки
змінився рівень води за три дні?
№3. О 14 год термометр показував -10°С, а ввечері 16°С. Визначте різницю
температур удень і ввечері.
№4. 10 лютого о 14 год температура повітря біля печери Кришталева, що на
Тернопільщині, була -8°С, а всередині печери вона становила +11 °С. Визначте
різницю температур.
№5. Прилади радіозонду, випущеного над Кримськими горами в стратосферу,
зафіксували температуру -84°С. У цей же час температура повітря на поверхні
Землі становила +21 °С. На скільки градусів температура повітря на поверхні
Землі була вищою, ніж у стратосфері?
4. Станція «Індивідуальна».
Тестування
1. Яке з тверджень є правильним?
а) Модуль числа -13,5 дорівнює 13;
в) модуль числа -18 дорівнює -18;
г) модуль числа 20,3 дорівнює 20,3.
2. Яка з числових нерівностей є правильною?
а) -0,9 > 0,8; б) -7,9 < 0,1;
в) 10 < -11; г) 4 < -4 .
3. Між якими сусідніми цілими числами міститься число -15,4?
а) -15 і -14; б) -17 і -15;
в) -16 і -14; г) -16 і -15.
4. Скільки цілих чисел міститься між числами -2,9 і 4,9?
а) 7; б) 9;
в) 8; г) 6.
5. -9-21 = ...
а) 30; б) -12; в) -30; г) -40.
6. + 9 -21 = ...
а) 30; б) -12; в) -30; г) -40.
VІІ. Підсумок уроку.
Головним підсумком уроку є виконання (або невиконання) учнями завдань. Учні
підводять підсумки своєї роботи на уроці: (впорався «+» чи не впорався «—» із
завданнями.
VІІІ. Домашнє завдання
§ 26-27, №№ 1219,1220, 1221, 1222.
ІХ. Рефлексія
«Смайлики» на обличчях