1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 5 Ikhlas
Tema/Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara
Tarikh 10 Ogos 2017
Masa 7.40-8.40 pagi ( 60 minit)
Bilangan murid / 25
Standard
Kandungan
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British ( Antanom,
Haji Ahmad Rahman Limbong
Standard
Pembelajaran
7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British
7.2.3 Menyatakan sebab penentangan tokoh tempatan
terhadap British
K7.2.5 Menyatakan rasa bangga terhadap perjuangan tokoh
terdahulu
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Mengemukakan 1 daripada 2 peristiwa penentangan tokoh
tempatan terhadap British dengan betul.
2. Mengemukakan 2 daripada 3 sebab penentangan tokoh
tempatan terhadap British dengan betul.
3. Mengemukakan 2 daripada 3 contoh rasa bangga yang
boleh dinyatakan terhadap perjuangan tokoh terdahulu.
Aktiviti 1. Memecahkan belon dan melabel nama tokoh perjuangan.
2. Menonton video peristiwa dan factor penentangan tokoh.
3. Melengkapkan lembaran kerja berkaitan perjuangan tokoh.
4. Lakonan main peranan (Cabut)
5. Menulis status Facebook untuk menyatakan rasa bangga
terhadap tokoh tempatan.
6. Kuiz lisan.
EMK Nilai Murni : Yakin diri, bersungguh-sungguh
2. KPS : Isu dan masalah masa lalu
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Gambar, belon dan dart, video, komputer, pembesar suara,
lembaran kerja, lagu
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Melontar dart untuk
memecahkan belon
1. Guru memilih orang wakil
murid daripada setiap
kumpulan untuk melontar
dart bagi memecahkan belon
yang berisi label nama tokoh
tempatan.
2. Guru menekankan
keselamatan ketika bermain
permainan tersebut.
3. Murid yang berjaya
memecahkan belon akan
melabel nama tokoh pada
papan tulis.
4. Guru mengaitkan aktiviti
tersebut dengan apa yang
akan dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Berfikir
-Mengingat semula
BBM
-Gambar, belon
dan dart
Langkah 1
(15 minit)
.
Menonton video peristiwa
pejuangan tokoh tempatan
1. Guru menayangkan video
peristiwa dan factor
penentangan tokoh
tempatan:
- Antanom
-Haji Ahmad Rahman
Limbong
2. Guru menerangkan
semula secara ringkas
peristiwa dan faktor
penentangan tokoh tempatan
Kemahiran Berfikir
-Mengingat semula
BBM
-Video, pembesar
suara, komputer
riba
4. terhadap British.
3. Murid mencatat maklumat-
maklumat penting yang
diperolehi daripada video.
4. Guru mengedarkan
lembaran kerja.
5. Murid menyiapkan
lembaran kerja dalam masa
yang ditetapakan.
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti main peranan
1. Guru memberikan kotak
kepada seorang murid
secara rawak.
2. Guru akan memainkan
lagu.
3. Murid akan ’passing’
kotak tersebut kepada
rakan-rakan lain sehingga
muzik berhenti.
4. Apabila muzik berhenti,
murid yang memegang
kotak tersebut akan
mencabut satu kad di
dalam kotak tersebut.
5. Murid akan melakukan
aksi yang menunjukkan
faktor perjuangan tokoh
yang dinyatakan di dalam
kad yang dicabut.
6. Murid-murid lain akan
cuba meneka apakah
faktor yang dilakonkan
oleh murid tersebut.
Nilai
-Yakin, bersungguh-sungguh
BBM
-Lagu,pembesar
suara, kotak, kad
arahan
5. Langkah 3
(15 minit)
Menulis status Facebook
1. Guru menerangkan
kepada murid maksud
rasa bangga.
2. Guru bertanya kepada
murid contoh rasa
bangga terhadap tokoh
tempatan dan meminta
murid datang menulis
contoh yang diberikan
dalam peta buih yang
disediakan templetnya
oleh guru.
3. Guru mengedarkan
lembaran kerja.
4. Murid menulis status
Facebook ringkas bagi
menyatakan rasa bangga
terhadap tokoh tempatan.
Nilai
- Yakin
Kaedah
- Main peranan
BBM
- Lembaran kerja
Pengukuhan
(5 minit)
Kuiz lisan
1. Guru melakukan kuiz
lisan.
• Apakah contoh
perisitiwa
penentangan tokoh
tempatan terhadap
British?
• Apakah contoh sebab
penentangan tokoh
tempatan terhadap
Britsih?
• Bagaimanakah kita
menyatakan rasa
bangga terhadap
perjuangan tokoh
terdahulu?
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
6. Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
1. Guru bertanya semula
kepada murid apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa
yang telah mereka pelajari
pada hari ini.
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula