1. Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Қазақ тілі Мектеп: Өскемен қаласы әкімдігінің «Мұхамет Шаяхметов
атындағы №23 орта мектебі» Коммуналдық мемлекеттік
мекемесі.
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Тойлыбаева Гульбахыт Кажыкеновна
Сынып: 1 сынып, Қатысқандар: Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаты
1.1.1.1 Сөзді зейін қойып тыңдау және соған сәйкес іс-әрекет
жасау.
1.2.2.1 Берілген сурет бойынша 1-2 сөйлем құрастыру.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: cөзді зейн тыңдайды,
қайталайды, түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: берілген суреттер
бойынша сөз тіркестерін, сөйлемдер құрай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: аңдардарға қысқаша
сипаттама береді.
Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:
Сөздерді қатесіз айта алады. Қарапайым сұрақтарға жауап бере
алады.
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: орман, аң, қу,
қорқақ, бал, балық, ет, жейді.
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
қу түлкі, қорқақ қоян, бал жейді, сәбіз жейді.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Қандай аңдарды білесің?
2. Оларды неге жабайы деп атайды?
Алдыңғы оқу «Миға шабуыл» әдісі.
- Бұл суретте нелер бар?
- Бұл не? (аю, қасқыр, түлкі, орман)
Жоспар
Жоспарланғ
ан
уақыт
45 минут
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал туғызу.
- Оқушылар, тақтадан ненің суретін көріп тұрсыңдар?
- Дұрыс айтасыңдар, бұл – күн.
Ендеше күнге күлімдеп, оның жылуымен сабағымызды
бастайық.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанамыз бәріміз,
Арайлап атқан күнге!
Топқа бөлу және тақырыпты ашу:
Иинтербелс
енді тақта,
сурет
2. 10 минут
«Пазл» әдісі арқылы екі топқа бөлінеді:
1 топ «Қояндар»
2 топ «Аюлар»
Қызығушылықтарын ояту.
Аңдардың дауыстарын естіту арқылы төмендегі
сұрақтарды қою:
- Балалар, ненің дауысын естідіңдер?
- Бүгін біз не туралы білетін боламыз?
Сурет
қималары
Үн таспа
Ортасы
20 мин.
Жаңа сөздермен жұмыс.
Оқушылар сөздерді тыңдайды, қайталайды.
орман, аң, қу, қорқақ, бал, балық, ет, жейді.
-ян -ян -ян –қоян.
-ю-ю-ю- аю
-ыр-ыр-ыр- қасқыр. дыбыстық жаттығу
-кі-кі-кі- түлкі
-пі-пі-пі- кірпі
«Артығын алып таста» стратегиясы (жаңа сөздерді
естерінде сақтайды, атап бере алады)
Сәйкестендір. Оқушылар берілген суреттерді сөз
тіркестеріне сай сәйкестендіреді.
қу түлкі
қорқақ қоян
кішкентай кірпі
әдемі орман
үлкен аю
Сергіту сәті. Ұзын құлақ, сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы - қырлы жерлермен,
Суреттер,
слайд
3. Ытқып - ытқып жүгірді.
Соңы
10 минут
«Жасырынған сурет» әдісі. 1. Аңдарды ата?
2. Түсі қандай?
3. Не жейді?
Қосымша ақпарат: интернет, үнтаспа (аңдардың дауысы)
Қалыптастыруш
ы
Бағалау
2 миут
1. Әр тапсырманың соңында жұлдызша тарату.
2. Мұғалімнің мадақтау сөздері
(жарайсың,бәрекелді т.б.)
жұлдызша
Кері байланыс
3 минут
Үйге тапсырма Жаңа сөздерді жаттау,сөз тіркесін құру.
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты мен
міндеттері
орындалды ма?
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды. Оны кері байланыс
арқылы көруге болады.
Бүгін оқушылар
не үйренді?
Тақырыпқа сәйкес жаңа сөздердің мағынасын түсінді, сөздерді сурет
бойынша сәйкестендірді, сұрақтарға жауап берді, аңдардың немен
қоректенетінін жеткізе білді.
Жоспарланған
саралау жақсы
іске асты ма?
(тапсырмалар
сәйкес болды
ма?)
Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін сай болды.
Уақытты қалай
пайдаландым?
Уақытты тиімді пайдаланбадым.
Жоспарыма
қандай өзгеріс
енгіздім және
неге?
«Жұмбақ сөздер» әдісін қолдану (оқушылар қимылмен көрсетеді,
сипаттама береді).
Қысқаша
бағамдау
Сәтті болды:
Барлық оқушы сабаққа белсенді қатысты.
Келешекте:
Сабаққа қызығушылықтарын ояту үшін мультфильм көрсету