1. PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA ROMÂNO-FINLANDEZĂ
Profesor: NĂFTĂNĂILĂ IUSTINA
Clasa: a I a
Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Data: 27 iulie 2015
Unitatea de învăţare: RECAPITULARE CONCEPTE DE BAZA CLASA PREGĂTITOARE
Subiectul lecţiei: Formarea deprinderilor de exprimare prin utilizarea corectă a literelor,
cuvintelor şi mesajelor scurte – Recapitulare şi Evaluare
Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare
COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
C.1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar
C.2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte
C.3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de
tipar
C.3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene,
evenimente familiare
C.4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate
C.4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare
OBIECTIVE OPERA IONALEȚ :
a) De cunoa tere i analiză:ș ș
- să identifice pe fişa de lucru elementele menţionate
- să distingă literele mari de tipar de literele mici de tipar
- să despartă în silabe
- sa alcătuiască propoziţii simple şi să formuleze mesaje din trei-patru propoziţii
- să traseze elemente grafice dupa model
a) Psiho-motorii
- să interpreteze corect, pe parcursul orei, datele din fi a de lucruș
- să rezolve corect si in timpul alocat fi a de evaluare finalăș
b) Afective:
- să manifeste curiozitate i interes pentru lec ie, imaginile prezentate şi fişele de lucruș ț
- să formuleze răspunsuri cu propriile cuvinte
STRATEGII DIDACTICE: euristică, inductivă, dirijată, cognitivă.
METODE: expunerea şi explicaţia, observaţia, conversaţia euristică, lucrul cu fişe de lucru,
învăţarea prin descoperire.
MATERIAL DIDACTIC: tabla, fişe de lucru, imagini.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
2. Dulamă, Maria Eliza (2002) - Modele, strategii şi tehnici activizante cu aplicaţii în geografie, Ed.
Clusium, Cluj Napoca
Ilinca, N., Mândruţ, O. (coord.) (2006) - Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD Press,
Bucureşti.
Programa scolara pentru disciplina Comunicare in limba romana – Clasa Pregatitoare
Resurse Web
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Momentele
lecţiei
Dozare ACTIVITATEA DE PREDARE – ÎNVĂŢARE
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Organizarea
clasei
5’ Se verifică prezenţa. Se trec absen ii.ț
Se verifică mijloacele didactice.
Se pregăte te atmosfera pentru oră.ș
Răspund la prezen ă.ț
Î i pregătesc instrumentele deș
lucru.
Captarea
atentiei
5’ Se scrie pe tablă iniţiala numelui fiecărui
elev. Elevii trebuie să aranjeaze literele
Ascultă, gândesc şi
formulează răspunsurile
3. astfel încât să se obţină cuvinte. aşteptate. Câ iva elevi aratăț
la tablă cuvintele formate.
Momentul
ancoră
3’ Îi intreabă pe elevi cum a fost in clasa
pregătitoare şi ce lucruri noi au învăţat la
disciplina Comunicare în limba română.
Răspunsurile elevilor se încadrează în
programa specifica disciplinei Comunicare
în limba română (litere, sunete, despărţirea
cuvintelor în silabe etc)
Se concentrează, gândesc iș
încearcă să dea răspunsul
corect.
Anunţarea
lec iei noiț
2’ Comunică elevilor obiectivul lec iei i scrieț ș
titlul pe tablă.
Sunt aten i si ascultă.ț
Dirijarea
învăţării iș
dobândirea de
noi cuno tin eș ț
25’ Se structurează lecţia în patru sec iuni,ț
respectând schema lec iei.ț
Se împart fiecărui elev fişe de activitate
specifice celor 4 secţiuni.
Îndrumă elevii în vederea extragerii
informaţiilor şi completării fişelor.
Solicită fiecarui elev pe rand să dea
răspunsul corect.
Sunt atenţi şi ascultă.
Studiază textul şi extrag
informaţiile solicitate
împreună cu profesorul.
Notează pe fişa de lucru.
Evaluarea
finală
10’ Se realizează prin intermediul fişelor de
evaluare.
Fiecare elev î i completeazăș
fi a în lini te.ș ș
Se verifică fi a împreună cuș
profesorul.
Recapitulare şi Evaluare Comunicare în Limba Română
SCHEMA LEC IEIȚ
I Sunete, Silabe
Despărţirea în silabe a cuvintelor uzuale formate din una, două sau trei silabe.
Se prezintă copiilor 6 imagini. Denumeşte obiectele din imagine şi desparte cuvintele în silabe.
Identificarea sunetului iniţial pentru cuvintele date:
Se prezintă copiilor mai multe imagini. Denumeşte obiectele din imagine. Care este sunetul
iniţial al cuvintelor?
4. II Formularea de mesaje despre sine (nume, vârstă, adresă), despre familie, prieteni,
animalul preferat, culoarea preferată, mâncarea preferată etc.
Se alcătuiesc propoziţii simple şi se formulaeză mesaje din trei-patru propoziţii.
III Recunoaşterea cuvintelor scrise cu litere mari şi mici de tipar prin indentificarea unor
imagini.
Se identifică 5 litere mari şi mici de tipar şi se exemplifică un cuvânt care începe cu litera
respectivă.
Se colorează literele care compun cuvântul “COPIL”.
IV Scrierea elementelor grafice şi semnelor cunoscute după modelul dat.