1. Алматы облысы
Қарасай ауданы
«Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия
мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ
бастауыш сынып мұғалімі
Сәріпова Раушан Құмашқызы
Күні : 22.09.14ж Әдебиеттік оқу
2 сынып
Тақырыбы:Абай Құнанбаев Ғылым таппай мақтанба
Мақсаты: Өлең мазмұнын түсіну,жақсы және жаман қасиеттерді білу
Міндеттері1.Тәрбиелік: адамгершілікке, ғылым, білімге бейімдеу. 2. Білімділік:
оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін 5
асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғыну, ақын шығармаларын оқып үйренуге баулу.
3. Дамытушылық: мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту,
шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету;
Көрнекілігі: Суреттер, мақал мәтелдер, А.Құнанбаевтың портреті, тірек сызбалар,
семантикалық карта
Оқыту әдісі: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту
Сабақтың кезеңдері уақ
ыт
Мұғалім
іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті Жұмыстың
белсенді түрлері
I.Ұйымдастыру кезеңі :
Психологиялық дайындық
Ұқыпты - ұтар,.
Іздеген - озар.
Талпынған – табар
Ерінген - тозар.
II. Ой қозғау
Оқу туралы, білімге шақырған
кімдердің, қандай шығармаларын
оқыдық соңы еске түсіру
1топ І. Жансүгіров «Күн
шыққанда»
2 топ Ы. Алтынсариннің «Кел,
балалар, оқылық» өлеңдерін жатқа
айту
3 топ жақсы іске не жатады?
4 топ жаман іске нелер жатады?
ІІІ - Қызығушылықты ояту
Сөзжұмбақ шешу / тігінен шыққан
сөзді оқу/
А
Б
А
й
Өлең жазатын адам кім?
Батыл, ер сөздеріне мағынасы жуық
сөз?
2
мин
3
мин
5
мин
5
мин
Оқушылармен
сәлемдесу,
Түгендеу
топқа бөлу
(санау) бойынша
Тыңдайды
бақылайды
Түсіндіреді
бақылайды,
Сәлемдеседі
Сұраққа өз
болжамдарын
айтады
Оқиды, ойланады,
айтады
тыңдайды
Ұжымдық
Топ
бірлесе ізденеді
ұжымдық
Топпен жұмыс
2. Республикамыздың бас қаласы?
Түнде аспанда не шығады?
IV. Мағынаны тану
Абай кім? «Жұпта талқылау»
стратегиясы./ өз білетінін қағазға
түсіру, көршісімен бөлісу, жаңа
білім жайлы ақпарат жинап, оны
байырғы білімімен ұштастырады/
Мұғалімнің кіріспе сөзі Абай
Құнанбаев туралы толықтыру
Оқулықпен жұмыс Өлеңді мұғалім
мәнерлеп оқиды
INSEPT стратегиясын қолдану
арқылы өлеңді іштей оқу
барысында V - білемін,-
білмеймін,+ мені
жұмбақтандырады,? Мені
таңқалдырады белгілерін қойып
отыру тапсырылады.
Сөздік жұмыс бекер мал шашу,
өсек, талап, қанағат, рақым
Өлеңді талдау
- Біз нені білеміз? – Бұл өлеңнен
қандай жаңалық аштым?
- Не түсініксіз болды?
V. Дәптермен жұмыс /тапсырмалар
орындау/
Абай ата сөздері
Бес асыл іс Бес дұшпаның
VI. Мақал - мәтел жарысы
VII. Ой толғаныс
«Бес жолды өлең» құру
Не? Ғылым
Қандай? Қызықты, қиын,
Не істеді? үйренді, ашты, оқыды
Не үшін? сырын білу үшін
Синоним білім
VIII. Үйге тапсырма :тапсырманы
орындау / сызбаны дәптерге
толтыру Бойымдағы ұнамды,
ұнамсыз қылықтарым/, өлеңді
мәнерлеп оқу
IX. Бағалау
2
мин
5
мин
5
мин
3
мин
5
Мин
5
Мин
3
Мин
2
мин
ескертеді.
Тапсырманы
орындауға нұсқау
береді
Тыңдайды,баға-
лайды
сұраққа жауап
жұпта талқылайды
тыңдайды
Топпен,
кезектесіп оқиды
Салыстырады,
Өз
тұжырымдарымен
бөліседі
топпен