PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
,,SA-L SALVAM PE MOS CRACIUN ! “
NIVEL I (3-5 ANI )
GRUPA MIJLOCIE
PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA
UNITATEA : G.P.N.MAXENU
13 DECEMBRIE 2011
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
UNITATEA:G.P.N.Maxenu,Buzau
DATA : 13.12.2011
NIVELUL I : Grupa mijlocie
PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA
TEMA ANUALA : ,,Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ ? “
SUBTEMA : “In aşteptarea lui Moş Crăciun”
TEMA ACTIVITATII : ,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “
TIPUL DE ACTIVITATE :Consolidare de cunostinte, priceperi si
deprinderi
FELUL ACTIVITĂŢII : INTEGRATA( D S ; DOS )
-ADE : DS-Activitate matematica :,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “
DOS-Activitate practica :,,Impodobim bradul de Craciun“
FORMA DE REALIZARE: DS : -Joc didactic
DOS : Aplicatie,lipire
SCOPUL ACTIVITATII :
DS :Consolidarea cunostintelor matematice ale copiilor privind
formarea grupelor de obiecte dupa forma ,marime si culoare.
DOS :Formarea si consolidarea unor deprideri practice specifice
nivelului de dezvoltare motrica.
Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor
trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseverenta ) .
OBIECTIVE OPERATIONALE:
DS-Activitate matematica :
- sa formeze grupe de obiecte dupa forma ,marime si culoare;
- sa ordoneze obiectele de marimi diferite in sir crescator
/descrescator;
- sa utilizeze un limbaj matematic adecvat;
- sa rezolve cerintele din fisa de lucru independent .
DOS : -Activitate practică :
- sa identifice materialele de lucru primite in cosulete;
- să plaseze corect podoabele pe brad conform indicatiilor;
- sa lipeasca podoabele pe brad utilizand corect tehnica de lucru ;
- să participe cu interes şi plăcere la împodobirea bradului;
- sa aprecieze propriile lucrari si pe ale colegilor lor;
SARCINA DIDACTICA :
Constituirea de grupe de obiecte dupa criteriile invatate: marime
,forma si culoare .
REGULILE JOCULUI :
Grupa se va imparti in doua echipe egale ca nivel.
Raspunsurile sunt date de copiii desemnati din fiecare echipa pentru
fiecare proba.Vor primi cadouri rosii/portocalii pentru raspunsurile
corecte,dar si aplauze .
ELEMENTE DE JOC :spiridusul,aplauze surpriza ,intrecerea .
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversaţia,explicaţia, exerciţiul, Ciorchinele,
Turul Galeriei,jocul, demonstratia,munca independenta .
MATERIAL DIDACTIC:
DEMONSTRATIV: plansa cu castelul Zanei Iarna si cu Mos
Craciun,brazi decupati din carton colorat ,fulgi de zapada cu sarcini de
lucru,traseul Spiridusului,macheta ce reprezinta o padure de brazi .
DISTRIBUTIV : cosulete cu podoabe pentru brad:clopoţei,fundiţe ,
steluţe,cadouri si globulete decupate din carton colorat , lipici,fise de munca
independenta .
DURATA : 45 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Magdalena Dumitrana,,Activitati matematice in gradinita”,Ed.Compania,
,2002
Ileana Libotean:,,Jocuri didactice matematice pentru gradinita”
Rev.învăţământ preşcolar nr.3-4/2009
-Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7ani),Bucuresti,2008 .
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.
Crt.
Evenimentul
didactic
Continutul
stiintific
Strategii
didactice
Evaluare
1. Moment
organizatoric
Se asigura conditiile necesare pentru
buna desfasurare a activitatii :
- aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea spaţiului educaţional;
- pregătirea materialelor didactice
necesare desfasurarii activitatii ..
-exercitiul
organizatoric
- observarea
comportamentu-
lui copiilor
2. Introducerea
in
activitate
Se face prin metoda
Ciorchinelui,copiii sunt pusi sa spuna
tot ce le vine in minte cand aud
cuvantul,,Mos Craciun “ -conversaţia
-ciorchinele
-aprecieri
verbale
3. Captarea
atenţiei
Se realizeaza prin intermediul
unei planse pe care se afla un castel. Se
precizeaza ca zana Iarna l-a rapit pe
Mos Craciun si l-a inchis in castelul
sau in Tara Zapezilor.Pentru ca Mos
Craciun sa ajunga la noi cu daruri
trebuie sa-l eliberam,ajutandu-l pe
Spiridus ,sa raspunda la sarcinile ce le
v-a descoperi pe drumul spre castel .
-expunerea
-traseul
spiridusului
-explicaţia
-interesul pentru
conţinutul
activităţi
4. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Se va propune copiilor sa parcurga
drumul impreuna cu Spiridusul,
ajutandu-l sa raspunda la sarcinile
aflate in interiorul fulgilor de zapada
din brazi,sub forma de joc cu tema:
,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “
Joc in care vor consolida cunostintele
matematice privind formarea grupe-
lor de obiecte dupa forma , marime
si culoare .”
-explicatia
sanie
cadouri
iarna
sac
zăpadă
reni
5.
Prezentarea
conţinutului şi
dirijarea
învăţării
Secventa I
DS-,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “
1.EXPLICAREA REGULILOR
JOCULUI
Jocul se desfasoara pe doua echipe:
-echipa globuletelor albastre
-echipa stelutelor galbene
Sarcinile pentru fiecare proba se
gasesc in interiorul fulgilor de zapada
,care vor fi gasite de copii pe traseul
drumului din loc in loc in brazi.
Raspunde cate un copil din fiecare
echipa,iar raspunsul corect este ras-
platit cu un cadou albastru/galben.
Va iesi castigatoare echipa care
acumuleaza cele mai multe cadouri.
2.DESFASURAREA JOCULUI DE
PROBA
Pentru exemplificarea jocului
educatoarea va solicita rezolvarea
sarcinilor din fulgul ce se afla langa
Spiridus .
Fiecare echipa va avea de sortat
obiectele ce se gasesc pe panou in cutii
diferite .
3.DESFASURAREA PROPRIU -ZISA
A JOCULUI
PROBA I
Fiecare grupa va primi cate un brad in
care sunt asezate globulete/stelute de
diferite culori.
Prima grupa va avea ca sarcina sa
aleaga din brad globuletele dupa cu-
loare si sa le aseze in cutiile corespun-
zatoare.
Iar cea de-a doua grupa sa aleaga din
brad stelutele dupa culoare si sa le
aseze in cutiile corespunzatoare .
-explicaţia
-exerciţiul
-jocul
-pe grupe
-daca retin
sarcinile propuse
-sortarea corecta
a grupelor de
obiecte ce se
gasesc pe panou
-alegerea corecta
a obiectelor
dupa culoare si
asezarea lor in
cutia
corespunzatoare.
6.Obtinerea
performantei
7.Asigurarea
retentei si a
transferului
Tranzitie
PROBA a II a
Pe panoul din fata fiecarei grupe se
afla cate doi saci adusi de Mos
Craciun, unul mic iar celalalt mare .
Cerinta va fi sa sorteze obiectele
din cutia ce se afla sub sacii mosului
dupa marime:obiectele mari in sacul
mare, iar obiectele mici in sacul mic .
PROBA a III a
Grupa nr.1 sa aseze pe panou obiecte-
le de marimi diferite, ce se gasesc in
sacul mosului,in ordine crescatoare,
respectand urmatoarea
ordine(mic,mijlociu,mare ) .
Grupa nr.2 sa aseze obiectele de
diferite marimi,ce se gasesc in sacul
mosului in ordine descrescatoare,
respectand urmatoare ordine(mare,
mijlociu,mic) .
Se vor numara cadourile galbe-
ne/albastre si se va desemna echipa
castigatoare.
Se prezinta copiilor o fisa care are
urmatorii itemi:
1 .Formeaza ,prin incercuire grupe de
obiecte de acelasi fel .
2.Coloreaza cadourile mici .
Dupa parcurgerea cu succes a probe-
lor copiii vor avea parte de o surpriza.
Vor primi de la Mos Craciun ,un
cosulet cu diferite elemente in el , pe
care le vor folosi in activitatea ce va
urma .
Educatoarea invita copiii sa se ridice
de la masute pentru a interpreta
jocul cu text si cant,,Ninge,ninge........ “
.
La sfarsitul interpretarii,copii,vor
reveni la masute .
-exercitiul
-pe grupe
-pe grupe
-exercitiul
-aplauze
-exercitiul
-fise de lucru
-individual
-observatia
-sortarea corecta
a obiectelor din
cutie dupa
marime si
asezarea lor in
sacul
corespunzator
-asezarea
corecta a
obiectelor de
marimi diferite
in sir crescator si
descrescator
-numararea
corecta a
cadourilor prin
formarea de
perechi
-daca rezolva
corect itemii
propusi pe fisa
de evaluare
SECVENTA II
DOS -,,Impodobim bradul de Craciun
“
1.INTUIREA MATERIA
LULUI DIDACTIC
Fiecare copil va avea in cosulet:un
brad,globulete,clopotei,fundite, cado-
uri,o steluta,lipici,servetele pentru
stergerea mainilor.
2 .EXPLICAREA SI
DEMONSTRAREA MODULUI DE
LUCRU .
Lucrarea practica se va realiza astfel:
-vor lua din cosulet cate un globulet si-
l vor aseza pe masuta cu partea alba in
sus;
-vor da cu lipici pe margine,apoi il vor
aseza in brad pe fiecare ramu-
ra in parte;
-la fel vor proceda cu clopotei
,cadourile si funditele pe care le vor
lipi pe ramurile bradului printre
globulete;
-se va fixa apoi steluta in varful
bradului.
3.ACTIVITATEA
INDEPENDENTA
Pentru a realiza lucrari frumoase ne
incalzim manutele:,,Miscam dege-
telele”,Inchidem pumnisorii si apoi ii
deschidem,
,,Cantam la pian”,etc.
Educatoarea va da semnalul de ince-
pere a lucrului urandu-le copiilor:
,,Spor la lucru !
Lucrarile vor fi expuse pe macheta in
sala de grupa.
-explicatia
-explicatia
demonstratia
-activitatea
independenta
-intuiesc
materialele
-manifesta
interes
6. Evaluarea
performanţei
Aprecierea lucrarilor se va face prin
Turul Galeriei.
Se vor face aprecieri asupra modului
in care au participat la activitate
-conversaţia
-exerciţiul
-turul
galeriei
-aprecieri
verbale asupra
modului in care
au lucrat si
colaborat
7.
Încheierea
activităţii
Educatoarea ii asigura pe copii ca
acum Zana Iarna ,il va elibera sigur
pe Mos Craciun ,pentru a ajunge la
serbarea lor,sa le aduca daruri .
Se ofera stimulente sub forma de
fulgi de zapada tuturor copiilor.
Activitatea se incheie prin interpreta-
rea colindelor pregatite pentru
serbare si a cantecului,,Mos Craciun
cu plete dalbe “.
-conversatia
-stimulente
-exercitiul
muzical
aprecieri verbale
asupra modului
in care au lucrat
si colaborat

Otelea mihaela proiect didactic (1)

  • 1.
    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ,,SA-LSALVAM PE MOS CRACIUN ! “ NIVEL I (3-5 ANI ) GRUPA MIJLOCIE PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA UNITATEA : G.P.N.MAXENU 13 DECEMBRIE 2011
  • 2.
    PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRATĂ UNITATEA:G.P.N.Maxenu,Buzau DATA : 13.12.2011 NIVELUL I : Grupa mijlocie PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA TEMA ANUALA : ,,Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ ? “ SUBTEMA : “In aşteptarea lui Moş Crăciun” TEMA ACTIVITATII : ,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “ TIPUL DE ACTIVITATE :Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi FELUL ACTIVITĂŢII : INTEGRATA( D S ; DOS ) -ADE : DS-Activitate matematica :,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “ DOS-Activitate practica :,,Impodobim bradul de Craciun“ FORMA DE REALIZARE: DS : -Joc didactic DOS : Aplicatie,lipire SCOPUL ACTIVITATII : DS :Consolidarea cunostintelor matematice ale copiilor privind formarea grupelor de obiecte dupa forma ,marime si culoare. DOS :Formarea si consolidarea unor deprideri practice specifice nivelului de dezvoltare motrica. Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseverenta ) . OBIECTIVE OPERATIONALE: DS-Activitate matematica : - sa formeze grupe de obiecte dupa forma ,marime si culoare; - sa ordoneze obiectele de marimi diferite in sir crescator /descrescator; - sa utilizeze un limbaj matematic adecvat; - sa rezolve cerintele din fisa de lucru independent . DOS : -Activitate practică : - sa identifice materialele de lucru primite in cosulete; - să plaseze corect podoabele pe brad conform indicatiilor; - sa lipeasca podoabele pe brad utilizand corect tehnica de lucru ;
  • 3.
    - să participecu interes şi plăcere la împodobirea bradului; - sa aprecieze propriile lucrari si pe ale colegilor lor; SARCINA DIDACTICA : Constituirea de grupe de obiecte dupa criteriile invatate: marime ,forma si culoare . REGULILE JOCULUI : Grupa se va imparti in doua echipe egale ca nivel. Raspunsurile sunt date de copiii desemnati din fiecare echipa pentru fiecare proba.Vor primi cadouri rosii/portocalii pentru raspunsurile corecte,dar si aplauze . ELEMENTE DE JOC :spiridusul,aplauze surpriza ,intrecerea . STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:conversaţia,explicaţia, exerciţiul, Ciorchinele, Turul Galeriei,jocul, demonstratia,munca independenta . MATERIAL DIDACTIC: DEMONSTRATIV: plansa cu castelul Zanei Iarna si cu Mos Craciun,brazi decupati din carton colorat ,fulgi de zapada cu sarcini de lucru,traseul Spiridusului,macheta ce reprezinta o padure de brazi . DISTRIBUTIV : cosulete cu podoabe pentru brad:clopoţei,fundiţe , steluţe,cadouri si globulete decupate din carton colorat , lipici,fise de munca independenta . DURATA : 45 minute MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Magdalena Dumitrana,,Activitati matematice in gradinita”,Ed.Compania, ,2002 Ileana Libotean:,,Jocuri didactice matematice pentru gradinita” Rev.învăţământ preşcolar nr.3-4/2009 -Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7ani),Bucuresti,2008 .
  • 4.
    DESFASURAREA ACTIVITATII Nr. Crt. Evenimentul didactic Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare 1. Moment organizatoric Seasigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii : - aerisirea sălii de grupă; - amenajarea spaţiului educaţional; - pregătirea materialelor didactice necesare desfasurarii activitatii .. -exercitiul organizatoric - observarea comportamentu- lui copiilor 2. Introducerea in activitate Se face prin metoda Ciorchinelui,copiii sunt pusi sa spuna tot ce le vine in minte cand aud cuvantul,,Mos Craciun “ -conversaţia -ciorchinele -aprecieri verbale 3. Captarea atenţiei Se realizeaza prin intermediul unei planse pe care se afla un castel. Se precizeaza ca zana Iarna l-a rapit pe Mos Craciun si l-a inchis in castelul sau in Tara Zapezilor.Pentru ca Mos Craciun sa ajunga la noi cu daruri trebuie sa-l eliberam,ajutandu-l pe Spiridus ,sa raspunda la sarcinile ce le v-a descoperi pe drumul spre castel . -expunerea -traseul spiridusului -explicaţia -interesul pentru conţinutul activităţi 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor Se va propune copiilor sa parcurga drumul impreuna cu Spiridusul, ajutandu-l sa raspunda la sarcinile aflate in interiorul fulgilor de zapada din brazi,sub forma de joc cu tema: ,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! “ Joc in care vor consolida cunostintele matematice privind formarea grupe- lor de obiecte dupa forma , marime si culoare .” -explicatia sanie cadouri iarna sac zăpadă reni
  • 5.
    5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării Secventa I DS-,,Sa-lsalvam pe Mos Craciun ! “ 1.EXPLICAREA REGULILOR JOCULUI Jocul se desfasoara pe doua echipe: -echipa globuletelor albastre -echipa stelutelor galbene Sarcinile pentru fiecare proba se gasesc in interiorul fulgilor de zapada ,care vor fi gasite de copii pe traseul drumului din loc in loc in brazi. Raspunde cate un copil din fiecare echipa,iar raspunsul corect este ras- platit cu un cadou albastru/galben. Va iesi castigatoare echipa care acumuleaza cele mai multe cadouri. 2.DESFASURAREA JOCULUI DE PROBA Pentru exemplificarea jocului educatoarea va solicita rezolvarea sarcinilor din fulgul ce se afla langa Spiridus . Fiecare echipa va avea de sortat obiectele ce se gasesc pe panou in cutii diferite . 3.DESFASURAREA PROPRIU -ZISA A JOCULUI PROBA I Fiecare grupa va primi cate un brad in care sunt asezate globulete/stelute de diferite culori. Prima grupa va avea ca sarcina sa aleaga din brad globuletele dupa cu- loare si sa le aseze in cutiile corespun- zatoare. Iar cea de-a doua grupa sa aleaga din brad stelutele dupa culoare si sa le aseze in cutiile corespunzatoare . -explicaţia -exerciţiul -jocul -pe grupe -daca retin sarcinile propuse -sortarea corecta a grupelor de obiecte ce se gasesc pe panou -alegerea corecta a obiectelor dupa culoare si asezarea lor in cutia corespunzatoare.
  • 6.
    6.Obtinerea performantei 7.Asigurarea retentei si a transferului Tranzitie PROBAa II a Pe panoul din fata fiecarei grupe se afla cate doi saci adusi de Mos Craciun, unul mic iar celalalt mare . Cerinta va fi sa sorteze obiectele din cutia ce se afla sub sacii mosului dupa marime:obiectele mari in sacul mare, iar obiectele mici in sacul mic . PROBA a III a Grupa nr.1 sa aseze pe panou obiecte- le de marimi diferite, ce se gasesc in sacul mosului,in ordine crescatoare, respectand urmatoarea ordine(mic,mijlociu,mare ) . Grupa nr.2 sa aseze obiectele de diferite marimi,ce se gasesc in sacul mosului in ordine descrescatoare, respectand urmatoare ordine(mare, mijlociu,mic) . Se vor numara cadourile galbe- ne/albastre si se va desemna echipa castigatoare. Se prezinta copiilor o fisa care are urmatorii itemi: 1 .Formeaza ,prin incercuire grupe de obiecte de acelasi fel . 2.Coloreaza cadourile mici . Dupa parcurgerea cu succes a probe- lor copiii vor avea parte de o surpriza. Vor primi de la Mos Craciun ,un cosulet cu diferite elemente in el , pe care le vor folosi in activitatea ce va urma . Educatoarea invita copiii sa se ridice de la masute pentru a interpreta jocul cu text si cant,,Ninge,ninge........ “ . La sfarsitul interpretarii,copii,vor reveni la masute . -exercitiul -pe grupe -pe grupe -exercitiul -aplauze -exercitiul -fise de lucru -individual -observatia -sortarea corecta a obiectelor din cutie dupa marime si asezarea lor in sacul corespunzator -asezarea corecta a obiectelor de marimi diferite in sir crescator si descrescator -numararea corecta a cadourilor prin formarea de perechi -daca rezolva corect itemii propusi pe fisa de evaluare
  • 7.
    SECVENTA II DOS -,,Impodobimbradul de Craciun “ 1.INTUIREA MATERIA LULUI DIDACTIC Fiecare copil va avea in cosulet:un brad,globulete,clopotei,fundite, cado- uri,o steluta,lipici,servetele pentru stergerea mainilor. 2 .EXPLICAREA SI DEMONSTRAREA MODULUI DE LUCRU . Lucrarea practica se va realiza astfel: -vor lua din cosulet cate un globulet si- l vor aseza pe masuta cu partea alba in sus; -vor da cu lipici pe margine,apoi il vor aseza in brad pe fiecare ramu- ra in parte; -la fel vor proceda cu clopotei ,cadourile si funditele pe care le vor lipi pe ramurile bradului printre globulete; -se va fixa apoi steluta in varful bradului. 3.ACTIVITATEA INDEPENDENTA Pentru a realiza lucrari frumoase ne incalzim manutele:,,Miscam dege- telele”,Inchidem pumnisorii si apoi ii deschidem, ,,Cantam la pian”,etc. Educatoarea va da semnalul de ince- pere a lucrului urandu-le copiilor: ,,Spor la lucru ! Lucrarile vor fi expuse pe macheta in sala de grupa. -explicatia -explicatia demonstratia -activitatea independenta -intuiesc materialele -manifesta interes 6. Evaluarea performanţei Aprecierea lucrarilor se va face prin Turul Galeriei. Se vor face aprecieri asupra modului in care au participat la activitate -conversaţia -exerciţiul -turul galeriei -aprecieri verbale asupra modului in care au lucrat si colaborat
  • 8.
    7. Încheierea activităţii Educatoarea ii asigurape copii ca acum Zana Iarna ,il va elibera sigur pe Mos Craciun ,pentru a ajunge la serbarea lor,sa le aduca daruri . Se ofera stimulente sub forma de fulgi de zapada tuturor copiilor. Activitatea se incheie prin interpreta- rea colindelor pregatite pentru serbare si a cantecului,,Mos Craciun cu plete dalbe “. -conversatia -stimulente -exercitiul muzical aprecieri verbale asupra modului in care au lucrat si colaborat