1. 1
Комунальний заклад
«Навчально – виховне об’єднання –
«Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №31 з гімназійними класами,
центр дитячої та юнацької творчості «Сузір’я»
Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»
Конспект уроку
Тема: «Числові вирази. Буквені вирази
та формули»
5 клас
підготувала
вчитель математики
Третякова Н.М.
2. 2
Кіровоград 2015/2016 н.р.
Мета уроку:
навчальна:ввести поняття числовогоі буквеного виразів; навчити знаходитизначення
виразів; повторити читання і запис виразів, назва компонентів при відніманні і
додаванні; закріпити обчислювальнінавички;
розвивальна:розвиватиувагу, обчислювальніздібності, логічне мислення; вчити
аналізувати і робитивисновки;
виховна: виховувати вміння уважно вислуховувати думку інших, шанобливо ставитися
до відповідей однокласників; вчити працювати в групах.
Тип уроку: засвоєння новихзнань і вмінь.
Обладнання:картки з кольорового паперу, маркери, магніти, розрізнікартки з
числами
Хід уроку
I. Організація класу
II. Постановка мети уроку
III. Перевірка домашньогозавдання
Учні-сусіди обмінюються зошитами. Учитель диктує правильні відповіді. Учні
звіряють їх з відповідями у зошитах і, за необхідності, роблять виправлення
IV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
Що вміємо робитидо сьогоднішньогоуроку?
Застосовуючивластивостівіднімання та додавання, знайти пропущені числа.
(Числа записані на картках, на липучці їх прикріплюємо на дошку ).
219 + 314 + * = 1314 (781)
89 + * + 74 + 11 = 200 (26)
(387 + *) + 250 +13 = 1000 (350)
318 - 100 - * = 100 (118)
428 - * + 130 = 530 (28)
Як би ви одним словом назвали отриманізаписи? Чому ви так думаєте? Хто
правий?
Сьогодніна уроціми постараємося з'ясувати, що в математиці називають
виразом, і на які види їх можна розділити.
Записати тему уроку.
3. 3
V. Засвоєннязнань
Робота вгрупах.
Кожна група отримує на картці дві задачі. До кожної задачінеобхідно скласти
вираз і вирішити її. Кожнагрупа записує виразина листочку свого кольору, при
аналізі відразу видно, яка група склала даний вираз. Представниквід групи поміщає
листочкиіз записаними виразами на дошку за допомогоюмагнітів.
Приклади карток:
Група 1.
Скласти вираз для вирішення завдання і знайти його значення.
1. У 5А класі три ланки по 9 учнів і одналанка, в якому 7 учнів. Скільки всього учнів у
класі?
2. Зібраний виноград розклалив 27 ящиків по а кг в кожен ящик і ще залишилося 15
кг. Скільки виноградузібрали?
Група 2
Скласти вираз для вирішення завдання і знайти його значення:
1. Поїзд йшов дві доби. У першу добу він пройшов 980 км, а в другі - на 50 км більше.
Скільки кілометрів пройшов поїзд за дві доби?
2. Одномубратовіх років, а інший брат старше його на 5 років. Скільки років іншому
братові?
Група 3
Скласти вираз для вирішення завдання і знайти його значення.
1. В одномумішку було 46 кг зерна, що на 18 кг менше, ніж у другомумішку. Скільки
кг зерна було в обохмішках разом?
2. Одномубратовіа років, а інший брат старше його на в років. Скільки років іншому
братові?
Група 4
Скласти вираз для вирішення завдання і знайти його значення.
1. Площа однієї теплиці 234 м2, що на 108 м2 більше площі інший теплиці. Яка площа
двох теплиць разом?
2. Брату х років, а його сестра на а років молодше. Скільки років брату і сестріразом?
Група 5
Скласти вираз для вирішення завдання і знайти його значення.
1. У трьохклітинах було по 2 кролика, а в чотирьохклітках по 3 кролика. Скільки
кроликів було у всіх клітинах?
2. У двохтоварних складах р вагонів. В одномуз них 116 вагонів. Скільки вагонів в
іншому складі?
Група 6
Скласти вираз для вирішення завдання і знайти його значення.
1. В одномумішку 28 кг цукру, в іншому в 2 рази менше. Скільки кг цукру в двох
мішках?
4. 4
2. Одне число b, інше число більше першого на 27. Чому дорівнює сума чисел?
Записані на дошці вирази аналізуємо.
Чи щось спільне в отриманих записах?
На які групи ви б розбилиотриманівирази?
Що спільного у виразів кожної групи?
З чого вонискладаються?
Яку назву для кожної групи ви б запропонували?
Назва виразів учні записують у зошити і записують приклади виразів кожної
групи.
У яких числовихвиразах можна опустити дужки? У яких не можна?
Чому дорівнює значення числовихвиразів? Як знайти значення буквених виразів?
Пропонується знайти значення кожного літерного виразу при даних значеннях
літери. Значення букв записані на картках х = 10; а = 6, b = 8; х = 12, а = 8; а = 10; р =
234; b = 16. Кожній групі пропонується пояснитиотриманийрезультат.
Пропонуюповернутися до виразів, з яких був початий урок. Чи можна дані
записи назвати виразами? До якого виду їх можна віднести?
Кожномуучню пропонується оцінити себе за 12 шкалою, на скільки він
зрозумів, що таке вираз і на які види їх можна розділити.
5. 5
VI. Закріпленнявивченогоматеріалу.
Усно: № І 330, 331, 333
1) Пригадати послідовність виконання дій.
2) Звернути увагу на роль дужок у виразі.
3) Правила послідовностівиконання дій:
6. 6
1. Якщо у виразінемає дужок івін містить тільки додавання івіднімання або тільки
множення і ділення, то дії виконують зліва направо.
2. Якщо вираз містить дії додавання, віднімання, множення, ділення і в ньому
немає дужок, то спочатку виконують зліва направо множення і ділення, а потім
додавання і віднімання.
3. Якщо у виразі є дужки, то спочатку виконують дії в дужках, враховуючи
правила 1 і 2. При цьомудля зручностіобчислень можнакористуватися властивостями
дій.
Письмово ІІ 334, 335, 338, 340
Починаючи з цього номера, потрібно привчати учнів, що перш, ніж знаходити
значення виразу зі змінною при даному її значенні, вираз бажано спростити.
IV. Поясненнядомашньогозавдання.
§ 10, № ІІ 336, 337, 339, 341
VII. Підсумок уроку.
Представнику від кожної групи пропонується оцінити роботугрупи.
7. 7
Кожномуучневі пропонуєтьсяоцінити себе, на скільки він знає, які вирази бувають,
на які види їх можна розділити, на скільки він вміє знаходити значення числовихі
буквених виразів.