Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Шылау туралы түсінік беру, шылаудың өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер екенін түсіндіру, атқаратын қызметін ұғындыруДамытушылығы: Сөздік қорын, ойлау жүйесін, шығармашылығын, сауаттылығын дамыту.
Тәрбиелігі: Ізденімпаздыққа, бірлікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: проблемалық, ізденушілік
Көрнекілігі: электрондық оқулық, слайдтар, үлестірме қағаздар
Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Элетрондық оқулық арқылы шылау туралы еске түсіру.
І.Ақпарат блогы.
1.Шылау-өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер.
Мысалы:Айдын мен Сапар бір сыныпта оқиды.
2.Шылаудың ерекшеліктері
1. Қазақ тілі. 4-сынып
Сабақтың тақырыбы: да (де), та (те) шылаулары
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Шылау туралы түсінік беру, шылаудың өз
алдына толық мағынасы жоқ сөздер екенін түсіндіру, атқаратын қызметін
ұғындыруДамытушылығы: Сөздік қорын, ойлау жүйесін,
шығармашылығын, сауаттылығын дамыту.
Тәрбиелігі: Ізденімпаздыққа, бірлікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: проблемалық, ізденушілік
Көрнекілігі: электрондық оқулық, слайдтар, үлестірме қағаздар
Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Элетрондық оқулық арқылы шылау туралы еске түсіру.
І.Ақпарат блогы.
1.Шылау-өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер.
Мысалы:Айдын мен Сапар бір сыныпта оқиды.
2.Шылаудың ерекшеліктері
1.Сөйлем мүшесі болмайды ,толық мағынасы жоқ.
2. Сөзбен сөзді сөйлем мен сөйлемді байланыстырады, көмекші сөз.
3.Арнайы сұраққа жауап бермейді, сөзге қосымша мағына береді.
ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы.
Кестені пайдаланып, сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
Анықтама Сұрақтары Ерекшелігі Шылаулар
түрлері
Қызметі
Өз алдына
толық
мағынасы
жоқ сөздер
Арнайы
сұраққа
жауап
бермейді
Сөйлем
мүшесі
болмайды,
толық
мағынасы жоқ.
Мен (бен,пен),
және, да(де),
та(те),ма,ме,
ба,бе,
па,пе,дейін,шейін
, қана ғана
қой,ғой, үшін,
Сөзбен сөзді
сөйлем мен
сөйлемді
байланыстырады,
көмекші сөз
сөзге қосымша
мағына береді
2. туралы,-ақ
Оқулықпен жұмыс.
Сергіту сәті.
Мынау менің жүрегім,
Бәрі осыдан басталған.
Мынау менің оң қолым,
Жүгіртеді қаламды.
13-жаттығу.Мақалдарды көшіріп жаздыру. Шылаулардың астын сыздыру.
Ережемен танысу.
14-жаттығу. Жатқа жазу. Шылаулардың астын сыздыру.
Шығармашылық тапсырма. 15-жаттығу. Берілген шылауларды қатыстырып
сөйлем құрастыру.
ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.
Деңгейлік тапсырмалар.
І. Деңгейлік тапсырмалары.
1.Өз алдына мағынасы жоқ сөздер қалай аталады?------------------------
2.Сөйлемнен шылауды тап. Әжем де,атам да жайлауға кетті.
3.Шылауларды ата.
4.та, те шылауы бар сөйлем құра.
ІІ. Деңгей тапсырмалары.
1.Көп нүктенің орнына шылауларды жаз.
Әжем хайуанаттар ............. ертегіні көп біледі.
Жаңа үйді күзге .......... бітіру керек.
Асан ......Үсен ауылдан адасқандарын білді.
2. «Қай тұжырымдар дұрыс?»
3. 1.Сөз бен сөзді байланыстыратын шылауды тап: а) үшін
ә) туралы
б) бен
2.да,де,та,те шылаулары қандай мағына үстейді?
а) сөз бен сөзді байланыстырады
ә) күшейту.анықтау мағыналырын үстейді
б)сұраулық мағына үстейді
ІІІ. Деңгейлік тапсырмалары.
1.Шылауларды топтап жаз.
Да, те, мен , бен, та, те, және,пен
Сөз бен сөзді байланыстырады Күшейту ,анықтау
Мен, бен,пен, және Да,де,та,те
ІҮ. Интеллектуальдық тренинг блогы.
Топтық жұмыс.18-жаттығу.
1-топ.Мәтіннен шылауы бар сөйлемдерді теріп жаз.
2-топ.Абай, Ыбырай,Әбіш туралы білетіңді әңгімеле.
3-топ. Абай мен Әбші рөлінде диалог құр.
Ү. Күтілетін нәтиже блогы.
Мен бүгінгі сабақта не біліп. Нені үйрендім?
17-жаттығу.Көп нүктенің орнына да,де,та,те шылауларының тиістісін қойып,
өтірік өлеңді оқыту.
Үйге тапсырма: 16-жаттығу.