Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Rph TAHUN 4 KERAJAAN MELAYU AWAL
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 4 Jujur
Tema/Tajuk Kerajaan Melayu Awal
Tarikh 8 Ogos 2017 (Selasa)
Masa 12.30-1.30 PM ( 60 minit)
Bilangan murid /
Standard
Kandungan 4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Standard
Pembelajaran
4.1.2 Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal.
4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk, dan pulau di sekitar
kerajaan Melayu Awal.
K4.1.7 Menyatakan kepentingan menghargai kemakmuran
negara.
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menyatakan 3 daripada 6 lokasi kerajaan-kerajaan Melayu
Awal dengan betul.
2. Mengemukakan 4 daripada 8 arah dengan betul.
3. Mengemukakan 3 daripada 6 kepentingan menghargai
kemakmuran negara.
Aktiviti 1. Bermain dart dan belon lalu melabel lokasi pada peta.
2. Melihat gambar peta dan lokasi kerajaan Melayu Awal.
3. Membuat lembaran kerja berkaitan lokasi kerajaan Melayu
Awal (melabel).
4. Penerangan mengenai arah.
5. Permainan kotak beracun.
6. Menyenaraikan kepentingan menghargai kemakmuran
negara dalam peta minda.
7. Kuiz lisan.
EMK Nilai Murni : Yakin
2. KPS : Elemen asas sejarah
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Poster, pembesar suara, lagu, lembaran kerja, belon dan dart
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi (5
minit)
Melontar dart pada belon.
1. Guru memilih 3 orang
murid untuk melontar dart
bagi meletupkan belon yang
berisi label yang perlu
dilekatkan pada peta.
2. Guru meminta murid untuk
membaca setiap label yang
terdapat dalam belon yang
dapat dipecahkan.
3. Guru mengaitkan label
tersebut dengan apa yang
akan dipelajari hari ini
Nilai
- Yakin
BBM
- Dart,
belon
Langkah 1
(15 minit)
.
Melihat poster peta dan
lokasi kerajaan Melayu
Awal
Murid melihat poster peta
lokasi kedudukan-kedudukan
kerajaan Melayu Awal
seperti:
- Kedah Tua
- Chih Tu
- Santubong
- Gangga Negara
- Temasik
- Beruas
2. Murid merujuk buku teks
untuk melabel lokasi-lokasi
kerajaan Melayu Awal pada
BBM
- Poster
4. peta.
Langkah 2
(15 minit)
Penerangan mengenai arah
1. Guru menerangkan
kepada murid mengenai
arah-arah mata angin.
2. Guru memberi peta
Malaysia kepada murid.
3. Guru meminta murid
melengkapkan lembaran
kerja merujuk peta
Malaysia dan arah angin.
BBM
-Poster, peta
Malaysia,
lembaran kerja
Langkah 3
(15 minit)
Permainan Kotak Beracun
1. Guru bersoal jawab
dengan murid?
-Apakah yang anda
faham mengenai
kemakmuran?
-Apakah kepentingan
menjaga kemakmuran
negara?
2. Guru seterusnya
membimbing permainan
kotak beracun di mana
murid yang mendapat
kotak beracun setiap kali
lagu berhenti akan berdiri
Nilai
- Yakin
Kemahiran Berfikir
- Menilai
BBM
- Lagu,
pembesar
suara, kotak
beracun,
templet peta
buih
5. dan memberikan contoh
kepentingan menjaga
kemakmuran negara.
3. Guru mengedarkan
lembaran kerja yang
berisi templet peta buih.
4. Guru meminta murid
mengisi kepentingan
menjaga kemakmuran
negara di dalam templet
tersebut.
Pengukuhan
(5 minit)
Kuiz lisan
1. Guru melakukan kuiz
lisan.
• Di manakah lokasi
kerajaan-kerajaan
Melayu Awal pada
peta?
• Apakah contoh arah
mata angin?
• Apakah kepentingan
menjaga kemakmuran
negara?
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
1. Guru bertanya semula
kepada murid apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa
yang telah mereka pelajari
pada hari ini.
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula