Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
6 клас основна властивість дробу (математика)
1. ВЛАСТИВІСТЬ ДРОБУ
Мета уроку:домогтися засвоєння основної властивості дробу,
сформувати вміння застосовувати основну властивість дробу до
перетворення дробів; розвивати увагу, логічне мислення,
пам’ять;виховувати наполегливість, працьовитість.
Цілі:
Навчальні : ознайомити учнів з поняттям про дріб;
сформулювати основну властивість дробу; показати застосування
основної властивості дробу; перевірити,закріпити та
продемонструвати знання учнів
Розвивальні : формувати в учнів уявлення про знання з
математики; розвивати пам’ять,увагу,уяву; логічне та абстрактне
мислення
Виховні: виховувати допитливість і зацікавленість
Очікувані результати: учні повинні знати основну властивість
дробу, вміти її застосовувати до перетворення дробів.
Обладнання:картки з завданнями, проектор
Тип уроку:урок засвоєння нових знань і вмінь
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Арифметичний розрахунок супроводжує нас на кожному кроці
Б.В.Гнєденко
Саме на подоланні труднощів росте і розвивається математик
Олександр Хінчик
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ, АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Прочитайте дроби:
1
2
,
2
5
,
6
9
,
8
3
. Назвіть чисельник і знаменник
кожного з дробів.
2. Що показує чисельник дробу? Що показує знаменник дробу?
2. 3. Що таке правильний і неправильний дріб? Навести приклади.
4. Замініть частку дробом:
а) 5:6 ; б) 3:8 ; в) 1:9.
5. Замініть дріб часткою:
а)
6
11
; б)
7
8
; в)
12
6
(Додаток 1 )
4. а)
5
6
; б)
3
8
; в)
1
9
.
5. а) 6:11 ; б) 7:8 ; в) 12:6 .
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
Ми повторили з Вами властивості дробів, а тепер ми будемо
розв’язувати задачі.
Задача
Дві групи туристів одночасно вирушили з одного й того самого
місця і рухались однаковим маршрутом. За перший день перша
група подолала
3
4
запланованого маршруту, а друга -
9
12
запланованого маршруту. Але з’ясувалося, що вони подолали
однакову відстань. Чи може таке бути?
Відповідь на це запитання ми дізнаємось, вивчивши основну
властивість дробу.
ІV. СПРИНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Фронтальна бесіда
Ми маємо дріб
1
2
якщо чисельник і знаменник дробу помножити
на одне й теж число,то ормамаємо дріб рівний даному
1
2
=
1 ∗ 2
2 ∗ 2
=
2
4
=
1 ∗ 3
2 ∗ 3
=
3
6
3. Основна властивість дробу
Значення дробу не зміниться, якщо чисельник і знаменник
дробу помножити або поділити на одне й те саме число,
відмінне від нуля
а
в
=
а∗с
в∗с
,якщо с≠ 0
а
в
=
а:с
в:с
,якщо с≠ 0
Переконатися у правильності цього твердження можна двома
способами
1. Нарисуйте круг, розділіть його на 4 частини і зафарбуйте
одну з них синім кольором . Розділіть той самий круг на 8 частин і
зафарбуйте дві з них червоним кольором Переконайтеся, що синя і
червона частина круга однакові. Отже,
1
4
=
2
8
. Тобто, якщо чисельник
й знаменник дробу
1
4
помножити на (або чисельник і знаменник
дробу
2
8
поділити на 2), значення дробу не зміниться.
2. Пригадайте, що звичайний дріб можна записати у вигляді
частки, і застосовуйте до здобутої частки основну властивість
частки.
(Додаток 2 )
4. Колективне виконання завдань під керівництвом учителя
1. Поясніть, чому групи туристів, одна з яких подолала
3
4
маршруту, а друга -
9
12
маршруту, пройшли однакову
відстань.
2. Поясніть, чому є правильною рівність:
а)
2
5
=
4
10
; б)
9
18
=
1
2
; в)
7
21
=
1
3
; г)
16
24
=
8
12
=
2
3
3. Чи зміниться значення дробу, якщо :
а) чисельник і знаменник поділити на 5 ;
б) чисельник і знаменник дробу помножити на 100 ;
в) чисельник помножити на 6, а знаменник залишити без
змін ;
г) чисельник залишити без змін, а знаменник поділити на 8?
V. Осмислення нового матеріалу
Колективне виконання завдань під керівництвом учителя
1. Побудуйте два відрізки АВ і CD довжиною 8 см. Позначте
кольоровим олівцем
3
4
відрізка АВ і
6
8
відрізка CD. Порівняйте
кольорові частини відрізків АВ і CD.
(Додаток 3 )
5. 2. Побудуйте координатний промінь, взявши за одиничний
відрізок 18 клітинок зошита. Позначте на координатному промені
точки з координатами
1
9
;
2
9
;
3
9
;
4
9
;
5
9
;
6
9
;
7
9
;
8
9
;
1
6
;
2
6
;
3
6
;
4
6
;
5
6
;
1
3
;
2
3
.
Які з цих чисел позначені на координатному промені однією і тією
самою точкою? Запишіть відповідні рівності.
( Додаток 4 )
3. Помножте чисельник і знаменник кожного з дробів
1
6
,
3
8
,
36
11
,
59
60
на 6 . Запишіть відповідні рівності.
( Додаток 5)
1
6
=
1 × 6
6 × 6
=
6
36
;
3
8
=
3 × 6
8 × 6
=
18
48
;
36
11
=
36×6
11×6
=
216
66
;
59
60
=
59×6
60×6
=
354
360
4. Поділіть чисельник і знаменник кожного з дробів
6
4
,
8
12
,
14
16
,
22
44
на 2. Запишіть відповідні рівності.
( Додаток 6)
6
4
=
6:2
4:2
=
3
2
;
8
12
=
8:2
12:2
=
4
6
;
14
16
=
14:2
16:2
=
7
8
;
22
44
=
22:2
44:2
=
11
22
6. 5. Запишіть у вигляді дробу частки : 3:5 , 12:20 , 36:48 , 3:4.
Які зі здобутих дробів рівні?
( Додаток 7)
3:5 =
3
5
; 12:20 =
12
20
=
3
5
;
36:48 =
36
48
=
3
4
; 3: 4 =
3
4
.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Фронтальне опитування
1. Сформулюйте основну властивість дробу.
2. Назвіть який небудь дріб,що дорівнює даному:
а)
1
2
; б)
4
5
; в)
14
21
; г)
72
108
.
3. Назвіть три дроби , що дорівнюють дробу
2
9
.
4. Назвіть шість дробів , що дорівнюють дробу
12
36
.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
ВИВЧИТИ п. 6 №205,209,211,215
№ 238 – ВПРАВИ НА ПОВТОРЕННЯ
Розфарбуйте:
5
12
;
15
28
;
3
4