Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Урок № 124
1. Математика, 6 клас 1
Урок № 124
Тема уроку: Прямокутна система координат. Координатна площина.
Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про координатну площину й пов’язані з нею
поняття системи координат, координатної площини, координати точки,
відпрацьовувати вміння учнів визначати координати точок; розвивати логічне
мислення, пам’ять, увагу; виховувати дисциплінованість, працьовитість,
допитливість.
Очікувані результати: учні повинні знати, що таке система координат, координатна
площина, координата точки, вміти будувати точку за її координатами та
знаходити координати точки на координатній площині.
Обладнання та наочність: підручник, роздавальний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
■ I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка присутності учнів: кількість за списком ______, кількість присутніх на
уроці ________, відсутніх _______
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку
■ II. Перевірка домашнього завдання
▪ Перевірка письмового завдання біля дошки
▪ Практична робота (С/р)
1. Накресліть відрізок AB і позначте точку K поза ним. Проведіть через точку K пряму,
паралельну AB; перпендикулярну до AB.
2. Накресліть прямокутник ABCD зі сторонами 5 см і 2 см і проведіть через його
вершини прямі, паралельні діагоналям.
■ III. Актуалізація опорних знань
▪ Фронтальна бесіда
1. Назвіть координати точок, які зображено на рисунку.
2. 2 Математика, 6 клас.
2. Дано точку . Запишіть координату точки, що віддалена від точки A на два
одиничних відрізки.
3. Прямі x і y перпендикулярні й перетинаються в точці O. Точка A не належить прямим
x і y. Як побудувати пряму, що проходить через точку A перпендикулярно до прямої x; до
прямої y?
4. Скільки на координатній прямій існує точок із координатою 100; з координатою
1 000 000?
■ IV. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація
навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності
Чи можна, маючи тільки одну координатну пряму, знайти координати точок, які не
належать цій прямій? Отже, зараз будемо з’ясовувати знаходження точок не тільки на
прямій, а й на площині.
■ V. Засвоєння нових знань
План викладання нового матеріалу
1. Прямокутна система координат, координатна площина, координата точки.
2. Побудова точки за її координатами.
3. Визначення координати точки на координатній площині.
▪ Лекція з елементами бесіди
Накресліть у зошитах дві взаємно перпендикулярні координатні прямі, що
перетинаються у точці O (див. рис. 2).
3. Математика, 6 клас 3
Рис. 2
Ці координатні прямі мають такі назви: вісь абсцис (горизонтальна) і вісь ординат
(вертикальна).
Точка O — початок координат.
Площину, на якій задано систему координат, називають координатною площиною.
Скільки раціональних чисел будуть тепер відповідати точці на площині? (Два.)
Пару чисел, яка відповідає точці на площині, називають координатами точки (рис. 3).
Рис. 3
Наприклад, точці A відповідає пара чисел . Точці M відповідає пара чисел
. Говорять, що точка A має абсцису –3 і ординату 1, а точка M має абсцису 2 і ординату –4.
На першому місці завжди пишуть абсцису. Наприклад, , .
Розглянуту систему координат вперше використав французький вчений Рене Декарт,
тому її називають декартовою системою координат.
■ VI. Первинне закріплення знань
▪ Виконання усних вправ
1. Прочитайте записи:
; ; ; ; ; ; ; .
2. Назвіть абсциси точок A, C, E, N.
3. Назвіть ординати точок B, D, K, M.
4. Назвіть абсциси точок, які лежать на осі ординат.
5. Назвіть ординати точок, які лежать на осі абсцис.
6. У яких чвертях лежать точки A, C, B, N ?
7. Ординати яких точок є недодатними?
▪ Робота учнів біля дошки
Підручник ____________________________________________________________
Дидактичні матеріали
▪ Індивідуальна робота за картками
Картка № 1
4. 4 Математика, 6 клас.
1. Запишіть координати точок, які зображено на рис. 4.
Рис. 4
2. Позначте на координатній площині точки ; ; ; ;
; .
3. Позначте на координатній площині точки ; ; ; ;
; . Переконайтеся, що всі вони лежать на одній прямій.
Картка № 2
1. На координатній площині проведіть пряму, що проходить через точки
і . Позначте на цій прямій точки з ординатами –2; 0; 2 і точки з абсцисами 2; –6; 10.
Запишіть координати отриманих точок.
2. Дано координати трьох вершин прямокутника ABCD: ; ; .
Виконайте такі дії:
а) накресліть прямокутник ABCD;
б) визначте координати точки D і координати середин сторін прямокутника;
в) обчисліть периметр прямокутника;
г) обчисліть площу прямокутника;
д) знайдіть координати точки перетину діагоналей прямокутника.
Розв’язання до карток
Картка № 1
1. ; ; ; ; ; ; ; .
2. Див. рис. 5.
5. Математика, 6 клас 5
Рис. 5
3. Див. рис. 6.
Рис. 6
Картка № 2
1. Див. рис. 7.
Рис. 7
6. 6 Математика, 6 клас.
; ; ; ; ; .
2. а) Див. рис. 8.
Рис. 8
б) ; ; ; ; ;
в) ;
г) ;
д) .
Перевірити й оцінити кілька робіт за бажанням учнів.
■ VII. Підбиття підсумків уроку
▪ Запитання до класу
1. Як називають перпендикулярні осі координат?
2. Як визначають положення точки на площині?
3. Як записують координати точки?
4. Як розділена координатна площина на чверті?
5. Що можна сказати про координати точки, якщо точка лежить на осі абсцис; на осі
ординат?
■ VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
▪ Завдання для всього класу
Підручник ___________________________________________________________