1. Тауданбек Арай Тауданбекқызы
Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы
№26 орта мектептегі шағын орталық тәрбиешісі
Білім беру аймағы: Әлеуметтік
Өткізілетін аймағы: Экология
Тақырыбы: Үй жануарлары
Мақсаты:
1. Балалардың төрт түлік мал туралы, олардың төлдерін ажырата білуге
және пайдасы жайлы алған білімдерін бекіту;
2. Дамытушылық: Балалардың сөздік қорларын дамыту..
3. Тәрбиелік: Үй жануарларына деген қамқорлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Ауыл,үй жануарлары суреттері,жүннен жасалған киім түрлері,
карточкалар.
Сабақ түрі: Саяхат сабақ.
Әдіс - тәсілдері: Жұмбақ шешу, өлең оқу, әңгіме, дид-қ ойын, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
Іс-әрекет
бөлімдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың
іс-әрекеті
Қызығушылықты
арттыру кезеңі
1.Сәлемдесу:
Арайлап таң атты, Жайнай түсті даламыз
Қайырлы таң балалар, Қайырлы таң апайлар!
2. Сөзжұмбақ шешу (тақырыпты шешу)
- Қандай үй жануарларын білесіңдер?
- Неліктен үй жануарлары дейді?
- Олардың қандай пайдасы бар?
-Қайдан кездестіруге болады?
Орындарынан тұрып,
амандасады.
Шешуі: Үй
жануарлары.
Түйе, жылқы, сиы,
қой.
Адамдардың
көмегімен өседі.
Сүті, еті, жүні
пайдалы.
Ауылда
2. Мақсатты жүзеге асыру кезеңі
Ауылға саяхатқа бару. Жолда көңілді болу
үшін ән «Қошақаным» айту
1. Үйге кіру үшін Дананың жұмбақтарын
шешейік.
1. Кішкене ғана бойы бар, 2. Кезікті
бір жануар,
Айналдырып киген тоны бар. Үстінде
екі тауы бар.
3.Басында екі таяғы бар, 4.Өріске
ерте өреді
Төрт аяғы,сақалы бар. Біздерге
сүт береді.
«Қошақаным» әнін
айтады.
Жұмбақ шешеді.
Қой. Түйе. Ешкі.Сиыр.
Олар туралы
тақпақтарын
айтады.
2.Атаның тапсырмасы «Төлдерін тап»
ойыны; Балалар өз беттерімен орындап, бір
бірін тексереді.
3.Сергіту сәті:
Атқа жақсы қараймын, Жал құйрығын
тараймын.
Мініп алып сол атқа,Барып жүрмін қонаққа.
4. Ұлжан ана тапсырмасы:
«Дастарқан жаю»
Ғажайып қаптың ішінен тағам және жүннен
тоқылған киім түрлерін алып, олардың қай
жануардың өнімінен жасалатынын айту,
дастарқанға қою.
Барлығының алғысына бөленіп, сыйлығын
алып, тобымызға оралайық.
Д/О: «Аудармашы»
Үй жануарларының орысша, қазақша атау;
Д/О: «Кім қалай дыбыстайды?»
Лақтар, марғаулар, күшіктер, бұзаулар,
қозылар тобы болып бөлінеді. Қай төлдің аты
аталады сол топ дауысын келтіреді.
Сонымен балалар, олардың дауыстауын былай
дейді екен.
Жылқы – кісінейді, сиыр – мөңірейді,
Қой, ешкі – маңырайды, түйе - боздайды.
Мысық – мияулайды, ит - үреді
Карточкада орындап,
тақтадағы жауаптар
бойынша бір-бірін
тексереді.
Тағам, жүннен
тоқылған киімдерді
атап, олардың қай
жануардың өнімі
екенін, қымыз, шұбат
жайлы айтады,
дастарқан жаяды.
иыр – корова
Түйе – верблюд
Жылқы – лошадь
Қой – баран,коза –
ешкі
Бұзаулар - Мө - мө
Қозылар - Мә - мә
Марғаулар – М-и-я-уе
Лақтар - Мәә – мәә
Күшіктер – аф, аф
- деп дауыстайды.
3. Рефлекси
ялық
кезең
- Қандай үй жануарларын ?
- Төлдерін білеміз бе ?
- Сабақ сендерге қызықты болды ма?
Ендеше алдарыңдағы бауырсақтарға көңіл-күй
сыйлап, көтеріп көрсетіңдер.
Әженің сыйлығын таратып беру.
Сұраққа жауап
береді. Қой. Түйе.
Ешкі.Сиыр
Қозы, бота, лақ, бұзау.
Ұнаса күлімдетіп
салып көрсетеді
Күтілетін нәтиже:
1. Білуі тиіс: Үй жануарлрының аттарын, төлдерін білу.
2. Меңгеруі тиіс: Әр жануардың өзіне тән ерекшелігі мен берер пайдасын;
3. Үйренуі тиіс: Тақырыпқа сай жұмбақтар, өлеңдер, әндер.