Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

ашы саба__ эльмира

120 views

Published on

САБАҚ

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

ашы саба__ эльмира

  1. 1. Сабақтың уақыты:18.02.2016ж Сыныбы:3 «Б» Сабақтың тақырыбы:Зат есімнің тәуелденуі (2- сабақ) Сабақтың мақсаты: Тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымды білдіретінін, үш жағы болатынын және олардыңІ,ІІ жақтарының адамға меншікті айтылатынын, ІІІ жақ адамға да, басқа заттарға да қатысты екенін ұғындыру. Қосымшатапсырмалар арқылы оқушының білімін пысықтау. Күтілетін нәтиже:Тақырыпбойыншабілім алады. Оқушылар алған білімдерін тиянақтауға, пысықтауға, өз бетінше жұмыс жасауға дағдыланады.Тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымды білдіретінін біледі. ЗаттардыңІІІ жақта айтылатынын меңгеріп, талдауды пысықтайды.. Сабақтың түрі:жұптық, жеке жұмыстар,пысықтау,сұрақ-жауап, ой қозғау, жаттығу, түсіндіру. Тапсырмалар:шығармашылық тапсырмалар, ребус шешу, мәтін құрастыру, талдау,мәртебесі жоғары, төмен сұрақтар. Көрнекілігі:Интербелсендітақта,оқулық, жұмыс дәптері, мамандықтың суреттері , топшама, тірек сызба, Пәнаралықбайланыс:әдебиеттік оқу, дүниетану, музыка Сабақтың барысы: Ұйымдастырубөлімі. -амандасу, түгелдеу, сабаққа зейінін аудару. Психолигиялық тренинг. (оқушылар бір - біріне жақсы мінездерін, жақсы қасиеттерін атап өту арқылы, сабақты жақсы көңіл күймен бастаймыз) Өткен тақырыпты пысықтау.(2мин)Слайдтанкөрсетіледі. Сұрақтар қойылады. - Сөз таптары дегеніміз?
  2. 2. ( сөздіңқай сөз табына жататынын білу үшін, оған алдымен сұраққой. Сонда сөздердіңқайсысы заттыңатын, іс – қимылын, сынын, санынбілдіретінін тез ажыратасың) - Зат есім дегеніміз? Заттың атын білдіретін сөздердізат есім дейміз. Сұрақтары:кім? кімдер? Не? Нелер? Кімі? Несі? - Заттың есімнің түрлері? Мағынасына қарай Жалпы, жалқы. Көпше, жекеше. Дара, күрделі. Деректі, дерексіз. Құрамынақарай негізгі, туынды. - Зат есімнің тәуелденуідегеніміз? Заттың біреуге меншікті екенін білдіретін қосымшаларды тәуелдік жалғау дейміз. Тәуелдік жалғау үш жақта айтылады. Жекеше , көпше. Менің Біздің Сенің Сендердің Сіздің Сіздердің Оның Олардың - Есту диктанты (5мин) Қолда темір қалағым, Саздан сарай қаладым. Алматыдан аумайтын, Әсем қала саламын. - Өлеңді жаттап алып, кім туралы екенін айтады. - «Құрылысшы»мамандығы туралы айтып өтеді. - Сөздізат есімнің түрлеріне байланысты талдайды. - «Құрылысшы» -кім? зат есім, мағынасынақарай жалпы, жекеше, дара, деректі, құрамынақарай туынды Топтық жұмыс. 1-тапсырма слайдтанкөрсетіледі.(3мин) Сөйлемдердіоқы. Суретпен берілген сөздердің түбірімен қосымшасын ажырат. Суреттер неше жақта айтылып тұр.
  3. 3. Сағатым – тәуелдік жалғаудың І жағы, жекеше Мысығың – тәуелдік жалғаудың ІІ жағы, жекеше Қаламы – тәуелдік жалғаудың ІІІ жағы, жекеше 2-тапсырма.слайдтанкөрсетіледі. Өткен тақырыпты қайталау мақсатынды беріледі. Әр топқа жеке тапсырма. (дайындыққа 2 мин, қорғау 2 мин) (11 мин) 1-топ. Мысық сөзін жекеше түрде тәуелдеу Менің мысығым Сенің мысығың Сіздің мысығыңыз Оның мысығы 2-топ.Саңырауқұлақсөзінзат есімнің түрлеріне талдау. Саңырауқұлақ – не? Зат есім, жалпы, жекеше, деректі, күрделі, негізгі 3-топ. Тоқылдақсөзіне дыбыстықталдау. Тоқылдақ – 8 әріп, 8 дыбыс, 3 буын Дауысты –о,ы,а Дауыссыз-т,қ,л,д Жуан - о,ы,а Қатаң -т,қ Ұяң-д Үнді -л 4- топ. Ұстаз сөзін көпше түрдетәуелдеу. Біздің ұстаздарымыз Сендердің ұстаздарың Сіздердің ұстаздарыңыз Олардыңұстаздары
  4. 4. Сергіту сәті. ( 5 мин) - Табиғат құбылыстарыныңдыбыстарынажыратады.(құстардың, орманның, теңіздің, жаңбырдың, қардың) - Құстарды қорғаукүні? ( 1- сәуір ТМД ұйымыныңшешімі бойынша) 3-тапсырма.слайдтанкөрсетіледі. Ребусты дұрыс шешсең, төмендегі жұмбақтыңжауабың табасың. Жұмбақтыңшешуіндегі сөздіүш жақта, жекеше көпше түрде тәуелдеп айт. Күндегі тамағы- Балықтың шабағы. Теңізге барғандар, Жағадан табады. (шағала) Менің шағаламБіздің шағалаларымыз Сенің шағалаңСендердің шағалаларың Сіздің шағалаңызСіздердің шағалаларыңыз Оның шағаласыОлардыңшағалалары - «Шағала»туралы айтылады. Шағалаларжақсы ұшып, жүзеді, бірақ суға сүңги алмайды. Қанаттары ұзын, аяқтары қысқа, аяқ саусақтарыныңарасы жарғақты. Ұясынжерге, шың басына, судағы жартасқа шөптен жасайды. Шағалалардың Халықаралық табиғат қорғау одағының“Қызыл кітабына” 4түрі енді. Оқулықпен жұмыс. (5мин) 4-жаттығу.Сөйлемдердіоқы. Қараменжазылған сөздердітеріп жаз. Олардың қасынасол сөздердің түбірін жаз. Сөздегідыбыстардың өзгеру себебінтүсіндір. Балығы - балық, халқы - халық, оқулығың –оқулық, даусынан - дауыс, добын - доп, күрегімен - күрек, ботам - бота, жотаң – жота 6- жаттығу. Жаңылтпашты жатқа айт. «Шөжем» деп шешесі бәйек, «Шешем» деп шөжесі бәйек. Шешесі: «Шөжем жесін», - дейді. Шөжесі: «Шешем жесін», - дейді.
  5. 5. Тәуелдеулісөздердітауып, қай жақта айтылып тұрғанын айт. Шөжем – тәуелдік жалғаудың І жағы, жекеше Шешем – тәуелдік жалғаудың І жағы, жекеше Шешесі – тәуелдік жалғаудың ІІІ жағы, жекеше Шөжесі – тәуелдік жалғаудың ІІІ жағы, жекеше Шығармашылық диктант. (2 мин) Сөздеркөрсетіледі, сөзқұрамынаауызша талданады. Добым, дәптерің, оқушыларыңыз, дәптері,оқушылары, добыңыз,дәптеріңіз, оқушыларым, дәптерім,добы, Қорытынды. 4- тапсырма. (6 мин) Әр топқа сурет беріледі. Сол суреттегі кейіпкер туралы сипаттау мәтінін жазып, зат есімнің түрлеріне талдайды. 1-топ.дәрігер, 2-топ.балықшы, 3-топ.аспазшы, 4-топ.кітапхана Үйге тапсырма. 4- жаттығу. Ереже қайталау. Бағалаумадақтау.

×