Rangkaian pengajaran harian mata pelajaran sejarah membahas perjuangan tokoh tempatan menentang British. Aktiviti terdiri dari menonton video, menggambar peristiwa dan sebab perjuangan tokoh, dan mengisi peta konsep mengenai kepentingan mempertahankan kedaulatan negara. Refleksi mengenai kekuatan dan kelemahan pelaksanaan serta cadangan penambahbaikan.
tugas karya ilmiah 1 universitas terbuka pembelajaran
SEJARAH TAHUN 5: PERJUANGAN KEMERDEKAAN
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 5 Ikhlas
Tema/Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara
Masa 10.30-11.30 pagi ( 60 minit)
Standard
Kandungan 7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British
Standard
Pembelajaran
7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British
7.2.3 Menyatakan sebab penentangan tokoh tempatan
terhadap British
K7.2.6 Menyatakan kepentingan mempertahankan
kedaulatan negara
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menyatakan 2 peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British dengan betul.
2. Menyatakan 2 sebab penentangan tokoh tempatan
terhadap British dengan betul.
3. Mengemukakan 3 kepentingan mempertahankan
kedaulatan negara dengan betul.
Aktiviti 1. Menonton tayangan video "Perjuangan tokoh tempatan
menentang British”.
2. Mengisi templet “Instagram” dengan lukisan dan
penerangan mengenai peristiwa dan faktor perjuangan
tokoh penentangan Britsih.
3. Pembentangan templet “Instagram” yang telah siap secara
berkumpulan.
4. Membuat peta I-Think mengenai kepentingan
mempertahankan kedaulatan negara.
5. Kuiz lisan.
EMK Nilai Murni : Bersyukur, yakin, bekerjasama,
2. teliti
KPS : Isu dan masalah masa lalu
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer,video, kertas A4, alat tulis, templet “Instagram”
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi
(2 minit)
Soal jawab mengenai
pengetahuan sedia ada
1. Guru bertanya kepada murid
mengenai nama dan lokasi
perjuangan tokoh.
- Rentap berjuang di mana?
- Siapakah tokoh perjuangan
yang berasal daripada Negeri
Sembilan?
2. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.
Nilai Murni
-Bersyukur
Kemahiran Berfikir
-Mengingat semula
Langkah 1
(18 minit)
Menonton tayangan video
mengenai “Perjuangan tokoh
tempatan menentang British
1. Murid menonton video yang
menerangkan mengenai
peristiwa dan penentangan tokoh
tempatan terhadap British.
- Dol Said
- Rentap
- Sharif Masahor
- Dato Maharajalela
- Yamtuan Antah
2. Murid mencatat nota-nota
penting
Nilai
- Teliti
BBM
- Komputer
riba, pembesar
suara, video
Langkah 2
(25 minit)
Melukis dan menulis maklumat
mengenai peristiwa dan sebab
Nilai
-Kerjasama, yakin, teliti
BBM
-Kertas berisi
4. perjuangan tokoh tempatan
dalam templet yang
disediakan.
1. Murid dibahagikan kepada 6
kumpulan.
2. Murid mengisi templet dengan
peristiwa dan sebab perjuangan
tokoh tempatan.
3. Guru membimbing murid-
murid untuk mengisi templet
tersebut.
4. Murid membentangkan hasil
kerja mereka.
templet
Langkah 3
(10 minit)
Mengisi peta I-Think
1. Guru mengedarkan kertas
berisi templet peta buih kepada
murid.
2. Murid mengisi kepentingan
mempertahankan kedaulatan
negara dalam peta minta
tersebut.
Nilai
- Yakin
Kemahiran Berfikir
- Menjana idea
BBM
- Templet peta
buih
Penutup
(5 minit)
Kuiz lisan
1. Guru melakukan kuiz
mengenai peristiwa dan faktor
perjuangan tokoh tempatan
terhadap British
- Dol Said
- Rentap
- Sharif Masahor
- Dato Bahaman
3.Guru merumuskan kepentingan
menjaga kedaulatan negara
Nilai
-Yakin
Kemahiran berfikir
-Mengingat semula