1. Множення одночлена на многочлен
Урок алгебри у 7 класі
Кириченко Марія Василівна,
учитель математики Сарської спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради, Полтавської області.
Мета:Повторити вивчений матеріал про одночлени і многочлени та їх
множення. Продовжувати формувати вміння і навички виконувати дії з
одночленами та многочленами.
Розвивати обчислювальні навички.
Виховувати акуратність записів, інтерес до предмету, культуру
математичної мови.
Тип уроку: урок застосування знань і формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина, мотивація навчальної діяльності
Вчитель повідомляє тему і мету уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Конкурс-розминка «Мозковий штурм»
Учні об’єднані в чотири групи. За кожну правильну відповідь група
має додатковий бал
Запитання:
1. Що таке одночлен?
2. Що таке коефіцієнт одночлена?
3. Як піднести одночлен до степеня?
4. Як додають многочлени?
5. Сформулюйте правила розкриття дужок.
6. Як помножити одночлен на многочлен?
2. Усні вправи, записані на дошці:
Знайти допущені помилки:
а.
б.
в.
г.
д.
е.
3а + 5а = 8а
6xy * 0,5ax = 30axy
2x2 * x = x3
2x3 – c + 3c = 4x3c
3a(c + d) = 3ac + 3ad
–7b(2a + 3) = -14ab + 21b
3. Робота по картках на ІІ варіанти:
Поки учні працюють в парах, виконуючи завдання свого варіанту,
вчитель перевіряє домашнє завдання.
По закінченні учні обмінюються картками і перевіряють та
оцінюють завдання свого товариша.
2. III.
Розв’язування вправ
№ 443 (а) Один учень розв’язує з поясненням біля дошки, а решта
самостійно.
Розв’язання:
2(x – 3) + 5(x – 2) = 12,
2x – 6 + 5x – 10 = 12,
7x = 28,
x = 4.
Відповідь: 4
№ 443 (б) учні розв’язують самостійно. Під час розв’язування рівняння
учні передають уявний «мікрофон» тому, хто пропонує наступний крок
розв’язування.
Розв’язання рівняння:
3(1 – x) – 2(3 – x) = 5;
1) Розкриємо дужки за розподільним законом:
3 – 3x – 6 + 2x = 5;
2) Зведемо подібні доданки:
–3 – x = 5;
3) Перенесемо невідомі доданки вліво, а відомі – вправо:
–х = 5 + 3;
4) Маємо:
3. –х = 8;
5) Звідси:
х = –8.
№468Розв’язуємо колективно усно
.
IV.
V.
VI.
Робота в групах.
Скласти рівняння до задачі.
Кожній групі дається картка з умовою задачі.
Картка 1:
У господарстві було 305 корів і телиць. Після того як кількість корів
збільшилась на 15, а телиць — на 90, телиць стало в 4 рази більше, ніж
корів. Скільки в господарстві стало корів?
(Відповідь: 4(х + 15) = 305 – х + 90 )
Картка 2:
Сума двох чисел дорівнює 60. Якщо одне з них помножити на 2, а друге —
на 7, то сума добутків дорівнюватиме 70. Знайдіть ці числа.
(Відповідь: 2х + 7(60 – х) = 70)
Картка 3:
На 31,5 грн. купили кілька зошитів по 60 к. і блокнотів по 1,3 грн., разом
35 штук. Скільки купили зошитів і скільки блокнотів?
(Відповідь: 0,6х + 1,3(35 – х) = 31,5)
Картка 4:
Одна сторона прямокутника в 4 рази більша за другу. Якщо меншу
сторону збільшити на 3 см, то площа прямокутника збільшиться на 24 см2 .
Знайдіть сторони прямокутника.
(Відповідь: 4х(х + 3) – 4х2 = 24)
Підсумок уроку:
1. Що цікавого дізналися на уроці?
2. Де застосовується множення одночлена на многочлен?
Домашнє завдання:
№ 444, Розв’язати рівняння до задач.
Повторити §12.