SlideShare a Scribd company logo
Proiect didactic
                                                                          PROPUNATOR: profesor Lăudat Tunde
DATA: 13 ianuarie . 2011
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII VETIŞ
CLASA: a VIII a
Modul: Comunicare şi abilităţi sociale
TEMA ACTIVITĂŢII: „Comunic, deci exist”
OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de comunicare
VALORI ŞI ATITUDINI
    •   Motivaţie şi flexibilitate în comunicare
    • Responsabilitate şi ambiţie privind modul de comunicare
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
       • Dezvoltarea abilităţilor de inter-relaţionare în contexte variate
       • Identificarea partenerilor de comunicare şi însuşirea unor metode de comunicare eficientă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:
O 1 - Să asocieze un cuvint, cu definiţii, sinonime, noţiuni, proverb
O 2.- Sa-si dezvolte capacitatea de comparare si apreciere obiectiva
O 3. - Sa fie analitici si pozitivi în gândire
O 4. - Sa participe la munca în echipa pentru echipa
O 5. -Sa înteleaga importanta apartenentei la grup,exersând abilitati de comunicare
O 6. -Sa fie responsabil de prezentarea propriei imagini
O 7.- Să evalueze capacităţile de comunicare,transmitere a informaţiei
STRATEGII DE REALIZARE:
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. Joc de rol, descoperirea, problematizarea,
aprecierea verbală.

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, , markere, hârtie colorată, microfon,
PRODUSELE ACTIVITĂŢII: planşe, fişe de lucru.
Nr.     ETAPELE         OB.         CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI                                    STRATEGIA DIDACTICĂ
Crt.    LECŢIEI         OP.
        DOZARE                ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI                    ACTIVITATEA              METODE ŞI       FORME DE       RESURSE
                                                                            ELEVILOR                PROCEDEE        ORGANIZA      MATERIALE
                                                                                                                        RE
 1.       Moment              Se consemnează absenţele.              ∙ Răspund la întrebări.        conversaţia      frontal
       organizatoric          Verifică existenţa resurselor
         (1 minut)            materiale.

 2.                           “Ştafeta gânditoare”                    Elevii dau din mână în
          Motivarea                                                   mână ştafeta completând       Conversaţia       frontal     Planşă nr.1
           elevilor:          Profesorul emite cuvintul “ a vorbi”    ciorchinele.
       - sensibiliza-   O1    legat de comunicare: Prezintă planşa    Elevul la care ajunge         brainstorming
       rea elevilor           nr.1 “păianjenul”cu ramificaţiile din   ştafeta completează una                        individual
       - captarea             figura de mai jos:                      dintre ramificaţiile
       atenţiei                                                       păianjenului cu elementele
          (8 minute)                                                  corespunzătoare.
                                 proverb              definiţie       Ex:
                                                                      Proverbe: “vorba multă
                                                                      sărăcia omului”
                                                                      “Vorba dulce,mult aduce”
                                             A                        Sinonome: a zice, a grăi, a     dezbatere       Frontal
                                             vorbi                    spune, a descrie, a
                                                                      articula,etc
                                                                      Definiţie: a exprima prin
                                                                      cuvinte sentimente, gânduri
                               sinonime                   asocieri    Asocieri: comunicare,
                                                                      cuvânt, limba română,
                                                                      engleză, a transmite, etc
Profesorul emite cuvântul “ a
                           gândi”se procedează la fel               Elevii                        brainstorming      frontal    Planşă nr.2
                           completând planşa nr.2.                  completeazăpăianjenul.



3.     Anunţarea           Se anunţă tema „Comunic, deci            ∙ Elevii ascultă cu atenţie    expunerea      individual    Tablă
        temei şi           exist”şi obiectivele operaţionale.
     comunicarea                                                                                                                flilpchart
     obiectivelor
         lecţiei
      (2 minute)
4.   Desfăşurarea          Profesorul împarte fişele de lucru       Elevii completează fişele        Muncă         individual
      activităţilor   O2   privind comunicarea tipuri, formele şi   de lucru. La sfârşit dau       individuală
                           mijloacele de comunicare cuprinse sub    răspunsurile
       Activitate          forma unei ciorchine.                                                    dezbatere        frontal
           nr.1            Profesorul scrie pe flipchart
      Completarea     O3   răspunsurile elevilor.                   ∙
        fişelor de
          lucru:
     timp 10 min.
                                                                    Grupele îşi aleg doi
                           Profesorul formează 4 grupe care
       Activitate                                                   moderatori şi invitaţi. Se    Conversaţia        în grup    microfon
                           urmează să desfăşoare unmini talk
          nr.2        O4                                            aşează în”studioul”
                           show legat de următoarele subiecte
      Activitate pe   O5                                            improvizat şi dezbat           Joc de rol
                           trase la sorţi de echipe: şcoală,
         echipe                                                     subiectul timp de 5 minute
                           adolescenţă, familie, prietenie.
      “În studioul    O6                                            fiecare echipă.
           de
      televiziune”
     timp 25 min.
5
      Evaluarea     O7   Profesorul cere ca fiecare grupă să         Se acordă calificative      explicaţia       individual   cartonaşe
      Activităţii        evalueze propria prezentare şi              “Turul galeriei”
                         prezentarea colegilor acordând
       5 minute          calificative: „satisfăcător, bine, foarte
                         bine”


6.
      Concluzii     O7   Concluzii asupra temei şi asupra            Elevii îşi spun propriile      conversaţia     Frontal
                         defăşurării activităţii                     opinii;                                      individual




 Prof.diriginte
 Lăudat Tunde
Numele prenumele elev: _________________________________________


                            Fişă de lucru- Ciorchinele

                                     Comunicare


  Tipuri de                            Forme de                      Mijloace
 comunicare                            exprimare                   decomunicare

More Related Content

What's hot

Grîu Natalia- autor de manuale digitale
Grîu Natalia- autor de manuale digitaleGrîu Natalia- autor de manuale digitale
Grîu Natalia- autor de manuale digitale
NadyaRacila
 
Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)
Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)
Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)
Bitza Gaby
 
Școala prietenoasă
Școala prietenoasăȘcoala prietenoasă
Școala prietenoasă
Anca Tirca
 
Prezentare educatia-incluziva
Prezentare educatia-incluzivaPrezentare educatia-incluziva
Prezentare educatia-incluziva
Gradinita & Scoala IOANID
 
Otelea mihaela proiect didactic (1)
Otelea mihaela proiect didactic (1)Otelea mihaela proiect didactic (1)
Otelea mihaela proiect didactic (1)0766355779
 
Sedinta cu parintii
Sedinta cu parintiiSedinta cu parintii
Sedinta cu parintii
Liceul Banatean Otelu Rosu
 
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
NadyaRacila
 
Prezentare liceu
Prezentare liceuPrezentare liceu
Prezentare liceu
Weisberg74
 
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didacticeStandarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
dorinavacari
 
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxCREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
Daniela Munca-Aftenev
 
Modele de scrisoare de intentie
Modele  de scrisoare de intentieModele  de scrisoare de intentie
Modele de scrisoare de intentieoana_89
 
Primavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nouPrimavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nou
Nicole France
 
FORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptx
FORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptxFORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptx
FORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptx
Daniela Munca-Aftenev
 
Avantaje si dezavantaje proiectarii itemilor
Avantaje si dezavantaje proiectarii itemilorAvantaje si dezavantaje proiectarii itemilor
Avantaje si dezavantaje proiectarii itemilorsavatage22
 
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptxEvaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
DanielaMuncaAftenev
 
Time management
Time managementTime management
Time management
BibliotecaCreanga
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
Marinescu Anamaria
 
Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1
Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1
Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1Lau Laura
 

What's hot (20)

Grîu Natalia- autor de manuale digitale
Grîu Natalia- autor de manuale digitaleGrîu Natalia- autor de manuale digitale
Grîu Natalia- autor de manuale digitale
 
Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)
Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)
Metodica activitatilor matematice_in_gradinita (1)
 
In lumea povestilor
In lumea povestilorIn lumea povestilor
In lumea povestilor
 
Referat
ReferatReferat
Referat
 
Școala prietenoasă
Școala prietenoasăȘcoala prietenoasă
Școala prietenoasă
 
Prezentare educatia-incluziva
Prezentare educatia-incluzivaPrezentare educatia-incluziva
Prezentare educatia-incluziva
 
Otelea mihaela proiect didactic (1)
Otelea mihaela proiect didactic (1)Otelea mihaela proiect didactic (1)
Otelea mihaela proiect didactic (1)
 
Sedinta cu parintii
Sedinta cu parintiiSedinta cu parintii
Sedinta cu parintii
 
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
 
Prezentare liceu
Prezentare liceuPrezentare liceu
Prezentare liceu
 
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didacticeStandarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
 
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxCREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
 
Modele de scrisoare de intentie
Modele  de scrisoare de intentieModele  de scrisoare de intentie
Modele de scrisoare de intentie
 
Primavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nouPrimavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nou
 
FORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptx
FORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptxFORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptx
FORMARE ATESTAREA CADRELOR DIDACTICE.pptx
 
Avantaje si dezavantaje proiectarii itemilor
Avantaje si dezavantaje proiectarii itemilorAvantaje si dezavantaje proiectarii itemilor
Avantaje si dezavantaje proiectarii itemilor
 
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptxEvaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
 
Time management
Time managementTime management
Time management
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1
Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1
Observarea sistematic ___a_comportamentului__elevului_1
 

Viewers also liked

Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectieeconsiliere
 
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
rodicadaniela38
 
Proiect lectie
Proiect lectieProiect lectie
Proiect lectie
Rad Aurelian
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic cpetrea
 
Referat cerc pedagogic, 2013
Referat cerc pedagogic, 2013Referat cerc pedagogic, 2013
Referat cerc pedagogic, 2013
nicoletaiamandei80
 
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didacticeanamaria89
 
Obiective operationale
Obiective operationaleObiective operationale
Obiective operationaleeconsiliere
 
Formare in literatie
Formare in literatieFormare in literatie
Formare in literatie
Chelariu Mihai
 
Cine sunt eu?
Cine sunt eu?Cine sunt eu?
Cine sunt eu?
Alianta INFONET
 
Proiect plan lectie integrale c12 bun
Proiect plan lectie integrale c12 bunProiect plan lectie integrale c12 bun
Proiect plan lectie integrale c12 buniuliafilipciuc
 
Ciprian ouatu asertivitate - comportament si comunicare
Ciprian ouatu   asertivitate - comportament si comunicareCiprian ouatu   asertivitate - comportament si comunicare
Ciprian ouatu asertivitate - comportament si comunicare
Codecamp Romania
 
Cristian stan teoria educatie nou
Cristian stan   teoria educatie nouCristian stan   teoria educatie nou
Cristian stan teoria educatie nou
Carmen Sylva
 
Asa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise VeziAsa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise Vezicaraman livia
 
Proiect La Cl 8 A
Proiect La Cl 8 AProiect La Cl 8 A
Proiect La Cl 8 A
caraman livia
 
Tendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilor
Tendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilorTendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilor
Tendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilorTonia Bucurica
 
Clasa a viii a a - fisa de lucru sb si pr
Clasa a viii a a - fisa de lucru sb si prClasa a viii a a - fisa de lucru sb si pr
Clasa a viii a a - fisa de lucru sb si prnelutas
 

Viewers also liked (20)

Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectie
 
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
Lectie demonstrativa cerc pedagogic 04.2013
 
Proiect lectie
Proiect lectieProiect lectie
Proiect lectie
 
Proiecteinspectie
ProiecteinspectieProiecteinspectie
Proiecteinspectie
 
Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic Etapele realizarii unui plan didactic
Etapele realizarii unui plan didactic
 
Referat cerc pedagogic, 2013
Referat cerc pedagogic, 2013Referat cerc pedagogic, 2013
Referat cerc pedagogic, 2013
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
14. Proiectarea Activitatiilor Didactice
 
Obiective operationale
Obiective operationaleObiective operationale
Obiective operationale
 
Formare in literatie
Formare in literatieFormare in literatie
Formare in literatie
 
Proiect didactic
Proiect didactic Proiect didactic
Proiect didactic
 
Cine sunt eu?
Cine sunt eu?Cine sunt eu?
Cine sunt eu?
 
Proiect plan lectie integrale c12 bun
Proiect plan lectie integrale c12 bunProiect plan lectie integrale c12 bun
Proiect plan lectie integrale c12 bun
 
Ciprian ouatu asertivitate - comportament si comunicare
Ciprian ouatu   asertivitate - comportament si comunicareCiprian ouatu   asertivitate - comportament si comunicare
Ciprian ouatu asertivitate - comportament si comunicare
 
Cristian stan teoria educatie nou
Cristian stan   teoria educatie nouCristian stan   teoria educatie nou
Cristian stan teoria educatie nou
 
Asa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise VeziAsa Ceva Numai In Vise Vezi
Asa Ceva Numai In Vise Vezi
 
Proiect La Cl 8 A
Proiect La Cl 8 AProiect La Cl 8 A
Proiect La Cl 8 A
 
Tendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilor
Tendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilorTendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilor
Tendinţe inovatoare în domeniul evaluării elevilor
 
Clasa a viii a a - fisa de lucru sb si pr
Clasa a viii a a - fisa de lucru sb si prClasa a viii a a - fisa de lucru sb si pr
Clasa a viii a a - fisa de lucru sb si pr
 

Similar to Proiect lectie deschisa

Proiect CSC Martie 2017 - Activ dem.doc
Proiect CSC Martie 2017 - Activ dem.docProiect CSC Martie 2017 - Activ dem.doc
Proiect CSC Martie 2017 - Activ dem.doc
DianaNicoleta12
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
bongojazmin
 
Visible learning 2014
Visible learning 2014Visible learning 2014
Visible learning 2014
Maria ŢUCA
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
ArianaGrecu
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
 
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multipleMoara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multipleRus Maria Loredana
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Stella Grama
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Daniela Munca-Aftenev
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
pogaceanrucsana
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
adelina245
 
Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului
Livia Dobrescu
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
nicoleta3001
 
A1 fisa 1
A1   fisa 1A1   fisa 1
A1 fisa 1
Ana Tudor
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Daniela Munca-Aftenev
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
Ana Tudor
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb engleza
Aurelia Sibiceanu
 

Similar to Proiect lectie deschisa (20)

Proiect didactic
Proiect didactic Proiect didactic
Proiect didactic
 
Proiect CSC Martie 2017 - Activ dem.doc
Proiect CSC Martie 2017 - Activ dem.docProiect CSC Martie 2017 - Activ dem.doc
Proiect CSC Martie 2017 - Activ dem.doc
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Visible learning 2014
Visible learning 2014Visible learning 2014
Visible learning 2014
 
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docxplan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
plan_de_lectie_clr._clasa_a_iia._felicitarea.docx
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Crețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docxCrețu Daniela, CM.docx
Crețu Daniela, CM.docx
 
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multipleMoara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandezaProiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
 
Ae224maers
Ae224maersAe224maers
Ae224maers
 
Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului Dezvoltarea limbajului
Dezvoltarea limbajului
 
Ae224maers
Ae224maersAe224maers
Ae224maers
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
 
A1 fisa 1
A1   fisa 1A1   fisa 1
A1 fisa 1
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
 
A4 - FISA 4
A4 - FISA 4A4 - FISA 4
A4 - FISA 4
 
Proiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb englezaProiect de lectie lb engleza
Proiect de lectie lb engleza
 

More from TundeLaudat

Copacul
CopaculCopacul
Copacul
TundeLaudat
 
”Elevul vis a vis cu violenta”
”Elevul vis a vis cu violenta””Elevul vis a vis cu violenta”
”Elevul vis a vis cu violenta”
TundeLaudat
 
Revistă nr 1
Revistă nr 1Revistă nr 1
Revistă nr 1
TundeLaudat
 
Colaje
ColajeColaje
Colaje
TundeLaudat
 
Micii actori pe scenă
Micii actori pe scenăMicii actori pe scenă
Micii actori pe scenă
TundeLaudat
 
Halloween party la Casa Stefania
Halloween party la Casa StefaniaHalloween party la Casa Stefania
Halloween party la Casa Stefania
TundeLaudat
 
Sfaturi pentru părinţi
Sfaturi pentru părinţiSfaturi pentru părinţi
Sfaturi pentru părinţi
TundeLaudat
 
Prezentare proiect
Prezentare proiectPrezentare proiect
Prezentare proiect
TundeLaudat
 
Ce stim despre comunicare
Ce stim despre comunicareCe stim despre comunicare
Ce stim despre comunicare
TundeLaudat
 
Apa miracolul vietii
Apa miracolul vietiiApa miracolul vietii
Apa miracolul vietiiTundeLaudat
 
Prezentare proiect
Prezentare proiectPrezentare proiect
Prezentare proiect
TundeLaudat
 
About us
About usAbout us
About us
TundeLaudat
 
Abaut my cristina
Abaut my cristinaAbaut my cristina
Abaut my cristina
TundeLaudat
 

More from TundeLaudat (15)

Copacul
CopaculCopacul
Copacul
 
”Elevul vis a vis cu violenta”
”Elevul vis a vis cu violenta””Elevul vis a vis cu violenta”
”Elevul vis a vis cu violenta”
 
Revista nr 2
Revista nr 2Revista nr 2
Revista nr 2
 
Revistă nr 1
Revistă nr 1Revistă nr 1
Revistă nr 1
 
Colaje
ColajeColaje
Colaje
 
Micii actori pe scenă
Micii actori pe scenăMicii actori pe scenă
Micii actori pe scenă
 
Halloween party la Casa Stefania
Halloween party la Casa StefaniaHalloween party la Casa Stefania
Halloween party la Casa Stefania
 
Sfaturi pentru părinţi
Sfaturi pentru părinţiSfaturi pentru părinţi
Sfaturi pentru părinţi
 
Prezentare proiect
Prezentare proiectPrezentare proiect
Prezentare proiect
 
Ce stim despre comunicare
Ce stim despre comunicareCe stim despre comunicare
Ce stim despre comunicare
 
Apa miracolul vietii
Apa miracolul vietiiApa miracolul vietii
Apa miracolul vietii
 
Prezentare proiect
Prezentare proiectPrezentare proiect
Prezentare proiect
 
About us
About usAbout us
About us
 
Abaut my cristina
Abaut my cristinaAbaut my cristina
Abaut my cristina
 
Me´!!!
Me´!!!Me´!!!
Me´!!!
 

Recently uploaded

Proces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docx
Proces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docxProces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docx
Proces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docx
AureliaTertereanu
 
Raport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdf
Raport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdfRaport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdf
Raport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdf
savinioana
 
Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELAPatrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
iecheisorayagabriela
 
Papa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptx
Papa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptxPapa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptx
Papa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptx
Martin M Flynn
 
Antarctica caracterizare fizico geografica
Antarctica caracterizare fizico geograficaAntarctica caracterizare fizico geografica
Antarctica caracterizare fizico geografica
Alina70851
 
Analiza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceu
Analiza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceuAnaliza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceu
Analiza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceu
Andreea Balaci
 
Să ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia Monica
Să ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia MonicaSă ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia Monica
Să ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia Monica
NinaTofanErmurachi
 
Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.
Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.
Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.
GeorgianaDascalu1
 

Recently uploaded (8)

Proces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docx
Proces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docxProces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docx
Proces verbal sedinta cu parintii (26.09.2023).docx
 
Raport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdf
Raport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdfRaport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdf
Raport proiect transfrontalier Culori fermecate.pdf
 
Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELAPatrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
 
Papa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptx
Papa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptxPapa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptx
Papa Francisco canoniza los martires de Rumanía (Rumanian).pptx
 
Antarctica caracterizare fizico geografica
Antarctica caracterizare fizico geograficaAntarctica caracterizare fizico geografica
Antarctica caracterizare fizico geografica
 
Analiza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceu
Analiza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceuAnaliza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceu
Analiza SWOT - fisa de lucru aplicabila pentru liceu
 
Să ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia Monica
Să ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia MonicaSă ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia Monica
Să ne împrietenim cu lectura Ermurachi Nina/ Pruncia Monica
 
Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.
Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.
Studiu Nike, Dascalu Ana-Georgiana, Crp.
 

Proiect lectie deschisa

  • 1. Proiect didactic PROPUNATOR: profesor Lăudat Tunde DATA: 13 ianuarie . 2011 ŞCOALA CU CLASELE I-VIII VETIŞ CLASA: a VIII a Modul: Comunicare şi abilităţi sociale TEMA ACTIVITĂŢII: „Comunic, deci exist” OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de comunicare VALORI ŞI ATITUDINI • Motivaţie şi flexibilitate în comunicare • Responsabilitate şi ambiţie privind modul de comunicare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: • Dezvoltarea abilităţilor de inter-relaţionare în contexte variate • Identificarea partenerilor de comunicare şi însuşirea unor metode de comunicare eficientă OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie: O 1 - Să asocieze un cuvint, cu definiţii, sinonime, noţiuni, proverb O 2.- Sa-si dezvolte capacitatea de comparare si apreciere obiectiva O 3. - Sa fie analitici si pozitivi în gândire O 4. - Sa participe la munca în echipa pentru echipa O 5. -Sa înteleaga importanta apartenentei la grup,exersând abilitati de comunicare O 6. -Sa fie responsabil de prezentarea propriei imagini O 7.- Să evalueze capacităţile de comunicare,transmitere a informaţiei STRATEGII DE REALIZARE: FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. Joc de rol, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală. MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, , markere, hârtie colorată, microfon, PRODUSELE ACTIVITĂŢII: planşe, fişe de lucru.
  • 2. Nr. ETAPELE OB. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ Crt. LECŢIEI OP. DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZA MATERIALE RE 1. Moment Se consemnează absenţele. ∙ Răspund la întrebări. conversaţia frontal organizatoric Verifică existenţa resurselor (1 minut) materiale. 2. “Ştafeta gânditoare” Elevii dau din mână în Motivarea mână ştafeta completând Conversaţia frontal Planşă nr.1 elevilor: Profesorul emite cuvintul “ a vorbi” ciorchinele. - sensibiliza- O1 legat de comunicare: Prezintă planşa Elevul la care ajunge brainstorming rea elevilor nr.1 “păianjenul”cu ramificaţiile din ştafeta completează una individual - captarea figura de mai jos: dintre ramificaţiile atenţiei păianjenului cu elementele (8 minute) corespunzătoare. proverb definiţie Ex: Proverbe: “vorba multă sărăcia omului” “Vorba dulce,mult aduce” A Sinonome: a zice, a grăi, a dezbatere Frontal vorbi spune, a descrie, a articula,etc Definiţie: a exprima prin cuvinte sentimente, gânduri sinonime asocieri Asocieri: comunicare, cuvânt, limba română, engleză, a transmite, etc
  • 3. Profesorul emite cuvântul “ a gândi”se procedează la fel Elevii brainstorming frontal Planşă nr.2 completând planşa nr.2. completeazăpăianjenul. 3. Anunţarea Se anunţă tema „Comunic, deci ∙ Elevii ascultă cu atenţie expunerea individual Tablă temei şi exist”şi obiectivele operaţionale. comunicarea flilpchart obiectivelor lecţiei (2 minute) 4. Desfăşurarea Profesorul împarte fişele de lucru Elevii completează fişele Muncă individual activităţilor O2 privind comunicarea tipuri, formele şi de lucru. La sfârşit dau individuală mijloacele de comunicare cuprinse sub răspunsurile Activitate forma unei ciorchine. dezbatere frontal nr.1 Profesorul scrie pe flipchart Completarea O3 răspunsurile elevilor. ∙ fişelor de lucru: timp 10 min. Grupele îşi aleg doi Profesorul formează 4 grupe care Activitate moderatori şi invitaţi. Se Conversaţia în grup microfon urmează să desfăşoare unmini talk nr.2 O4 aşează în”studioul” show legat de următoarele subiecte Activitate pe O5 improvizat şi dezbat Joc de rol trase la sorţi de echipe: şcoală, echipe subiectul timp de 5 minute adolescenţă, familie, prietenie. “În studioul O6 fiecare echipă. de televiziune” timp 25 min.
  • 4. 5 Evaluarea O7 Profesorul cere ca fiecare grupă să Se acordă calificative explicaţia individual cartonaşe Activităţii evalueze propria prezentare şi “Turul galeriei” prezentarea colegilor acordând 5 minute calificative: „satisfăcător, bine, foarte bine” 6. Concluzii O7 Concluzii asupra temei şi asupra Elevii îşi spun propriile conversaţia Frontal defăşurării activităţii opinii; individual Prof.diriginte Lăudat Tunde
  • 5. Numele prenumele elev: _________________________________________ Fişă de lucru- Ciorchinele Comunicare Tipuri de Forme de Mijloace comunicare exprimare decomunicare