1. PLAN DE LECȚIE - CLR 1
PLAN DE LECȚIE
Prof. înv. primar: Nica Daiana – Cristina Școala Gimnazială Nr. 4 Râmnicu Vâlcea
Clasa: a II - a C Data: Ora: 900 –
950
; 1010 –
1100
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Călătorie în alte zone ale lumii
Subiectul: Poveste cu un pinguin (Lectură); Felicitarea
Forma de realizare: activitate integrată, prin intermediul unor conţinuturi specifice disciplinelor:
Comunicare în limba română (C.L.R).
Dezvoltare personală (D.P.)
Arte vizuale şi abilităţi practice (A.V.A.P.)
Matematică și explorarea mediului (M.E.M.)
Tipul lecție: fixare şi sistematizare a cunoştinţelor şi deprinderilor; însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 2 ore a câte 50 minute
Scopul: dezvoltarea capacităţii de receptare şi difuzare a unei varietăţi de mesaje orale sau scrise, în contexte de comunicare cunoscute; exersarea deprinderii
de a redacta mesaje specifice unor evenimente, asociindu-le cu ilustraţii adecvate
Competențe specifice:
Comunicare în limba română
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază;
Dezvoltare personală
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;
Arte vizuale şi abilităţi practice
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2. PLAN DE LECȚIE - CLR 2
Matematică și explorarea mediului
5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut.
Obiective operaționale:
Ora I
O1: să citească în ritm propriu un text scurt, cu adaptarea intonaţiei impusă de semnele de punctuaţie;
O2: să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit;
O3: să rezolve exerciţii cu informaţii extrase din text, după modele date;
O4: să redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un fragment din textul citit;
O5: să exprime (numească) reguli de comportament în relaţia cu ceilalţi, pe baza discutării unor situaţii concrete din experienţa elevilor
Ora a II-a
O1: să identifice elementele componente ale unei felicitări, utilizând manualul;
O2: să confecţioneze o felicitare cu ocazie zilei de 1 Martie, utilizând materiale şi tehnici de lucru specifice disciplinei Arte vizuale şi abilităţi practice;
O3: să scrie un mesaj corespunzător folosind diverse instrumente;
O4: să utilizeze laptopul şi manualul în format electronic, în sprijinul învăţării
Elemente de strategie didactică
a)Metode și procedee: conversația, lectura, explicația, observarea, metoda Cvintetul, explozia stelară, exercițiul, problematizarea, povestirea orală
b)Mijloace de învățământ: fișe de lucru, postere, markere, flipchart, tablă, cretă, imagini cu pinguini, jetoane – recompensă, lipici, laptop, manual în format
electronic şi tipărit, felicitări diverse, cartoane colorate, lipici, foi tip dictando
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate în perechi, activitate individuală.
Bibliografie:
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a, București, 2013;
Şerdean, I., (1982), Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
M. Mihăescu, Şt. Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel, 2014, „Comunicare în limba română”- manual pt cls a II- a, Buc., Ed. Intuitext
Mihăescu, M. şi colab., (2010), Metode activ-participative aplicate în învăţământul primar, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
3. PLAN DE LECȚIE - CLR 3
Scenariul didactic - Ora I
Cadrul de
învăţare
Conţinut esenţial Timp Metode
Evocare
Se asigură condițiile și materialele necesare desfășurării lecției.
Se verifică tema cantitativ şi calitativ, timp în care elevii citesc în gând textul studiat ora precedentă.
Se solicită citirea în lanţ a textului „Poveste cu un pinguin”, după Marcela Peneş.
Se face citirea selectivă în funcţie de anumite repere: 2-3 propoziţii în care se întreabă ceva, cuvintele care
exprimă însuşiri ale personajului principal.
10
minute
conversaţia
lectura
Realizarea
sensului
În vederea pregătirii pentru repovestirea unor întâmplări citite se prezintă elevilor o foaie de flipchart unde este
conturată o stea. (ANEXA 1)
Se formulează de către 5 elevi, pe rând, câte o întrebare pentru fiecare cuvânt scris în colţurile stelei. Se solicită
răspunsul oral din partea unor colegi, la alegere.
Se ordonează o suită de propoziţii după ordinea logică de desfăşurare a evenimentelor din textul citit. (ANEXA 2)
Se solicită redarea prin cuvinte proprii, cu sprijin, a fragmentelor corespunzătoare propoziţiilor aranjate.
Se propune derularea unui joc: scrierea unor cuvinte care încep cu silabele obţinute prin despărţirea în silabe a
cuvântului „pinguin”. Complicarea sarcinii jocului: alcătuirea unei propoziţii cu cuvintele găsite.
Jocul se realizează cu elevii grupaţi în perechi. Se distribuie foi cu liniatură dictando pentru rezolvarea sarcinii.
Se verifică corectitudinea rezolvării sarcinii de învăţare, apoi se distribuie recompense.
Exemplu: PIN ( pinguin, Pinocchio, pinul etc.)
GU ( gustă, guvern, guraliv etc.) PINguinul GUstă INgredientele.
IN ( ingrediente, intră, începe, înainte etc.)
30
minute
explicaţia
exerciţiul
povestirea orală
joc didactic
problematizarea
Reflecţia
Se împarte colectivul clasei în 5 gr. eterogene a câte 4 elevi. Fiecare grupă primeşte câte o coală tip poster şi un
marker. Se reactualizează regulile muncii în echipă.
Se explică sarcina muncii pe grupe: realizarea unei „strofe” cu informaţii desprinse din text despre personajul
principal, Pingu.
Elevii completează cu noţiunile corespunzătoare, apoi raportorul fiecărei grupe prezintă în faţa clasei cvintetul
completat. Posibil „Cvintet”: PINGU
DRĂGĂLAŞ CURAT
REFUZĂ AJUTĂ SE BUCURĂ
PINGU CÂŞTIGĂ ADMIRAŢIA PRIETENILOR.
PRIETENIE
Se distribuie recompense în funcţie de rapiditatea şi corectitudinea realizării sarcinii de învăţare, dar şi a
respectării regulilor muncii pe grupe.
10
minute
explicaţia
munca în
echipă
4. PLAN DE LECȚIE - CLR 4
Secvențele
lecției
Ob.
op.
Timp
şcolar
alocat
Conținutul științific al învățării
Strategii didactice
Evaluare
formativă
Metode și
procedee
Material
didactic
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
2 min. Elevii își pregătesc manualul și caietele necesare orei de comunicare în
limba română.
conversația caiete
manual
activitate
frontală
observarea
sistematică
3. Captarea
atenției
5 min. Se prezintă un plic primit de la partenerii clasei noastre, elevii din clasa
a II-a de la Şcoala Gimnazială Nr.4 Mediaş. Plicul conţine câte o felicitare
pentru fiecare elev din clasă.
Doi elevi citesc cu voce tare conţinutul felicitărilor primite. Se observă
că toate felicitările au acelaşi conţinut.
conversaţia
lectura
plic cu
felicitări
activitate
frontală
observarea
sistematică
4. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
3 min. Anunţ elevii că vom învăţa să redactăm felicitări în funcţie de
evenimentul potrivit: 1 Martie, 8 Martie, Crăciun, zi de naştere, ocazia
căsătoriei etc., apoi prezint câteva modele.
Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caiete: Felicitarea
explicaţia felicitări-tip activitate
frontală
observarea
sistematică
5. Dirijarea
învăţării
O1
30
min.
Se solicită deschiderea manualelor la pagina 19.
Se utilizează învăţarea prin descoperire. Se intuieşte prima imagine de
pe pagină: „Ce reprezintă imaginea din partea dreaptă-sus a paginii? Este o
simplă poză?”
Se prezintă în câteva enunţuri ilustraţia de pe felicitare. În paralel se
analizează şi felicitările primite. Se constată că felicitările au câte o ilustraţie.
Se citeşte conţinutul felicitării şi formula de încheiere. Se constată
faptul că textul felicitării este scurt.
Se intuieşte plicul pentru a evidenţia cui îi este adresată felicitarea şi de
către cine este trimisă.
Se notează la tablă şi în caiete concluzia învăţării prin descoperire:
Schiţa tablei: Felicitarea
Felicitarea se scrie pentru a adresa urări rudelor, prietenilor sau unor
persoane cunoscute în diverse ocazii.
Felicitarea are:
a) un text scurt;
b) o formulă de încheiere
c) semnătură
Se lipesc pe caiete felicitările primite.
învăţarea
prin
descoperire
exerciţiul –
copiere
manual
caietele de
clasă
tablă, cretă
activitate
frontală
observarea
sistematică
5. PLAN DE LECȚIE - CLR 5
O2
O3
Se propune realizarea unor felicitări cu ocazia zilei de 1 Martie pentru
partenerii de la Şcoala Gimnazială Nr.4 Mediaş.
Se solicită obţinerea unor informaţii: Ce vesteşte ziua de 1 Martie? Care
sunt lunile de primăvară? A câta lună a anului este martie?
Se propune intonarea unui cântec despre primăvară dintre cântecele
învăţate în anii precedenţi.
Se explică etapele realizării felicitării:
- Îndoim dreptunghiul aşezând colţurile unul deasupra celuilalt, 2 câte 2;
- Desfacem cartonul îndoit şi lipim în interior, pe faţa din dreapta, foaia
cu liniatură dictando care în prealabil a fost scrisă;
- Decorarea felicitării se va realiza în timpul orei de AVAP.
Se distribuie fiecărui elev jumătăţi de coli cartonate colorate tip A4 şi
foi cu liniatură dictando.
Se formulează oral mesajul potrivit ocaziei şi persoanei, apoi se
redactează pe foaia de flipchart şi pe foile cu liniatură dictando.
Se realizează felicitarea.
conversaţia
explicaţia
munca
independentă
conversaţia
felicitări
lipici
coli
cartonate
foi dictando
recompense
- jetoane
activitate
frontală
activitate
individuală
aprecieri
verbale
6. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
O1
O4
5
min.
Se utilizează laptopul pentru a urmări un material din manualul în
format electronic în vederea asigurării însuşirii cunoştinţelor despre felicitare.
Se propune derularea jocului didactic „Găseşte persoana!”. Se extrag
bileţele ce conţin formule de încheiere ale felicitărilor. Câte un elev extrage un
bilet, citeşte cu voce tare, apoi numeşte persoana căreia îi poate fi adresată
felicitarea. Elevii care răspund corecte primesc recompense-jetoane.
jocul didactic
bileţele
recompense
- jetoane
activitate
frontală
evaluare
reciprocă
7. Încheierea
activităţii
5 min. Se explică, apoi se notează tema pentru acasă: ex.1 , 2/pag.109 (caiet
auxiliar)
Se fac aprecieri generale şi individuale privind participarea elevilor la
lecţie, implicarea lor în realizarea sarcinilor.
explicaţia
caietul de
clasă
activitate
frontală aprecieri
verbale
6. PLAN DE LECȚIE - CLR
ANEXA 1
Poveste cu un pinguin
după Marcela Peneş
A fost odată un pinguin mic, drăgălaş şi curat, gătit în fracul său strălucitor.
Toată lumea pinguinilor îi admira hăinuţa strălucitoare.
- Ce pui drăgălaş! se minuna bunica-pinguin.
- Este foarte curat şi atent cu hăinuţa sa, adăuga mătuşa-pinguin.
- Nu se murdăreşte niciodată, se lăuda şi buna sa mamă.
Micul pinguin asculta impresiile familiei sale despre sine şi se bucura nespus, ba se umfla şi în
puful său moale ca zăpada.
- Ping, vii cu noi la joacă pe derdeluş? întrebau verii lui.
- Nu vin! Nu vreau să mă murdăresc!
- Ping, vrei să ne plimbăm prin împrejurimi? îi propunea fratele său.
- Nu. Nu vin. În casă nu poate nimeni să-ţi murdărească sau să-ţi rupă hăinuţa.
- Da, dar hăinuţa se poate curăţa, căutau să-l convingă ceilalţi pinguini.
- Ei, nu mă învăţaţi voi pe mine ce să fac!
Azi aşa, mâine aşa, iată că a venit timpul ca Ping să meargă la şcoală. În primele zile părinţii îl
aduceau pe labele lor şi îi ţineau şi ghiozdanul. Văzând acest lucru, colegii lui au început să-şi dea coate:
- Te supără ceva? Nu poţi să mergi?
- Nu am nimic, dar aşa vreau eu!
Colegii au început să-l ocolească. Ping era singur...
Într-o zi, un pinguin a căzut într-o adâncitură şi şi-a scrântit piciorul. A strigat după ajutor. Ping
era prin apropiere. Fără să se mai gândească la hăinuţă, nu s-a lăsat până ce nu l-a scos din crăpătura
ivită între gheţari.
- Ping m-a ajutat! Datorită lui am fost salvat! Ping este un pinguin adevărat. Trăiască Ping!
Din ziua aceea, Ping şi-a câştigat admiraţia şi prietenia colegilor. Din ziua aceea, Ping a înţeles
ce înseamnă prietenia. Hăinuţa îi era la fel de curată, dar nu acesta era lucrul cel mai important pentru el
Ai terminat de citit? Decorează tabloul folosind creioanele colorate potrivite!
Cere permisiunea unui adult pentru a urmări o poveste emoţionantă cu pinguini utilizând
adresa de mai jos! http://www.dcnews.ro/cea-mai-emotionanta-reclama-de-craciun-povestea-simpatica-a-
unui-pinguin_458824.html
8. PLAN DE LECȚIE - CLR 8
ANEXA 3
POVESTE CU UN PINGUIN
Ordonează propoziţiile de mai jos după ordinea logică de desfăşurare a evenimentelor din textul citit:
Ping evita să se joace cu ceilalţi pinguini.
În lumea pinguinilor trăia un pinguin mic.
Ping a înţeles ce înseamnă prietenia.
Toată lumea îl admira pe Ping.
Ping a început şcoala.