Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
повторення вивченого про частини числа
1. 1
Тема: Повторення вивченого про частини числа
Тип уроку: комбінований
Мета: узагальнити знання учнів про частини цілого; навчити записувати,
читати частини;
Формувати навички знаходження частину від числа, розв’язування задач, які містять
знаходження частини від числа;
Розвивати математичне мовлення, навички лічби, логічне мислення, пізнавальні
здібності; максимально розкрити індивідуальність кожного учня, створити
позитивний емоційний настрій на роботу всіх учнів на уроці, підвищити самооцінку
учнів.
Обладнання: відеопрезентація «Знайомство з дробами», таблиця «Дроби»,
планшет, аудіо запис Гріга «Ранок», роздатковий матеріал для індивідуальної
роботи учнів, інформаційні картки.
Методи та прийоми: ребус, кооперація учнів, інтрига, планування роботи,
консультування.
Форми работи: самостійна
колективна
індивідуальна
робота в групах
ХІД УРОКУ
1. Організація класу.
Створення ситуації успіху.
Девіз уроку: Думати – колективно,
Розв’язувати – оперативно,
Відповідати – доказово,
Працювати – старанно,
І це для всіх обов’язково.
2. Перевірка домашнього завдання
Консультанти перевіряють домашнє завдання «на вибір» у великих групах і
аналізують його виконання.
2. 2
3. Повідомлення теми та завдань уроку(відеопрезентація)
Сьогодні ми познайомимося з поняттям «дробові числа».
- Спробуйте визначити, які завдання відповідно до теми ми будемо виконувати.
- Чому повинні навчитися?
- Де застосуєте ці знання?
4. Мотивація навчальної діяльності. Засвоєння нових знань.
Математика завжди займала важливе місце в житті людини. М. Лобачевский
казав: "Математика – це мова, на якій розмовляють точні науки". Пропоную
відвідати «Музей дробових чисел» та послухати розповідь екскурсовода
(відеопрезентація).
Перше поняття дробу з’явилось в древньому Єгипті багато віків назад.
Першим дробом, з яким познайомилися люди, була половина. Наступним дробом
була третина. Це одиничні дроби. (½, ¼)
У Вавилоні 4000 років назад використовували одиничні дроби із знаменниками 60,
60², 60³.
Записували їх тоді тільки одиничними дробами (такими, чисельник яких дорівнює
1) або сумами одиничних дробів. В Україні теж спочатку використовували одиничні
дроби. Ще й зараз дроби 1/2, 1/3, 1/4 називають "половиною", "третиною",
"чвертю".
У слов’ян слово "дріб" з’явилось лише в VIII столітті. Походить слово "дріб" від
слова "дробити, розбивати, ламати на частини". В інших народів назва дроби також
пов’язана з дієсловами "ломати", "розбивати", "дробити". В перших підручниках
дроби називалися "ламані числа".
• Спочатку в записі дробу не використовувалася дробова риска.
• З’явилася вона в записі дробу лише близько 300 років назад.
• Першим дробову риску застосував арабський вчений Ал-Халар.
1. Мозковий штурм
На дошці запис 1/6, 1/2, 1/10, 1/8, 1/12, 1/3, 1/5, 1/4
- Що записано на дошці?
3. 3
- Запишіть в порядку зростання.
Діти записують в зошит:
1/12, 1/10, 1/8, 1/6, 1/5, 1/4, 1/3, 1/2
2. Бесіда після перевірки:
- Що означає в запису риска?
- Яка риска може бути в дробу?
3. Робота з підручником (с. 98, № 642).
Діти пояснюють розв’язання задач на знаходження частини числа і числа за його
частиною.
Обговорення проводиться методом «мікрофон», де вчитель виступає в ролі
журналіста, а учні дають інтерв’ю.
- Як знайти частину від числа?
- Як знайти число за його частиною?
5. Усвідомлення нового матеріалу.
1. Знаходження частини від числа № 643 з коментуванням.
- Як знайти частину від числа? Наприклад.
6. Закріплення отриманих знань.
1. Самостійна робота. Робота в зошитах за завданнями підручника (№ 644).
Взаємоперевірка в парах. Чому дорівнює довжина відрізка? Як обчислювали? Чому
саме так? Поясніть. Доведіть свою думку.
2. Звучить музика Гріга "Ранок". Фізхвилинка (проводять консультанти)
Ось хвилинонька для гри
Або фіззарядки.
На рахунок: раз – два – три
Встанем по порядку.
Одиниця - це наш клас
Нахилились раз – два - раз!
Ну, а кожен зокрема –
Одна двадцять сьома.
Кожен ряд, тут стане ясно
4. 4
Четвертина є від класу!
Ми за парти дружно сядем
І навчатимося радо .
3. Розв’язування виразів.
Знаходження 1/8 от 320, 1600, 10128, 2км, 2ч, 4ц.
А) 1/8 от 320 и 1600 - усно.
Б) 1/8 от 10128 и 2км – письмово біля дошки.
4. Робота в групах.
Розгадування ребуса. Розташуй дроби в порядку зменшення та розшифруй.
1/9, 1/198, 1/5, 1/36, 1/8, 1/18, 1/200, 1/3, 1/11, 1/25, 1/40
Т И А А К И ! Т Р М Т
(ТАК ТРИМАТИ!)
7. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником.
Задача 645. Запис умови біля дошки з коментуванням.
Придбали Віддали
У цирк 240 кв. 1/4
? кв.
У театр 420 кв. 1/6
Розв’язання задачі в групах (диференціація) самостійно. Учитель пропонує право
вибору способу розв’язання задачі.
1 група – розв’язати виразом
2 група – розв’язати по діях
3 група – розв’язання за опорною схемою:
1) : 2) : 3) +
Перевірка.
2. Самостійна робота. Знайти значення виразів № 646 (3 варіанти)
- Знайдіть для самостійної роботи своє завдання.
В процесі виконання самостійної роботи учитель проводить індивідуальну роботу з
учнями.
Кілька робіт перевіряються і оцінюються на уроці.
5. 5
8. Рефлексія.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Якими навичками ви оволоділи сьогодні?
- Що вам сподобалось на уроці і чому?
- Що б ви хотіли виконати ще раз?
9. Домашнє завдання.
Завдання пропонується на вибір. Треба вибрати 2 номери.
Учитель пояснює раціональні способи учбової діяльності під час виконання
домашнього завдання.
Примітка: Оцінюються під час уроку не тільки правилі відповіді, але й метод
міркування, математичне мовлення, правильність, самостійність, оригінальність
рішень. Оцінки коментуються й аргументуються учителем та учнями.
6. 5
8. Рефлексія.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Якими навичками ви оволоділи сьогодні?
- Що вам сподобалось на уроці і чому?
- Що б ви хотіли виконати ще раз?
9. Домашнє завдання.
Завдання пропонується на вибір. Треба вибрати 2 номери.
Учитель пояснює раціональні способи учбової діяльності під час виконання
домашнього завдання.
Примітка: Оцінюються під час уроку не тільки правилі відповіді, але й метод
міркування, математичне мовлення, правильність, самостійність, оригінальність
рішень. Оцінки коментуються й аргументуються учителем та учнями.