Rangkaian pengajaran harian ini merangkumi aktiviti pembelajaran bahasa Malaysia untuk murid tahun 2 selama 3 minggu. Aktiviti tersebut meliputi kemahiran membaca, mendengar, bertutur, menulis dan tatabahasa dengan menggunakan pelbagai strategi seperti kerja berkumpulan, pasangan dan individu serta bahan seperti buku teks dan aktiviti. Penilaian dilaksanakan untuk menilai pencapaian objektif pembelajaran.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 1
Hari / Tarikh Rabu / 2 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30pg-12.30 tgh
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Kekeluargaan
Tajuk Membeli Bahan Kek
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya tiga daripada enam perkataan
dan ayat dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid disoal berdasarkan gambar kek yang ditunjuk oleh guru.
2) Murid dibimbing oleh guru dalam mengeja, membaca perkataan
dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul. (m/s 4)
3) Murid diberi penerangan mengenai petikan yang telah dibaca.
4) Dalam kumpulan murid bergerak membaca ayat tunggal (k.
lemah) ayat majmuk (k. sederhana & pandai) yang dipamerkan
dan mencari gambar bahan-bahan untuk membuat kek. (bus
stop).
5) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Bacaan mekanis, Mengecam, Keusahawanan
BBM Buku teks, buku tulis
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (AKT 4)
Refleksi
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 1
Hari / Tarikh Khamis / 3 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00pg
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Kekeluargaan
Tajuk Kek Hari Lahir
Standard Kandungan 3.1
Standard Pembelajaran 3.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) menulis sekurang-kurangnya lima daripada tujuh perkataan dan
ayat dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid dibimbing dalam membaca teks Kek Hari Lahir.
2) Murid-murid diberi penerangan tentang cara menulis perkataan
dan ayat yang terkandung dalam teks tersebut.
3) Setiap kumpulan menghantar seorang wakil ke setiap stesen bagi
menulis perkataan dan ayat yang dipamerkan dalam kertas
garisan yang diberi. Murid memberi komen berdasarkan hasil
tulisan rakan mereka (gallery walk)
4) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis
Nilai Murni Kerajinan
EMK/KB/BCB Tulisan mekanis, Membandingkan dan Membezakan Keusahawanan
BBM Buku teks, buku tulis
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 3.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 & 4)
Refleksi
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 2
Hari / Tarikh Ahad / 6 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Kekeluargaan
Tajuk Kejutan untuk Ibu
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada enam kata nama
am yang terdapat dalamteks dengan betul.
b) Melengkapkan sekurang-kurangnya tiga daripada enam ayat
dengan kata nama am yang betul.
Aktiviti PDP 1) Murid membaca teks Kejutan untuk Ibu. Murid diberi penerangan
tentang kata nama am.
2) Dalam kumpulan murid melengkapkan peta bulatan dengan kata
nama am yang terdapat dalamteks. (kumpulan)
3) Murid yang berada dalam bulatan mencari kata nama am dalam
teks dan melakonkan kata nama am tersebut manakala murid
luar bulatan teka kata nama tersebut. (Inside-outside circle)
(pasangan)
4) Murid melengkapkan ayat dengan kata nama am yang
betul.(individu)
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Golongan kata (kata nama )
Nilai Murni Kasih sayang
EMK/KB/BCB Mengenal pasti, menghubungkaitkan, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad teks, peta bulatan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 2,3 & 4)
Refleksi
4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 2
Hari / Tarikh Isnin / 7 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 pg
Aspek Kemahiran mendengar dan bertutur
Tema Kekeluargaan
Tajuk Cara membuat kek coklat
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Murid dapat mendengar, mengecam, memahami dan menyebut
sekurang-kurangnya 3 (lemah) daripada 6 (k sederhana dan pandai
)frasa dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2) Murid dibimbing dalam mengeja dan menyebut frasa dengan
sebutan yang betul.
3) Murid dalam kumpulan memadankan gambar dengan frasa yang
betul. (k. lemah)
4) Murid bergerak dalam kumpulan untuk melakukan aktiviti ‘Lakon
dan Teka’ frasa. (k. sederhana dan lemah)
5) Murid menjawab soalan kuiz dalam frog vle.
6) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
7) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis & Sebutan
Nilai Murni Kerajinan
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, Mendengar dengan berkesan, kreatif dan inovatif,
bacaan mekanis
BBM Buku teks, buku aktiviti,
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 1.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 & 4)
5. Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 2
Hari / Tarikh Selasa / 8 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00pg-1.00 tgh
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Kekeluargaan
Tajuk Sepetang di gelanggang badminton
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya tiga(k. lemah) daripada enam (k.
sederhana dan pandai) perkataan dan ayat dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid disoal berdasarkan gambar pertandigan badminton yang
ditunjuk oleh guru.
2) Murid dibimbing dalam mengeja, membaca perkataan dan ayat
dengan sebutan dan intonasi yang betul. Murid diberi
penerangan mengenai petikan yang telah dibaca.
3) Dalam kumpulan murid bergerak membaca perkataan, ayat
tunggal (k. lemah) dan ayat majmuk (k. sederhana & pandai)
yang dipamerkan dan mencari gambar peralatan badminton
yang dinyatakan dalam ayat yang dibaca . (bus stop). (kumpulan)
4) Seorang murid membaca dan seorang lagi menilai bacaan kawan
mereka. Tukar peranan(pasangan)(m/s 3)
5) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 2
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Keyakinan
6. EMK/KB/BCB Bacaan mekanis, Mengecam, Keusahawanan
BBM Buku teks, buku tulis
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (3,4,5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 2
Hari / Tarikh Rabu / 9 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00pg
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Kekeluargaan
Tajuk Pertandingan tulisan cantik
Standard Kandungan 3.1
Standard Pembelajaran 3.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) menulis sekurang-kurangnya empat (k. lemah) daripada tujuh
(k.sederhana dan pandai)ayat dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid dibimbing dalam membaca teks Pertandingan tulisan
cantik.
2) Murid-murid diberi penerangan tentang cara menulis ayat yang
terkandung dalam teks tersebut.
3) Setiap kumpulan menghantar seorang wakil ke setiap stesen bagi
menulis ayat yang dipamerkan dalam kertas garisan yang diberi.
Murid memberi komen berdasarkan hasil tulisan rakan mereka
(gallery walk) (k. sederhana dan pandai)
4) Murid melengkapkan ayat dengan jawapan yang diberi dengan
tulisan yang kemas.(lemah)
5) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s5
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
7. Sistem Bahasa Sintaksis
Nilai Murni Kerajinan
EMK/KB/BCB Tulisan mekanis, Membandingkan dan Membezakan Keusahawanan
BBM Buku teks, buku tulis
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 3.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4 dan 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 2
Hari / Tarikh Khamis / 10 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Kekeluargaan
Tajuk Keluarga Saya
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya lima(lemah)daripada
sepuluh(k.sederhana dan pandai) kata nama am yang terdapat
dalam gambar dengan betul.
b) Menulis sekurang-kurangnya tiga (lemah) daripada lima (k.
sederhana pandai) ayat dengan kata nama am yang betul.
Aktiviti PDP 1) Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2) Murid diberi penerangan tentang kata nama am.
3) Dalam kumpulan murid melengkapkan peta bulatan (Ithink )
dengan kata nama am yang terdapat dalam gambar.
4) Murid menganalpasti kata nama am dalam gambar dan
menulisnya di kotak yang disediakan(k.lemah)
5) Murid membina ayat menggunakan kata nama am yang betul.
m/s 8 (k. sederhana dan pandai)
8. 6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Golongan kata (kata nama)
Nilai Murni Kasih sayang
EMK/KB/BCB Mengenal pasti, menghubungkaitkan, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad teks, peta bulatan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 2,3 & 4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 3
Hari / Tarikh Ahad / 13 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 pg
Aspek Kemahiran mendengar dan bertutur
Tema Kekeluargaan
Tajuk Hobi keluarga
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Murid dapat mendengar, mengecam, memahami dan menyebut
sekurang-kurangnya 3 (lemah) daripada 6 (k sederhana dan pandai
)frasa dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2) Murid diberi penerangan mengenai teks yang dibaca iaitu ‘Hobi
Keluarga’.
3) Dalam setiap kumpulan dua murid menjadi penemu bual dan yang
lain menjadi orang yang ditemu bual. Penemubual menyoal
berdasarkan teks yang dibaca. Murid menjawab soalan dalam
9. bentuk ayat tunggal yang betul. Tukar peranan (Two step interview)
(k. sederhana & pandai)
4) Murid dibimbing dalam menyebut ayat tunggal berdasarkan
gambar dan frasa kerja yang diberi. (k. lemah)
5) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis & Sebutan
Nilai Murni Kebebasan
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, Mendengar dengan berkesan
BBM Buku teks, buku aktiviti, soalan temu bual, kad gambar
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 1.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 3
Hari / Tarikh Isnin / 14 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 pg
Aspek Kemahiran membaca
Tema Kekeluargaan
Tajuk Kenangan Sukaneka
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya 1(K.L) daripada 3 (K.S.P)perenggan
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aktiviti PDP 1) Murid mengkongsikan pengalaman mereka bersama rakan-rakan.
2) Murid dibimbingmembacaperenggandengansebutan danintonasi
yang betul secara keseluruhan, kumpulan dan individu.
10. 3) Murid diberi penerangan mengenai teks yang dibaca.
4) Dalam kumpulan murid membaca dan menyusun perenggan
mengikut urutan (K.S.P).-three stay one stray (kaedah diubahsuai)
5) Dalam kumpulan murid membaca dan memadankan perenggan
(ayat tunggal) dengan gambar. (K.L)
6) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
7) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan baku dan intonasi ayat
Nilai Murni Kebersihan fizikal dan mental
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan, bacaan mekanis
BBM Buku teks, buku aktiviti,
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 & 4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 3
Hari / Tarikh Selasa / 15 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00pg-1.00 tgh
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Kekeluargaan
Tajuk Bercuti di Bukit Larut
Standard Kandungan 3.1
Standard Pembelajaran 3.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menulis sekurang-kurangnya 1 (k. lemah) daripada 3 (k.
sederhana dan pandai) perenggan dengan betul dan kemas.
Aktiviti PDP 1) Murid mengkongsikan pengalaman mereka .
2) Murid diberi penerangan mengenai teks yang dibaca dan cara
menulis perenggan dengan betul.
11. 3) Dalam kumpulan melengkapkan petikan dengan perkataan yang
sesuai dan menulis semula perenggan tersebut. Murid memberi
komen (gallery walk)
4) Murid menyalin perenggan yang telah disediakan.
5) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 12
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis
Nilai Murni Menghargai flora dan fauna
EMK/KB/BCB tulisan mekanis, memindahkan ,mengecam Keusahawanan
BBM Buku teks, buku tulis
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 3.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (3,4,5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 3
Hari / Tarikh Rabu / 16 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30pg
Aspek Seni Bahasa
Tema Kekeluargaan
Tajuk Adikku Sayang
Standard Kandungan 4.1
Standard Pembelajaran 4.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menuturkan sekurang-kurangnya 4 (sederhana)daripada 6(pandai)
dialog yang mengandungi simpulan bahasa dengan betul.
12. b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (sederhana) daripada 6 (pandai)
maksud simpulan bahasa dengan betul.
c) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 6 simpulan bahasa
berserta dengan maksudnya dengan betul. (lemah)
Aktiviti PDP 1) Murid dibimbing dalam menuturkan dialog Adikku Sayang.
2) Murid-murid diberi penerangan mengenai simpulan bahasa.
3) Murid membentuk simpulan bahasa dengan perkataan yang diberi dan
melekatkannya mengikut maksud dalam jadual yang diberi. Kemudian
murid melengkapkan dialog dengan simpulan bahasa. (one stay three
stray) (pandai)
4) Murid memadankan simpulan bahasa dengan maksud dan
melengkapkan dialog dengan simpulan bahasa yang diberi. Murid
membentangkan jawapan (one stay three stray) (sederhana)
5) Murid memadankan simpulan bahasa dengan maksud.(lemah)
6) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 13
7) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Peribahasa (simpulan bahasa)
Nilai Murni Kesyukuran
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan mekanis
BBM Buku teks, buku tulis
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 4.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4 dan 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 3
Hari / Tarikh Khamis / 17 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00 pg
Aspek Tatabahasa
Tema Kekeluargaan
Tajuk Hamster Kesayangan Hani - Kata Nama Khas
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
13. Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenal pasti dan menyenaraikan sekurang-kurangnya
4(lemah) daripada 8 (sederhana & pandai)kata nama khas yang
betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 6 daripada 8 tempat kosong dengan
kata nama khas yang betul. (sederhana
& pandai ).
Aktiviti PDP 1) Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2) Murid diberi penerangan tentang kata nama khas berdasarkan
peta alir (Hamster Kesayangan Hani)
3) Dalam kumpulan murid melengkapkan peta bulatan (Ithink)
dengan kata nama khas yang terdapat dalam petikan (pandai&
sederhana)dan bahan grafik (lemah). Murid membentangkan
jawapan(One stay three stray)
4) Murid mengisi tempat kosong dengan kata nama am yang betul.
m/s 8 (k. sederhana dan pandai)
5) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 14
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Golongan kata (kata nama khas)
Nilai Murni Kasih sayang (menyayangi haiwan)
EMK/KB/BCB Menjanakan idea menghubungkaitkan, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, gambar , peta bulatan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 2,3 & 4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 4
Hari / Tarikh Ahad / 20 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30 tgh
Aspek Tatabahasa
14. Tema Kekeluargaan
Tajuk Kata ganti nama diri -Pertandingan fotografi
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenal pasti dan menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 (lemah)
daripada 6 (sederhana & pandai)kata ganti nama diri yang betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 3 (lemah)daripada 6 tempat kosong
dengan kata nama khas yang betul. (sederhana & pandai ).
Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2. Murid diberi penerangan tentang kata ganti nama diri.
3. Dalam kumpulan murid melengkapkan peta pokok dengan kata
ganti nama diri yang terdapat dalam dialog ‘Pertandingan Fotograf’
(pandai & sederhana) ( gallery walk)
4. Murid memilih dan membulatkan kata ganti nama diri. (lemah)(
gallery walk)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 16 (melengkapkan
dialog dengan kata ganti nama diri )
6. Murid bersama guru membincang jawapan.
7. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Golongan kata (kata ganti nama diri )
Nilai Murni Hemah tinggi
EMK/KB/BCB Mencirikan , menghubungkaitkan
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta pokok,
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 4
Hari / Tarikh Selasa / 22 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00 -1.00 tgh
15. Aspek Kemahiran mendengar dan bertutur
Tema Kekeluargaan – Keluarga berhemah
Tajuk Mengemas Dapur
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Murid dapat mendengar, mengecam, memahami dan menyebut
sekurang-kurangnya 3 (lemah) daripada 6 (k sederhana dan pandai
) ayat majmuk dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2) Murid diberi penerangan mengenai ayat majmuk.
3) Murid dibimbing dalam melengkapkan ayat majmuk berdasarkan
gambar(m/s13) seterusnya menyebut ayattersebut dengan sebutan
yang betul.
4) Dalamkumpulanmurid memilihgambardanmembina ayatmajmuk
dan seterusnya menyebut ayat tersebut dengan sebutan yang betul.
(fan and pick) (k.s.p )
5) Dalam kumpulan murid membaca dan memadankan gambar
dengan ayat majmuk. (k.l)
6) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (m/s17)
7) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis & Sebutan
Nilai Murni Bekerjasama
EMK/KB/BCB Mengecam, menghubungkaitkan , keusahawanan
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad gambar , lembaran (k. lemah)
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 1.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 4,5 ,6)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 4
16. Hari / Tarikh Rabu / 23 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30pg
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Kekeluargaan
Tajuk Agihan tugas kami
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (sederhana) daripada 6 (pandai)
perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
b)
Aktiviti PDP 1) Murid menceritakan tentang tugas mereka dalam mengemas rumah.
2) Murid membaca teks agihan tugas secara serentak, kumpulan dan
individu. Kesalahan sebutan dan intonasi dibetulkan.
3) Dalam kumpulan murid membaca dan menyusun perkataan dalam
membentuk ayat berdasarkan gambar yang diberi. (one stay three stray)
(sederhana & pandai)
4) Dalam kumpulan murid membaca perkataan dan melabelkan gambar.
(lemah)
5) Dalam kumpulan seorang murid membaca perkataan atau ayat dan
melakonkan apa yang dibaca. Murid lain meneka perkataan atau ayat
yang dilakonkan.
6) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 18 &19
7) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Berkerjasama
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan mekanis
BBM Buku teks, buku tulis, lembaran
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4 dan 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
17. Minggu 4
Hari / Tarikh Khamis / 24 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00 pg
Aspek Kemahiran menulis
Tema Kekeluargaan
Tajuk Adab ketika makan
Standard Kandungan 3.1
Standard Pembelajaran 3.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menulis sekurang-kurangnya 1(lemah) daripada 3 (sederhana &
pandai) petikan dengan tulisan yang kemas dan cantik.
Aktiviti PDP 1) Murid menceritakan adab yang mereka amalkan ketika makan.
2) Murid membaca teksadabketika makan. Murid diberi penerangan
mengenai teks tersebut.
3) Setiap kumpulan diberi petikan berlainan dan diminta menyalin
petikan tersebut dengan kemas dan cantik. Murid mempamerkan
hasil kerja kumpulan. Murid dan guru memberi komen tentang
bentuk huruf, jarak antara perkataan, tanda bacaan dan
sebagainya. (gallery walk )
4) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 21
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis
Nilai Murni Hemah tinggi
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan, kreatif dan inovatif memindahkan
BBM Buku teks, buku aktiviti, kertas mahjong
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 3.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 & 4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
18. BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 5
Hari / Tarikh Ahad / 27 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30 tgh
Aspek Seni bahasa
Tema Kekeluargaan
Tajuk Keluarga Berhemah- Menziarahi Pak Cik Zamri
Standard Kandungan 4.1
Standard Pembelajaran 4.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menuturkan sekurang-kurangnya 3 (lemah) daripada 6 (sederhana
& pandai) dialog yang mengandungi bandingan semacam dengan
betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 3 (lemah) daripada 5 (sederhana &
pandai) tempat kosong dalam dialogdengan bandingan semacam
yang betul.
Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2. Murid diberi penerangan mengenai bandingan semacam berserta
dengan maksudnya.
3. Dalam kumpulan murid melakonkan teks dialog menziarahi Pak Cik
Zamri (pandai & sederhana) (role play)
4. Murid dibimbing dalam melengkapkan bandingan semacam
berdasarkan gambar yang diberi. Kemudian murid menyebut
bandingan semacam dengan betul. (lemah)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 22
(mengisi tempat kosong)
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Bandingan semacam
Nilai Murni Bertanggungjawab
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan , verbal linguistik, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, bahan lakonan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 4.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
19. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 5
Hari / Tarikh Isnin / 28 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 pg
Aspek Tatabahasa
Tema Kekeluargaan- Keluarga Berhemah
Tajuk Tahniah, Kak Mastura – Penjodoh Bilangan
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 3(K.L) daripada 7
(K.S.P)penjodoh bilangan dengan betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 3(K.L) daripada 7(K.S.P)tempatkosong
dalam ayat dengan penjodoh bilangan yang betul.
Aktiviti PDP 1) Murid diberi penerangan mengenai penjodoh bilangan berserta
contoh penggunaan.
2) Kerja kumpulan:
Dalam kumpulan murid membaca teks ‘Tahniah, Kak Mastura’
dan mengenalpasti penjodoh bilangan yang digunakan dan
melengkapkan peta pokok yang diberikan.(K.S.P).
Dalam kumpulan murid memadankan penjodoh bilangan
dengan gambar benda, haiwan dan tempat dengan betul. (K.L)
3) Murid membentangkan jawapan mengikut kaedah ‘bus stop’.
4) Murid membuat kuiz frog vle.
5) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Peribahasa
Nilai Murni Baik hati
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan, bacaan mekanis, mengecam
BBM Buku teks, buku aktiviti,
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3, 4& 5)
20. Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 5
Hari / Tarikh Selasa / 29 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00 -1.00 tgh
Aspek Peribahasa
Tema Kekeluargaan- Keluarga Berhemah
Tajuk Penjodoh Bilangan
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 (K.L) daripada 5
(K.S.P)contoh-contoh penggunaan bagi setiap penjodoh bilangan
dengan betul.
b) Membina sekurang-kurangnya 3(K.L) daripada 5 (K.S.P) ayat dengan
menggunakan penjodoh bilangan mengikut konteks yang betul.
Aktiviti PDP 1) Murid diberi penerangan mengenai 5 penjodoh bilangan berserta
contoh penggunaannya.
2) Kerja kumpulan:
Setiap kumpulan diberi peta bulatan dengan penjodoh bilangan
yang berlainan(bilah, biji, batang, helai, sebuah. Murid diminta
menyenaraikan contoh penggunaan penjodoh bilangan seperti
haiwan,benda atau tempat.).Dalamkumpulanjuga murid-murid
diminta menulis 3 ayat menggunakan penjodoh bilangan.
3) Murid membentangkan jawapan mengikut kaedah ‘bus stop’.
4) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Peribahasa
Nilai Murni berkerjasama
EMK/KB/BCB Menjana idea, menyenaraikan, kreatif dn inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta bulatan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 &4)
21. Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 5
Hari / Tarikh Rabu / 30 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 -12.30 tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Kekeluargaan – Keluarga berhemah
Tajuk Dr Norini, Nenek Hana
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenalpasti dan menulis sekurang-kurangnya dua (K.L)daripada
empat (K.S.P) bagi setiap kategori kata nama iaitu kata nama am,
kata nama khas dan kata ganti nama yang terdapat dalam teks
dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid-murid diminta membaca petikan yang bertajuk ‘Dr. Norini,
Nenek Hana’ dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2) Murid-murid diberi penerangan tentang teks yang telah dibaca dan
diimbaskembali denganmaksudkata nama am,kata nama khas dan
kata ganti nama.
3) Murid-murid diminta mengenalpasti kata nama am, kata nama khas
dan kata ganti nama yang terdapat dalam
teks(K.S.P) dan ayat (K.L) serta mengklasifikasikannya mengikut
kumpulan dalam peta i-Think yang disediakan.
4) Seorang murid dipilih secara rawak bagi menjadi fasilitator untuk
permainanrocketwriting.Fasilitatormenyatakankategori kata nama
murid dalam kumpulan menulis contoh kata nama dan tunjukkan
kepada guru.
5) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Kata Nama
Nilai Murni Prihatin,
22. EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan mekanis, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta pokok,
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 4,5 ,6)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 5
Hari / Tarikh Khamis / 31 Jan 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00pg
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Perpaduan
Tajuk Kenali Rakan
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menjawab sekurang-kurangnya tiga (K.L) daripada lima (K.S.P)
soalan kefahaman dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid-murid diminta memilih pasangan dan membuat aksi yang
disebut oleh guru dan membawa mereka ke tajuk hari ini.
2) Murid-murid diberi masa untuk menulis soalan-soalan untuk
ditanyakan kepada rakan kumpulan lain tentang sahabat karib
mereka. (mereka soalansendiri ataupun merujuk buku teks) (K.S.P)
3) Murid melengkapkan ayat soalan yang diberikan. (K.L)
4) Murid melaksanakan permainan kerusi panas iaitu seorang murid
diminta duduk di kerusi hadapan dan murid lain mengajukkan
soalan kepadanya. Setiap kumpulan diberi markah berdasarkan
bentuk soalan dan jawapan yang diberikan oleh ahli kumpulan
mereka.
5) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Keberanian