1. Атырау облысы
Жұмыскер кенті
Ғани Мұратбаев атындағы ортамектебінің І-санатты бастауыш сыныпмұғалімі
Утенова Алмара Идеятқызы
Сабақтың тақырыбы: Б б дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі Б б дыбысы менәрпінің жазылуын, оқылуын, орнынмеңгерту;
Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін, сөздік қорын, тіл байлығындамыту;
Тәрбиелілігі:Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, жан-жануарларға қамқор болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі:түсіндіру,сұрақ-жауап, ойын түрлері
Сабақтың көрнекілігі:әріптер, буындар, сызбалар, интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру-Психологиялықдайындық
«5» болсыналар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз.
Мақсатымыз білім алу,
Міндетіміз еңбектену.
ІІ. Өткенді пысықтау
лік
теш
ке же
сем уе
лем
лек
тік
ден
мен
сек
е ә
«Сөз құрау» ойыны
ІІІ. Ой қозғау
- Өлең оқылады
Шөп-шөп, шөжелерім,
Сары алтындай, балапаным.
Тез жетіңдер, жем берейін,
Дәнге толы алақаным.
2. Өлең не туралы?
Балапан
б
Балапан сөзіқай дыбыстанбасталып тұрғанынаназар аудара отырып, Б
дыбысын анықтап, оның әрпімен таныстыру.
«Жасырынғансөз» ойыны
Суреттегі заттың атын ата. Бірінші дыбыстарын қосыпоқығандасудада,
құрлықта да тіршілік ететін жануардыңатын оқисың.
Қане, кім айтады? Қандай сөз шықты?
Бақа
Бақа дегенде бірінші қандай дыбыс естіледі?
Б дыбысы
Б қандай дыбыс?
Дауыссыз
Ендеше «б» дыбысыбар сөздер айтайықшы. Кәне, кім көп айтады екен?
Б дыбысыныңсөздегіорны туралы не аңғардық?
Б дыбысы сөздіңсоңында кездеспейді.
І V. Оқулықпен жұмыс
Оқулықтың 74-бетіндегі суреттерге сүйеніп, буындарды жалғастыраоқытып,
сөздікжұмысы жүргізіледі.
ба бо бө
3. қа та бө
ба бо рік
лық лат кө
Дәптермен жұмыс
Жазу дәптерінің 28-бетіндегі Б б әрпінің бас әрпі және кіші әрпін жазуға, сөздерді
жазуға жаттығу жұмысы ұйымдастырылады.
Суретпен жұмыс
- Оқулықтағы мазмұнды суретбойынша әңгімелеу, әңгімеге ат қою.
(Оқушылар мәтінге «Көлжағасында», «Балықаулау», «Екі дос» деген
тақырыптар қойды.)
Оқулықта берілген мәтінді дауыстап, жалғастыра оқу.
Көркем жазу
Мәтіннің ішінен б дыбысы бар сөздердікөшіріп жазу.
(Балғын, Берік, барды, балалар, бес, балық).
Таң әлі атқан жоқ,
Маңай әлі қараңғы.
Әтеш ерте оянып,
Жан-жағына қарады.
Шынықтырып денені,
Қанаттарын қағады.
Ку-ка-ре-ку, тұр-тұрлап,
Оятады баланы.
4. «Артық сөздітап» ойыны
«Жоғалғанәріп» ойыны
«Шардағы буын» ойыны
- Мұғалім бір әрірті айтады, оқушылар соләріпке қатысты буындарды тауып
оқиды.
балық бұзау қозы
көбелек
жолбарыс шыбын
...
ақа
бұлб...
л
тү..кі ..өден
ер
көж..
к
нолош
о
м
а
даө
р
ін
бу
ақ ш
а
бөдо
уа
5. Ү. Қорытынды
«Құстарғакөмек» ойыны
- Оқушылар күн суытып, құстардыңқорегіазайып келеді. Ендеше құстарғажем
шашып көмектесеміз бе?
-Иә
- Ендеше сіздер алдымен бүгінгі сабақтан алған білімдеріңізді ортағасалып,
сұрақтарғадұрыс жауап беру арқылы, өз көмектеріңізді көрсете аласыздар.
Сұрақтар:
- Бб дыбысы қандайдыбыс?
- Бб дыбысының бас әрпін және кіші әрпін жазып көрсет.
- Бб дыбысыныңсөздегіорны туралы не айта аласың?
- Дауысты дыбыстардыңайтылу ерекшелігі қандай?
- Дауыссыз дыбыстардыңайтылу ерешелігі қандай?
- Неше дауысты дыбыс үйрендің? Жатқа айт.
- Неше дауыссыз дыбысүйрендің? Жатқа айт.
- Хормен:
Шыр-шыр еткен торғайды,
Қорғамасаңболмайды.
Кіп - кішкентай торғайлар,
Ағаштарды қорғайды.
Таспен атып торғайды,
Ұя бұзғаноңбайды.
Құс өкпелеп кетеді,
Бақшамызға қонбайды.
ҮІ. Үйге тапсырма:
- Сурет бойынша әңгімелу;
- Бб дыбысынжазыпжаттығу;
- Мәтінді оқып, көшіріп жазу.
VІІ. Мадақтау