PROIECT DIDACTIC
PROPUNĂTOR:
CLASA: a IV – a B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor
SUBIECTUL LECŢIEI: „Puiul” după I. Al. Brătescu – Voineşti
TIPUL LECŢIEI: consolidare
OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă;
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Organizarea competenţelor de comunicare orală şi scrisă ale elevilor într-un sistem comunicativ funcţional şi asigurarea
utilizării acestor achiziţii în cadrul situaţiilor concrete de comunicare socială;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.3 – să sesizeze structurile gramaticale corecte sau incorecte într-un mesaj ascultat;
2.4 – să-şi adapteze vorbirea la diferite situaţii de comunicare;
3.5 – să reţină din textele studiate elementele de construcţie ale comunicării;
4.3 – să redacteze diferite texte de mică întindere, adaptându-le destinaţiei şi scopului comunicării;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Cognitive:
OC1 – să citească corect, conştient, expresiv;
OC2 – să utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării;
OC3 – să caracterizeze un personaj după datele furnizate de text;
OC4 – să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional;
OC5 – să utilizeze O.G. pentru realizarea sarcinilor de lucru;
 Motrice:
1
OM1 – să scrie corect şi lizibil, respectând aşezarea în pagina caietului şi la tablă;
OM2 – să adopte o poziţie corectă la scris;
 Afective:
OA1 – să participe activ la toate etapele lecţiei;
STRATEGII DIDACTICE: conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea, cubul, diagrama Wenn, ciorchinele,
metoda R. A. I., brainstorming-ul, tehnica blazonului, tehnica diamantului;
RESURSE:
a) materiale – fişe de muncă independentă, fişe cu organizator grafic, cub, plicuri colorate;
b) bibliografice:
 M.E.C., „Curriculum pentru clasele primare”, Bucureşti, 2 005;
 M.E.C., „Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limbă şi comunicare”, Bucureşti, 2 001;
 Adalmina Ungureanu, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Editura AS’S, Iaşi, 2
003;
 Odarca Bout, „Ghid de practică pedagogică”, Sighetu Marmaţiei, 2006
 didactic.ro
b) de timp – 50 minute;
c) de spaţiu – sala de clasă;
d) umane – 11 elevi;
2
Obiective
operaţionale
Etape – strategii Conţinut Evaluare
1. Moment organizatoric  pregătirea materialelor necesare;
 asigurarea unui ambient (material şi psihic) optim pentru
elevi;
O1
O2
2.Reactualizarea
conţinuturilor şi exersarea
abilităţilor de comunicare
 conversaţia
 explicaţia
 citirea ştafetă
 citirea selectivă
 povestirea
 exerciţiul
 metoda R. A. I.
 controlul cantitativ şi calitativ al temei;
 citirea unui fragment din povestirea „Puiul” după I. Al.
Brătescu Voineşti (manualul de limba română, editura
Aramis);
 exersarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient,
expresiv se va face prin:
 citirea ştafetă;
 citirea pe fragmente;
 citirea selectivă a textului din manual;
 reconstituirea naraţiunii pe bază de întrebări se face prin
metoda R.A.I. (Răspunde, aruncă, întreabă): Primul elev
pune o întrebare legată de conţinutul lecţiei, apoi aruncă
o minge altui elev. Acesta răspunde la întrebare, apoi
pune la rândul lui o altă întrebare, aruncând mingea altui
coleg. Întrebările pot fi de tipul:
 „Unde se petrece acţiunea descrisă?”, „Care
sunt personajele?”, „De ce a fost prins puiul cel mare de
flăcău?”, „Care este învăţătura desprinsă din text?” etc.
 un elev va povesti oral conţinutul textului;
 elevii vor alcătui oral enunţuri folosind cuvintele
explicate: cofeturi, mirişte, etc.
 se explică oral folosirea semnelor de punctuaţie în
enunţul „ –Lasă-l jos, Mărine, că e păcat de el!”
 evaluare
secvenţială
3
O5
3. Avanpremieră
 conversaţia
 brainstorming-ul
 „Din această lecţie aţi putut observa că există
familii şi în rândul vieţuitoarelor, la fel ca la om. Voi
notaţi acum pe fişă toate ideile care vă vin în minte
când rostim cuvântul „mamă”.
 pe grupe, elevii completează fişa (Anexa 1);
 evaluare
formativă
4. Anunţarea subiectului şi a
obiectivelor
 expunerea
 „Astăzi vom efectua exerciţii pentru a înţelege
mai bine textul „Puiul”. Voi va trebui să colaboraţi, să
vă confruntaţi opiniile personale cu cele ale colegilor,
să respectaţi opiniile celorlalţi, pentru a rezolva cât
mai corect exerciţiile.
O5
O3
O4
5. Organizarea situaţiilor de
consolidare
 conversaţia
 metoda cubului
 ciorchinele
 diagrama Wenn
 elevii sunt împărţiţi în trei grupe, iar cu ajutorul unui cub
cu feţele colorate, fiecare în altă culoare, li se vor împărţi
fişele de lucru; fişele sunt puse în şase plicuri colorate la
fel ca feţele cubului;
FIŞA 1
 Descrie şi notează într-un ciorchine însuşirile prepeliţei,
notând şi faptele din care reies aceste însuşiri. (Anexa 2)
FIŞA 2
 Compară însuşirile puiului mai mare cu însuşirile
celorlalţi pui, realizând o diagramă. (Anexa 3)
FIŞA 3
 Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu sens
asemănător:adună, mâncare, flăcău, odată. Alcătuiţi
enunţuri cu ajutorul cuvintelor găsite.
FIŞA 4
 Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi propoziţii după
 evaluare
formativă
4
schemele:
S. S. P. P.sec. P.sec.
subst. subst. verb subst. adj.
propriu propriu comun
P. S. P.sec. P.sec. P.sec.
verb subst. adj. subst. adj.
comun comun
FIŞA 5
 Analizează subiectul şi predicatul din enunţul:
După două săptămâni au ieşit şapte pui drăguţi.
FIŞA 6
 Argumentează hotărârea prepeliţei de a pleca în ţările
calde împreună cu cei şase pui.
 se verifică oral activitatea grupelor, liderii fiecărei grupe
prezentând rezolvările;
 frontal, la tablă şi în caiete se redă cu ajutorul
brainstorming-ului utilizarea omonimelor „cel” şi „ce-l”;
(Anexa 4)
 evaluare
formativă
O5
6. Asigurarea feedback-ului
 tehnica blazonului
 elevii vor realiza în echipă un blazon al textului studiat;
(Anexa 5)
 se vor analiza lucrările şi se vor expune posterele;
 analiza
bazonului şi
afişarea
posterului
O5
7. Asigurarea retenţei şi
transferului
 tehnica diamantului
 se va realiza în perechi un diamant (cvintet); (Anexa 6)
 se vor analiza lucrările şi se vor expune posterele;
 analiza
cvintetului
 evaluare
sumativă
5
8. Încheierea lecţiei
 conversaţia
 explicarea temei pentru acasă (exerciţiul 10, pagina 103);
 aprecieri individuale şi colective;
ANEXA 1
Ne iubeşte
Ne ocroteşte
Ne ajută
MAMA
Ne îngrijeşte
Ne învaţă
lucruri bune
6
ANEXA 2
Ciorchinele
PREPELIŢA
Ocrotitoare
Puii se Prindea
adunau ca sub pentru pui
un cort sub furnici şi lăcuste
aripile ei
7
ocrotitoare
ANEXA 3
DIAGRAMA WENN
Puiul cel mare Ceilalţi pui
neascultător ascultători
nefericit cuminţi
nepăsător frumoşi blânzi
iubitori fericiţi
8

Proiect romana puiul

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: CLASA: aIV – a B ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor SUBIECTUL LECŢIEI: „Puiul” după I. Al. Brătescu – Voineşti TIPUL LECŢIEI: consolidare OBIECTIVE CADRU: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral; 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris; 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă; OBIECTIV FUNDAMENTAL: Organizarea competenţelor de comunicare orală şi scrisă ale elevilor într-un sistem comunicativ funcţional şi asigurarea utilizării acestor achiziţii în cadrul situaţiilor concrete de comunicare socială; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3 – să sesizeze structurile gramaticale corecte sau incorecte într-un mesaj ascultat; 2.4 – să-şi adapteze vorbirea la diferite situaţii de comunicare; 3.5 – să reţină din textele studiate elementele de construcţie ale comunicării; 4.3 – să redacteze diferite texte de mică întindere, adaptându-le destinaţiei şi scopului comunicării; OBIECTIVE OPERAŢIONALE:  Cognitive: OC1 – să citească corect, conştient, expresiv; OC2 – să utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării; OC3 – să caracterizeze un personaj după datele furnizate de text; OC4 – să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional; OC5 – să utilizeze O.G. pentru realizarea sarcinilor de lucru;  Motrice: 1
  • 2.
    OM1 – săscrie corect şi lizibil, respectând aşezarea în pagina caietului şi la tablă; OM2 – să adopte o poziţie corectă la scris;  Afective: OA1 – să participe activ la toate etapele lecţiei; STRATEGII DIDACTICE: conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea, cubul, diagrama Wenn, ciorchinele, metoda R. A. I., brainstorming-ul, tehnica blazonului, tehnica diamantului; RESURSE: a) materiale – fişe de muncă independentă, fişe cu organizator grafic, cub, plicuri colorate; b) bibliografice:  M.E.C., „Curriculum pentru clasele primare”, Bucureşti, 2 005;  M.E.C., „Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limbă şi comunicare”, Bucureşti, 2 001;  Adalmina Ungureanu, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Editura AS’S, Iaşi, 2 003;  Odarca Bout, „Ghid de practică pedagogică”, Sighetu Marmaţiei, 2006  didactic.ro b) de timp – 50 minute; c) de spaţiu – sala de clasă; d) umane – 11 elevi; 2
  • 3.
    Obiective operaţionale Etape – strategiiConţinut Evaluare 1. Moment organizatoric  pregătirea materialelor necesare;  asigurarea unui ambient (material şi psihic) optim pentru elevi; O1 O2 2.Reactualizarea conţinuturilor şi exersarea abilităţilor de comunicare  conversaţia  explicaţia  citirea ştafetă  citirea selectivă  povestirea  exerciţiul  metoda R. A. I.  controlul cantitativ şi calitativ al temei;  citirea unui fragment din povestirea „Puiul” după I. Al. Brătescu Voineşti (manualul de limba română, editura Aramis);  exersarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient, expresiv se va face prin:  citirea ştafetă;  citirea pe fragmente;  citirea selectivă a textului din manual;  reconstituirea naraţiunii pe bază de întrebări se face prin metoda R.A.I. (Răspunde, aruncă, întreabă): Primul elev pune o întrebare legată de conţinutul lecţiei, apoi aruncă o minge altui elev. Acesta răspunde la întrebare, apoi pune la rândul lui o altă întrebare, aruncând mingea altui coleg. Întrebările pot fi de tipul:  „Unde se petrece acţiunea descrisă?”, „Care sunt personajele?”, „De ce a fost prins puiul cel mare de flăcău?”, „Care este învăţătura desprinsă din text?” etc.  un elev va povesti oral conţinutul textului;  elevii vor alcătui oral enunţuri folosind cuvintele explicate: cofeturi, mirişte, etc.  se explică oral folosirea semnelor de punctuaţie în enunţul „ –Lasă-l jos, Mărine, că e păcat de el!”  evaluare secvenţială 3
  • 4.
    O5 3. Avanpremieră  conversaţia brainstorming-ul  „Din această lecţie aţi putut observa că există familii şi în rândul vieţuitoarelor, la fel ca la om. Voi notaţi acum pe fişă toate ideile care vă vin în minte când rostim cuvântul „mamă”.  pe grupe, elevii completează fişa (Anexa 1);  evaluare formativă 4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor  expunerea  „Astăzi vom efectua exerciţii pentru a înţelege mai bine textul „Puiul”. Voi va trebui să colaboraţi, să vă confruntaţi opiniile personale cu cele ale colegilor, să respectaţi opiniile celorlalţi, pentru a rezolva cât mai corect exerciţiile. O5 O3 O4 5. Organizarea situaţiilor de consolidare  conversaţia  metoda cubului  ciorchinele  diagrama Wenn  elevii sunt împărţiţi în trei grupe, iar cu ajutorul unui cub cu feţele colorate, fiecare în altă culoare, li se vor împărţi fişele de lucru; fişele sunt puse în şase plicuri colorate la fel ca feţele cubului; FIŞA 1  Descrie şi notează într-un ciorchine însuşirile prepeliţei, notând şi faptele din care reies aceste însuşiri. (Anexa 2) FIŞA 2  Compară însuşirile puiului mai mare cu însuşirile celorlalţi pui, realizând o diagramă. (Anexa 3) FIŞA 3  Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu sens asemănător:adună, mâncare, flăcău, odată. Alcătuiţi enunţuri cu ajutorul cuvintelor găsite. FIŞA 4  Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi propoziţii după  evaluare formativă 4
  • 5.
    schemele: S. S. P.P.sec. P.sec. subst. subst. verb subst. adj. propriu propriu comun P. S. P.sec. P.sec. P.sec. verb subst. adj. subst. adj. comun comun FIŞA 5  Analizează subiectul şi predicatul din enunţul: După două săptămâni au ieşit şapte pui drăguţi. FIŞA 6  Argumentează hotărârea prepeliţei de a pleca în ţările calde împreună cu cei şase pui.  se verifică oral activitatea grupelor, liderii fiecărei grupe prezentând rezolvările;  frontal, la tablă şi în caiete se redă cu ajutorul brainstorming-ului utilizarea omonimelor „cel” şi „ce-l”; (Anexa 4)  evaluare formativă O5 6. Asigurarea feedback-ului  tehnica blazonului  elevii vor realiza în echipă un blazon al textului studiat; (Anexa 5)  se vor analiza lucrările şi se vor expune posterele;  analiza bazonului şi afişarea posterului O5 7. Asigurarea retenţei şi transferului  tehnica diamantului  se va realiza în perechi un diamant (cvintet); (Anexa 6)  se vor analiza lucrările şi se vor expune posterele;  analiza cvintetului  evaluare sumativă 5
  • 6.
    8. Încheierea lecţiei conversaţia  explicarea temei pentru acasă (exerciţiul 10, pagina 103);  aprecieri individuale şi colective; ANEXA 1 Ne iubeşte Ne ocroteşte Ne ajută MAMA Ne îngrijeşte Ne învaţă lucruri bune 6
  • 7.
    ANEXA 2 Ciorchinele PREPELIŢA Ocrotitoare Puii sePrindea adunau ca sub pentru pui un cort sub furnici şi lăcuste aripile ei 7
  • 8.
    ocrotitoare ANEXA 3 DIAGRAMA WENN Puiulcel mare Ceilalţi pui neascultător ascultători nefericit cuminţi nepăsător frumoşi blânzi iubitori fericiţi 8