1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 5 Ikhlas
Tema/Tajuk Yang di-Pertuan Agong
Tarikh 5 September 2017 (Khamis)
Masa 7.40-8.40 AM ( 60 minit)
Bilangan murid / 25
Standard
Kandungan 8.1 Institusi Yang di-Pertuan Agong
Standard
Pembelajaran
8.1.1 Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi
ketua negara Malaysia.
8.1.2 Menyatakan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong.
K8.1.5 Menyatakan kepentingan menghargai Yang di-
Pertuan Agong sebagai lambang perpaduan.
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Mengemukakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi
ketua negara Malaysia dengan betul.
2. Mengemukakan 2 daripada 5 cara perlantikan Yang di-
Pertuan Agong dengan betul.
3. Mengemukakan 2 daripada 3 kepentingan menghargai
Yang di-Pertuan Agong sebagai lambang perpaduan.
Aktiviti 1. Menyelesaikan puzzle poster raja.
2. Gallery-walk melihat gambar-gambar Yang di-Pertuan
Agong mengikut urutan.
3. Mendengar audio “Yang di-Pertuan Agong Payung
Negara”.
4. Melengkapkan peta alir mengenai cara perlantikan Yang di
Pertuan Agong.
5. Aktiviti Think-pair-share mengenai kepentingan
menghargai Yang di-Pertuan Agong sebagai lambang
perpaduan.
2. 6. Kuiz lisan.
EMK Nilai Murni : Menghormati
KPS : Elemen asas sejarah
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar 7. Gambar, pembesar suara, audio ” “Yang di-Pertuan Agong
Payung Negara”,lembaran kerja peta alir, lembaran kerja
think-pair-share
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Menyelesaikan puzzle
poster raja
1. Guru memilih beberapa
orang murid untuk
menyelesaikan puzzle poster
raja di hadapan.
2. Guru bersoal jawab
dengan murid
-Siapakah tokoh dalam
gambar?
-Apakah peranan tokoh ini?
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan apa yang akan
dipelajari pada hari ini.
KB
-Menjana idea
BBM
-Poster
Langkah 1
(15 minit)
.
Gallery-walk melihat
gambar-gambar Yang di-
Pertuan Agong mengikut
urutan
1. Guru menerangkan
kepada murid mengenai
siapakah Yang di-Pertuan
Agong.
2. Guru meminta murid untuk
beratur dan bergerak ke
hadapan untuk aktiviti Gallery
Walk bagi melihat gambar
Nilai
- Menghormati
Strategi
-Berpusatkan guru
BBM
-Gambar, kertas
kosong
4. Yang di-Pertuan Agong
pertama hingga ke lima
belas.
3. Guru mengedarkan kertas
kosong untuk setiap murid
mencatat nota.
4. Guru meminta murid untuk
mencatat data penting yang
mereka perolehi daripada
Gallery Walk.
5. Guru bersoal jawab
dengan murid.
- Apakah yang
dimaksudkan dengan
Yang di-Pertuan
Agong?
- Siapakah Yang di-
Pertuan Agong yang
ke 15?
Langkah 2
(15 minit)
Mendengar audio “Yang di-
Pertuan Agong Payung
Negara”.
1. Guru memainkan audio
”Yang di-Pertuan Agong
Payung Negara” yang
menerangkan mengenai
cara perlantikan Yang di-
Pertuan Agong.
2. Guru menerangkan
semula secara ringkas
cara perlantikan Yang di-
Pertuan Agong.
3. Murid melengkapkan peta
KB
-Menganalisis
BBM
-Pembesar suara,
audio ”Yang di-
Pertuan Agong
Payung Negara”,
lembaran kerja
5. alir cara perlantikan Yang
di-Pertuan Agong
Langkah 3
(15 minit)
Aktiviti Think-pair-share
mengenai kepentingan
menghargai Yang di-
Pertuan Agong sebagai
lambang perpaduan.
1. Guru memberikan contoh
kepentingan menghargai
Yang di-Pertuan Agong
sebagai lambang
perpaduan.
2. Guru mengarahkan murid
untuk mencari pasangan
masing-masing.
3. Murid berbincang
mengenai kepentingan
menghargai Yang di-
Pertuan Agong sebagai
lambang perpaduan
secara berdua.
4. Guru memilih beberapa
pasangan untuk
membentangkan hasil
perbincangan mereka.
Nilai
- Menghormati
KB
- Menjana idea
BBM
- Lembaran kerja
Pengukuhan
(5 minit)
Kuiz lisan
1. Guru melakukan kuiz
lisan.
• Siapakah ketua
negara Malaysia?
• Apakah cara
perlantikan Yang di-
Pertuang Agong?
• Mengapa kita perlu
menghargai Yang di-
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
6. Pertuan Agong
sebagai lambang
perpaduan
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
1. Guru bertanya semula
kepada murid apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa
yang telah mereka pelajari
pada hari ini.
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
- Merumus