1. НургалиеваБибигульСейтжапаровна
Алматы облысы Көксу ауданы Айнабұлақ станциясы
« №12 орта мектеп » комуналды мемлекеттік мекемесінің
Физика математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Аралас
Пәні: алгебра
Сыныбы: 7 « А »сынып
№1
Сабақтың тақырыбы: у=ах3 функцияларының графиктері және
қасиеттері.
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: у=ах3 функцияларыныңграфиктері және қасиеттерін білуі
2. Дамытушылық: Функциялардыңграфиктерінсалуды және олардың
қасиететріндұрысқолдана білуі.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдіккетәрбиелеу.
Сабақтың түрі: практикалық сабақ
Сабақ барысы: І .Ұйымдастыру:
1) Сәлемдесу
2) Оқушылар тізімін тексеру
3) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ.Үй жұмысынтексеру
ІІІ.Жаңа тақырып беру
ІV. Қорытындылау
V. Үйге тапсырмаберу
VI.Бағалау
ІІІ. Жаңа тақырып
Тура пропорционалдық:у=ах2
Функцияның берілу тәсілдері /аналитикалық, графиктік/
Анықтама: у=х2 функциясының графигікоординаталар бас нүктесі арқылы
өтеді. График ординаталар осіне қатысты симметриялы, абсциссалары осінен
жоғары орналасқан.
у=ах3 – кубтық парабола деп аталады.
2. Егер а<0 болса, онда у=ах3 және у=اаاх3 функцияларының графиктері Ох
осіне қатысты симметриялы болады.
ІV.Бекіту кезеңі:
Ауызша есеп:№291.№292,
Тақтадаорындалатынтапсырмалар:№294,296, 302
V.Үй жұмысы: §5, № 305
VI.Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.
№2
Сынып:7 «а»
Сабақтың тақырыбы:у=
к
х
функциясы және оның графигі
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: у=
к
х
функциясынжәне оныңграфигін біле отырып
есеп шығаруда қолдану.
2. Дамытушылық: у=
к
х
функциясы және оныңграфигін салу
алгоритмін қолдану
3. Тәрбиелік: ұқыптылыққа, тазалыққыа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа тақырып
Сабақтың әдістері:сұрақ-жауап,практикалық
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І .Ұйымдастырукезең:
1) Сәлемдесу
2) Оқушылар тізімін тексеру
3) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ.Үй тапсырмасынтексеру
/ «Функция» тақырыбын6 сыныпбойынша еске түсіру/
1. Сызықтықфункция және оның графигі
2. Кестені қалай толтырамыз?
3. Абсциссажәне ордината дегеніміз не?
4. «Тәуелді», «тәуелсіз» дегенді қалай түсінесің?
5. Тура және кері пропорционалдегенді қалай түсінесің?
ІІІ .Есеп шығару:
Тақтада: В тобы, №602,603,604,607,608/тақ есептер/
Рефлексия:
- у=
|к|
х
функциясыныңграфигіндегі k, x, y – нені білдіреді?
- Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?
3. IV.Үйге тапсырма:№600,601
V.Бағалау:Оқушылардыңбелсенділігіне байланысты бағалау.
№3
Сабақтың тақырыбы:Бірмүше. Бірмүшелердіңстандарттүрі
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Бірмүшелердікөбейту. Бірмүшелердідәрежеге шығару
амалдарынпрактикададұрысқолдануы
2.Дамытушылық: Есеп шығару қабілеттерін дамыту. Өз бетінше
еңбектену белсенділіктерін арттыру.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдіккетәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа тақырып
Сабақтың әдістері: сұрақжауап,
Сабақтың көрнекілігі:плакат, формулалар
Сабақ барысы: І Мотивациялық кезең:
1) Сәлемдесу
2) Оқушылар тізімін тексеру
3) Сабақтың мақсатымен таныстыру
4) Жаңа тақырыпберу
5) Есептер шығару кезеңі
6) Үйге тапсырмаберу
7) қорытындылау, бағалау
4.Формулаларды қайталау: жазылуы мен оқылуын қадағалау./қысқаша
қайталау/
аm×an=am+n bm÷bn=bm-n an÷an=an-n=a0=1
(abc)n=anbncn (a/b)n=an/bn (an)m =anm
a-n=1/an (a/b)-n=(b/a)n
Анықтама1: Сандардан, айнымалылардан және олардыңдәрежелерінен
көбейту
амалы арқылы құрастырылғанөрнектібірмүше деп атайды.
Анықтама2: Бірмүшенің сан көбейткіші оныңкоэффициенті деп аталады.
Анықтама3: Бірмүше құрамындағы айнымалылардыңдәреже
көрсеткіштерінің қосындысыбірмүшенің дәрежесі деп аталады.
5. Бекіту кезеңі:
Ауызша есептер:№155, №156
Тақтадаорындалатынтапсырмалар:№157,158, 159, 160
6.Үй жұмысы: № 162, 163
7.Қортындылау
- Көбейтіндіні, бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару
Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.