1. Урок в 5 класі
Розв’язування логічних задач
(урок-конкурс)
час проведення: ІІІ чверть
Гасло”Пам”ятайте:якщо ви хочете навчитися плавати,то сміливо заходьте в
воду,а якщо хочете навчитися роз”язувати задачи,то розв”язуйте їх”
Д.Пойя
2. Дидактична мета:розглянути шляхи пошуку методів розв’язування
математичних задач;вчитися орієнтуватися в стандартній
ситуації та тій,яка відрізняеться від “стандартної”;
розвивати вміння робити самостійні висновки й
узагальнення.
Методична мета:навчити учнів використовувати нестандартні прийоми й
методи
Виховна мета:виховувати любов до математики
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
-Діти!Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розв”язувати задачі,які
сприятимуть розвитку вашої кмітливості,винахідливости.Для їх розв”язання
нам будуть потрібні не тільки знання з математики,а й ваша
спостережливість,уміння порівнювати,проводити аналогії.І не забувайте,що у
нас урок-конкурс. За правильну відповідь ви одержуєте червоний кружечок,
в кінці уроку підрахуємо їх, та визначемо переможців.
ІІ.Перевірка домашнього завдання
-Задача директора готелю:
У невеличкому місті побудували новий готель,в якому було 15 кімнат.все
було готово до візіту приймальної комісії,за винятком-кімнати не були
пронумеровані.Проблема полягала у тому,що на складі не було різних
цифр.Були тільки цифри “7”,знаки дій та дужки.Але директор готелю не
розгубився і вирішив пронумеровати кімнати таким чином:на дверях першої
кімнати він повісив табличку 7:7.Всі,хто підходив до цих дверей і правільно
виконував приклад на дію,розуміли,що це кімната №1.На дверях другої
кімнати він повісив табличку (7+7):7 і т.д.
Уявіть собі,що Вас призначили директором цього готелю.Спробуйте
пронумеровати всі 15 кімнат,але враховуйте,що можна використовувати не
більше чотирьох цифр”7”,будь-які знаки дій та дужки.
“3”-(7+7+7):7
“9”-(7+7):7+7
“4”-77:7-7
“10”-(77-7):7
“5”-7-(7+7):7
“11”- 77:7
“6”- 7-7:7
“12”- (77+7):7
“7”- 7
“13”- (7+7)-7:7
“8”- 7+7:7
“14”- 7+7
“15”- (7+7)+7:7
ІІІ Актуалізація опорних знань
1)Яку частину дм становить 1см;3см
2)Яку частину центнера становить 25кг
3. 3)Яку частину тонни становить 105кг
4)Вирази в кг - 10ц49кг,2т130кг
Бліц-опитування:
1)Одне яйцо варять до готовності протягом 5 хв.За скільки хв. можна зварити
4 яйца?
2)Виключити зайве слово:
а)коло,стіна,число,об”єм
б)хвилина,літр,секунда,доба
ІУ Розв”язування задач
-пам”ятка:
(роздати кожному учню)
ЯК РОЗВ”ЯЗУВАТИ ЗАДАЧУ?
МИ ЗНАЙОМИМОСЯ ІЗ ЗАДАЧЕЮ.
Почни з умови задачи і уяви себе задачу,як ціле
МИ ВНИКАЄМО В ЗМІСТ ЗАДАЧІ.
Розділи задачу на головні елементи.
МИ ШУКАЄМО ІДЕЮ
Розглянь задачу і знайди ії точки зіткнення з раніше
набутими знаннями.
МИ ЗДІЙСНЮЄМО ПЛАН.
Розпочинай із щасливої ідеї, яка привела тебе до розв”язку.
Закріпи свій успіх. Переконайся в правильності кожного
кроку.
-задача №1(письмово)
У лісопарку зрізали 657 старих,а посадили 800 нових деревЯк зміниться
кількість дерев у лісопарку?
-задача №2(письмово) жарт
Щоб знайти масу слона,верблюда й жирафи,мавпа поставила їх усіх на ваги.
Їх загальна маса виявилася 6т. 160кг. Потім зважування відбулося парами.
Виявилось, що маса верблюда й жирафи 11ц.51кг, а слона й жирафи54ц66кг. Яку масу показували ваги, коли на них були слон і верблюд?
Робота над задачею:
а)якщо масу звірів додати парами,чия маса була взята двічі (жирафи)
1151+5466=6617(кг)
б)Як знайти масу жирафи?
6617-6160=457кг
в)маса слона і верблюда
6160-457=5703кг
г)в яких одиницах обчислювати масу?
4. -задача№3(письмово)
У бочці 80л води.Після того,як цією водою наповнили 5 однакових відер,у
бочці залишилось 20 л води.Яка місткість відра?
-задача№4(усно)
Іра й Оксана вийшлі одночасно:Іра-від метро до школи,Оксана-від школи до
метро. Через 5 хв.вони зустрілися.На якій відстані від школи вони
зустрілися,якщо вони рухалися з однаковою швидкістю?
-задача№5(письмово)
Маса коробки з цукерками 550г.Коли половину цукерок з”їли,то маса
коробки з цукерками стала 300г.Яка маса порожньої коробки?
-задача№6(усно)
Діти вийшли одночасно:Сашко-від кінотеатру до музею,
галина-від музею
до кінотеатру.Через 10 хв.Сашко був далі від музею,ніж Галя від
кінотеатру.Хто з дітей ішов швидше?
У Підсумок
-визначити переможців,виставити оцінки
УІ Д.З. скласти вправу на “зайве” число. №1033,1034
Використана література:
-А.Г.Мерзляк В.Б. Полонський “математика 5 клас”
-Ващенко В.В. Розумова гімнастика на дозвіллі-К.:”Україна”,1995
-Гайшут О.Г. Математика в логічних вправах.-К.:Радянська школа,1985.
Колягин Ю.М.,Оганесян В.А. Учись решать задачи.М.”просвещение”,1990.